اوضاع قم و روحانیت پس از هجوم کرونا
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
کتاب لند_1
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
سمپاشی امحا_3
کتاب لند_4
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_2
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
اپیلاسیون نانا 2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۰۸۳۵۵
۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۵:۰۸
۱۲۱۵۳
آیت‌الله موسوی تبریزی می‌گویند:« اولویت سلامت مردم است و برای بازگشایی حوزه های علمیه نباید عجله کرد. اگرچه ممکن است برخی از روحانیون ارشد مایل به آنلاین شدن دروس و کلاس‌های خود نباشند، اما در این بین برخی دیگر برای امتحان کردن آن آماده هستند. اگر موج دوم شیوع ویروس فرا برسد، با وجود احساس تنهایی که می‌کنم، می توانم کلاس های آنلاین برگزار کنم. در دنیای امروز، فاصله‌گذاری اجتماعی به معنای قطع ارتباطات نیست.»

انتخاب: به نقل از فایننشال تایمز؛ شیوع ویروس کرونا در ایران، زنگ تعطیلی خیلی از کسب و کارها را زد. روحانیون و طلاب هم به عنوان قشری که از تاثیر این ویروس در امان نماندند با پذیرش اینکه باید با این ویروس کرونا مقابله کرد، تا به امروز نقش پررنگی در شکست این ویروس داشتند، به خصوص در شهر قم.

در ادامه این مطلب آمده است: سی‌ام بهمن ماه، همان زمانی که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فوت دو نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا را در قم، بزرگترین مرکز اسلامی روحانیون شیعه تایید کرد، آیت‌الله موسوی تبریزی به‌دلیل نگرانی از سرایت این بیماری، تمرین‌های شنای (ورزشی) خود را هم متوقف کرده بودند. علاوه بر این، تدریسش هم برای مدتی تعطیل شد و او مانند بسیاری دیگر، خودش را در منزل شخصی قرنطینه کردند. روحانیون حتی بسته‌شدن زیارتگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، مساجد و حتی برگزارنشدن نماز جمعه را هم پذیرفتند.

تحلیلگران می‌گویند:«همکاری و تعامل روحانیون به عدم گسترش و سرایت این بیماری کمک کرده است.» بیماری که تا به امروز 9.623 نفر را به کام مرگ کشانده و 204.952 نفر هم به طور قطعی به آن مبتلا شدند.

اوضاع قم و روحانیت پس از هجوم کرونا

آیت‌الله موسوی در منزل شخصی در قم، شهری که مقصد صدها هزار طلبه است، می‌گوید :« طبق احکام اسلامی، محافظت از زندگی و نجات دیگران مهم‌ترین وظیفه شرعی است که برای انجام آن می‌توان تکالیفی مانند نمازهای یومیه را هم متوقف کرد یا حتی یک عمل را که در بقیه شرایط حرام است، برای نجات همنوع انجام داد؛ مثل وقتی که مردی مجبور به نجات زنی برهنه می‌شود که در حال غرق شدن و مرگ است. اگر عمیقا فکر کنیم به این نتیجه می‌رسیم که بنیاد دین اسلام برای ویروس کرونا و بحران‌های شبیه آن پاسخ‌هایی دارد.»

تحلیلگران می‌گویند جمعیت جوان کشور، رویکرد کنش‌گرانه پزشکان ایرانی،سیستم درمانی بازسازی شده زیر نظر دکتر حسن روحانی، همه از دولت برای مهار و شکست این بیماری حمایت کرده‌اند.

محمدعلی ابطحی، معاون سابق اصلاح طلب رییس جمهور دولت هشتم می‌گوید:« مدیریت صحیح ویروس كرونا باعث شده است كه مردم ایران خودشان را با بقیه مردم جهان در یک وضعیت مشابهی ببینند. این ویروس شاید به محبوبیت جمهوری اسلامی اضافه نکرده باشد، اما مطمئناً [ و حتی بیشتر] به مشروعیت آن آسیب نرسانده است. نیروهای مسلح با کمک به بخش بهداشت و درمان، نقش سازنده‌ای از خود نشان دادند. روحانیون ارشد هم نمی‌خواستند مقصر هر افزایش در میزان مرگ و میر باشند، حتی اگر تعطیلی مراسم در طولانی مدت به اعتقادات مذهبی آسیب برساند.»

دولت ایران هرگز یک حکومت نظامی برای مقابله با ویروس کرونا اعمال نکرد و تنها به طور موقت محدودیت‌هایی را برای مسافرت‌ها در نظر گرفت. در حالی که فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها باز شده‌اند، مدارس و دانشگاه‌ها همچنان تعطیل هستند. نماز جمعه هم قرار است اواخر این ماه دوباره برگزار شود.

به گفته مسئولان و تحلیلگران، همکاری روحانیت ارشد با مقامات بهداشتی در دوران شیوع ویروس کرونا از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. آن‌ها به مسئولین دولتی اجازه دادند محدودیت‌هایی را برای مراسم‌های مذهبی و یا حتی مراسم تدفین اعمال کنند و مناسبات دینی را که در ابتدا دستورالعمل‌های دولت را به چالش می کشید، برگزار نکنند. همه این‌ها در حالی بود که در اوایل شیوع این ویروس فیلم‌هایی از حرم‌های مقدس منتشر می‌شد که در آن برخی درهای ورودی حرم را لیس می‌زدند که نشان دهند اماکن مقدس و مذهبی نمی‌تواند آلوده به ویروس باشد.

امیر سامع، معاون شهرداری قم می‌گوید:« در ابتدای شیوع ویروس، مشکل بود که بتوانیم خانواده‌ها را متقاعد کنیم مراسم تدفین برای عزیزانشان نداشته باشند یا اجساد را به روستاها نبرند. روحانیت برای متقاعدکردن مردم به ما کمک بسیاری کرد.»

چند ماه است که هیچ زائری مجاز به زیارت حرم حضرت فاطمه معصومه (س) نیست، اما نمازگزاران و زائران از جمله روحانیون، در حال حاضر مجاز به بازدید از حیاط و نشستن جلوی درهای ورودی حرم‌هایی هستند که با طلا و آینه کاری‌ها تزئین شده است.

فرش‌های قرمز ایرانی پهن شده تا بین زائران فاصله‌گذاری اجتماعی را رعایت کند. قوانین فاصله‌گذاری اجتماعی کاملاً اجرا می‌شود اما استفاده از ماسک اجباری نیست.

قبل از شیوع ویروس کرونا، فاطمه، دانشجوی 22 ساله حقوق، عادت داشت هفته‌ای دو بار به حرم برود. با این حال، بعد از اعمال محدودیت‌ها او پذیرفت که این محدودیت‌ها "منطقی" است و گفت که تمام اعضای خانواده‌اش به توصیه رهبری که باید در این ایام از دستورالعمل‌های متخصصان درمانی و پزشکی پیروی کرد، عمل می‌کنند. فاطمه می‌گوید:«هر کجا که باشیم، حضرت معصومه (س) صدای ما را می‌شنوند. هر زمان که ویروس کرونا را شکست دادیم، به زیارت حرم مطهر ایشان خواهیم رفت.»

هنوز بسیاری از مشاغل در شهر قم که فعالیتشان وابسته به زائرین حرم مطهر حضرت معصومه (س) بود، برای زندگی با نگرانی تاثیر موج دوم شیوع این ویروس که پیش‌بینی شده تا پاییز اوج خواهد گرفت، دست و پنجه نرم می‌کنند. میزان مرگ و میر دوباره افزایش یافته است و مقامات هشدار می‌دهند که ممکن است مجبور شوند مجدداً محدودیت‌هایی را اعمال کنند.

محمد، صاحب یک صاحب رستوران در قم است که می‌گوید:« قبلاً روزانه حدود 400 پرس غذا می‌فروختیم اما این تعداد در حال حاضر به 25 پرس رسیده است. نمی توانیم بدون زائر در قم زنده بمانیم. تعداد زیاد مشاغل در اینجا برای بیش از یک میلیون نفرجمعیت نیست، بلکه برای میلیون ها زائر است.»

آیت‌الله موسوی تبریزی می‌گویند:« اولویت سلامت مردم است و برای بازگشایی حوزه های علمیه نباید عجله کرد. اگرچه ممکن است برخی از روحانیون ارشد مایل به آنلاین شدن دروس و کلاس‌های خود نباشند، اما در این بین برخی دیگر برای امتحان کردن آن آماده هستند. اگر موج دوم شیوع ویروس فرا برسد، با وجود احساس تنهایی که می‌کنم، می توانم کلاس های آنلاین برگزار کنم. در دنیای امروز، فاصله‌گذاری اجتماعی به معنای قطع ارتباطات نیست.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:14
Iran, Islamic Republic of
08:42 - 1399/04/03
روحانیت اگر کلاس های درس حوزه را تعطیل کرده از ترس جان خودشان هست،
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
گل گفتی ای کل گفتی.
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1399/04/03
در ابتدای شیوع ویروس کرونا روحانیت انواع و اقسام راه کارها ی من در آوردی را ارائه کرد از جمله دعا کردن،واز این دست کارها،.......ولی الان با گذشت چندین ماه هم خودشان وهم مردم فهمیدن که علاج ویروس فقط با واکسن است نه دعا،گریه وزای.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
چه خوب بود معنای دعا را می فهمیدیم که
برای آرامش و ایجاد امید است نه به جای واکسن و دارو
پس هر چیز به جای خودش ارزش داره
ضمنا ایجاد آرامش روانی در بهبود بی تأثیر نیست
Iran, Islamic Republic of
09:07 - 1399/04/03
تو از فکر و نیت دیگران خبر داری که با اطمینان اینو میگی؟
Iran, Islamic Republic of
09:36 - 1399/04/03
کلا تعطیل بشه هیچ اتفاقی نمیوفته نگران هیچی نباشن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
نترس اخوندوا بی نون نمیشن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
قم باعث همه گرفتاریها وکروناشد
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1399/04/03
مثلا روحانیت چه کاری ازش ساخته میشود جز حرف زدن
Iran, Islamic Republic of
11:42 - 1399/04/03
اون آخونده که راه میوفتاد تو بیمارستان مردم رو به کشتن میداد چی شد؟ نگرفتنش؟؟؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کیان برنا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان