قیمت خودرو و اختلاف عجیب نرخ کارخانه تا بازار
۱۰۰۸۳۸۶
۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۷
۵۵۱۶ 
نمایندگی های شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران خودرو یکی از سرچشمه‌های اصلی ایجاد اختلال در قیمت های بازار خودرو هستند که کمتر کسی به آنها توجه می‌کند.

باشگاه خبرنگاران جوان: نمایندگی های شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران خودرو یکی از سرچشمه‌های اصلی ایجاد اختلال در قیمت های بازار خودرو هستند که کمتر کسی به آنها توجه می‌کند.

امروز اتحادیه‌ها، سازمان حمایت، تعزیرات حکومتی شورای رقابت و تمامی دستگاه های نظارتی و قیمت گذار از بازار خودرو کناره گیری کرده اند و نمایندگی های شرکت های خودروسازی قیمت نهایی بازار را تعیین می‌کنند.

برای اثبات این ماجرا کافی است سری به نمایشگاه‌های فروش اتومبیل در سطح شهر بزنید و سراغ خرید خودروی صفر کیلومتر را از آن‌ها بگیرید. بدون شک گوشی تلفن را در دست خواهد گرفت و شروع و تماس با یکی از نمایندگی‌های همان حوالی خواهند کرد. اگر برای تحویل خودرو صفر کیلومتر گذرتان به نمایندگی‌های خودروسازها خورده باشند بدون شک پیشنهاد خرید خودرو یا واسطه گری برای فروش آن را به شما داده‌اند.

ماجرای آشفته بازار خودرو از سر چشم مشکل دارد و دلال بازی‌‎های نمایندگی‌های خودروسازها این ماجرا را اثبات می‌کند. محل ارائه خدمت به مردم حالا به آفتی بر جان بازار خودرو تبدیل شده است.

درست چند روز قبل بود که برای بازرسی از پارکینگ ها و شناسایی احتکار خودرو با بازرسان تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت همراه شدیم. پارکینگهای مملو از خودروهای خوابیده و خاک خورده که به ادعای صاحبان پارکینگ‌ها به نمایندگی‌های شرکت‌های خودروساز مربوط بود.

پارکینگ دارها حقیقت ماجرا را بیان می کردند خودروها صاحب مشخصی داشت که هنوز برای تحویل نیامده بودند و این حقیقت کلمه‌ی احتکار بود. این خودروها صاحبان شخصی داشتند اما برای واسطه‌گری توسط نمایندگی های خودرو ساز ها در پارکینگ ها دپو شده بودند. سرچشمه توزیع خودرو، عرضه در بازار و قیمت‌ها را تعیین می‌کند.

قیمت خودرو در بازار توسط نمایندگی های سایپا و ایران خودرو تعیین می شود

یکی از نمایشگاه‌داران حضور نمایندگی‌ها را یکی از دلایل اصلی نوسان در بازار دانست و گفت: خودروسازها باید به جای تحویل خودروها به نمایندگی ها آنها را از طریق اتحادیه فروشندگان خودرو در شبکه اصلی فروش توزیع کنند. نمایندگی های خودرو سازها و وظیفه ارائه خدمت به مشتریان را بر عهده دارند اما به جای انجام این کار وارد موضوع بازار و ارائه قیمت شده‌اند.

او گفت: اگر خودروسازی میزان تولید خود را افزایش داده و این تولیدات را از طریق مجاری درست به دست مصرف کننده واقعی برسانند قیمت ها کنترل خواهد شد. عرضه چند هزار خودرو از طریق قرعه کشی و رسیدن آن به دست مصرف کننده واقعی توانست تا حد زیادی بازار را کنترل کرده و قیمت‌ها را کاهش دهد اما با اتمام این فرایند دوباره روند صعودی به خود گرفت.

چند مغازه آن طرف تر یکی دیگر از نمایشگاه داران درباره نقش نمایندگی ها در بازار بیان کرد: اغلب خودروهای صفر کیلومتر در دست نمایندگی های خودروساز ها قرار دارند بنابراین خود نمایشگاه‌دارها هم برای گرفتن قیمت با نمایندگی ها تماس می گیرند.

او ادامه داد: نمایشگاه دارها نقشی در تعیین قیمت و کنترل بازار خودرو ندارند. سود نمایشگاه دارها در انجام معامله و خرید و فروش است چرا که هیچ یک از خودروهای موجود در نمایشگاه به خود نمایشگاه دار تعلق ندارد بنابراین باید از سرچشمه به دنبال پیدا کردن علت افزایش قیمت بگردید.

نمایندگی های خودروسازها مجرای اصلی توزیع خودرو در بازار هستند؛ آنها می‌توانند با چند تغییر جزئی بازار را به سمت افزایش یا کاهش قیمت سوق دهند. اگر چه شبکه فروش و توزیع خودرو بدون وجود این بخش‌ها لنگ نمی‌ماند اما بدون شک وجود ان‌ها یکی از دلایل اصلی نوسان در بازار است.

میلاد بیگی کارشناس حوزه خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه صنعت تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان تقش نمایندگی‌ها در ایجاد نوسان در بازار را تایید کرد و گفت: در گذشته نمایندگی ها خودشان از خودروسازها به صورت سبدی خودرو می خریدند و در بازار می فروختند. در شرایط فعلی خودروسازها نباید به نمایندگی‌ها خودرو بفروشند و فقط خودرو را مستقیم بده دست مردم برسنانند که الان هم تا حدود زیادی عملیاتی شده است.

او گفت: حضور خودروسازها در فرآیند تحویل مشکل‌ساز نیست اما فعالیت ان‌ها در بازار مشکلاتی را به همراه دارد. در شرایط عادی بازار حضوره نمایندگی ها کارکرد مناسبی داردمعمولا نمایندگی‌ها خدمات پس از فروش را ارائه می‌کنند اما بعضا شاهد خرید و فروش خودرو توسط آن‌ها هستیم.

بیگی بیان کرد: یکی از دوستان خودم برای دریافت خودرو به یکی از نمایندگی‌های خودروسازها مراجعه کرده بود، نمایندگی تحویل هنگام ارائه به او گفته بود که اگر بخواهی خودرو را برایت میفروشیم. نقش نمایندگی‌ها در بازار خودرو انکار ناپذیر است ولی تمام این اختلالات از تبعات مسئله قیمت گذاری در کارخانه محسوب می‌شود. وقتی در آن نقطه مسئله حل نشده باشد تا پایین ترین نقطه مسئله ادامه داشته و پیچیده‌تر می‌شود.

تعزیرات: به بازار خودرو ورود نمی‌کنیم

چند روز قبل سید یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در گفت‌وگو باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: همان طور که در روز‌های اخیر بار‌ها اعلام کردیم، مردم خودشان باید از طریق سامانه ۱۳۵ و یا تارنمای t۱۳۵.ir شکایات خود را ضمن ارائه مدارک اعلام کنند.

او افزود: با شکایت مردم در مورد گرانفروشی بنگاه‌ها در معامله خودرو، رسیدگی به پرونده آغاز می‌شود و در صورت اثبات تخلف، مبلغ اضافه دریافتی به شکات بازگردانده می‌شود.

اما وقتی حالا ورود آن‌ها به ماجرای خودرو و علت اجرا نشدن طرح قیمت گذاری بازار خودرو 10 درصد بالاتر از قیمت کارخانه را پیگیری می‌‌کنیم حاضر به پاسخگویی نیستند و اعلام می‌کنند که قصد مداخله و ورود به این موضوع را ندارند. بازار خودرو دوباره به حال خود رها شده و هیچ یک از نهادهای نظارتی و تصمیم گیرنده قصد مداخله با این موضوع را ندارند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:8
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1399/04/03
شما با این روش میخواهید قیمتو بگبد خاموش باشید
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1399/04/03
خدایا مردیم از خوشی، ای خدای بزرگ چرا مارو تو این همه رفاه آفریدی که کفران نعمت کنیم؟؟؟؟؟
پاسخ ها
جوادب
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
قبلا کفران نعمت کردید که....
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1399/04/03
بهتره برید ارز رو درست کنید و گرنه که ول معطلید
ارز درست بشه همه چی خودش درست میشه
Iran, Islamic Republic of
09:24 - 1399/04/03
بخواهند یک شبه کنترل میکندپس؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛؛;
Iran, Islamic Republic of
09:37 - 1399/04/03
این هم نتیجه انحصار و حمایت سران کشور از خودروسازان متقلب
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1399/04/03
تا زمانی که با آمریکا روابط بر قرار نکنید و تحریمحادبر داشته نشه بهتر که نمیشه هیچ بدتر هم میشه هم هم اینزا میدانند پس دیگر اینقدر با مزدم بازی نکنید . خودتونیت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
دقیقا
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1399/04/03
نمایندگان وشورای نگهبان واردات خودرو را آزاد کنند مشکل حل میشه
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1399/04/03
آخه مرد مومن مگه نشنیده ای چاقو دسته خودشو نمیبره....
Iran, Islamic Republic of
11:05 - 1399/04/03
دلیلش اینه خودرو ساز روزی2هزار تولید میکنه اما نمیفروشه انبار میکنه.
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1399/04/03
دولت باید خیلی زود منحل بشه رییس جمهور استیضاح بس کنید لطفا خسته شدیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج