فاجعه «کلینیک سینا» فراموش شد؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۱۷۷۱۷
۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۳
۱۷۷۴
سیدمحمود علیزاده‌طباطبایی؛ ‌وکیل دادگستری در روزنامه شرق نوشت: ‌آتش‌سوزی مرکز درمانی «سینا» در شمال تهران اگرچه اولین مورد در این‌گونه آتش‌سوزی‌ها نبود و آخرین هم نخواهد بود، مسائل و مشکلات و مسئولیت‌های کارگزاران مدیریت شهری را بیشتر در معرض قضاوت افکار عمومی قرار داده است.‌شهردار تهران رسما اعلام کرده است که 33 هزار پلاک ناایمن در پایتخت وجود دارد.

سیدمحمود علیزاده‌طباطبایی؛ ‌وکیل دادگستری در روزنامه شرق نوشت: ‌آتش‌سوزی مرکز درمانی «سینا» در شمال تهران اگرچه اولین مورد در این‌گونه آتش‌سوزی‌ها نبود و آخرین هم نخواهد بود، مسائل و مشکلات و مسئولیت‌های کارگزاران مدیریت شهری را بیشتر در معرض قضاوت افکار عمومی قرار داده است.‌شهردار تهران رسما اعلام کرده است که 33 هزار پلاک ناایمن در پایتخت وجود دارد.

او اعلام کرد، وضعیت تلخی است و اگر از آن درس نگیریم جای تأسف است. در پلاسکو هم با چنین مواردی مواجه بودیم که ساختمان اداری بود و به تولیدی لباس تبدیل و بسیاری از فضاها تغییر کاربری داده شده بود. او با اشاره به خلأ قانونی در این موارد مشکل و اجازه قانونی برای ایجاد کلینیک در اماکن مسکونی، گفت 33 هزار پلاک ناایمن در تهران وجود دارد. قانون‌گذار هر فصل یا ترک فصل را که در قانون برای آن مجازات تعیین شده جرم می‌داند و ماده 295 قانون مجازات اسلامی مقرر می‌دارد هرگاه وظیفه خاصی را که قانون به عهده شخصی قرار داده ترک کند و به سبب آن جنایتی واقع شود، چنانچه توانایی انجام آن فعل را داشته است جنایت حاصل به او مستند می‌شود و حسب مورد عمدی، شبه‌عمدی یا خطای محض است.

کشته‌شدن 18 نفر از ساکنان ساختمان سینا جنایتی غیرقابل‌انکار است.‌بند 14 ماده 55 قانون شهرداری اتخاذ تدابیر مؤثر و اقدام لازم برای حفظ شهر از خطری حریق و همچنین رفع خطر از بناها را وظیفه شهرداری می‌داند و تبصره بند 14 ماده 55 مقرر می‌دارد در کلیه مواردی که رفع خطر از بناها ضرورت دارد شهرداری پس از کسب نظر مأمور فنی خود به مالکان یا صاحبان اماکن مهلت مناسبی را برای رفع خطر اعلام می‌کند و اگر دستور شهرداری در مهلت معین به موقع اجرا گذاشته نشود، شهرداری رأسا با مراقبت مأموریت خود اقدام به رفع خطر می‌کند و هزینه مصروف را به اضافه 15 درصد خسارت از طرف دریافت خواهد کرد. مقررات فوق شامل کلیه اماکن عمومی... که محل رفت‌وآمد و مراجعه عمومی است، می‌شود. ‌طبق ماده 82 قانون مدیریت خدمات کشوری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی موظف است با استقرار نظام مدیریت عملکرد مشتمل بر ارزیابی عملکرد سازمان، مدیریت و کارمندان برنامه‌های سنجش و ارزیابی عملکرد را در کلیه دستگاه‌های اجرائی پیگیری و نظارت کرده و هر سال گزارشی از عملکرد دستگاه‌های اجرائی (شامل شهرداری‌ها) و ارزشیابی آنها... تهیه و به رئیس‌جمهور و مجلس شورای اسلامی ارائه کند.‌شهردار محترم تهران می‌فرمایند 33 هزار ساختمان ناایمن در تهران داریم.

آیا شهرداری وظایف مندرج در بند 14 ماده 55 قانون شهرداری را در مورد همه این ساختمان‌ها انجام داده و برای رفع خطر و ایمن‌سازی مهلت مناسب به آنها داده است؟ اگر در مهلت مقرر دستور شهرداری اجرا نشده چرا شهرداری خود اقدام به رفع خطر با هزینه مالک نکرده است؟ اگر شهرداری اقدام به رفع خطر از 33 هزار ساختمان را در توان خود نمی‌بیند آیا برای به‌کارگیری بخش خصوصی در ایمن‌سازی ساختمان‌ها مشکل قانونی دارد؟ قطعا بخش خصوصی توان ایمن‌سازی 33 هزار ساختمان را دارد.

تجربه ساختمان پلاسکو و ساختمان کلینیک سینا و صدها ساختمان دیگر که هر روز در معرض حریق قرار دارند و نتیجه این حریق‌ها ازدست‌رفتن جان صدها نفر شده است، متأسفانه جدی گرفته نمی‌شود. آیا سازمان برنامه‌وبودجه طبق ماده 82 قانون مدیریت خدمات کشوری عملکرد شهردار تهران را ارزیابی و گزارش آن را به ریاست‌جمهوری و مجلس اعلام کرده است؟ طبق بند 5 اصل 156 قانون اساسی اقدام مناسب برای پیشگیری از وقوع جرم از وظایف قوه قضائیه است. مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران اعلام کرده روزانه 80 تا 100 عملیات اطفای حریق در شهر انجام می‌شود که 30 درصد این آتش‌سوزی‌ها جدی است؛ یعنی منجر به جرم یا بن‌بست می‌شود.

قوه قضائیه در پیشگیری از وقوع این‌گونه جرائم چه اقدامی کرده است؟ آیا شهرداری تهران لیست 33 هزار ساختمان ناایمن را که هر لحظه ممکن است دچار حریق شده و نتیجه آن جنایت عمدی شبه‌عمد یا خطای محض خواهد بود، به قوه قضائیه ارائه داده تا قوه قضائیه با اختیارات وسیع قضائی و ضابطانی که در اختیار دارد از وقوع جرم و جنایت پیشگیری کند؟ متأسفانه هر زمان حادثه‌ای رخ می‌دهد به جای آنکه بالاترین مقامات سازمان‌هایی که وظیفه قانونی خود را انجام نداده‌اند و عدم انجام وظیفه قانونی منجر به جنایت شده، مورد بازخواست و محاکمه قرار گیرند، افراد دون‌پایه‌ای مسئول حادثه شناخته شده و تحویل محاکم قضائی داده می‌شوند و متأسفانه دستگاه قضائی در پرونده‌هایی با ابعاد گسترده و جنایات غیرقابل انکار مثل آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو علیرغم گذشت سال‌ها از وقوع جنایت هنوز مرحله اول تحقیقات را تکمیل نکرده‌اند.

نمونه بارز آن پرونده آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو است؛ قطعا در ساختمان سینا جنایتی عظیم‌تر از ساختمان پلاسکو رخ نداده و در بهترین حالت این پرونده هم شبیه پرونده ساختمان پلاسکو خواهد شد. اگر اراده جدی در پیشگیری از وقوع جرم وجود داشته باشد و اگر سازمان برنامه به وظیفه قانونی خود در ارزیابی عملکرد دستگاه‌های اجرائی و ارائه گزارش سالانه عمل کند و اگر شهرداری به وظیفه قانونی خود در رفع خطر موضوع بند 14 ماده 55 قانون شهرداری عمل کند، در مهلت کوتاهی با استفاده از توان بخش خصوصی از تمام 33 هزار ساختمان رفع خطر می‌شود. در غیر این ‌صورت، هر روز باید شاهد جنایاتی بزرگ و بزرگ‌تر باشیم که هیچ‌کس هم پاسخ‌گو نیست.

برچسب ها:
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
United Arab Emirates
11:51 - 1399/04/30
تو کشور خودمون معمولا همه چی فراموش میشه بعد از مدتی بدون اینکه علت و نتایج را برای ملت بازگو کنن کشتی شوچی هواپیما زاگرس هواپیما اوکراین ناو ارتش ووووو
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
عارفی_1
ادیب_1
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
ادیب_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
عارفی_4
دکتر نائبی_4
خرید باکس 4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
ادیب_4
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
ادیب_2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
انجمن پرستاری ایران_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کالازم_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
کالازم_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
تنورستان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
انجمن پرستاری ایران_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر