بهترین نوشیدنی هنگام ورزش و کوهنوردی
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
کلاسینو_3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_4
ریزخور_4
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۰۷۲۲۰
۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۲:۳۴
۱۲۵۵
با توجه به شیوع گرما و گرمازدگی در ورزش، بهتر است ورزشکاران به خصوص کوهنوردان برای جلوگیری از گرما زدگی مایعات مناسب مصرف کنند.

خبرگزاری ایسنا: با توجه به شیوع گرما و گرمازدگی در ورزش، بهتر است ورزشکاران به خصوص کوهنوردان برای جلوگیری از گرما زدگی مایعات مناسب مصرف کنند.

باتوجه به گرمای هوا و اشتیاق کوهنوردان برای صعود، کوهنوردی در گرما چالش هایی را برای علاقه مندان این رشته ایجاد کرده است. از نکات مهمی که کوهنوردان باید در فصل گرما رعایت کنند جلوگیری از گرما زدگی است.

گرمازدگی حاد باعث شده که کوهنورد هرچند حرفه ای باشد یک قدم به مرگ نزدیک تر شود. بسیاری از مرگ و میر ها در تابستان برای علاقه مندان صعود به دلیل گرما زدگی بوده است بنابراین باید به این مورد مخصوصا در فصل گرما توجه خاصی شود. نوشیدن مایعات هنگام کوهنوردی باعث شده که گرما زدگی به تعویق افتد. حال سوال اصلی که در ذهن مخاطب ایجاد می شود این است که هنگام فعالیت های ورزشی در فصل گرما به

خصوص ورزش کوهنوردی باید از چه مایعاتی استفاده کنیم؟

دکتر حمید مساعدیان عضو کمیسیون پزشکی اتحادیه جهانی کوهنوردی در گفتگو با ایسنا، درباره مصرف مایعات برای جلوگیری از گرما زدگی گفت: حتما بدن ورزشکار برای فعالیت های ورزشی نیاز به مایعات دارد. اگر ورزشکاری حدود یک ساعت ورزش می کند آب معمولی می تواند نیاز های او را برطرف کند اما اگر فعالیت ورزشی چند ساعت طول بکشد مانند کوهنوردی و ورزش هایی که ورزشکار در باشگاه به مدت چند ساعت آن را انجام می دهد حتما باید علاوه بر آب، مواد قندی و نمکی مورد استفاده ورزشکار قرار گیرد.

او افزود: مواد نمکی شامل سدیم و پتاسیم می شود که می توان آنها را در پودر اُ آر اس یافت. برای تهیه این پودر باید به داروخانه ها مراجعه کرد. این پودر را با دستور العمل های موجود با آب مخلوط می کنیم. به عنوان مثال نصف قاشق چایی خوری این پودر با یک لیتر آب مخلوط می شود. حتی می توان مقداری مواد شیرین به ترکیب اضافه کرد تا این یک نوشیدنی ورزشی شود. همچنین برای خوشمزه کردن آن می توان از مقداری آب لیمو استفاده کرد.

مساعدیان گفت: این بهترین نوشیدنی است که یک ورزشکار می تواند در طول تمرین از آن استفاده کند. در هر ساعت ورزش باید ورزشکار یک تا دو لیوان آب استفاده کند( ۵۰۰سی سی). آب یونیزه شده هم به دلیل داشتن نمک توصیه می شود و می تواند نیاز های مایعاتی بدن ورزشکاران و کوهنوردان را تامین کند.

او در پاسخ به اینکه آیا این باور قدیمی که آبلیمو باعث می شود گرما زدگی از بین برود درست است یا خیر؟ پاسخ داد: آبلیمو در رفع گرما زدگی هیچ تاثیری ندارد. آبلیمو تنها خاصیتی که دارد بحث ارتفاع و آلکالوز تنفسی را برطرف می کند.

او در باره آلکالوز تنفسی گفت : آلکالوز تنفسی در صورت فعالیت ورزشی و نفس نفس زدن طولانی به وجود می آید. در این حالت معمولا دی اکسید کربن(CO۲) بدن افت می کند که باعث قلیایی شدن خون می شود. مواد اسیدی مانند لیمو می تواند آلکالوز تنفسی را جبران کند. همچنین لیمو باعث می شود که سردرد برطرف شود. بنابراین لیمو هم نوشیدنی خوب و موثر برای ورزش خواهد بود.

او در پاسخ به اینکه یک کوهنورد و ورزشکار چه مواد غذایی را باید مصرف کنند؟ گفت: استفاده از تمام ترکیبات غذایی شامل چربی ها، پروتئین‌هاو قندها به صورت متعادل توصیه می شود. همچنین استفاده از مواد قندی ساده و شیرین بسیار توصیه می شود. می توان گفت ترکیبات پلی ساکارید ها همراه مقدار مناسب چربی و پروتئین موثر خواهد بود. تخم مرغ، گوشت و سویا می تواند نیاز های بدنی یک ورزشکار و کوهنورد را برطرف کند.

مساعدیان در پایان تاکید کرد: گرمازدگی در مرحله حاد می تواند باعث مرگ شود مخصوصا در کشور ایران این موارد زیاد است. عدم توجه به بحث گرما و فعالیت های ورزشی و بدنی در دمای بالا می تواند مشکلاتی را ایجاد کند. به عنوان مثال فعالیت بدنی در دمای بالا باعث تعریق شده و آب زیادی از بدن خارج می شود.

از بین رفتن زیاد آب بدن گرما زدگی را به دنبال خواهد داشت که بعضی اوقات مرگ ورزشکار را به دنبال دارد. گرما زدگی یک مورد بسیار مهم است که بسیاری در باره آن دانش لازم را ندارند. بعضی اوقات پدر و مادرها برای خرید، فرزند خود را در ماشین نگه می دارند و در صورتی که ماشین زیر آفتاب باشد دمای داخل ماشین تا ۷۰ درجه افزایش خواهد یافت و باعث مرگ کودک شود. پس باید به این مورد توجه بسیار زیادی کرد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
عارفی_1
خرید باکس 1
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
شاخه نبات_ فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان