پشت‌بام‌های تهران، منزل جدید مستاجران!
۱۰۱۱۴۱۱
۱۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۵
۱۳۱۰۵ 
اجاره پشت‌بام، اجاره انباری و خانواده‌هایی که به‌طور مشترک در یک واحد مسکونی استیجاری زندگی می‌کنند این روزها به یکی از اخبار مهم در حوزه مسکن تبدیل شده است که بخشی از آسیب‌های اجتماعی ناشی از کاهش قدرت خرید خانوار و ناتوانی در تأمین هزینه مسکن را بیان می‌کند.

خبرگزاری ایرنا: اجاره پشت‌بام، اجاره انباری و خانواده‌هایی که به‌طور مشترک در یک واحد مسکونی استیجاری زندگی می‌کنند این روزها به یکی از اخبار مهم در حوزه مسکن تبدیل شده است که بخشی از آسیب‌های اجتماعی ناشی از کاهش قدرت خرید خانوار و ناتوانی در تأمین هزینه مسکن را بیان می‌کند.

بام‌خوابی و اجاره انباری با هدف استفاده مسکونی واکنش‌های زیادی را به‌ دنبال داشته است. محمود محمودزاده، معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی گفته لازم است کار ویژه‌ای در این بخش صورت گیرد و سریع فضای مجازی خالی از آگهی‌های غیرواقعی اجاره و فروش شود. اشاره معاون وزیر به‌احتمال زیاد به آگهی‌هایی است که به‌تازگی و به مدت کوتاهی در سایت‌هایی مانند دیوار قرار گرفته و در فاصله کوتاهی نیز حذف شدند.

دیوارِ کوتاهِ دیوار

دیوار و سایر کسب‌وکارهای مشابه، بارها به‌عنوان مقصران بازار مسکن معرفی شدند. نرم‌افزارهایی که یکی از کاربردهایشان کوتاه کردن مسیر عرضه‌کنندگان و مشتریان است، گاهی ناچار به حذف قیمت در آگهی‌های بازار مسکن می‌شوند و گاهی دستور به حذف آگهی‌هایشان داده می‌شود.

حذف این‌گونه آگهی‌ها با اینکه صورت مسأله یعنی کاهش قدرت خرید خانوار و ناتوانی در تأمین هزینه مسکن را حل نمی‌کند، اما همان‌طور که محمودزاده اشاره کرده، التهاب‌آفرینی فضای اقتصادی را دنبال می‌کند.

واقعیت‌ها از پشت‌بام‌های تهران

حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک، بام‌خوابی را تکذیب می‌کند و معتقد است این موضوع، فقط یک بزرگنمایی از مشکلات حوزه اجاره‌نشینی است و چنین چیزی را نه در تهران و نه در شهرستان‌ها نداشتیم. وی می‌گوید نقاط حاشیه و جنوب شهر مورد بررسی میدانی قرار گرفته و این نتیجه به ‌دست آمده است.

عیسی فرهادی، فرماندار تهران نیز می‌گوید تاکنون در تهران گزارشی درباره اجاره‌نشینی در پشت‌بام تهران وجود نداشته و هیچ اثر مشهودی در پشت بام‌ها مشاهده نمی‌شود که بیانگر اجاره‌نشینی افراد برای شب در بام‌ خانه‌ها باشد.

علاوه بر این، برخی وب‌سایت‌ها نیز با انتشار تصاویری که در فروردین سال جاری و از سیزده‌به‌در در روزهای شیوع کرونا و گذراندن این روز بر پشت بام‌ها به‌جای طبیعت منتشر شده است، به‌عنوان تصویر مربوط به بام‌خوابی استفاده کرده‌اند.

مراسم روز طبیعت روی پشت بام، تبریز، ۱۳ فروردین ۱۳۹۹با وجود این تکذیب‌ها، اما علی نوذرپور شهردار منطقه ۲۲ تهران می‌گوید در برخی از مناطق ضعیف و کم برخوردار شهر تهران چنین موضوعی وجود دارد و مالکان قسمت پشت‌بام خود را به‌صورت یک اتاق به افرادی که جزو دهک‌های پایین جامعه محسوب می‌شوند، اجاره می‌دهند.

چه کسانی مستأجر بام‌های تهران هستند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد در برخی محله‌های تهران، مواردی وجود دارد که شاید بتوان از آنها با عنوان بام‌خوابی نام برد. در بعضی از ساختمان‌های قدیمی‌ساز، پله‌هایی که به بام‌ خانه ختم می‌شود یا همان قسمتی که به خرپشته معروف است، با کمی ساخت‌وساز که به‌طور معمول غیرقانونی است، به‌صورت اتاقی با سرویس بهداشتی و آشپزخانه‌ای بسیار کوچک درمی‌آید و با قیمت‌های متفاوتی که از قیمت‌ عرف بازار پایین‌تر است، اجاره داده می‌شود.

مشتریان این اتاق‌ها بیشتر افراد مجردی هستند که از شهرهای دیگر در جست‌وجوی کار به تهران آمده‌اند و پول کافی برای پرداخت ودیعه و اجاره ماهانه یک واحد مسکونی استاندارد ندارند و در مشاغلی با دستمزد پایین مشغول به ‌کارند و برخی از آنها حتی قراردادی نیز با کارفرمایان خود ندارند. البته وجود قرارداد و بهره‌مندی از حق مسکن نیز دردی از این معضل دوا نمی‌کند، زیرا حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی سهم اندکی در پوشش اجاره و حتی اجاره اتاق‌های پشت‌بام‌ها دارد.

شاید راه‌حل موقت برای حل این موضوع، ساخت واحدهای با متراژ کوچک یا گسترش گرم‌خانه‌ها باشد، اما راه‌حل اساسی و بلندمدت را باید در جایی خارج از بازار مسکن جست‌وجو شود.

بهبود فضای کسب‌وکار استان‌ها و توجه به طرح‌های اشتغال‌زایی می‌تواند با کاهش انگیزه‌های اقتصادی مهاجرت، این افراد را از بدمسکنی و حاشیه‌نشینی خارج کند.

تورم با بازار اجاره چه می‌کند؟

تورم مانند هر بازار دیگری بازار اجاره را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد و دو نیروی اساسی بازار اجاره مسکن، یعنی موجر و مستأجر هر کدام به‌نوعی از تورم متأثر می‌شوند.

افزایش سطح عمومی قیمت‌ها با کاهش درآمد حقیقی، افراد را به جست‌وجو برای منابع درآمدی جدید برای جبران این کاهش یا افزایش درآمد از منابع فعلی وا می‌دارد. این همان نقطه‌ای است که منجر به افزایش اجاره‌بها در قراردادهای جدید یا تمدید قراردادهای قبلی می‌شود.

در طرف دیگر، مستأجران قرار دارند که با کاهش درآمد حقیقی ناچار به کاهش هزینه‌های خود هستند. این کاهش هزینه می‌تواند به معنای نقل‌مکان به خانه‌های کوچک‌تر، محله‌های ارزان‌تر و حتی خروج از مرکز و زندگی در شهرک‌های اقماری شود و می‌توان بخشی از آمار مهاجرت داخلی را به این موضوع نسبت داد.

انتخاب خانه‌هایی با متراژ پایین‌تر می‌تواند موضوع فقر مسکن را جدی‌تر کند. بر اساس نمونه دو درصدی سرشماری سال ۱۳۹۵، ۴۱ درصد از خانوارهای تهرانی، اجاره‌نشین هستند که حدود ۹۰ درصدشان در خانه‌های ۵۰ متری و بیشتر، ساکن‌اند. بر اساس این نمونه، میانگین بعد خانوار در تهران ۲.۹ است، یعنی خانوارهای تهرانی به‌طور متوسط تقریباً سه نفره هستند. در صورتی که اگر میزان بهینه سطح زیربنا یعنی ۱۶.۵ متر برای هر فرد را در نظر بگیریم، یک خانه ۵۰ متری برای خانواری سه نفره به معنای قرار گرفتن روی خط فقر مسکن خواهد بود.

برنامه دولت برای اجاره‌نشین‌ها چیست؟

با وجود این مسائل، دولت در تلاش است تا با مداخله در بازار اجاره، پیامدهای منفی افزایش قیمت‌ها را در این بازار کاهش دهد.

گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن نشان می‌دهد در پایان ماه گذشته(خردادماه) شاخص بهای اجاره مسکن در شهر تهران ۲۷.۶ درصد و در کل مناطق شهری ۳۰.۷ درصد نسبت به خرداد ۱۳۹۸ رشد داشته است. یکی از طرح‌های دولت برای حضور تأثیرگذار در بازار اجاره، تعیین سقف افزایش اجاره‌بهاست.

بر این اساس، حداکثر افزایش مجاز در اجاره واحدهای مسکونی در تهران نسبت به قرارداد قبلی ۲۵ درصد، در سایر کلان‌شهرها ۲۰ درصد و در دیگر شهرهای کشور ۱۵ درصد است.

علاوه بر این، تعیین نرخ مصوب اجاره‌بها به تفکیک استان و همچنین به تفکیک مناطق شهرداری در پایتخت، از دیگر راه‌حل‌های دولت در بازار اجاره است. به‌عنوان نمونه، اجاره مصوب ماهانه در استان چهارمحال و بختیاری برای هر مترمربع واحد مسکونی ۳۵۵۸ تومان و برای استان تهران ۴۰ هزار و ۸۰۸ در نظر گرفته شده است. این رقم در شهر تهران از متری ۲۵ هزار تومان در مناطق ۱۸ و ۲۹ شهرداری آغاز و به متری ۹۳ هزار و ۷۵۰ تومان در منطقه یک می‌رسد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:5
Iran, Islamic Republic of
14:23 - 1399/04/11
دروغه
پاسخ ها
فرخ انتظار
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
دوات تدبیر و امید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۱
توالت توی حیاطو اجاره میدن
Iran, Islamic Republic of
14:25 - 1399/04/11
وقتی با درامد شعب ابیطالب هزینه های نیویورکو داشته باشی همین میشه
Iran, Islamic Republic of
14:27 - 1399/04/11
رئیس جمهور بعدی با درست کردن و همین وعده وعیدا میاد و بعد 4 سال اول و دوم بعد از کلی دروغ میده دست نفر بعدی ،تقبل اله!!!
Iran, Islamic Republic of
14:28 - 1399/04/11
والا دولت روحانی مسکن مهری هم ک دولت احمدی نژاد برای مردم درست کرده بود و سپردند دست یه عده دلال پولش رو هم گذاشتند جیبشون
Iran, Islamic Republic of
14:30 - 1399/04/11
چه اشکالی داره تو خیابان یا تو بیابان زندگی بکنید فقط اقازادها بچاپن ملت که هیچی
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1399/04/11
ملت گور خوابی دارن و لوله سیمانی رو هم که مد کردن . پشت بوم هم مد شد . تبریک تبریک
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1399/04/11
میشه طناب بدین آویزون بشیم از آسمون
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1399/04/11
از وقتی این برنامه دیوار اومد قیمت ها بالا رفتن
Iran, Islamic Republic of
14:54 - 1399/04/11
فقط سفارش به سوداگران و محتکران مسکن است که کاری به پشت بامها نداشته باشید، که آنجا دیگر نقطه آخر و مرگ و زندگیست، اگر قرار باشد قیمت پشت بام هم فوق نجومی کنید، دیگر راهی نیست برای نفس کشیدن و باید دست کشید از زندگی
Iran, Islamic Republic of
14:58 - 1399/04/11
بیچاره احمدی نژاد با۳۰ملیون خیلی ها صاحب خونه ولی روحانی مردم فرساد روپشت بام خونه زندگی کنن
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1399/04/11
دولتی که مسولینش کاخ نشین بشوند حقوق نجومی بگیرند آخر عاقبت مردم بی پناهش همین میشه اگه همین طور پیش بره کارتن خوابی هم رواج می شه ال برکت الله هم دنیامون آباد شد هم اخرتمون
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1399/04/11
تنهاکاری که ازمسئولین مابرمیادتکذیب هست.
Iran, Islamic Republic of
15:21 - 1399/04/11
خودمون مردم ایران گناه داریم به ولا که رحم به هم دیگه نمی کنیم
Iran, Islamic Republic of
15:59 - 1399/04/11
یه دونه تن ماهی شده ۱۹ هزار تومن! چه خبره اخه
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1399/04/11
روزها کجا میرن اسباب واثاثیه رو کجا میذارن
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1399/04/11
گور خوابی کم بود و حالا پشت بام زندگی کردن هم اضافه شد.با این همه ثروت که در ایران هست میتونستیم حتی ۱ ادم محتاج نداشته باشیم
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1399/04/11
آره دیگه کم‌کم باید بالا خونه ها رو اجاره بدیم. اینم یه مدل زندگی جدید برای ایرانی های خوشبخت! حتما با هم دعوا می کنند همدیگر رو پرت می کنند پایین. یا زمستونا هم مثل اسکیموها اون بالا با برف خانه می سازند. عجب
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج