بلبشوی این روز‌های عراق؛ آمریکا چه می‌خواهد؟
۱۰۱۳۲۷۳
۱۷ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۸
۴۷۳۹ 
«به دنبال بازگرداندن اعتماد مردم به نظام سیاسی عراق هستیم». این عبارتِ کوتاه (اما مهم) بخشی از سخنان عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق در دیدار روز یکشنبه با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در این کشور است. سخنان عمار حکیم شاید برای بسیاری مهم نباشد اما باید توجه داشت که در پَسِ اظهارات او یک سابقه مهم وجود دارد.

روزنامه توسعه ایرانی: «به دنبال بازگرداندن اعتماد مردم به نظام سیاسی عراق هستیم». این عبارتِ کوتاه (اما مهم) بخشی از سخنان عمار حکیم رهبر جریان حکمت ملی عراق در دیدار روز یکشنبه با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در این کشور است. سخنان عمار حکیم شاید برای بسیاری مهم نباشد اما باید توجه داشت که در پَسِ اظهارات او یک سابقه مهم وجود دارد.

آشفتگی سیاسی و بیم استیضاح الکاظمی

چندی پیش (چهارشنبه هفته گذشته برابر با 11 تیرماه) او از تشکیل ائتلاف جدیدی به نام «عراقیون» خبر داد که متشکل از چهره‌های پارلمانی عراق است و تلاش دارد یک رویکرد میانه‌رو را برای حمایت از ثبات سیاسی عراق در پیش بگیرد. اینکه چرا حکیم در دیدار با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در عراق (جنین هنیس پلاسخارت) یکبار دیگر به صورت واضح دلایل تشکیل این ائتلاف را ذکر می‌کند، در وهله اول نشان می‌دهد که اوضاع در عراق آنگونه که شنیده می‌شود خوب نیست و در وهله دوم او سعی می‌کند به سازمان ملل که به صورت تمام و کمال توسط آمریکایی‌ها حمایت و راهبری می‌شود، این پیام را بدهد که عراقی‌ها (به خصوص شیعیان این کشور) در حال ائتلاف‌سازی برای مقابله با سناریوی آنها در منطقه و بغداد هستند.

ممکن است حکیم در نظر بسیاری از مخاطبان و حتی صاحب‌نظران داخل و خارج از کشورمان، یک شخصیت کمرنگ در عرصه سیاسی شناخته شود،‌ اما واقعیت این است که هر کدام از مُهره‌های سیاسی و امنیتی در شطرنج قدرتِ عراق به یک نحو وارد بازی می‌شوند. به عنوان مثال زمانی شاهد بودیم که مقتدی صدر در بحث تظاهراتِ ضدفساد علیه دولت وقت عراق پیشرو بود و هر وقت او اذن دخول می‌داد، هزاران نفر از شیعیان وارد منطقه سبز و میدان تحریر بغداد می‌شدند و دست به اعتراض و حتی تحصن‌های طولانی مدت می‌زدند.

در مورد شخصیت‌هایی مانند آیت‌الله سیستانی هم این موضوع صدق می‌کند. مرجعیت عراق پس از آنکه داعش تا سامرا پیش آمد فرمان بسیج عمومی برای مقابله با ویروس تکفیر را داد و حالا هم شخصی مانند عمار حکیم پس از یک حاشیه‌نشینی نسبتاً کوتاه به میدان آمده است تا بتواند اوضاع نابسامان عراق را سر و سامان دهد.

نکته‌‌ای که در اینجا باید مورد نظر قرار بگیرد این است که عمار حکیم و مجموعه کسانی‌که ائتلاف عراقیون را تاسیس کرده‌اند، از طیف شیعیان عراق هستند. این موضوع دقیقاً گویای این است که یک چند صداییِ مشهود درون پارلمان عراق به وجود آمده است که در طرف دیگر آن کردها و اهل ‌تسنن این کشور حضور دارند.

بلبشوی این روز‌های عراق؛ آمریکا چه می‌خواهد؟

به عنوان مثال ائتلاف سنی القوی العراقیه (گروه‌های عراقی) به ریاست محمد الحلبوسی، رئیس پارلمان عراق روز یکشنبه با صدور بیانیه‌ای از مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق خواست تا سلاح را به دولت منحصر کرده و مانع از حملات علیه هیئت‌های دیپلماتیک شود! این دقیقاً همان نقطه اوج اختلافاتی است که موجب تشدید شکاف و تقویت قطب‌بندی‌ها در پارلمان عراق می‌شود؛ چراکه اهل تسنن و کردهای عراق اصالتاً طرفدار ابقای نظامیان آمریکا در عراق و در مقابل شیعیان با استناد به مصوبه خروج نظامیان آمریکایی‌ از کشورشان خواهان اخراج آنها هستند. این روند به جایی رسیده که حالا یک اختلاف دیگر میان پارلمان و نخست‌وزیری عراق نمایان شده است.

حکیم سعی می‌کند به سازمان ملل که به صورت تمام و کمال توسط آمریکایی‌ها حمایت و راهبری می‌شود، این پیام را بدهد که عراقی‌ها (به خصوص شیعیان این کشور) در حال ائتلاف‌سازی برای مقابله با سناریوی آنها در منطقه و بغداد هستند

الکاظمی و خطر استیضاح!

در این کشمکش‌ها شاهد آن هستیم که نخست‌وزیر عراق مورد اشاره قرار گرفته است. درست است که مصطفی الکاظمی از سوی طیف شیعیان عراق برای تصدی نخست‌وزیری عراق معرفی شده اما واقعیت این است که بسیاری از تحلیلگران حاضر در آمریکا و عراق معتقدند که راهبرد الکاظمی به خصوص در حوزه سیاست خارجی تا حد زیادی به نفع آمریکا و برخی دیگر از متحدان آن در منطقه تعریف شده است. به عنوان نمونه، منصور البعیجی، نماینده پارلمان عراق در سخنانی نسبت به موضع دولت کشورش و سکوت آن درقبال اشغال خاک این کشور توسط ترکیه و نقض حریم هوایی آن توسط آمریکا اعتراض کرده و خواهان برگزاری نشست فوق‌العاده پارلمان عراق درباره نقض‌های آمریکا و ترکیه است.

او معتقد است که ترکیه به بهانه جنگیدن با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) در حال انجام عملیات نظامی در خاک عراق است و این در واقع اشغال خاک عراق به حساب می‌آید و این درحالی است که ما شاهد واکنش و پاسخ دولت در سطح معقول نبوده‌ایم. چندی بعد اما کمیته روابط خارجی در پارلمان عراق اعلام کرد عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی محور مذاکرات مصطفی الکاظمی در واشنگتن است و این خبر را باید نوعی آرام‌سازی افکار عمومی و مقامات عراق به حساب بیاوریم. اما داستان به اینجا ختم نمی‌شود، بلکه اوضاع و احوال نشان می‌دهد که هدف بعدی، زیر ذره‌بین بردن تحرکات سفارت آمریکا در بغداد است! پس از آنکه نیروهای ضدتروریسم عراق با هماهنگی نظامیان آمریکا به بازداشت چندین نفر از عناصر کتائب حزب‌الله اقدام کردند، انتقاد به نخست‌وزیر عراق بالا گرفت اما آمریکایی‌ها برای مانور قدرت در عراق دست به آزمایش سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت در محوطه داخلی سفارتشان در بغداد کردند!

همین موضوع باعث شده تا اعتراض‌ها نسبت به تبدیل شدن سفارت آمریکا در پایتخت عراق به پادگان نظامی سر به فلک بکشد. به عنوان مثال ائتلاف الفتح با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام آمریکایی‌ها (آن هم در فضای شهری) نه تنها مخاطراتی را برای ساکنان بغداد به همراه دارد، بلکه نقض تمام عرف‌های دیپلماتیک به حساب می‌آید و علاوه بر آن حریم هوایی کشور را هم ناامن کرده است. ائتلاف مذکور باز هم خواهان پاسخگویی از سوی دولت الکاظمی در این مورد شده است که گویا هیچ پاسخی دریافت نکرده است.

این که آیا سفارت آمریکا در بغداد تبدیل به یک پادگان نظامی شده است، پاسخش مثبت است؛ چراکه آمریکایی‌ها با ایجاد یک فریب رسانه‌ای و امنیتی حدود 3هزار نفر از نظامیان خود را با کت و شلوار وارد این سفارت کرده و به تمام مسئولان عراقی اعلام کرده‌اند که این تعداد نظامی آمریکایی از کشور خارج شده‌اند. از سوی دیگر آمریکایی‌ها با این اقدامات درصدد آن هستند تا به مخالفان خود در عراق بفهمانند که دست برتر در این کشور با آنها است.

تجمیع وضعیت فعلی و بالا گرفتن اختلاف‌ها نشان از یک آشفتگی سیاسی و هرج و مرج در ساختار سیاسی عراق دارد؛ چراکه دولتی‌ها معتقدند راه برون‌رفت از بحران فعلی، برگزاری انتخابات زودهنگام است، اما احزاب با آن مخالف هستند.

به هر ترتیب تجمیع این نقض‌ها و مولفه‌های منفی هیچ خروجی مشهودی ندارد جز تضعیف دولت عراق و بیشتر شدن طیف مخالفان الکاظمی. در این مسیر روز گذشته (دوشنبه) جاسم البخاتی، نماینده جریان حکمت ملی عراق در پارلمان این کشور از دیدار قریب‌الوقوع با مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر و تدوین فهرستی مشتمل بر 14 پرسش برای طرح با وی وی خبر داد و در همین حال زمزمه‌هایی از احتمال استیضاح الکاظمی شنیده می‌شود! این در حالیست که ائتلاف سائرون به رهبر مقتدی صدر اخیراً اعلام کرده است که احزاب سیاسی عراق تمایلی به برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق ندارند. به همین جهت است که می‌گوییم تجمیع وضعیت فعلی و بالا گرفتن اختلاف‌ها نشان از یک آشفتگی سیاسی و هرج و مرج در ساختار سیاسی عراق دارد؛ چراکه دولتی‌ها معتقدند راه برون‌رفت از بحران فعلی، برگزاری انتخابات زودهنگام است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1399/04/17
خدای به ما چه الکاظمی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
‌کاظمی دست شیعه در عراق هست
غیرتمند
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
عراق یکی از عمده ترین مقاصد صادرات ایران به شمار می‌رود
افکار دوستانی مثل شما باعث میشه تا روابط ما با عراق در مشکل باشه و صادرات به عراق انجام نشه...

اگه فردا محصولات کشاورزی دوباره بشه 300 تومن میخوای بیای کامنت بزاری چقدر دولت ما بی برنامه عمل میکنه....
دیگه نمیخوای که فکر کنی من دو روز پیش میگفتم از عراق به ما چه؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

دوستان التماس بصیرت و بینش.....
ابیرام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
ما بااااااید با کشور عراق دوست و مسلط بشیم

چون:

نزدیکی و دسترسی آسان

2ـ ارتباط و همکاری مستمر و مستقیم دو دولت ، اتاق های بازرگانی و هم چنین داشتن منافع مشترک در منطقه

3ـ وجود توانمندی های صنعتی در ایران

4ـ سرعت و سهولت در روند معادلات و خدمات پس از فروش

5ـ پایین بودن هزینه های حمل و نقل
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1399/04/17
چه دل خوشی دارید اینقدر خبرهای داخلی خودمون داریم که به بیرون خوندنش ارزشی نداره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
خدا بهت عقل داده تا باهاش فکر کنی پس بدون فکر حرف نزن

اگه مثل من کشاورز بودی و 50 هکتار محصول برای فروش داشتی چشم بسته حرف نمیزدی و خدا خدا میکردی که آمریکا گورش رو گم کنه تا راه صادرات به اونجا باز باشه.

خواهشا عقلت رو به کار بگیر بعد حرف بزن
Iran, Islamic Republic of
09:56 - 1399/04/17
آمریکا بجز نوگر ..قتل ..غارت ..تجاوز ..چیزی نمی خواهد .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
به قول ترامپ , گاو شیرده
Iran, Islamic Republic of
10:01 - 1399/04/17
درتعجبم از این اظهار نظر خوانندگان این خبر اینقدر پرت وبی منطق برادر من عراق همسایه ماست چطور ممکن است در انجا اتفاقاتی بیفتد روی اوضاع واحوال ما تاثیر نداشته باشد قدری واقع بین منطق وعقلایی بیندیشید وفکر کنید چرا همه چیز را با لجبازی و...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
در تعجب نباش ....سر تو بکن تو زباله دانی های کشور خودمان ببین انبوه گرسنگان را.....
Iran, Islamic Republic of
10:24 - 1399/04/17
شما اقتصاد خودتان را درست کنید وضعیت عراق به شما چه ربطی دارد
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1399/04/17
انشالله به موقعش همسایگیش را نشون میده . اتفاقا یه زمانی کاریش نداشتیم هیچ مشکلی هم در کشور نبود
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1399/04/17
قابل توجه کسانی که خواهان روابط با آمریکا هستند آمریکا برای هم پیمانان و دوستانش هم چیزی جز نکبت و ذلت نمی آورد آمریکا فقط به فکر منافع خودش است در موقع مذاکرات برجام رهبر فرزانه انقلاب فرمودند من به این مذاکرات خوشبین نیستم و گذر زمان همه چیز را روشن کرد
پاسخ ها
golpa
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
ایشون هم همیشه از وسط طناب میگیرن. اگر مذاکرات موفقیت امیز باشه به درایت ایشون طبل زده میشه اگر موفقیت امیز نباشه میگه دیدید من گفتم نمیشه
Iran, Islamic Republic of
12:29 - 1399/04/17
روابط با عراق هم چیزی نز نکبت و ذلت نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۴/۱۷
بله از عراق چیزی بدست نمیاد شاید
Iran, Islamic Republic of
16:10 - 1399/04/17
اول بدبختیشونه راهی که ما رفتیم اوناهم میخوان برن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج