دو تفاوت دستگاه قضایی در ایران و جهان
۱۰۱۰۱۲۳
۰۸ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷
۲۹۰۵
اكبر تركان در روزنامه اعتماد نوشت: هفته قوه قضاييه به پايان رسيد و هر كسي براساس نوع نگاه و نگرش خود، نكاتي را درباره اين نهاد و بايدها و نبايدهايش مطرح كرد.

اكبر تركان در روزنامه اعتماد نوشت:  هفته قوه قضاييه به پايان رسيد و هر كسي براساس نوع نگاه و نگرش خود، نكاتي را درباره اين نهاد و بايدها و نبايدهايش مطرح كرد؛ ولي باتوجه به كنش و واكنش‌هاي سال‌هاي اخير در نظام جمهوري اسلامي، به نظر مي‌رسد سيستم قضايي ما بيش از هر كدام از ديگر بخش‌هاي حاكميت، نيازمند عمل به دو نكته براي عبور از وضعيت كنوني است.

نخست، ايجاد شفافيت در محاكم قضايي است و نكته ديگر، خصوصي‌سازي نهاد قضايي كه در ادامه ضمن بررسي مختصر و مجمل هر يك از اين موارد، اميدوارم قوه قضاييه جمهوري اسلامي نيز روزي به اين مرحله از پيشرفت برسد تا بيش از پيش، شاهد حل و فصل معضلات و مشكلات باشيم.

شايد نخستين تفاوتي كه ميان سيستم قضايي غرب و جمهوري اسلامي وجود دارد، به شفافيت اين دو نهاد قضايي، در محاكم قضايي و آراي صادره ازسوي قضات بازگردد. به عنوان مثال اگر امروز شما قصد كنيد كه راي يك قاضي در شيكاگو در سال 1996 ميلادي درباره پرونده‌اي خاص را بدانيد، به سادگي مي‌توانيد به اطلاعات جامعي از آن دست يابيد؛ اطلاعاتي كه از نام شاكي و متشاكي آغاز شده و به حكم صادره ازسوي قاضي پرونده ختم مي‌شود.

چنين اقدامي سبب شده كه در مرحله نخست، پيشينه‌اي قابل‌توجه براي دانشجويان حقوق و قضات از محاكم قضايي ايجاد شود و در مرحله دوم قضات را بر آن دارد تا نهايت دقت خود را براي صدور راي يك پرونده به كار گيرند، چراكه مي‌دانند هر فردي در هر كجاي جهان كه اراده كند، مي‌تواند به آراي آنان مراجعه كرده و اين يعني در صورت سهل‌انگاري و مواردي از اين دست او و وجهه‌اش با مشكلات بسيار جدي مواجه خواهد شد و از اين ‌رو مجبورند تنها و تنها با اتكا به قوانين و مقررات مدون به صدور راي بپردازند.

خصوصي‌سازي نهاد قضاوت، دومين تفاوت ميان قوه قضاييه جمهوري اسلامي با نهادهاي متشابه در جهان غرب است. در جهان غرب دعاوي به 2 دسته حقوقي و كيفري تقسيم شده‌اند و براي هر كدام نيز روند قضايي جداگانه‌اي تعريف شده است. دعاوي حقوقي به آن دسته از دعاوي گفته مي‌شود كه ميان 2 فرد يا 2 شركت بر سر معاملات منقول و غيرمنقول، زمين، ملك يا مواردي از اين دست اتفاق بيفتد ولي دعاوي كيفري به مجموعه دعاوي گفته مي‌شود كه عمل ارتكابي ازسوي فرد به‌واسطه تضييع حق و حقوق افراد و جامعه مستوجب كيفر باشد.

دستگاه قضايي در غرب با چنين تقسيم‌بندي براي كاهش بار موجود بر دوش خود و پيشرفت هرچه بيشتر، به خصوصي‌سازي دعاوي حقوقي روي آورده بدين شكل كه چنين دعاوي به ‌جاي آنكه همچون ايران به قوه قضاييه ارجاع شود، به نهاد تحت ‌عنوان داوري ارجاع داده مي‌شود. به عنوان مثال اگر ميان يك شيرفروش و يك فروشنده مواد لبنياتي اختلافي ايجاد شود، به‌ جاي آنكه آنان براي حل اختلاف ميان خود به نهاد قضايي حاكميتي مراجعه كرده و پرونده‌اي تشكيل دهند، با استفاده از نهاد داوري به حل و فصل اختلاف ميان خود مي‌پردازند. شيرفروش يك داور، فروشنده مواد لبني يك داور و رييس صنف نيز يك سرداور انتخاب مي‌كنند. اين 3 داور با برگزاري جلساتي ميان خود درنهايت به تصميمي مشترك رسيده و با اتكا به آن اختلاف ايجاد شده را حل و فصل مي‌كنند.

اين 2 راهكار يعني ايجاد شفافيت قضايي و تهيه سازوكاري براي اعلام جزييات پرونده‌هاي قضايي كه در دسترس عموم جامعه باشد كنار خصوصي‌سازي امر قضاوت ازجمله مواردي است كه سبب شده نهاد قضا در اين كشورها در قياس با ايران پيشرفته‌تر باشند؛ پيشرفتي كه درنتيجه آن نه‌تنها رضايت عمومي از حكمراني افزايش مي‌يابد، بلكه دستگاه قضايي نيز با حواشي و حاشيه‌هاي كمتري مواجه مي‌شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:12
Iran, Islamic Republic of
08:05 - 1399/04/08
به شخصه عملکرد قوه را تحسین می کنم اما در چند مورد هم فقط شعار دادند عین ورود به داستان گرانی خودرو که چندروزی مصاحبه، بعد یک مانور در بازار و بعد هم روز از نو، روزی از نو.
پاسخ ها
....جانم فدای ایران
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
حتما فقط ماشینت مونده که از کار قوه فسادیه حمایت میکنی .
Iran, Islamic Republic of
08:06 - 1399/04/08
مهمترین تفاوت اینه که دستگاه قضایی در تمام دنیا مستقل است و در ایران وابسته. به اضافه رشوه و فساد و دزدی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
حرف حساب جواب نداره
ر ی
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
موافقم
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1399/04/08
توبروبه فکرآبگوشت بزباش باش .درموردچیزدیگه ای اون مغزنخودیتوخسته نکن.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۰۸
خودت فهمیدی چی گفتی ؟ خدا شفات بده . از دست بنده خدا کاری ساخته نیست .
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1399/04/08
اتفاقا خصوصی سازی در غرب باعث شده . اطلاع دارم خیلی ها به دلیل بالا بودن هزینه دادرسی از خیر احقاق حق بگذرند. چون به شدت گران است.
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1399/04/08
انتخاب رئیس قوه قضاییه از همه مهمتره
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1399/04/08
دیر متوجه شدی اقای ترکان
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج