بازار خودرو در آستانه تیک‌آف مجدد برای گرانی!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۰۸۹۷۵
۰۵ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷
۱۷۴۶۲
دلار، سکه، مرغ، لبنیات و هر چه که فکرش را می‌کنید در حال گران شدن است و حالا خودرو هم قرار است گران‌تر از گران شود، این مطلب درباره گرانیِ پیش روی بازار خودروست.

برترین‌ها: دلار، سکه، مرغ، لبنیات و هر چه که فکرش را می‌کنید در حال گران شدن است و حالا خودرو هم قرار است گران‌تر از گران شود، این مطلب درباره گرانیِ پیش روی بازار خودروست.

بلاتکلیفی بازار خودرو و نبود نرخ پایه در این بازار، آسیب‌پذیری آن را در مقابله با سوداگران و همچنین نوسانات نرخ ارز بیشتر کرده به طوری که در حال حاضر شاهد افزایش قیمت خودرو‌ها در بازار هستیم.

سرکشی بازار خودرو با گرانی دلار

با فروکش کردن تب کنترل بازار خودرو سیر صعودی قیمت‌ها همچنان ادامه دارد و در این میان رشد نرخ ارز نیز بر بازار تاثیرگذار بوده است. در این وضعیت قیمت گذاری خودرو‌ها به صورت سلیقه‌ای انجام می‌شود و علی رغم نبود خریدار در بازار، فروشندگان هر روز قیمت جدیدی را اعلام می‌کنند.

صعود دوباره قیمت خودرو با کاهش کنترل بازار!

این اتفاقات باعث شده تا قیمت هر دستگاه پراید در بازار با رشد ۶ میلیون تومانی نسبت به هفته گذشته به ۷۶ میلیون تومان برسد. همچنین قیمت تیبا هاچ بک نیز ۶ میلیون تومان افزایش یافته و امروز در بازار ۹۵ میلیون تومان عرضه می‌شود. در عین حال قیمت ساینا در بازار به ۹۵.۵ میلیون تومان رسیده و هر دستگاه کوئیک دنده‌ای نیز با قیمت ۱۰۲ میلیون تومان عرضه می‌شود.

سرکشی بازار خودرو با گرانی دلار

در مورد پژو ۴۰۵ نیز باید به رشد ۱۰ میلیون تومانی قیمت این خودرو در بازار نسبت به هفته پیش اشاره کنیم به طوری که هم اکنون با قیمت ۱۲۵ میلیون تومان به فروش می‌رسد. قیمت سمند ال ایکس نیز با افزایش ۲ میلیون تومانی در بازار به ۱۲۵ میلیون تومان رسیده و پژو ۲۰۷ دنده اتوماتیک نیز با قیمت ۲۶۵ میلیون تومان رسیده و پژو پارس نیز با افزایش قیمت ۱۶ میلیون تومانی نسبت به هفته پیش، با قیمت ۱۵۳ میلیون تومان در بازار عرضه می‌شود. قیمت پژو پارس با موتور TU۵ نیز به ۱۷۶ میلیون تومان رسیده است.

رشد ۵۰ تا ۵۰۰ میلیونی قیمت خودرو‌های خارجی

افزایش قیمت بازار در مورد خودرو‌های مونتاژی نیز اتفاق افتاده است که می‌توان به رشد قیمت ۲۵ میلیون تومانی جک S۵ و عرضه آن با قیمت ۴۴۵ میلیون تومان اشاره کرد. قیمت النترا ۲۰۱۸ صفر نیز در بازار با رشد ۲۲ میلیون تومانی نسبت به هفته پیش، به ۷۶۰ میلیون تومان رسیده است. با توجه به کمبود خودرو‌های خارجی صفر در بازار، رشد قیمت ارز باعث بالارفتن قیمت خودرو‌های خارجی دست دوم نیز شده است.

سرکشی بازار خودرو با گرانی دلار

سعید موتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در این مورد می‌گوید: رشد نرخ ارز باعث بالارفتن قیمت خودرو‌های خارجی در بازار شده به طوری که قیمت خودرو‌های زیر یک میلیارد تومان حدود ۵۰ میلیون تومان افزایش داشته و خودرو‌های با قیمت یک تا ۲ میلیارد تومان بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان بالا رفته است. وی ادامه داد: خودرو‌های با قیمت ۲ تا ۳ میلیارد تومان بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون تومان، خودرو‌های با قیمت ۳ تا ۴ میلیارد تومان حدود ۴۰۰ میلیون تومان و خودرو‌های با قیمت ۴ میلیارد تومان حدود ۵۰۰ میلیون تومان افزایش قیمت داشته اند.

خودرو و اختلاف قیمت کارخانه تا بازار

نمایندگی‌های شرکت‌های خودروسازی سایپا و ایران خودرو یکی از سرچشمه‌های اصلی ایجاد اختلال در قیمت‌های بازار خودرو هستند که کمتر کسی به آن‌ها توجه می‌کند.

امروز اتحادیه‌ها، سازمان حمایت، تعزیرات حکومتی شورای رقابت و تمامی دستگاه‌های نظارتی و قیمت گذار از بازار خودرو کناره گیری کرده اند و نمایندگی‌های شرکت‌های خودروسازی قیمت نهایی بازار را تعیین می‌کنند. برای اثبات این ماجرا کافی است سری به نمایشگاه‌های فروش اتومبیل در سطح شهر بزنید و سراغ خرید خودروی صفر کیلومتر را از آن‌ها بگیرید. بدون شک گوشی تلفن را در دست خواهد گرفت و شروع و تماس با یکی از نمایندگی‌های همان حوالی خواهند کرد. اگر برای تحویل خودرو صفر کیلومتر گذرتان به نمایندگی‌های خودروساز‌ها خورده باشند بدون شک پیشنهاد خرید خودرو یا واسطه گری برای فروش آن را به شما داده‌اند.

سرکشی بازار خودرو با گرانی دلار

ماجرای آشفته بازار خودرو از سر چشم مشکل دارد و دلال بازی‌‎های نمایندگی‌های خودروساز‌ها این ماجرا را اثبات می‌کند. محل ارائه خدمت به مردم حالا به آفتی بر جان بازار خودرو تبدیل شده است. پارکینگ دار‌ها حقیقت ماجرا را العام می‌کنند خودرو‌ها صاحب مشخصی داشت که هنوز برای تحویل نیامده بودند و این حقیقت کلمه‌ی احتکار بود. این خودرو‌ها صاحبان شخصی داشتند، اما برای واسطه‌گری توسط نمایندگی‌های خودرو ساز‌ها در پارکینگ‌ها دپو شده بودند. سرچشمه توزیع خودرو، عرضه در بازار و قیمت‌ها را تعیین می‌کند.

یکی از نمایشگاه‌داران حضور نمایندگی‌ها را یکی از دلایل اصلی نوسان در بازار دانست و می‌گوید: خودروساز‌ها باید به جای تحویل خودرو‌ها به نمایندگی‌ها آن‌ها را از طریق اتحادیه فروشندگان خودرو در شبکه اصلی فروش توزیع کنند. نمایندگی‌های خودرو ساز‌ها و وظیفه ارائه خدمت به مشتریان را بر عهده دارند، اما به جای انجام این کار وارد موضوع بازار و ارائه قیمت شده‌اند.

در گذشته نمایندگی‌ها خودشان از خودروساز‌ها به صورت سبدی خودرو می‌خریدند و در بازار می‌فروختند. در شرایط فعلی خودروساز‌ها نباید به نمایندگی‌ها خودرو بفروشند و فقط خودرو را مستقیم بده دست مردم برسنانند که الان هم تا حدود زیادی عملیاتی شده است.

یکی از مشتریان که برای دریافت خودرو به یکی از نمایندگی‌های خودروساز‌ها مراجعه کرده بود، نمایندگی تحویل هنگام ارائه به او گفته بود که اگر بخواهی خودرو را برایت میفروشیم! نقش نمایندگی‌ها در بازار خودرو انکار ناپذیر است، ولی تمام این اختلالات از تبعات مسئله قیمت گذاری در کارخانه محسوب می‌شود. وقتی در آن نقطه مسئله حل نشده باشد تا پایین‌ترین نقطه مسئله ادامه داشته و پیچیده‌تر می‌شود.

سرکشی بازار خودرو با گرانی دلار

رشد نرخ ارز و کمبود، قیمت خودرو را بالا برد

رشد نرخ ارز و کمبود خودرو در بازار باعث افزایش قیمت این وسایل نقلیه شده است.

پس از اینکه شورای رقابت نرخ‌های خودرو را اعلام کرد، تصور بر این بود که افزایشی در قیمت‌ها رخ نخواهد داد، اما از یک سو قیمت دلار رشد جهشی داشت که بر قیمت تمام شده تولید خودرو ایرانی و غیرایرانی تاثیر گذاشت و از سوی دیگر تقاضا برای خودرو در بازار افزایش یافت. قرعه‌کشی و پیش‌فروش خودرو میزان تقاضا برای این کالا را در بازار افزایش داد، اما در مقابل خودروسازان هنوز خودرو‌ها را تحویل متقاضیان نداده‌اند و این موضوع باعث شکاف بین عرضه و تقاضا در بازار شده و قیمت آن را افزایش داده است. عرضه و تقاضا در بازار همواره باید در حد تعادل باشد، کاهش یکی در برابر دیگری همواره باعث افزایش قیمت می‌شود و رکود در بازار را تشدید می‌کند.

تا زمانی که عرضه خودرو در بازار به صورت قطره چکانی باشد، قیمت‌ها همچنان روند افزایشی خواهد داشت. هیچ سایت، بازار یا اتحادیه‌ای در تعیین قیمت خودرو رسمیت ندارد و فقط آشفتگی ناشی از عدم تحویل به موقع خودرو توسط کارخانه‌های سازنده، بازار را به هم ریخته است، زیرا کارخانه‌ها خودرو را به موقع تحویل نمی‌دهند.

بازار خودرو، نرخ پایه ندارد

یکی از فعالان بازار خودرو می‌گوید: با توجه به اینکه هیچ پایه قیمتی برای خودرو‌ها وجود ندارد، هرکسی به دلخواه خود قیمت را تعیین می‌کند و وقتی می‌بینند نرخ ارز رو به بالا است، قیمت خودرو را بالا می‌برند. به گفته وی، وقتی قیمت‌ها در بازار نوسان دار، فروشندگان آرامش ندارند و مصرف کننده نیز برای خرید خودرو سردرگم خواهد بود. در هر حال، کنترل بازار خودرو یکی از موضوعات مورد انتقاد مردم و مسئولان طی سال‌های اخیر بوده و مدیران وزارت صنعت برنامه‌های مختلفی برای رفع آن ارائه داده اند، اما دلالان این بازار همچنان به کار خود ادامه می‌دهند و لاتاری قرعه کشی فروش خودرو نیز نتوانست تاثیری در کنترل بازار داشته باشد.

سرکشی بازار خودرو با گرانی دلار

قیمت لوازم یدکی همچنان رو به افزایش است

افزایش قیمت لوازم یدکی هم این روز‌ها به عنوان دغدغه اصلی تعمیرکاران و خریداران خودروست. قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار آمپر چسبانده است و طبق مشاهدات میدانی تمام قطعات خودرو افزایش قیمت داشته‌اند.

همزمان سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مجوز افزایش ۳۰ درصدی قیمت انواع تایر را به شرکت‌های تولیدکننده ابلاغ کرد. مطابق این ابلاغیه با تصمیم ستاد تنظیم بازار افزایش ۳۰ درصدی قیمت‌ها مورد موافقت قرار گرفته و بر همین اساس شرکت‌ها می‌توانند این میزان افزایش را بر روی محصولات خود اعمال کنند.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل مشهد می‌گوید: قیمت لوازم یدکی همچنان رو به افزایش است. قیمت لوازم یدکی ارتباط مستقیمی با نرخ ارز دارد و تا زمانی‌که نرخ ارز افزایش یابد، قیمت این لوازم نیز افزایش خواهد یافت. علاوه بر این، شرکت‌های داخلی مانند سایپا و ایران‌خودرو افزایش قیمت بسیاری بر اجناس خود اعمال کرده‌اند. قیمت لوازم یدکی زمانی به ثبات خواهد رسید که دولت بتواند نرخ ارز را ثابت نگه‌دارد. حدود ۸۰ درصد قطعات خودرو‌های داخلی مانند سایپا و ایران‌خودرو، تولید داخل هستند، اما در خصوص خودرو‌های خارجی به طور مجموع با احتساب ماشین‌های کشاورزی و راهسازی و ماشین‌های سنگین، بیش از ۵۰ درصد قطعات وارداتی بوده و وابستگی داریم.

سرکشی بازار خودرو با گرانی دلار

گرانی قطعات خودرو، علت اصلی کاهش مراجعات به تعمیرگاه

رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو تهران: 

* گران شدن بخش قابل توجهی قطعات مصرفی خودرو سبب کاهش مراجعه مردم به تعمیرگاه شده است. طی ماه‌ های گذشته با گران شدن قیمت خودرو، قیمت قطعات یدکی نیز رشد چند برابری را تجربه کرده که این مساله به کاهش مراجعه صاحبان خودروها به تعمیرگاه ها منجر شده است.

* در بسیاری موارد بازدید خودروها از سوی کارشناسان نشان داده که سیستم فرمان یا ترمز خودرو حتی از مرحله بحرانی گذشته و افراد به دلیل گرانی قطعه به تعمیرگاه مراجعه نکرده اند؛ تداوم چنین وضعیتی بر سلامت شهری صدمه و آسیب وارد می‌کند.

* با گران شدن قطعات و لوازم یدکی، صاحبان خودروها منتظر می مانند تا آن قطعه خاص مشکل دار به طور کامل از کار بیفتد و پس از آن خودرو را به تعمیرگاه منتقل می کنند و همین موضوع سبب هزینه های بیشتر شده و تامین جانی خانواده ها را تحت تاثیر سوء قرار می دهد.

پی‌نوشت: این مطلب با تغییراتی از خبرگزاری فارس، ایرنا، ایسنا و باشگاه خبرنگاران برداشته شده.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 29
در انتظار بررسی:2
Iran (Islamic Republic of)
08:21 - 1399/04/05
دارین خون مردمو تو شیشه میکنید بسه دیگه کاش مرزا زودتر باز شه فرار کنیم
ایران تموم شده دیگه
پاسخ ها
رسول
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
ایران چندین سال که تموم شده عزیز جان
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
از ماست که بر ماست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
بزار بتازن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
این گرونیا یه نشونه ی خوبیم داره یعنی نفسای...
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
به دید بد به گرونیا نگاه نکنید.این نشونه اینه که دارن از هم میپاچن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
چرا پیاممو نسفشو سانسور کردی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
هر کی هر چی میتونه داره غارت میکنه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
موتورسیکلت شده قیمت خودرو
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
الان ذوق دارن میخرن نگهداری قطعات بیمه بنزین ماهی کلی هزینه شه
Iran (Islamic Republic of)
09:34 - 1399/04/05
تیک آف زده شده یه سر برو بازار ببین چه خبره البته انتظاری هم بجزاین نیست دیسک صفحه شده ۱۲۰۰ لنت ترمز شده ۵۰۰ تایر شده خداتومن خوب ماشین ازهمین قطعات تشکیل شده انتظار دارید ارزون بشه
Iran (Islamic Republic of)
10:04 - 1399/04/05
با این اوضاع فاتحه ایران و ایرانی خونده شده.
هر روز بدتر از دیروز دیگه.چطور باید زندگی کنیم تو این شرایط.
Iran (Islamic Republic of)
10:12 - 1399/04/05
مگه سال جهش نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
از بقیه انتظاری نیست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
جهش اختلاس
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
جهش نابودی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
جهش دزدی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
جهش بدبختی
Iran (Islamic Republic of)
10:15 - 1399/04/05
چرا دیگه قیمتای ال نود و ساندرو و یه سری ماشین دیگرو نمیگن
Germany
10:17 - 1399/04/05
تو رو خدا دست از سر این مردم و مملکت بردارین برین.روانی کردین همه رو
Iran (Islamic Republic of)
11:10 - 1399/04/05
امثال برترین ها از خداشونه گرون بشه با این خبرای مزخرف
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۵
عادت دارید به پنهان کاری و کتمان
Iran (Islamic Republic of)
14:02 - 1399/04/05
روانی شدیم خدا لعنت کنه همه کسایی که مسبب هستن چه دولت و چه مردم، من که یه خانم هستم روزی ۸ ساعت کار میکنم، کلی وقتم تو راه و ترافیک میگذره فقط روزی چند ساعت منزل هستم، حتی خرج روزمره هم نمیشه
Iran (Islamic Republic of)
14:04 - 1399/04/05
بقران قسم منم یکی از اون خریدارهای سردرگم هستم که سه ماهه میخوام ماشین بخرم برم تو آژانس روش کار کنم پول نون شبم در بیاد ..به والله دیگه خسته شدم روانیمون کردین لعنتیا
پاسخ ها
بدون نام
Netherlands
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۶
داداش برو ی دسته دوم پراید بخر دنبال صفر نباش لاقل کارت را بیفته الا قطعاتم گرونه مرزارو کاش باز کنن
Iran (Islamic Republic of)
08:51 - 1399/04/06
به والله من خودم از همتون داغونترم ولی لیاقت من و شما هم بیشتر از این نیست.
به یزدان اگر ما خرد داشتیم کجا این سرانجام بد داشتیم
Iran (Islamic Republic of)
11:40 - 1399/04/06
فقط بزارید برم من.
اینا که دیگه نمیرن حداقل ما بریم (البته از دنیا)
Iran (Islamic Republic of)
12:17 - 1399/04/06
بزار بشه یه میلیارد.دیگه کسی نمیخره.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
خرید باکس 1
ادیب_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
ادیب_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
خرید باکس 2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
اورانوس_فوتر2
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کالازم_فوتر
تنورستان_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر