اجرای دومین اعدام فدرال در آمریکا در یک هفته
۱۰۱۶۶۱۲
۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۴
۵۲۳۴
دومین حکم فدرال اعدام طی ۱۷ سال گذشته در آمریکا روز پنجشنبه اجرا شد.

برترین‌ها: به نقل از رسانه فارسی زبان؛ دومین حکم فدرال اعدام طی ۱۷ سال گذشته در آمریکا روز پنجشنبه اجرا شد.

وسلی آیرا پورکی نام دومین زندانی فدرال است که این هفته در آمریکا اعدام شد. وکلای مدافع او بر ابتلای وی به زوال عقل و در نتیجه فراهم نبودن شرایط لازم برای اجرای حکم تاکید می‌کردند. وسلی آیرا پورکی که در یکی از زندان‌های فدرال در ایالت ایندیانا اعدام شد، اهل ایالت کانزاس بود.

این مرد ۶۸ ساله پس از محاکمه به اتهام قتل یک دختر نوجوان ۱۶ ساله و تجاوز جنسی به او، در سال ۲۰۰۳ مجرم شناخته شده بود. دیوان عالی آمریکا پیش از این با رد درخواست وکلای مدافع وسلی آیرا پورکی حکم اعدام او را تائید کرده بود.

اجرای دومین اعدام فدرال در آمریکا در یک هفته

دانیل لویس لی، ۴۷ ساله روز سه شنبه اولین فردی بود که پس از ۱۷ سال به دلیل ارتکاب جرائم فدرال در ایالات متحده آمریکا اعدام شد. دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور از اجرای احکام اعدام برای جرائم فدرال حمایت می‌کند.

قرار است حکم اعدام یک زندانی فدرال دیگر نیز روز جمعه این هفته اجرا شود. حکم فدرال اعدام زندانی دیگری نیز قرار است روز ۲۸ اوت (هفتم شهریور) به اجرا در آید.

از ۹ قاضی دیوان عالی آمریکا تنها پنج قاضی با اجرای حکم اعدام وسلی آیرا پورکی موافقت کرده بودند. ویلیام بار، وزیر دادگستری ایالات متحده سال گذشته از پایان دوره تعلیق اجرای احکام اعدام به دلیل ارتکاب جرائم فدرال خبر داده بود.

دونالد ترامپ پیش از این به طور خاص از اجرای حکم افرادی که برای قتل ماموران پلیس و قاچاق موارد مخدر محکوم به اعدام شده اند حمایت کرده بود.

اکثر جرائمی که در آمریکا روی می‌دهد از سوی دادگاه های ایالتی بررسی می‌شود. هر چند برخی ایالت ها صدور حکم اعدام را لغو کرده‌اند اما امکان بررسی برخی از جرائم سنگین از سوی دادگاه های فدرال وجود دارد.

پیش از اعدام روز سه شنبه دانیل لویس لی تنها سه نفر از سال ۱۹۷۴ تاکنون به دلیل ارتکاب جرائم فدرال اعدام شده بودند. یکی از آنها تیموتی مک وی، عامل حمله سال ۱۹۹۵ در اوکلاهوماسیتی بود که ۱۶۸ کشته بر جای گذاشت.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج