جواد یساری و موسیقی کوچه بازاری
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_1
لایکو_1
سمپاشی امحا_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
لایکو_3
سمپاشی امحا_4
لایکو_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_2
کتاب لند_2
اپیلاسیون نانا 2
سمپاشی امحا_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۱۴۲۵
۲۸ فروردين ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۲
۵۳۷۳۵
بعد از سه هفته پیگیری مداوم، بالاخره در یکی از روزهایی که جواد یساری در ایران بود، توانستیم گفتگویی با او ترتیب بدهیم. در مغازه ای قدیمی در محله شاپور.

مجله اینترنتی برترین ها

مجله خط خطی:
بعد از سه هفته پیگیری مدانم، بالاخره در یکی از روزهایی که جواد یساری در ایران بود، توانستیم گفتگویی با او ترتیب بدهیم. در مغازه ای قدیمی در محله شاپور.

جواد یساری سال 2014 درآمدش از کجا تامین می شود و شغلش چیست؟

- درآمدم فعلا از خواندن تامین می شود. از این مغازه ای هم که می بینید درآمدی ندارم. بصورت دفتری که روزی دوم ساعت می نشینم و دوستان می آیند و می بینیم. درآمدم از خواندن است.

از درآمدتان راضی هستید؟

- بلی من راضی هستم الحمدلله منتها عشقم این است که همینجا و در همین مملکت کار خواندن را انجام دهم. الحمدلله مشکل مادی ندارم بالاخره اینکه کاسب 40 ساله هستم، قبلا جمع نمودم. کار خوانندگی کار پول نیست بلکه کار عشق است. واقعا کار عشق است. البته در مملکت مان دیگر از من گذشته و پیر شدیم ولی خیلی دوست داشتم همینجا اینکار را می کردم ولی در اصل حساب کنید فعلا درآمدم از موسیقی است.از آمدن به این کار برایمان بگویید. اینکه چطور شد موسیقی را انتخاب کردید؟

- من عضو تیم ملی کشتی فرنگی بودم، جفت پاهام کج شد. دوتا زانو پروتز کردم، و نزدیک به 40 میلیون خرجم شد و کشتی را کنار گذاشتم و آمدم سراغ کاسبی. البته از همان ابتدا هم کاسب بودم منتها کمی توسعه اش دادم. اوضاع خوب بود منتها چون من بصورت اقساط کار می کردم متاسفانه ورشکست شدم. چاره ای نداشتم، افتادم تو کار خوانندگی! در آن زمان غزل مد بود و آن موقع بنده چون در زورخانه ها ورزش می کردم غزل می خواندم. یک غزلی از من را یک طرف نوار پر کردند و طرف دیگرش حسن شهرستانی! ایشان یک سبکی می خواند بنده هم یک سبکی می خواندم. من آن زمان ورزشی می خواندم. مردم خوششان آمد.

سبک ورزشی چه سبکی است؟

- توجه کنید یک نفر شور سه گاه ناله کنان می خواند و یک نفر هم راحت می خواند. تو مایه های نیمه آواز! این شد که آهنگسازان به سمت مان آمدند و ما هم موقعیت مان طوری بود که خیلی احتیاج داشتیم که مشکلاتمان حل شود و خدا رو شکر از همان کاست اول که در سال 52 بود کارمان گرفت تا سال 56 که آخرین کارم بود به نام «سپیده دم».

اولین کارتان چه بود؟

- اولین آهنگم «به نام خوشگله» بود که همش هم برای استاد سعید مهناویان بود که از همان ابتدا موفق بود.

یک مجله بین المللی شما را خواننده افسانه های کوچه و بازار معرفی کرده است چقدر به پیدا کردن طرفدار غیرفارسی زبان فکر می کنید؟

- ما به عشق مردم زنده ایم. هر هنرمندی همینطور است. طرفداران من 100 برابر آن زمان شده اند. نه یک برابر و نه ده برابر بلکه صد برابر! به آن طرف که می روم دوستانی دارم که با ما همراهی می کنند و کمی زیر پر و بالمو می گیرند و در طول این مدتی که کم کار شدم نوار بیرون دادم ولی دست به عصا راه می روم. سالی یک دفعه یا سه سالی یک بار کار بیرون دادم.

این افسانه کوچه بازار چیست؟

- افسانه کوچه بازار اسمی است که رادیو و تلویزیون قدیم آن را گذاشتند برای ماها! برای اینکه کلاس خودشان را از بالا ببرند. منتها متاسفانه معلوم شد آنها کوچه بازارند نه ما! چون الان کار ماها را می خوانند! کوچه بازار در اصل نامش مردمی است. مردمی یعنی هم بالا و هم پایین کارهای ما را دوست دارند. البته آنهایی که خوب کار تولید می کنند. مثلا من سپیده دم را خواندم و تو وکتاب موسیقی نوشته شد، برای 100 سال به نام من ثبت شد! صحبت از کار خوب می کنم نه اینکه دختر بندر ... نمی دونم چی چی! مثلا آهنگ طلاق را خواندم در آن زمان صد هزار نفر که طلاق گرفته بودند، آشتی کردند. من راجع به کارهای این مدلی صحبت می کنم نه کارهایی که از روی هم تقلید می کنند. درباره کاری که استاد سعید مهناویان به ما داده حرف می زنم.

خواننده کوچه و بازار بودن که بد نیست؟ در واقع خودش نوعی هنر است. جناب یساری سبک موسیقی شما چیست و چه نام دارد؟

- نگاه کنید ما ایرانی خوان داریم عربی خوان داریم، مثل آقای قادری که از عرب است منتها کشش این سبک کمتر است. حالا خیلی نمی توانم منظورم را برسانم ولی استاد در آن زمان گفتند که سبک شما شرقی خونی است و عربی نیست.

چطور شد به این سبک علاقمند شدید؟

- استاد من صدایم را اینطور می دانست. لاله زار دانشگاه هنر بود. بسیاری از خواننده ها و موزیسین ها از همانجا آمدند. ما دوره موسیقی ندیدیم چون عاشق موشیقی بودیم. همینطور عشقی یاد گرفتیم. الان شما ببینید در این اداره ها و ارگان ها پیرمردهایی هستند که برای خیلی از کارها سراغ آنها می روند در واقع از تجربیات آنها استفاده می کنند. ما تجربه بالایی داریم ولی دوره موسیقی زیادی نددیدم.

در طول این دوره کم کاریتان چند کار جدید به بیرون دادید؟

- 20 کار جدید منتشر کردم که با 2 تایی که عید می آید می شود 22 تا! همان کارهایی را که قبلا خوانده بودم هم مردم هنوز خسته نشدند و راضی اند و فکر می کنم کار قدیممم دوباره رو شده است و نو شده است! مثل «صبر ایوب»، مثل «محراب»، مثل سپیده دم».

خودتون هم ترانه می گویید؟ رابطه تان با شعر چطور است؟

- خودم اصلا شعر نمی گویم ولی در کار موسیقی باید اول شعر را بپسندم و بعدش انتخاب کنم چون یک سبکی دارم و فرمت ورزشی ام را باید حفظ کنم. درد دل شما را می گویم از خودم عشقی نبوده است. همه برای درد دل مردم بوده است.

در خیلی از ترانه های شما غم وجود دارد. این غم چه نوع غمی است؟

- این را همان شعر باعث می شود. او شاعری که سینه سوخته است وقتی کارش را به من می دهد باید همان کار را انجام دهم. عین بازی هنرپیشگی است باید حس را انتقال دهم. اکثر شاعران راضی می شوند از کارها و می گفتند ایشان شعر مرا می فهمد. این غم، صدای من است. سبک صدایی من همین فرم است و خدایی است. و شعر را شمرده می گویم و کمی هم روغنش را زیادتر می کنم که مردم بپسندند.

شما گفتید شعرهایتان شخصی نبوده و درد دل بوده است، فرض کنید در ترانه سپیده دم هم مخاطب شخصی نبوده؟

- سپیده دم درد دل یک شخصی است که قرار بود اعدامش کنند و فهمیده بود که آن خانمی که بخاطرش کسی را کشته بود رفته است و چون در زمان اعدام می توانستند وصیت کنند به عنوان وصیت آن خانم را دعوت کرد و این شعر خطاب به ایشان است. در واقع درد دل آن شاعر است.

ترانه ای دیگر هم دارید که تو «مثل معبدهای قدیم چینی، منم اون عابد پیری» اون چطور چه شرایطی داشت؟

- اون آهنگ عابد است و بهترین جاها و مکان های دنیا را در این شعر آورده ام. تو مثل معبدهای قدیم چینی، منم اون عابد پیری، مثل اهرام ثلاثه توی مصری که وجودم شده افسون» اینها داستان های قدیم است که مکان های خوب دنیا را آورده است.چه روندی طی می شد تا شما یک آهنگ را ضبط می کردید؟


- من سواد ندارم، اما عاشقم. یعنی شعر را شاعر شب روی کاست ضبط می کرد و من فردا صبحش در استودیو ضبط می کردم. کسی نمی تواند این کار را بکند. اینقدر علاقمند بودم. استاد گام صدای من را می دانست، مثل من می خواند و گوش می کردم و در استودیو مثل ایشان می خواندم. بالاخره این بی سوادی لطماتی به من زد ولی عاشق این کار بودن باعث شد که ادامه دهم.

الان فکر می کنید چه کسی ادامه دهنده سبک شما در شرقی خونی است؟ چون این سبک به نوعی متعلق به شماست.

- من سبکی نمی بینم. همه تقلیدند. غیر از من همه از هم تقلید می کنند!

از خواننده های داخلی چه کسانی را می شناسید؟

- آقای ایرج دوست ماست. پسرش هم صدایش عالی است.

شما وقتی دلتان بگیرد چه آهنگی گوش می کنید؟

- اگر باشد آهنگ آقای ایرج و آقای گلپا را گوش می کنم. آقای تاجیک را گوش می کنم.

آیا کارهای شمارا به شخص دیگری هم بدهند باز نمی تواند مجوز بگیرد؟

- چرا دادند. سپیده دم مرا دادند به شخص دیگری و ایشان پاپ خوانده اند. یک آقا پسری که پایین کارش هم نوشته بود با تشکر از دایی عزیزم! شماره اش را به من دادند و من زنگ زدم گفتم پسر جان اینکه خواندی دستت درد نکند ولی آیا من دایی توام؟! چرا اینکار رو می کنید.

افراد مشهوری هستند که طرفدار کارهای شما باشند؟

- اینها را باید از خودشان بپرسید من نمی توانم بگویم.

اینطوری که می فرمایید ظاهرا تعدادشان بالاست؟ با توجه به عکس هایی که اینجاست همه جور افرادی پیش شما می آیند؟ از فوتبالیست های مشهور تا افراد دیگر؟ (کریم باقری، حمید استیلی و ...)

- هم از فوتبالیست ها هم از هنرپیشه ها هستند. یک چیزی بگم که خیلی جالب است. 5 تا فیلم میاد بیرون 4 تاش آهنگ های من را دارند می خوانند. تو ماشینی، جایی صدای آهنگ من می آید. همه شون محبت دارند، همه دوستان من هستند.

رابطه تون با فیلم و سریال چطور است؟ چه برنامه تلویزیونی را نگاه می کنید؟

- نگاه کنید کار هنر باید دستش باز باشد. هنرپیشه های خوبی در ایران داریم. الان ماشاءالله هنرپیشه های خانم خوبی هم داریم. اصلا مملکت ما هنرزاست. مشتی زاست. مملکت ما چیز دیگری است.

هنرپیشه های مورد علاقه تان چه کسانی هستند؟

- ناصر ملک مطیعی که خدا رو شکر الان هم فیلم بازی می کند. خدا بیامرز فردین است.

از بازیگران جوان امروزی کسی هست که بشناسید.

- نمی شناسم. ببینید روزی که فیلم دست بقال ها افتاد اینها رد شدند. هنرمند مملکت دست بقال فیلمش فروش بره؟! می بینم عکس هنرپیشه ها را زدند دم سوپرمارکت ها باران هم خورده است. هنرپیشه خوب و جوان ما یک وری شده است.

یک خصوصیت خاص رفتاری خود را بفرمایید؟

- هنر را کار مهمی می دانم اولش دروغ نگفتن به مردم است و دومی صادق بودن است. چشم پاکی سومی است. گوش کر بودن چهارمی اش است. با همین خصوصیات تا الانم موفق هستم. اینطور هنر را هر کسی بخواهد انجام دهد بسیار سخت است.

این مدل موی شما چطوری شد که این مدل شد؟

- مدل فری بود دیگه! آن زمان همه برادران فری بودیم.

شما همیشه در لباس هایتان رنگ های خاصی را انتخاب می کنید، از قرمز و صورتی گرفته تا آبی و لیمویی و فیروزه ای! دلیل این نوع ترکیب رنگ ها چیست؟

- چون معمولا می خواهند عکس بگیرند باید یک رنگی باشد که جلوه داشته باشد.یک خاطره خوب و یک خاطره بد را برای ما تعریف کنید؟

- اول خوانندگی بود، یک آهنگی خوانده بودم به نام محراب! سالن صد هزار نفری هم تازه افتتاح شده بود. من در تئاتر برنامه داشتم و دیدم صاحب تئاتر صدایم می کند که بیا بیا! اومدم دیدم با خارج بازی دارند. یک گل هم زدند، دیدم آهنگ من را گذاشتند. صد هزار نفر جمعیت می خواندند و حرکات موزون انجام می دهند. گفت خوب پول خرج کردی. اینجوری باید پول خرج کرد. گفتم والله نمی دونم اصلا چه کسی پخش کرده است. یک خاطره بسیار بدم هم این است که ممنوع الصدا شدم و دلیلش را هم نمی دانم.

بهترین عیدی که گرفتید چه بود؟

- ما دوتا خواهر و پنج تا برادر بودیم. غیر از بدبختی و فشار زندگی ما چیز دیگری ندیدیم. عیدی هم آن موقع ها با یک پنج زاری دو روز می گذاریم. من خوشی ندیدم.

اگر کسی بخواهد خواننده شود، چه چیزی به او خواهید گفت؟

- اگر صدایش را گوش کنم و خوب باشد می گویم برود دوره موسیقی و سولفژ ببیند بعدش خواننده شود. موزیسینی که نت نداند، خواننده ای که سولفژ نداند نصف کار عقب است. برود قانونی بخون و اگر اجازه دادند بخوانید. به قول جدیدها زیرزمینی نخوانید نصیحتش می کنم که سالم بخوان!

شما ظاهرا دل پری دارید؟

- بله، بالاخره در خانه خودم نمی توانم بخوانم. پدر و مادرم هم مسلمان هستند. وقتی کسی در جایگاه الگو قرار می گیرد آدمی دلش می سوزد. که خیلی افراد بیایند زیر ابرو بردارند و موهایشان را هم از پشت ببندند و بیایند بخوانند شما دلت نمی سوزد؟

من چون مو ندارم خیلی دلم می سوزد.
برچسب ها:
انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
14:45 - 1393/01/28
ای با صداش حال میکنم
خصوصا این آهنگ آخریش
Iran, Islamic Republic of
18:01 - 1393/01/28
سازموبردارم برم ....کنارجاده بشینم....
پاسخ ها
بدون نام
-
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۱/۳۰
سازمو بردارم برم کنار چشمه بشینم
شاید که عکس رخ اون دلبر نازنینمو آب بیاره ببینم !!!
Iran, Islamic Republic of
20:44 - 1393/01/28
باسلام .صدای ماندگار دوستت داریم.
United States
22:23 - 1393/01/28
جواد یساری عزیز منم خوشی ندیده این نسل هستم . بسوزه شانش جفتمون :(
Iran, Islamic Republic of
19:24 - 1393/01/29
اين است سرنوشت موسيقي اصيل و با معنا اين است سرنوشت خواندگان اصيل اين مملكت يساري جان ناراحت نباش ماهم دل پر دردي داريم
Iran, Islamic Republic of
23:22 - 1393/01/29
واقعا سبکش دوست داشتنیه، محرابش حرف نداره.
Iran, Islamic Republic of
08:18 - 1393/01/30
با جمله اخرش موافقم
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1393/01/30
جالبترش اینه که سواد نداره و از حفظ خونده الان چهار تا کاغذ میزارند جلوشون باز یادشون میره
Iran, Islamic Republic of
10:21 - 1393/01/30
ازدور شبیه محب اهریه
-
10:26 - 1393/01/30
واقعا صداتون به دل میشینه من هر موقع اهنگهای شما رو گوش میدم یاد برادرم می افتم ، اون خیلی آهنگهای شما رو دوست داشت (خداوند همه رو بیامرزه )
Iran, Islamic Republic of
10:46 - 1393/01/30
جناب اقای یساری خیلی خوشحالم که سالم هستید خیلی از عزیزان داشتیم که دیگه تو قید حیات نیستند و لی هرو قت ترانه هات رو گوش میدم فکرشون می افتم چون خیلی هوادار شما بودند . و براشون فاتحه میفرستم
Iran, Islamic Republic of
12:52 - 1393/01/30
آخرشه صداششششششششش
Iran, Islamic Republic of
02:42 - 1393/01/31
سپیده دم اومد و وقت رفتن
حرفی نداریم ما برای گفتن
هر چی که بوده بین ما تموم شد
اینجا برام نیست دیگه جای موندن...
خدا نگهدارت باشه مرد.
Iran, Islamic Republic of
11:26 - 1393/02/01
سلام جواد جون
من عاشق تیپ و صدا و طریقه حرف زدن جواد یساری ام ، عین حیقیقته اقای یساری یه مشت ........... اومدن موسیقی ایرانی رو مسخره کردن و یه مشت بازیگر مسخره ، کجا رفت ناصر ملک مطیعی با فیلم مرد - مردها و نامردها ، سینمای و موسیقی الان ایران خیلی بدتره از زمونه قدیمه
Iran, Islamic Republic of
10:32 - 1393/02/02
با سلام و عرض ادب خدمت اسطوره ی صدای هستی جناب استاد یساری
چندی پیش برنامه هفت ترانه شبکه شما درخواستی داشت مبنی بر ارسال اواز بدون اهنگ از هموطنان . بنده هم یک تراک حدود 35 دقیقه ای از 5 اواز شما داشتم که تنها با صدای بلبل اهنگ گذاری شده بود . شاید هزار بار این اهنگ را گوش داده ام و باز هم هر بار میشنوم انگار برام تازه گی داره ...
جدا کدوم خواننده هست که صدای بدون موسیقی بیرون بده ؟
تو تلوزیون هم که درخواست میکنن بخون برامون . کلی سرخ و سفید میشن و وقتی مجری میگه اهنگ هم پخش میکنیم شاید یه بیت دو بیت بخونه .
بخدا نداریم مثل شما .
خدا نگهتون داره .
لطفا مصاحبه ای هم با اقای حبیب بذارید شخصیت ایشون هم برای ما مجهوله مثل استاد یساری که باور نکردنی هست شخصیتشون .
متشکر
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1393/02/03
عاشق اهنگهاشم خدا سلامتی بده بهشون موفق باشن ما که همیشه به یاد این هنرمندهای قدیمی هستیم با اهنگهاشون زندگی میکنیم
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1393/02/09
باشنيدن آهنگهاي آقاي يساري بياد دوران جواني و نامزذي مي افتم . دوستت دارم آقاي يساري.
Iran, Islamic Republic of
02:00 - 1393/03/24
سلام خدمت کمپانی هنر جواد یساری من خیلی ناراحتم که ممنوع الصدا شدی انشاالله حل میشه با صدات حال میکنم انشاالله که صد سال زنده باشی
به افتخار هر چی هنرمند ایرانیه
Iran, Islamic Republic of
02:03 - 1393/04/03
اقا جواد دمت گرم بااون صدات و شعرهای ناب ترانه هات که توی همش یا پند یا احساس های واقعی انسانهای پاک سرشت موج می زنه . بامرام جای شکر نداره که خدا بهت این همه لطف کرده که با اون صدای باحالت توی دل همه جا داری .داداش ما که خیلی دوست داریم .
Iran, Islamic Republic of
11:54 - 1394/10/10
با سلام.سازمو بر دارم برم پایین چشمه بشینم.شاید که عکس رخ او دلبر نازنینمو آب بیاره ببینم .یکی از آهنگهای بسار زیبای آقای یساری عزیز .با شنیدن اهنگهای ایشان یاد گذشته میافتم.آقای یساری عزیز برایت موفقیت وسلامتی ارزو میکنم.
United States
21:21 - 1396/03/24
باسلام خدمت استادیساری.
باورکن هروقت ترانه شما ودیگرخواننده های قدیمی .مهدیان .آغاسی.سوسن.وووو راگوش میکنم بیادجوانی وگذشته می افتم وافسوس میخورم امیدوارم همیشه سربلند وپیروز باشی.بدرود.
Germany
04:09 - 1397/08/30
سلام و عرض ادب خدمات جناب یساری عزیز،من عاشق تمام ترانه های شما هستم بخصوص مناجات وبچه ها انشالله همیشه سلامت،دلشاد و پرانرژی باشی خیلی دوست دارم از نزدیک شمارو ببینم همینطور اسطوره سینما جناب بهمن مفیداین بزرگترین آرزوی منه درپناه پروردگار،یاحق
Iran, Islamic Republic of
22:42 - 1397/09/29
همه ترانه هاتو دوست دارم چون برام خاطره است به ویژه معبد و محراب
Iran, Islamic Republic of
22:42 - 1397/09/29
همه ترانه هاتو دوست دارم چون برام خاطره است به ویژه معبد و محراب
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
کیان برنا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
کیان برنا_فوتر