«جایی برای فرشته ها نیست» نمایشی تماشایی از مبارزه‌ای زنانه
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
زمردی_داخلی3
ریزخور_3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
اپیلاسیون نانا 3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_4
زمردی_داخلی4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
مجتمع فنی تهران_F
۱۰۱۹۶۳۴
۰۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۰
۱۳۵۱۵
«جایی برای فرشته ها نیست» به عنوان فیلمی مستند، روایتی باورنکردنی از تلاش جانانه دختران ایرانی است. فیلمی درباره دختران تیم ملی «اسکیت هاکی» ایران و مشکلات پیچیده آن‌ها در راه مسابقات آسیایی کره. با یک یادداشت و گفت‌و‌گویی با کارگردان، شما را به تماشای این فیلم زیبا دعوت می‌کنیم.

برترین‌ها: «جایی برای فرشته ها نیست» به عنوان فیلمی مستند، روایتی باورنکردنی از تلاش جانانه دختران ایرانی است. فیلمی درباره دختران تیم ملی «اسکیت هاکی» ایران و مشکلات پیچیده آن‌ها در راه مسابقات آسیایی کره. دخترانی که برای راه یافتن به مسابقات باید با همه بجنگند. با خانواده‌هایی که مخالف ورزش دخترانند. با دستگاه ورزش که پولی به آن‌ها اختصاص نمی‌دهد و با ذهنیت‌هایی که آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند؛ و آن‌ها پس از جمع کردن هزینه و غلبه بر همه این موانع تازه باید پا به مسابقات مسابقات بگذارند و با غول‌های قدرتمند آسیا مبارزه کنند. یک اودیسه از شرایط دختران ایرانی در قرن بیست و یکم.

با یک یادداشت و گفت‌و‌گویی با کارگردان، شما را به تماشای جای برای فرشته ها نیست زیبا دعوت می‌کنیم.

«جایی برای فرشته‌ها نیست» نمایشی تماشایی از مبارزه‌ای زنانه

حمایت نمی‌خواهیم، سر راهمان سنگ نیاندازید

الناز محمدی/ «جایی برای فرشته ها نیست» فیلم غمگینی نیست. اگر لحظه‌های ناکامی و بعضی باخت‌ها و ... را کنار بگذاریم، جایی برای فرشته ها نیست، پر است از صحنه‌های شاد، پر از تلاش، امید، انگیزه و آنچه به واقع، زندگی است؛ اما چرا وقتی چراغ‌ها روشن می‌شود روی صورت تعداد زیادی از کسانی که آن را می‌بینند، ردی از اشک پیداست؟ به ویژه زنان.

«جایی برای فرشته ها نیست»، حکایت شوق است و ویرانی. قصه پر آب چشم دویدن و نرسیدن و بعد رسیدن به هرآنچه دشواری است.

فیلمی که تلاش برای رسیدن به خواسته‌ای عادی در دنیای مردانه را نمایندگی می‌کند و البته روزگار همه زنانی را که در ایران و بعضی کشورها، خواستند به دنیای ورزش‌هایی ورود کنند که با سد محکم جنسیت پوشانده شده‌اند. هاکی در این فیلم، نماینده همه عرصه‌های مردانه‌ایست که سال‌ها، زمین بازی و حاکمیت و موجودیت را از آن خود می‌دانست و حالا با ورود زنان باانگیزه‌ای که مجبورند دو برابر بازیگران همیشگی این عرصه، تلاش کنند، راه را به اجبار و سختی برای آن‌ها باز می‌کند؛ راهی که گردانندگانش زنان را گاه «ریحانه‌هایی» می‌دانند که رو آوردن به بعضی ورزش‌ها، کرامت‌شان را زیر سوال می‌برد!

در بیشتر جوامع از جمله ایران، فهم از ورزش، جنسیتی است و گروهی از ورزش‌ها مردانه و گروهی زنانه قلمداد می‌شوند. در این جوامع، افراد وقت رفتن سراغ یک ورزش، دیگر فقط «فرد» نیستند، بلکه زنند و مرد؛ و در فیلم «جایی برای فرشته ها نیست»، افرادی که رشته هاکی را بدون پشتوانه دولتی خاصی، انتخاب کرده‌اند، زنانی‌اند مشخصا شناگر، خلاف جهت اصلی آب.

«جایی برای فرشته ها نیست»، غیر از نمایش دشواری‌های ورود زنان به عرصه‌هایی که مردانه شناخته شده، روایتگر جزئیات زندگی ورزشکاران زن در ایران است؛ زنانی که برای گذشتن از سد‌های بسیار، باید ابتدا از پل نه چندان محکم خانواده بگذرند. سخنان پدر یکی از اعضای تیم، نشانگر ذهن و عمل بخش گسترده‌ای از مردان خانواده‌های ایرانی است. در این تصور رایج، زنانی وجود دارند با ذهن و عملی خلاف هژمونی غالب خانواده‌های ایرانی؛ آنجا که پدر یکی از بازیکنان تیم می‌گوید از نظرش تلاش دخترش برای هاکی کردن، بی‌معنی بوده و به این دلیل از او حمایتی نکرده است.

در بخش دیگری از فیلم جایی برای فرشته ها نیست، همین مرد را می‌بینیم که با بغضی در گلو می‌گوید اشتباه کرده و فهمیده نباید جلوی موفقیت دخترش را می‌گرفته. اما سوال اینجاست که آیا چنین موقعیتی را می‌توان در هزاران خانواده با مردانی سنت‌گرا در راسشان دید؟ خانواده‌هایی که در آن‌ها زنی، چه همسر باشد چه دختر یا خواهر، می‌خواهد به راه پرسنگلاخی قدم بگذارد و تنها توقعش، نه حمایت، که نینداختن سنگی جدید در این راه است. پاسخ تقریبا خیر است و این همان دلیل واضحی است برای قطره‌های اشکی که بر صورت زنان تماشاگر این فیلم –یا بهتر است بگوییم این فیلم درجه یک- نقش می‌بندد.

«جایی برای فرشته‌ها نیست» نمایشی تماشایی از مبارزه‌ای زنانهسام کلانتری، کارگردان، از تجربه ساخت «جایی برای فرشته ها نیست» می‌گوید

فیلمی که در این شرایط، با دیدنش روحیه می‌گیرید

نژلا پیکانیان/ مستند «جایی برای فرشته ها نیست» به کارگردانی سام کلانتری که اولین نمایشش را در جشنواره سینماحقیقت تجربه کرد و با استقبال زیادی از سوی مخاطبان نیز مواجه شد به به اکران آنلاین رسیده است. صحبت‌های سام کلانتری کارگردان این مستند را در ادامه می‌خوانید.

انگیزه شما از ساخت فیلم چه بود و جرقه اصلی شکل‌گیری و تولید جایی برای فرشته ها نیست چطور زده شد؟

جرقه اصلی که باعث شد ایده ساخت این مستند در ذهن من شکل بگیرد، به اولین دیدار من با دختران تیم ملی اسکیت هاکی ایران برمی‌گردد. یکی از اعضای این تیم به نام بیتا محسنی‌زاده از دوستان خانوادگی ما بود، او پیشنهاد داد من بچه‌های تیم اسکیت هاکی را ببینم. آن زمان من فیلم «مانکن‌های قلعه حسن خان» را تمام کرده بودم و اتفاقا حول و حوش چند ایده پرسه می‌زدم تا به این نتیجه برسم که روی کدام از آن‌ها می‌توانم جدی‌تر فکر کنم. در همین فواصل بیتا من را به یکی از مراسم تیم اسکیت هاکی که در باشگاه انقلاب و در حمایت از بچه‌های اوتیسم بود، دعوت کرد. آنجا با کاوه صدقی سرمربی تیم آشنا شدم. البته همان موقع به این نتیجه نرسیدم که می‌شود درباره دختران تیم فیلم ساخت، اما نکته‌ای که باعث شد اصل این ماجرا شکل بگیرد خود کاوه سرمربی تیم والبته مهجور بودن فعالیت‌های تیم دختران این رشته ورزشی بود.

«جایی برای فرشته‌ها نیست» نمایشی تماشایی از مبارزه‌ای زنانه

یعنی با انگیزه شناساندن بیشتر فعالیت‌های این دختران تصمیم به ساخت مستند جایی برای فرشته ها نیست گرفتید؟

این اتفاق برای خودم از این حیث جذاب بود که چطور می‌شود از یک تعداد دختر کم‌نام و نشان که واقعا زحمت می‌کشند و تلاش می‌کنند، فیلمی ساخت که رنج‌ها، توانمندی‌ها و تلاش‌هایشان را در یک بستر مستند و حقیقی نشان بدهد. برایم جذاب بود که آیا می‌شود از تعدادی دختر که واقعا تلاش می‌کنند، اما نه ورزش، نه خودشان و نه اتفاق‌های اطرافشان شناخته شده نیست فیلم ساخت یا نه و همین سوالات من را وارد عمل کرد.

«جایی برای فرشته ها نیست» از این منظر که بازیگر‌ها یا آدم‌های داستانش دختران ورزشکار هستند تجربه جدید و جالبی است. حضور دختران جلوی دوربین شما به چه شکل پیش رفت و چطور برای رسیدن به لحظات مختلف آن‌ها را مدیریت کردید؟

فکر می‌کنم جذاب‌ترین یا سخت‌ترین موضوعی که در ساخت یک مستند وجود دارد همین بحثی است که به آن اشاره کردید. در مستند برخلاف یک فیلم داستانی نمی‌توان از افراد بازی گرفت چراکه اساسا این مسئله دست کارگردان نیست. اما می‌توان طراحی‌هایی در فضای مستند داشت که آن‌ها زندگی خودشان را داشته باشند، اما فضا یا اتفاق‌هایی را هم خلق کنند. اولین نکته‌ای که من در «جایی برای فرشته ها نیست» درنظر گرفتم این بود که سعی کردم با همه اعضای تیم دوست و به آن‌ها نزدیک شوم و درادامه با توجه توانمندی هر کدامشان در زندگی واقعی‌شان قصه‌ای را تعریف کنم. بقیه ماجرا هم بسته به روش‌هایی است که به عنوان یک مستندساز باید در صحنه حاضر باشی و ببینی که چطور می‌شود این ارتباط را برقرار کرد و جلو برد. البته که هر فیلمی شرایط خاص خود را دارد.

ساختن فیلم ورزشی در هر زمینه‌ای سختی‌های خاص خودش را دارد. شما در مستند «جایی برای فرشته ها نیست» هم سراغ ورزشی رفتید که چندان شناخته شده نبوده. چرا روایت زندگی اعضای تیم اسکیت هاکی دختران را انتخاب کردید؟

شاید حرفی که الان می‌زنم کمی اغراق‌آمیز یا رویایی به نظر برسد و فکر کنید شعار می‌دهم، ولی باور من این است که کار‌ها یا موقعیت‌ها خودشان شما را صدا می‌زنند. قصد ندارم جملات انگیزشی و فیلسوفانه بگویم، اما برای من تا به الان اینطور بوده و درباره این مستند هم، سوژه آنقدر به من نزدیک شد و در فکرم ماند تا تصمیم به ساختش گرفتم. وقتی هم تصمیمم برای ساخت جایی برای فرشته ها نیست قطعی شد به این موضوع فکر نکردم که سوژه ورزشی است یا ورزشی-اجتماعی. این گروه آنقدر حال خوبی به من داد که فکر نمی‌کردم فیلم ورزشی می‌سازم. ضمن اینکه ورزش هاکی در این فیلم بهانه‌ای است برای رسیدن به اتفاق‌ها و لایه‌های زیرین جامعه خانم‌ها و دختران ایران.

«جایی برای فرشته‌ها نیست» نمایشی تماشایی از مبارزه‌ای زنانه

از نگاه شما به عنوان کارگردان این مستند، مخاطب چرا باید «جایی برای فرشته ها نیست» را ببینید؟

طبیعتا هر فیلمسازی علاقه‌مند است که فیلمش دیده شود، اما اینکه چرا من این فیلم را پیشنهاد می‌دهم به این دلیل است که احساس می‌کنم در فضای فعلی و جامعه‌ای که الان در آن زندگی می‌کنیم که هزار و یک دلیل از جمله همین بیماری کرونا باعث شده تا حال خوب مخصوصا میان جامعه خانم‌ها و دختران کم شود، این فیلم یک اثر امیدبخش و روحیه‌دهنده است و فکر می‌کنم می‌تواند حال بیننده را خوب کند. مطمئن هستم مخاطبی که تا آخر فیلم را تماشا می‌کند با حال خوب از سالن بیرون می‌آید و کمی هم به فکر فرو می‌رود. من فکر می‌کنم، پدران و مردان جامعه ما باید در کنار همسران، دختران و خواهرانشان فیلم جایی برای فرشته ها نیست را تماشا کنند و ببینند اگر از دختر، خواهر یا همسرشان حمایت کنند چقدر می‌توانند در سرفرازی و خوشحالی شادمانی خودشان و جامعه سهم داشته باشند. در جامعه‌ای که متاسفانه هر روز اتفاق‌ها خشن و دردآوری را در آن شاهد هستیم فکر می‌کنم این مستند ارزش والای زن ایرانی و لزوم احترام قائل شدن برای او و دیدگاه برابری او و جنس مخالفش را یادآوری می‌کند.

«جایی برای فرشته‌ها نیست» نمایشی تماشایی از مبارزه‌ای زنانه

فیلم جایی برای فرشته ها نیست | ساخته سام کلانتری | پخش: از فیلیمو

تماشا و دانلود جدید ترین فیلم های ایرانی در فیلیمو https://www.filimo.com/iranian

انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:14
Iran, Islamic Republic of
16:44 - 1399/05/04
فمنیسم مزخرفترینه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
فیلم داره نظر آدمایی مثل شما رو نشون میده. که برای زن نه حق ورزش قائلید نه حق ورزش نه هیچی. زن باید بمیره. شما مادر و خواهر خودتون رو هم ارزش قائل نمیشید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
نه حق ورزش نه حق زندگی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
خب تو بشین تو خونه پاهای شوهرتو با شیر و گلاب بشور کسی به تو کاری نداره
بدون نام
Netherlands
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
بنده هم با فمینیسم مخالفم ولی دفاع از حقوق زنان در کشور ما واقعا سخته و این یک واقعیته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
من دست شوهرمو میبوسم اونم دست منو میبوسه.من ورزش می کنم و هیچ مردی مانع ورزش کردنم نبوده.مردهای دور و بر من انسانهای بزرگ اندیشمند و مهربان و فداکارند و من هیچ مشکلی با مردها ندارم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
اولا که زن نیستی دوما فمنیسم تنها راه نجات زنان از افکار عقب موندست سوما کاریت نباشه ما برای حق و حقوق انسانیمون مثل دوچرخه سواری و موتور سواری و همه ورزش ها مبارزه میکنیم و هیچ کسم ننیتونه کاری کنه که کوتاه بیایم از حقامون
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
خیلی اشتباه میکنید با فمنیسم مشکل دارید. اگه فمنیسم نبود که مدرسه هم نمیتونستید برید خانمهای مخالف فمنیسم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
برن جعبه آرایششون رو مرتب کنند لازم نیست مبارزه کنند.هه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
از وقتی زنها از خونه ها بیرون اومدند نظم جهان از بین رفت و فساد همه جا رو گرفت
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
جالبه که اینها بدون آرایش تعادلشون رو از دست میدن ولی باز اصرار دارند با مردها هماوردی کنند! هر که را بحر کاری ساختند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
وقتی نمی تونید آرایش و قر و فر رو در هر حالتی حتی انجام ورزشهای سخت ترک کنید یعنی دلیل بودنتون چیز دیگری بوده و جای الانتون اشتباهیه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
زنها احساسی اند و نظر خاصی ندارند .معمولا تحت تاثیر مردهان.به همین دلیل براحتی ازشون سوء استفاده میشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
اینکه زن باید همه کار بکنه رو هم از بیرون تو دهن زنها انداختند وگرنه خودشون متوجه تناقض داستان می شدند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
زنها در تمام طول تاریخ تحت تاثیر مردها و متوجه مردها بودند.مردهای امروزی از زن چنین توقعاتی دارند اونهام انجام میدن! اسمش شده حقوق زنان که خنده داره
Iran, Islamic Republic of
16:50 - 1399/05/04
چه معنی داره دختر ورزش کنه؟ باید بچه بیاره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
چه معنی داره مرد بره باشگاه؟ صب تا شب باید تو معدن جون بکنه! این همونقدر احمقانه اس که جمله تو احمقانه اس
ابوالفضل اسدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
بابت این طرز تفکر متاسفم ، هیچ مردی یا زنی نسبت به زن یا مرد دیگری ذاتاً هیچ برتری نداره .
ملاک
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
قطعا بدن زنانه برای ورزش ساخته نشده.ضد طبیعت عمل می کنید و دو قورت و نیمتون باقیه
بدون نام
United States
۰۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
تو از کجا میدونی بدن زن برای چی ساخته شده؟ تو مگه خودت زن بودی که بدونی؟ این همه زن تو دنیا ورزش کردن هیچی شونم نشده حالا تو نظر میدی؟
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1399/05/04
همین که یک نفر آقا این مستند رو ساخته یعنی یک قدم رفتیم جلوتر
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
از مرد اینجوری بترس
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
دقیقا
007
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
فقط خواهش میکنم این خانم های عزیز همیشه این گارد را روی صورت نزارن چون نمیتونن یکی از وظایف اصلیشون رو انجام بدن
Iran, Islamic Republic of
18:21 - 1399/05/04
خدا پشت پناه دختران مظلوم سرزمینم.....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
مظلوم هاها
Iran, Islamic Republic of
18:32 - 1399/05/04
بنظرمن کارخوبی کرده وامیدوارم ادامه داشته باشه.همه بایدحق زندگی داشته باشن .ورزش بانوان بایدبیشترموردتوجه قراربگیره چون استعدادهای خوبی داریم
Iran, Islamic Republic of
23:08 - 1399/05/04
این مستند فمینیسی نیست و از اینکه تو بعضی از زمینه به خانما فرصت برابر داده بشه مشکلی ندارم البته تا جایی شان یه خانم حفظ بشه
و به نظر من فمینیسم یعنی همجنس گرایی و بعضی تفکرات افراطی وجود داره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
نظر شما اشتباست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
فمنیسم ستیزی بسه.
بدون نام
United States
۰۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۶
یه چرخی تو اینرنت بزن و یکم مطالعه کن بعد میبینی فمنیست یعنی چی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
آیلین_تزریق چربی موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
شفا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
پارسیس_فوتر ساختمان
دارو سازی عبیدی - فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کلینیک النا_فوتر