کسوفِ یکشنبه صبحِ ایران؛ بعدی را شاید زنده نباشیم!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۰۷۳۳۰
۳۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۱
۱۶۵۴۸
پس از بیست سال در ایران کسوف می‌شود و تا ۱۳سال بعد هم خبری نخواهد بود، شاید نباید این فرصت را از دست داد، جزئیات ماجرا را در این مطلب می‌خوانید.

برترین‌ها: پس از بیست سال در ایران کسوف می‌شود و تا ۱۳سال بعد هم خبری نخواهد بود، شاید نباید این فرصت را از دست داد، جزئیات ماجرا را در این مطلب می‌خوانید.

صبح امروز یکشنبه اول تیر، وقوع خورشیدگرفتگی جزئی از تمام استان‌های کشور قابل رؤیت خواهد بود.

۲۰ سال و ده ماه و ۱۱ روز از آخرین کسوف کلی که از ایران قابل مشاهده بود می‌گذرد. از ۲۰ مرداد ۷۸ حرف می‌زنیم؛ روزی که بخش‌های وسیعی از استان‌های کردستان، همدان، لرستان، اصفهان، کرمان و سیستان و بلوچستان برای دقایقی زیر سایه ماه رفتند و هموطنان ما با چشمانی گردشده از شگفتی، عظمت تاریک شدن هوا در وسط روز و تماشای ظهور سیاره‌ها و ستاره‌های روشن بر سقف لاجوردی آسمان را تجربه کردند.

کسوف در بلندترین روز سال

اگر آن روز باشکوه را ندیده‌اید یا به خاطر نمی‌آورید، برای تکرار تجربه‌ای مشابه از تماشای یک خورشیدگرفتگی کلی در ایران لازم است دقیقا ۱۳ سال و هشت ماه دیگر صبر کنید تا ۳۰ اسفند ۱۴۱۲ برسد. در آن روز بی‌مانند، در ساعاتی مانده به تحویل سال به تماشای کسوف بر فراز ستون‌های تخت جمشید خواهیم نشست. اما در فاصله ۳۴ ساله بین این دو خورشیدگرفتگی کلی، چند کسوف جزئی رخ می‌دهد.

درست است که آسمان در جریان رخداد آن‌ها کاملا تاریک نمی‌شود، اما حال و هوای جذابی دارد و می‌شود دید چطور قرص ماه از مقابل قرص خورشید عبور می‌کند. از آخرین کسوف جزئی که ۵ دی ۹۸ رخ داد، دقیقا ۱۴۷ روز می‌گذرد. اینک در آستانه کسوف جزئی کم‌نظیر دیگری قرار داریم که امروز یکشنبه اول تیر ۹۹ رخ می‌دهد و بخش‌های گوناگون کشور این خورشیدگرفتگی را با شرایط مختلفی خواهند دید.

اگر به فکر دیدن خورشیدگرفتگی امروز هستید، پیش از هر چیز به‌یاد داشته باشید که، چون از نوع جزئی است، دیدنش با چشم غیرمسلح نیاز به فیلتر‌های مناسب و استاندارد دارد. در غیر این صورت با نگاه مستقیم به خورشید چیز خاصی دستگیرتان نخواهد شد و به نظرتان خواهد رسید که آفتاب مثل هر روز است.

البته این هم بستگی دارد به این‌که امروز از کجای ایران در حال دیدن این کسوف باشید. مثلا اگر از تهران به تماشای این کسوف بنشینید تاریک شدن آسمان برایتان محسوس نخواهد بود. اما اگر ساکن مناطق جنوب شرق کشور و استان‌هایی همچون کرمان و هرمزگان و به‌ویژه سیستان و بلوچستان باشید، در این صورت در اوج خورشیدگرفتگی اگر با دقت به روشنایی روز و اطراف دقت کنید احساس می‌کنید روشنایی روز از چیزی که باید ۱۰ صبح باشد کمتر است!

کسوف اول تیر چطور و چه ساعتی رخ می‌دهد؟

کسوف در بلندترین روز سال

همان‌طور که حتما می‌دانید، کره ماه در زمان خورشیدگرفتگی در حالی که در مسیر گردش به دور زمین از دید ما زمینیان به آرامی در مدار خود رو به مشرق در حال جابه‌جایی است، به علت شرایط خاص مداری‌اش درست از مقابل قرص خورشید عبور می‌کند. در نتیجه سایه و نیم‌سایه کره ماه در این زمان روی مناطقی از زمین می‌افتد.

به این ترتیب ساکنان این مناطق شاهد خورشیدگرفتگی در آسمان خواهند بود. بسته به این‌که کجای کره زمین باشید یا در ایران ساکن چه ناحیه‌ای باشید، سایه ماه در زمان متفاوتی نسبت به سایر شهر‌ها ممکن است به شهر یا روستای شما برسد و به این ترتیب زمان آغاز کسوف، اوج خورشیدگرفتگی و پایان آن و همچنین درصد گرفت (مساحت پوشیدگی قرص خورشید با قرص ماه) در زمان اوج خورشیدگرفتگی با سایر مناطق ممکن است متفاوت باشد.

در جدول زیر، وضعیت رخداد خورشیدگرفتگی اول تیر ۹۹ را روی نقشه جهان و همچنین نقشه ایران می‌بینید. همان طور که در جدول مشخص است، بهترین منطقه ایران برای دیدن این خورشیدگرفتگی استان سیستان و بلوچستان و به‌ویژه گواتر و پسابندر به‌عنوان جنوب‌شرقی‌ترین نقطه ایران، ایده‌آل‌ترین شرایط برای رصد این خورشیدگرفتگی را خواهند داشت.

از آنجا که ساعت ۲ و ۱۳ دقیقه بامداد امروز یکشنبه اول تیر ۹۹، خورشید از نظر نجومی به نقطه انقلاب تابستانی می‌رسد، طول روز امروز اندکی (در حد ثانیه) بلندتر از امروز است و از این رو امروز را می‌توان بلندترین روز سال ۹۹ دانست؛ درست نقطه مقابل شب یلدا که بلندترین شب سال برای ما در نیم‌کره شمالی زمین محسوب می‌شود.

کسوف در بلندترین روز سال

کسوف‌های بعدی قابل مشاهده در ایران

اگر کسوف امروز را به هر دلیلی نبینیم، کسوف بعد از آن که از ایران قابل مشاهده خواهد بود چه زمانی رخ می‌دهد؟ کسوف بعدی سوم آبان ۱۴۰۱ رخ می‌دهد و پس از آن بایستی منتظر کسوف تا ۱۱ مرداد ۱۴۰۶ بمانیم.

کسوف در بلندترین روز سال

کسوفِ امروز صبحِ ایران؛ بعدی را شاید زنده نباشیم!

خورشیدگرفتگی را چطور ببینیم؟

دیدن این کسوف نیاز به استفاده از عینک مخصوص رصد خورشیدگرفتگی و استفاده از فیلتر‌های خاص برای نصب در مقابل عدسی یا آینه تلسکوپ‌ها را دارد. راه دیگر استفاده از فیلتر‌های جوشکاری با نمره بالای ۱۲ است. با این حال ممکن است چنین تجهیزاتی را در اختیار نداشته باشید. در این صورت راه‌های زیر برای تماشای زنده کسوف امروز را پیشنهاد می‌کنم:

در اینترنت جست‌وجو کنید و ببینید آیا رصدخانه، گروه یا انجمن نجومی خاصی در شهر و استان شما وجود دارد که برای کسوف امروز برنامه عمومی ویژه‌ای برای رصد خورشیدگرفتگی ترتیب داده باشد. در تهران مراکزی مانند مرکز علوم و ستاره‌شناسی تهران، رصدخانه زعفرانیه و آسمان‌نمای گنبد مینا معمولا برای چنین رویداد‌هایی برنامه‌های عمومی رصد با تلسکوپ ترتیب می‌دهند.

یا مثلا در اصفهان، مرکز نجوم ادیب و در شیراز، رصدخانه قطب‌الدین شیرازی معمولا برنامه‌های رصد عمومی در زمان رخ دادن چنین پدیده‌هایی را اجرا می‌کنند. اما امسال این موضوع به‌ویژه به علت شیوع کرونا پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. تا زمان تنظیم این گزارش، خبر موثقی از برگزاری چنین برنامه‌هایی منتشر نشده است. با این حال شما با جست‌وجوی شماره تلفن یا هر راه تماسی از این مراکز در اینترنت می‌توانید نسبت به این موضوع مطمئن شوید.

معمولا شبکه‌های مختلف تلویزیون در زمان وقوع خورشیدگرفتگی به پخش زنده این رویداد با حضور کارشناسان نجومی می‌پردازند. از جمله امروز در زمان وقوع کسوف، شبکه ۴ سیما قرار است در برنامه «راهنمای مسافران کهکشان» پخش زنده رصد خورشیدگرفتگی را از جزیره کیش برای بینندگان تلویزیون پوشش دهد.

اگر امکان رصد با تلسکوپ را پیدا نکردید، یک راه خوب، تماشای زنده این رویداد در اینترنت است. امروز هزاران وبگاه به صورت زنده به پوشش این پدیده خواهند پرداخت. پیشنهاد من این است که از وبگاه space.com استفاده کنید یا در میان وبگاه‌های ایرانی سراغ آپارات یا لایو‌های اینستاگرامی مراکز نجومی بروید.

مشاهده کسوف حلقوی از آب‌های دریای عمان

کسوف در بلندترین روز سال

کسوف امروز در حقیقت نوعی کسوف حلقوی است که از ایران به صورت جزئی دیده می‌شود. زمانی که موقعیت مداری ماه در مسیر گردش به دور زمین به گونه‌ای باشد که ماه در دورترین نقطه مداری نسبت به زمین باشد، در این صورت قرص ماه هم‌اندازه قرص خورشید و گاه کوچک‌تر از قرص خورشید به نظر خواهد رسید.

در این صورت اگر ماه و خورشید از نظر نجومی در یک گره مداری واقع شده باشند و امکان ایجاد کسوف مهیا باشد، وقوع خورشیدگرفتگی در این شرایط به صورت حلقوی رخ می‌دهد که در این صورت قرص ماه قادر به پوشاندن تمام قرص خورشید نخواهد بود و در اوج خورشیدگرفتگی ناظران زمینی که با عینک و فیلتر مخصوص خورشیدگرفتگی را تماشا می‌کنند شاهد حلقه‌ای درخشان در آسمان خواهند بود. در حقیقت در چنین حالتی انتهای مخروط سایه ماه در فضا به زمین نمی‌رسد و به این ترتیب است که ناظران زمینی وقوع خورشیدگرفتگی حلقوی را به نظاره می‌نشینند.

فردا تمام مناطقی از زمین که روی خط قرمزرنگ وسط نقشه بالا قرار دارند این خورشیدگرفتگی را به صورت حلقوی مشاهده می‌کنند. نزدیک‌ترین ناحیه به محدوده خشکی‌های ایران که بتوان از آنجا خورشیدگرفتگی امروز را به صورت حلقوی دید در ۶۰ کیلومتری جنوب‌شرقی پسابندر و در آب‌های دریای عمان واقع شده است که با توجه به قرار داشتن در آب‌های آزاد، سفر به این منطقه برای علاقه‌مندان به صورت معمول کار آسانی نخواهد بود. اما همان‌طور که می‌بینید بسیاری از ساکنان چین، هند، پاکستان، عمان، یمن و برخی کشور‌های آفریقایی می‌توانند شاهد وقوع این کسوف به صورت حلقوی باشند.

منبع: روزنامه جام‌جم

انتشار یافته: 26
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
17:45 - 1399/03/31
نماز آیات یادتون نداره
التماس دعا
پاسخ ها
زیبا راد
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
بله، راجع به مهمترین مساله که عبادت خداوند و کرنش در مقابل عظمتش است هیچ اشاره ای نشده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
اون موقع ها دلیلشو نمیدونستن واسه همین نماز آیات میخوندن
U
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۳/۳۱
کاربر18:30 با عرض معذرت لطفا چرت نگو
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
چه ربطی داره؟
تعظیم در مقابل پروردگار عالم ربطی به گذشت زمان و پیشرفت علم نداره
صد سال دیگه چیزهایی میدونن که ما نمیدونیم
Iran, Islamic Republic of
18:35 - 1399/03/31
مردم به فکر پول و بدبختی هاشون هستن یه جوری ویراژ می دین انگار‌ اینقدر همه چی آرومه همه منتظر دیدن خورشید گرفتگی هستن فقط خخخخ
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
هی موج منفی
Iran, Islamic Republic of
19:18 - 1399/03/31
مردم و سن پایین ها هستند مسئولین نیستند
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1399/03/31
اصولگراها زنده نباشند ببینند حتما
Iran, Islamic Republic of
19:54 - 1399/03/31
خواستم بگم مونین عزیز نماز آیات فراموش نشه که دوستان فرمودن ....
Iran, Islamic Republic of
20:23 - 1399/03/31
نویسنده تیتر اینقدر از خودش نامیده
یعنی 1401زنده نخواهیم بود
چه چرت و پرت هایی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
نویسنده منظورش ۱۴۰۱ نبود،بلکه منظورش سال۱۴۱۲ بود
United States
21:44 - 1399/03/31
چقدر تیتر غمگین بود برام شاید نباشیم دیگه کسایی که دوس داریم و نمیبینیم دیگه نفس نمیکشیم دیگه نیستیم فقط یه خاطره ایم که اونم پاک میشه
Iran, Islamic Republic of
21:46 - 1399/03/31
تو اثلا میدونی چرا نماز ایات میخانن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
تو اصلا میدونی کیبورد چجوری کار میکنه؟
Iran, Islamic Republic of
21:50 - 1399/03/31
نماز گشنگی یادتون نره التماس تو را
Iran, Islamic Republic of
22:56 - 1399/03/31
برای چشم ضرر داره یا ن؟
کار و زندگیمون بیرون
Iran, Islamic Republic of
22:57 - 1399/03/31
صدبار کسوف شده.. هی هربارم میگن کسوف بعدی نود و چند سال دیه... و یه بار بیشتر تو زندگیت کسوف نمیبینیو اینا..
Iran, Islamic Republic of
00:50 - 1399/04/01
کاش واسه همین هم زنده نبودیم با این زندگی سگی
Iran, Islamic Republic of
01:19 - 1399/04/01
من هر روز هفت بیدار میشم اگه شانس منه فردا تا یک میخوابم
Iran, Islamic Republic of
02:52 - 1399/04/01
پرستش ربطی به گذشته و حال و یا مسلمان بودن یا نبودن نداره ضمنا اتفاقاتی که در فضا رخ میده مهمه و علم بشر امروزی اثرات برخی از اینها رو کشف کرده و خیلی ها را نه
Iran, Islamic Republic of
05:59 - 1399/04/01
واقعا حالا به غیر از سه چهار نفر که یادآوری کردند در هر لحظه و در هر موقعیت باید بیاد پروردگار عالمیان باشیم و از گناه در درگاه خدا پرهیز نماییم... متاسفانه عده ایی هستند که فقط از زندگی فقط مفهوم حیوانی اون رو درک کردن و بهترین حالت زندگی رو در خوردن و رفع نیازهای حیوانی دیگر بشر می دونند و لحظه ای به این فکر که تا حد امکان فکر کنند مفهوم خلقت متفاوت انسان نسبت به حیوان چیست؟ دعا کنیم خداوند هر لحظه ما رو در مسیر درستی که باید باشیم قرار بده
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1399/04/01
من تو شمالم اصن هیچی معلوم نی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۱
خودت با دسست جلو نور خورشید را بگیر تا کسوف بشه بعد به سایه دستت که بین زمین و خورشید قرار
گرفته نگاه کن
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1399/04/01
کسوف و خسوف بازی میکنن خیلی قشنگ
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تنورستان_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
اورانوس_فوتر2
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تدبیرکالا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
پارسیان طب - فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر