مجلس می‌خواهد امور اجرایی را در دست بگیرد؟
۱۰۱۲۸۶۱
۱۶ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۷
۳۱۸۵ 
فریدون مجلسی در روزنامه اعتماد نوشت: اتفاقات جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و برخورد نمایندگان با وزیر امور خارجه به‌گونه‌ای بود که بیننده می‌پنداشت «دشمن» به میان نمایندگان ملت رفته و نمایندگان می‌خواستند از «دشمن» انتقام بگیرند.

فریدون مجلسی در روزنامه اعتماد نوشت: اتفاقات جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی و برخورد نمایندگان با وزیر امور خارجه به‌گونه‌ای بود که بیننده می‌پنداشت «دشمن» به میان نمایندگان ملت رفته و نمایندگان می‌خواستند از «دشمن» انتقام بگیرند.

جریان‌های سیاسی متفاوت و متکثری در ایران وجود دارند اما به ‌طور کلی در هر انتخابات دو جریان که یکی طرفدار تعامل با جهان است و دیگری که تعامل با جهان را مساوی با ذلت می‌داند، روبه‌روی یکدیگر قرار می‌گیرند و مردم در این میان دست به انتخاب می‌زنند.

جریان مخالف با تعامل که در دوره‌های اخیر چندین‌بار رقابت را به رقیب واگذار کرده است، از سویی اصرار دارد سیاست‌های هزینه‌زا و تقابلی از سوی قوه مجریه دنبال شود و ازسوی دیگر به سبب نتایجی که از این سیاست‌ها حاصل می‌شود، دولت و دستگاه دیپلماسی را سرزنش می‌کند.

در جهان امروز ایستادن در برابر جریان غالب و نظم موجود، هزینه‌ دارد. زمانی که مجلس شورای اسلامی موافق ایستادن در برابر امریکا و ایفای نقش موثر در برابر سیاست‌های امریکا در منطقه است، چگونه می‌تواند وزارت امور خارجه را که مجری سیاست‌های کلی نظام است، به دلیل هزینه‌های ناشی از این سیاست‌ها سرزنش کند؟

انتظار می‌رود این جریان همان‌طور که همواره در شعارهای خود مطرح می‌کنند، به جای سرزنش دولت و نکوهش وزیر خارجه به سبب اجرای سیاست‌های نظام، از ایثارگری سخن بگویند، اما آنها می‌خواهند هم آرمان ایستادگی در برابر امریکا را دنبال کنند و هم مسوولیت تبعات ناشی از این موضوع را نپذیرند و دولتی را که با شعار تعامل با جهان بر سرکار آمد، مقصر تلقی کنند. تبعات ایستادگی در برابر امریکا همان تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی است که کشور با آن دست و پنجه نرم می‌کند و مستقیما معیشت مردم ایران را مختل کرده است.

جای بسی تعجب است که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در شرایطی که رییس‌جمهور و وزیر امور خارجه تلاش دارند با اقدامات یکجانبه‌گرایانه امریکا در شورای امنیت سازمان ملل مقابله کنند و همه تلاش‌ خود را به کار بسته‌اند تا ایالات‌متحده و دولت آقای ترامپ به اهداف خود دست نیابند، آنها را مورد حمله قرار داده و درصدد تضعیف موقعیت‌شان در مجامع بین‌المللی برمی‌آیند. اینکه بهارستان‌نشینان با اعضای قوه مجریه و به‌خصوص با رییس دستگاه دیپلماسی به زبانی صحبت می‌کنند که پیش از این با مقامات حزب بعث صحبت می‌کردند، به معنای آن است که تقابل‌های فکری و جناحی به حدی پررنگ شده است که دیگر ارجحیت منافع ملی برای آنها مطرح نیست و ترجیح می‌دهند با تحت فشار گذاشتن دولت، مسوولیت وضع کنونی را از دوش خود برداشته و بر گردن دولت بیندازند تا در رقابت‌های انتخاباتی آینده از این موضوع بهره‌برداری کنند.

حملات به دولت در حالی صورت می‌گیرد که می‌دانیم اختیارات و مسوولیت‌های دولت متوازن نیست و همان‌طور که رییس‌جمهور بارها اشاره کرده، دولت اختیار کافی برای پیشبرد سیاست‌های مدنظر خود را ندارد، از همین رو است که طی سال‌های گذشته آقای روحانی به موضوع رفراندوم در حوزه سیاست خارجی اشاره کرده و خواستار برگزاری همه‌پرسی تعامل یا تقابل شده بود. این یعنی در سال‌های اخیر دولت بدون اینکه اختیاری داشته باشد، عهده‌دار مسوولیتی بوده که تبعات زیادی برای کشور در پی داشته است. وقتی در این شرایط به دولت حمله می‌شود یعنی خواست نمایندگان و جناح متبوع آنها این است که خود اختیار قوه مجریه را در دست گرفته و مشکلات را اصلاح کنند.

پیشنهاد من آن است که اگر نمایندگان مجلس شورای اسلامی همان‌طور که در جلسه روز یکشنبه عنوان کردند، برجام را برای کشور مضر می‌دانند، دست به کار شده و با اختیاراتی که قانون اساسی به قوه مقننه محول کرده، دولت را ملزم به خروج از این توافق بین‌المللی کنند. به این شرط که مسوولیت رفتار خود را بپذیرند و تضمین بدهند که در آینده دولت را برای خروج از برجام و به تبع آن بازگشت تحریم و قطعنامه‌های بین‌المللی سرزنش نخواهند کرد. نمایندگان اما این کار را نخواهند کرد، چراکه خود می‌دانند خروج از برجام و بازگشت تحریم‌های بین‌المللی و قطعنامه‌های پیشین سازمان ملل متحد چه تبعاتی در پی دارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:10
Iran, Islamic Republic of
07:30 - 1399/04/16
مجلس باید در راس امور باشد.نه مثل مجلس قبلی که در قعر امور هم نبود.
پاسخ ها
بدون نام
Netherlands
۰۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
فقط خخخخخخخخخخخخخ
United Arab Emirates
07:34 - 1399/04/16
این به اصطلاح نمایندگان از بس وعده های غیر ممکن به مردم دادند و حالا میبینند نمیتونند به وعده ها عمل کنند مجبورند به این و اون بپرند و یه خودی نشون بدند
United Arab Emirates
07:34 - 1399/04/16
واقعا جای تاسف و تاثر فراوان'''''اینا نماینده هستند'''''یا ...
پاسخ ها
مردم
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۶
چیه حالا که نماینده ها جرات اعتراض و رسیدگی به خرابکاریهای دولت رو دارند بدرد نمی خورند؟ به ضرر بخور بخور ها داره میشه .. و احساس خطر... مجلس چشم قربان تموم شد....
Iran, Islamic Republic of
07:49 - 1399/04/16
بابا مگر اینها نماینده مردم هیتند با هزار دروع کلکوسایر چیزه ازمردم ۲۰درصدی رای جمع کردن مگر سواد دادند چیزی حلشون نیست
-
07:58 - 1399/04/16
اینها برجام اجرا کردن چه فایده ای داشت برای ملت
United States
08:06 - 1399/04/16
چون اجازه و جرات تصمیم گیری ندارن میخوان در کار قوه مجریه دخالت کنند
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1399/04/16
بعضی از آقایان عقده مناظره انتخابات ریاست جمهوری را میخوان خالی کنند بدون در نظر گرفتن منافع ملی
United Arab Emirates
09:05 - 1399/04/16
میانگین رای اولین نفر تهران با آخرین نفر نمایندگی تهران بزرگ''''''چند درصد بود!!!!????????
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1399/04/16
با این وضع امور اجرایی درست نمیشود وقت زیادی از دولت آقای روحانی نمانده است بگذارید به وضع کرونا وگشور برسد تا شما بیایید درست کنید وقت ایشان تمام میشودو کار شما باعث دلسردی دولت میشود وچون بعضی نماینده ها هم جایگاه مجلس را نمیدانند وتوهین میکنند ومردم هم از نماینده گان دلسرد میشود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج