بیش از ۲۰میلیارد دلار منابع ارزی در خانه‌هاست
۱۰۰۸۴۴۸
۰۳ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۳۷
۴۱۵۹ 
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که اقتصاد کشور در خصوص مسائل ارزی قابل مدیریت است، گفت: بیش از ۲۰ میلیارد دلار منابع ارزی کشور در خانه‌ها است که این به خاطر سیاست‌های گذشته مالی بانک مرکزی می‌باشد.

خبرگزاری ایسنا: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که اقتصاد کشور در خصوص مسائل ارزی قابل مدیریت است، گفت: بیش از ۲۰ میلیارد دلار منابع ارزی کشور در خانه‌ها است که این به خاطر سیاست‌های گذشته مالی بانک مرکزی می‌باشد.

 محمد رضا پورابراهیمی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس در ارائه گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور در مسائل ارزی گفت: با توجه به تاخیر در تشکیل کمیسیون‌های تخصصی، موضوعات مربوط به دستور کارهای کمیسیون‌ها با تاخیر مورد بررسی قرار گرفت البته که مجلس یازدهم از همان ابتدای تشکیل در قالب کارگروه‌های تخصصی موضوعات مهم اقتصادی، مسائل بازار پولی، سرمایه‌ای، حوزه ارزی، سهام عدالت و موارد دیگر را مورد بررسی قرار داد. کمیسیون اقتصادی هم در همان جلسه اول و بعد از تعیین هیات رئیسه به موضوع بررسی مسائل ارزی ورود کرد و محورها احصا شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه روز گذشته این کمیسیون با معاونان سه وزارت خانه درباره مسائل ارزی گفت: وزارت خارجه به خاطر ماموریت برون مرزی در بحث دیپلماسی اقتصادی و تکالیف محوله جلسه‌ای با حضور معاون اقتصادی وزیر خارجه برگزار کرد همچنین جلسه دیگری با معاونان وزارت کشاورزی به دلیل اهمیت و لزوم تامین کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی و آخرین وضعیت موجود برگزار شده و جلسه دیگر با مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان توسعه و تجارت برای بررسی برنامه‌هایی جهت تامین کالاهای اساسی بود. امروز جلسه کمیسیون اقتصادی با حضور رئیس کل بانک مرکزی برای بررسی التهابات ارزی در جامعه تشکیل می‌شود که از رئیس مجلس هم به دلیل اهمیت موضوع دعوت کردیم در نهایت هم جمع بندی را به نمایندگان ارائه می‌کنیم.

وی در توضیح علت بروز شرایط ارزی موجود در کشور گفت: بخشی از این موضوع به نگاه دولت به موضوعات اقتصادی برمی‌گردد ادبیات دولت برای حل مشکلات اقتصادی نگاه بیرون به جای درون بود همین موضوع باعث شد حل بسیاری از مسائل به مذاکرات گره خورده و اقدامات کشورهای اروپایی در مسائلی همچون کانال مالی اینستکس تعیین کننده باشد. موضوعی که خروجی آن نه تنها گره گشا نشد که نتایج تصمیمات اتخاذ شده تضعیف نظام ارزی و پولی کشور بود. اگر دولت از همان ابتدا برای حل مشکلات اقتصادی نگاهی به درون داشت با این شرایط مواجه نمی‌شدیم.

وی با تاکید بر این که اقتصاد کشور در خصوص مسائل ارزی قابل مدیریت است، افزود: ما برای حرکت انقلابی جهت رسیدن به توسعه با نگاه به درون و مبتنی بر اولویت‌های مورد تاکید مقام معظم رهبری برای سیاست‌های اقتصادی عزم و اراده داریم.

وی با بیان این که منابع و مصارف ارزی دو سرفصل موضوعات ارزی است، گفت: عدم تعادل در منابع و مصارف ارزی باعث ایجاد وضعیت موجود شد و این که ارز به خارج از کشور منتقل شد. عملکرد ۱۰ سال گذشته قبل و بعد از تحریم بیانگر این است که به طور متوسط سالانه حدود ۸۰ میلیارد دلار منابع ارزی از درآمدهای غیر نفتی حاصل می‌شود که ۴۰ میلیارد دلار در طول ۱۰ سال گذشته مصارف ارزی داشته‌ایم. جمهوری اسلامی ایران به خاطر توانمندی‌های اقتصادی ظرفیت‌های تجاری مثبتی دارد و مصارف ارزی ما نصف منابع ارزی بوده است. حتی با تحریم ۱۰۰ درصدی درآمد نفتی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ مجلس باز هم میزان منابع صادرات غیر نفتی جوابگوی کل نیازهای واردات کشور بوده البته که باید واردات مدیریت شده که این اتفاق می‌افتد ما در جلسات کمیسیون اقتصادی در مجلس دهم و در جلسه با سران قوا بر این موضوع تاکید داشتیم که در نهایت ممنوعیت واردات ۱۴۰۰ قلم کالا از ۷۰۰ قلم کالا تصویب شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: اگر ما حتی نتوانیم یک بشکه نفت صادر کنیم باز هم تراز خارجی ما به خاطر ظرفیت درآمد غیر نفتی می‌تواند پاسخگوی کل واردات باشد.

وی در تبیین اقدامات لازم برای تامین منابع ارزی گفت: باید سازوکار وصول منابع مردم ایران در کشورهای آسیایی تغییر پیدا کند بخشی از منابع ارزی متعلق به مردم در بانک‌های کره، ژاپن، هند و چین و برخی کشورهای عربی است دولت باید سازوکاری برای دسترسی به این منابع داشته باشد. اخیرا آقای همتی سفری به عراق داشته، می‌دانیم که حجم قابل توجهی از منابع ما در عراق بوده که باید دسترسی به این منابع به عنوان یک اولویت دنبال شود و ما این موارد را از دولت پیگیری خواهیم کرد.

پورابراهیمی اجرای پیمان‌های پولی و بانکی را ضروری خواند و توضیح داد: پیمان‌های پولی دو جانبه و چند جانبه حداقل با کشورهای طرف مشارکت سیاسی در منطقه ضروری است که راهکاری جهت تقویت منابع ارزی به شمار می‌اید دولت همچنین باید به موضوع رمز ارزها و ارزهای دیجیتال ورود پیدا کند، ما به بانک مرکزی گفتیم که یکی از راهکارهای تامین منابع ارزی در کشور رمز ارزها است امکان تولید آن در داخل وجود دارد که می‌توان از طریق آن مقدار قابل توجهی از نیاز ارزی کشور را تامین کرد در شرایطی که شاهد این اتفاق بودیم یک مرتبه وزارت نیرو تعرفه‌ها را به حدی بالا برد که همه چیز تعطیل شد دولت باید این مسیر را هموار کند.

وی تصمیم گیری درباره رمز ارزها و تغییر نگاه درباره وضعیت بازار متشکل ارزی را ضروری خواند و افزود: اشکالات اساسی در بازار متشکل ارزی وجود دارد این بازار باید براساس مکانیزیم عرضه و تقاضا باشد که نه تنها این اتفاق رخ نمی‌دهد که فقط با دخالت بانک مرکزی بوده، اخیرا شاهد تجمع تعدادی از وارد کنندگان برای تامین ارز مورد نیاز بودیم اگر قرار بر استفاده از سامانه نیما باشد بانک مرکزی باید همه تعهدات را بپذیرد. اگر این بازار درست مدیریت شود دیگر صادرکنندگان از کارت‌های اجاره‌ای استفاده نمی‌کنند و همه چیز به شرایط عادی برمی‌گردد.

پورابراهیمی با تاکید بر لزوم تغییر در سیاست‌های بازار اسکناس توضیح داد: باید موضوع تامین اسکناس برای مواردی همچون گردشگری، سفر دانشجویی، اعزام افراد نیازمند درمان به خارج کشور تغییر پیدا کرده و آنها ارز مورد نیاز را از طریق درگاه الکترونیکی تامین کنند؛ کاری که بسیاری از کشورها انجام می‌دهند. همچنین باید سازوکار جدیدی برای تشویق ورود منابع ارزی در منازل و خانه‌ها به بازار وجود داشته باشد. طبق ارزیابی‌ها بیش از ۲۰ میلیارد دلار منابع ارزی در منازل وجود دارد؛ دلیل آن هم سیاست‌های مالی بانک مرکزی در گذشته است. آنها منابع ارزی مردم را گرفتند اما وقتی مردم خواستند ارزشان را تحویل بگیرند با همان نرخ قبلی به آنها دادند؛ یعنی مردم آن زمان دلار هزار تومانی را به بانک‌ها داده بودند وقتی نرخ دلار به ۳۰۰۰ تومان رسید بانک مرکزی با همان دلار هزار تومانی به مردم برگرداند؛ این تیر خلاص به اعتماد عمومی مردم بود. بانک مرکزی باید با سازوکارهای اعتماد مردم را برای ورود منابع ارزی به بازار جلب کند. حجم زیادی از منابع مورد نیاز ما در اختیار مردمی هستند که از سیاست‌های بانک مرکزی نگران هستند.

پورابراهیمی با تاکید بر لزوم استفاده از پیام‌رسان‌ها در حوزه ارزی توضیح داد: روس‌ها اقدام مهمی انجام داده و از سوئیفت جدا شدند تمام نقل و انتقال نظام بانکی از طریق سوئیفت تحت نظارت آمریکا انجام می‌شود؛ این باعث شده کشورهایی همچون ایران که با تحریم مواجه هستند، با مشکل مواجهه شوند. بانک مرکزی می‌تواند پیام رسان مستقلی با کشورهای دیگر تعریف کند که این راهی برای برون رفت از تحریم‌ها است.

وی با تاکید بر لزوم اصلاح در بورس انرژی گفت: دولت باید از تناقض در تصمیمات دوری کند؛ وقتی ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص پیدا کرد تا کالای ارزان به مردم داده شود اما کالای گران دادیم. بیش از صد هزار میلیارد تومان ما به تفاوت نرخ ارز ترجیحی با بازار ارز است که به عنوان رانت توزیع می‌شود. باید در این سیاست‌ها تجدید نظر کرد.

پورابراهیمی با بیان این که باید صادرکنندگان را در موضوع تهاتر مشارکت داد گفت: مشکلات سامانه نیما مسائلی را به وجود آورده است باید مشوق‌های را برای ورود منابع ارزی ایجاد کرد. امیدواریم با همکاری مجلس و دولت و سایر قوا بتوانیم همچون جنگ نظامی در جنگ اقتصادی آمریکا را شکست دهیم و به خاک بمالیم.

برچسب ها:
انتشار یافته: 38
در انتظار بررسی:15
Iran, Islamic Republic of
11:40 - 1399/04/03
بله در خانه های مسئولین جمهوری اسلامی
پاسخ ها
حمیدی همدان
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
خخخخ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
آیا 20میلیارد در برابر 3000میلیارداختلاستون اصلا قابلیت مطرح شدن داره؟!!!!
البته 3000میلیارد اختلا س، کوچکترینشون بود،الان دیگه مختلسین به کمتر از 100هزار میلیارد قانع نیستند
...
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
این طور که معلومه خوش ندارن پولی در بساط مردم باشه و همین هارو هم میخوان از چنگ مردم در بیارن
Iran, Islamic Republic of
11:44 - 1399/04/03
سرمایه‌‌حداقل‌هفتا‌د‌میلیون‌‌ایرانی‌‌‌دربرابر‌یکی
ازانگل‌زاده‌های‌‌کشور.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
اينا برنامشون اينه كه اين پولم از خونه هاي مردم بكشن بيرون !!!!!!
Iran, Islamic Republic of
11:47 - 1399/04/03
ما که هنوز یک دلار هم ندیدیم .بعدشم حتما توقع داری مردم بیان مثل ژاپنی ها بدنشون دست شما
Iran, Islamic Republic of
11:48 - 1399/04/03
بله پولها را جمع میکنند میروند رومانی
فاز پرنده میگیرند
و در کف خیابنهای همان رومانی
تبدیل به کتلت میشوند
پاسخ ها
سمیرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
کاشکی همشون میرفتن رومانی همممممه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
بد جوري كفگيرشون به ته ديگ رسيده و شاخ بستن واسه اين پولاي مردم !
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1399/04/03
خدا رحم کنه
دیگه همین مونده بود که بیان خونه مردم و هرچی طلا و ارز دارن رو از مردم بگیرن و بخورن
ببین فکرشون به کجاهاست که مردم چقدر پول دارن تو حساب و تو خونه هاشون
دیگه چی مونده که از مردم بگیرن
فردا میان حساب و کتاب میکنن که چقدر از حقوقا میمونه به اونم مالیات ببندن
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1399/04/03
من یکی تا حالا دلار ندیدم.چرا اونهای که مصوب این گرانی دلار هستن گردن نمیزنید
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1399/04/03
بیشتر از این رقم دست آقازاده ها در خارج از کشور
Iran, Islamic Republic of
11:59 - 1399/04/03
در خانه کی؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
مقصر اصلی گران شدن دلا ر همتی میباشد چون اگر دلارو به اینجا نمیرسوند بر کنارش میکردن معلومه دیگه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
مگر چندی پیش جهانگیری از خود راضی در سخنرانی به آمریکا گفت که دولت آنقدر آزر و دلار ذخیره دارد که امریکا هم فکرش نمی تواند کند! ،پس حالا هم این 20میلیار دلار در گاوصندوق های همین آقایون پنهان هستن،،،
داوود
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
معلومه دیگه در خانه مسؤلان ....
Iran, Islamic Republic of
12:18 - 1399/04/03
اقا حمله کنین به منازل مردم و دلارهاشون بگیرین و بدین اقازاده هاتون
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1399/04/03
ای بابا بیارید تحویل بدید زودتر کلی آقا و آقا زاده توی صف اختلاص معطل موندن
Iran, Islamic Republic of
12:33 - 1399/04/03
این پولهای که گفتی مگر تو خونه شما و فرزندانتون باشه وگرنه مردم عادی که به نون شبشون محتاج هستن
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1399/04/03
مردم عادی اکثرا ریال دستشون هست ،منابع ارزی ( مثل دلار و یورو ) در منازل مسئولین پیدا میشه
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1399/04/03
اگر تو خانه نگه داشتیم پس چرا فقیر و بدبختیم!
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1399/04/03
منظور از مردم دقیقا کدوم مردمه مردم ما یا مردم شما!؟
پاسخ ها
مهیار
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۳
مردم خودشون دیگه حقوق نجومی ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
مردم مستضعف
Iran, Islamic Republic of
12:48 - 1399/04/03
هرچه درخانه هاست مال صاحبانش است به تووامثال توچه ربطی داره بیش هزارمیلیارددلارراظرف چندسال نابودکردیدحالا چشم به چنددلارداخل منزل مردم داریدبی حیاها میلیاردهادلارفقط به سوریه دادید
Iran, Islamic Republic of
12:49 - 1399/04/03
به 20 میلیاد دلاردر خانه هاست
35 میلیارددلار پول مردم در سوریه است!!!؟
United Arab Emirates
12:51 - 1399/04/03
یه حساب ارزی بدین،بریزیم تو حسابتون ببرین لبنان سوریه
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1399/04/03
به اونم چشمتونودوختیدکه چطوری ارچنگ مردم دربیاریدبخورید
France
12:54 - 1399/04/03
به تو چه ربطی داره که ارز تو خونه ها هست یا نیست. حتما میخوای بدن بتو. پرو
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1399/04/03
تنها راه نجات کشور افزایش مالیات پولدارا است این همه دلار که دست من و امثال من نیست که
این همه عشق و حال کردن حالا که کشور اینجوری شده بزنید بترکونید این پولدارا رو. تو شرایط تحریم اینا کک شون هم نمیگزه و هر روز پولدارتر میشن.چرا باید قیمت بنزین برای یکی که پراید داره با یکی که بنز سوار میشه یکی باش؟
مطمئن باشید اگر کاری نکنید یه زمانی خواهد رسید که ضعیفان این پولدارا رو به زیر میکشن
Iran, Islamic Republic of
13:08 - 1399/04/03
راس میگه البته توخونه های مثل خودشون
نه خونه های کارمندان بیچاره یاکارگران زحمت کش

توخونه های امسالخودشون که ....
Iran, Islamic Republic of
13:14 - 1399/04/03
شما قرار بود برید مجلس گره اب ازمشکلات مردم باز کنبد نه اینکه فضولی کردن رابه خانه های مردم هم بکشید
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1399/04/03
در خانه های ما نیست .در خانه های شما از ما بهتران است
Iran, Islamic Republic of
14:11 - 1399/04/03
شاید در خانه شما ۱ ملیون دلار باشد که قطعا هست که چنین ادعایی داری آقای ابراهیمی خدا پدرت را بیامرز که به دولت کمک کنی
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1399/04/03
اگردرخانه مردم هست به توهیچ ربطی ندا ره ... ولی این رقم فقط درخانه مسولین پیدامیشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۴
همیشه کاسه وکوزهاشون سر مردم میشکنن ومردمومقصرمیدونن
البته از یه نظردرسته که مردم خودشون خواستن که اینجورزندگی کنن(خلایق هرچه لایق).
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج