مراکز درمان اعتیاد تحت تاثیر تورم و افزایش اجاره‌بها
۱۰۱۴۹۱۹
۲۲ تير ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۱
۳۱۳۲ 
مراکز درمان اعتیاد تحت تاثیر تورم و افزایش اجاره‌بهامدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان‌شناسی «ایرسا» ضمن انتقاد نسبت به افزایش ۱۵ درصدی تعرفه خدمات سرپایی درمان اعتیاد در سال ۹۹، می‌گوید: مراکز درمان اعتیاد به شدت تحت تاثیر تورم قرار گرفته‌اند؛ به نظر می‌رسد اگر این روند ادامه داشته باشد تا چند ماه دیگر درمانگران اعتیاد باید برای درمان معتادان از جیب خود نیز هزینه کنند.

ایسنا: سعید صفاتیان با بیان اینکه میزان افزایش تعرفه‌های خدماتی درمان اعتیاد طی سال‌های گذشته بسیار کم بوده است، به افزایش ۱۵ درصدی تعرفه‌های درمانی اعتیاد در سال ۹۹ اشاره کرد و گفت: به طور کلی نرخ درنظر گرفته شده برای درمان اعتیاد (دارو و ویزیت) در سال جاری حدود ۱۸۰ هزار تومان است. ۴۰ هزارتومان برای خدمات روانشناسی در نظر گرفته شده که هزینه‌های روانشناسی هم بسیار کم است.

صفاتیان با اشاره به اینکه حدود ۹۵ درصد مراکز درمان اعتیاد خصوصی هستند، گفت: اکثر مراکز درمانی به صورت اجاره‌ای هستند، این درحالیست که اجاره بهاء مراکز از سال گذشته تاکنون بیش از ۶۰ درصد رشد داشته است، به طور مثال میزان اجاره بهاء مطبی که سال گذشته ماهیانه چهار میلیون تومان بود امسال به هفت میلیون تومان افزایش یافته و اگر هم قرار بر جابه‌جایی و انتقال آن مرکز درمانی به مطبی با متراژ کمتر باشد باید فرآیند یک ساله‌ای طی شود تا معاونت دانشگاه مکان جدید مرکز درمانی را تایید کند که البته در این حالت هم باید برای یک سال آن مطب هیچ فعالیتی نداشته باشد.

این درمانگر اعتیاد با اشاره به اینکه مراکز درمان اعتیاد به شدت تحت تاثیر تورم قرار گرفته‌اند، معتقد است که از یک سو افزایش اجاره بهاء مسکن به سیستم پزشکی فشار آورده و از سوی دیگر افزایش تعرفه‌های خدمات درمانی اعتیاد با افزایش اجاره بها تناسبی ندارد؛ به نظر می‌رسد اگر این روند ادامه داشته باشد تا چند ماه دیگر درمانگران اعتیاد باید برای درمان معتادان از جیب خود نیز هزینه کنند و همچنین به نظر تمایل و رغبتی در پزشکان به ویژه در حوزه‌های روانشناسی وجود ندارد.

مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان‌شناسی «ایرسا» در پاسخ به اینکه آیا با افزایش بیشتر تعرفه‌های درمانی، معتادان از درمان منصرف نمی‌شوند، توضیح داد: وظیفه مسئولان تنها گرفتن پست و مقام یا حقوق گرفتن نیست، وظیفه مسئولان برنامه‌ریزی است. پس بیمه معتادان برای چیست؟.

وی با بیان اینکه بیمه معتادان در بدترین وضعیت قرار دارد، یادآور شد: بیمه معتادان در سال ۸۹ با امکاناتی به تصویب رسید، اما متاسفانه ضعف عملکرد سیستم‌هایی که تنها به فکر مقام و جایگاه خود هستند و نه به فکر مراکز درمانی و معتادان خیابانی، باعث شد بیمه در وضعیت کنونی قرار گیرد. اکنون بیمه معتادان برای مسئولان به یک بازی تبدیل شده است به طوریکه یک سال آن را نادیده می‌گیرند و سال بعد مسئول دیگری درباره آن اظهار نظر می‌کند. در دوره‌ای گفته شد که ۸۰ میلیارد تومان برای بیمه در نظر گرفته شده است، این رقم چه زمانی پرداخت شد؟ چرا سیستم‌های دولتی نتوانستند ساز و کاری برای این کار طراحی کنند؟.

این درمانگر اعتیاد بیشترین مشکل در حوزه اعتیاد را ناشی از ضعف عملکرد سیستم مدیریتی دانست و تصریح کرد: به نظر می‌رسد مراکز خصوصی درمان اعتیاد به فراموشی سپرده شده است و روز به روز شرایط برای آنها سخت‌تر می‌شود.

مدیرعامل موسسه دانش اعتیاد و روان‌شناسی «ایرسا» با طرح این پرسش که مسئولان حوزه مبارزه با مواد مخدر برای مراکز خصوصی درمان اعتیاد چه کار کرده‌اند و چه دوره آموزشی و کارهای مثبتی برای این مراکز انجام داده‌اند؟ تصریح کرد: موفقیت این مسئولان در مقابل بخش خصوصی قابل مقایسه نیست.

انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:5
Iran, Islamic Republic of
11:02 - 1399/04/22
بیایید باخود لااقل صادق باشیم، نگوییم مراکز درمان اعتیاد، بگوییم مکانی واسه فروختن متادون و قرص!!
پاسخ ها
حسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۲۲
واقعا.یعنی اگر کسی تصمیم قطعی گرفته باشه که ترک کنه اینا چنان میندازنش تو متادون و قرصهای دیگه که طرف از زندگی سیر میشه برا تجارت خودشون همه کاری میکنن
Iran, Islamic Republic of
11:13 - 1399/04/22
شما نشسته اید و فقط چوب خط می اندازید.ولی اینطور نیست.عده ای هم فقط به فکر درمان هستند.
Iran, Islamic Republic of
13:02 - 1399/04/22
زحمات مراکز درمان اعتیاد و ارایه دارو به بیماران قابل تقدیر و ستایش است برای سرپا نگهداشتن انها دولت باید از هیچ کوششی فرو گذار نباشد ....اجرکم عنداالله
Iran, Islamic Republic of
13:54 - 1399/04/22
باید دولت دراین بخش تمرکز بیشتری بکند چون ازاین بخش قافل بشه هرچی که تا الان ساخته خراب خواهد شد چون ازاین طریق خیلی ها پاک شده اند
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1399/04/22
خواستم عرض کنم که خوب سودی داره اینطوری که عنوان شد نیست چون خودم دست اندرکار اصلا نرخی حاکم نیست هرچقدرفروختی نه بازرس از قیمت سئوال میکنن نه مصرف کننده بهرحال سود سرشاری داره پزشکی را می‌شناسم که چندین مرکزاعتیاد داره دیگه طبابت نمیکنه پس درامدخیلی خوبی داره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج