آتشباری مرزی پاکستان و هند دوباره بالا گرفت
۱۰۰۶۶۸۴
۲۹ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۴
۵۸۶۶
همزمان با تنش‌های مرزی هند با چین، تبادل آتش میان پاکستان و هند به عنوان رقبای سنتی جنوب آسیا نیز بالا گرفت و گزارش‌ها حاکی از جان باختن چهار غیرنظامی پاکستانی است.

ایرنا: همزمان با تنش‌های مرزی هند با چین، تبادل آتش میان پاکستان و هند به عنوان رقبای سنتی جنوب آسیا نیز بالا گرفت و گزارش‌ها حاکی از جان باختن چهار غیرنظامی پاکستانی است.

افزایش تنش‌های مرزی میان دو همسایه همزمان با بروز اختلافات دیپلماتیک میان دو کشور، اخراج دو کارمند سفارت پاکستان در دهلی‌نو و بازداشت اخیر دو دیپلمات هندی در اسلام‌آباد، بالا گرفت.

ارتش پاکستان چهارشنبه شب اعلام‌ کرد: مرزبانان هندی در امتداد خط کنترل کشمیر، مواضع غیرنظامیان را در داخل خاک پاکستان مورد هدف آتشباری و پرتاب خمپاره قرار دادند.

بر اثر تبادل آتش سنگین میان دو همسایه‌ هسته‌ای‌ در شبه قاره، چهار غیرنظامی پاکستانی کشته و چند نفر دیگر نیز زخمی شدند.

روز گذشته نیز در پی تبادل آتش میان مرزبانان دو کشور در نوار مرزی کشمیر، یک غیرنظامی پاکستان زخمی شد.

رخدادهای مرزی پاکستان و هند باعث شد تا دولت اسلام‌آباد در اعتراض به این درگیری‌ها، کاردار هند در پاکستان را چندبار به وزارت امور خارجه احضار کند.

دولت و ارتش پاکستان مدعی هستند که هند برای انحراف افکار عمومی از اوضاع بحرانی کشمیر، به درگیری‌های مرزی دامن می‌زند، اتهامی که دهلی‌نو آن را بشدت تکذیب و در مقابل، اسلام‌آباد را به حمایت از عاملان ناامنی مرزها و اعزام عناصر تروریستی به داخل هند متهم می‌کند.

وزیر امور خارجه پاکستان همزمان با تشدید تنش‌های دیپلماتیک و نظامی کشورش با هند، روز چهارشنبه در واکنش به رخدادهای اخیر مرزی میان چین و هند، از مواضع پکن حمایت و رقیب سنتی خود دهلی‌نو را به توسعه طلبی متهم کرد.

مرزهای زمینی پاکستان و هند به عنوان دو رقیب هسته‌ای در جنوب آسیا در روزهای اخیر شاهد تبادل سنگین آتش بود. به رغم قرارداد آتش بس میان دو کشور که در سال ۲۰۰۳ امضا شد، مرزهای این دو همسایه در شبه‌قاره به ویژه در منطقه کشمیر همواره دستخوش درگیری و تیراندازی متقابل از سوی طرفین بوده است.

عملیات هوایی هند در خاک پاکستان در اسفندماه ۹۷، سرنگونی دو فروند جنگنده هندی توسط پاکستان، حادثه تروریستی بهمن‌ماه ۹۷ در منطقه «پولواما» علیه نیروهای هندی، لغو امتیازات ویژه منطقه جامو کشمیر از سوی دهلی و تصویب قانون اعطای شهروندی در هند، از جمله تنش‌های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی اخیر میان دو کشور به شمار می‌رود.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج