حمایت رئیس‌جمهور، تیمی را قهرمان می‌کند؟
۱۰۲۲۳۳۲
۱۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۷
۹۶۴
پرسپولیس برای چهارمین فصل متوالی عنوان قهرمانی رقابت‌های لیگ برتر ایران را به دست آورد و با اختلاف زیاد در مقایسه با سایر رقبا و البته استقلال، رقیب دیرینه‌اش، به این عنوان رسید.

روزنامه شرق: پرسپولیس برای چهارمین فصل متوالی عنوان قهرمانی رقابت‌های لیگ برتر ایران را به دست آورد و با اختلاف زیاد در مقایسه با سایر رقبا و البته استقلال، رقیب دیرینه‌اش، به این عنوان رسید. بااین‌حال اندکی بعد از قهرمانی پرسپولیس، درست شبیه اتفاقی که سال گذشته رخ داد، هواداران و پیش‌کسوتان این باشگاه، قهرمانی پرسپولیس را زیر سؤال برده و عنوان کردند این قهرمانی با حمایت دولت و شخص وزیر ورزش به دست آمده است. فرضیه‌ای که به تلویزیون هم کشیده شد و دامن یکی، دو مجری را گرفت که با طعنه و کنایه چنین موضوعی را بیان کرده بودند.

استقلالی‌ها اما همچنان با طرح «تیم حکومتی» قهرمانی‌های پرسپولیس را زیر سؤال می‌برند و می‌گویند از سال 1400 به بعد دیگر از این خبرها نیست! سال 1400 سالی است که انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود و آبی‌های تهران امید زیادی دارند با تغییر دولت، رویه قهرمانی‌های پرسپولیس هم تغییر کند. آنها ناخودآگاه به این فرضیه که در دولت قبلی تیمشان موفق‌تر بود، دامن می‌زنند؛ محمود احمدی‌نژاد، زمامدار دولت قبل، طرفدار باشگاه استقلال بود؛ این موضوع را خودش مستقیما نه؛ ولی اطرافیانش بارها عنوان کرده و حتی رویانیان، یکی از مدیرعاملان سابق پرسپولیس، هم در گفت‌وگویی پرده از کری‌خوانی‌های محمود احمدی‌نژاد برای پرسپولیسی‌ها برداشته است.

استقلال هم دست بر قضا، آخرین‌بار در همان دوران به عنوان قهرمانی رسید. بعد از تغییر دولت، قدرت به دست باشگاه پرسپولیس رسیده و حالا طرفداران تیم آبی‌پوش تهران می‌گویند از سال 1400 به بعد، دوباره قهرمانی به آنها رو می‌کند. همین فرضیه، خودبه‌خود باعث به‌وجودآمدن شائبه حمایت دولت‌ها از تیم‌های بخصوص شده است. حالا آیا واقعا، حمایت رئیس‌جمهور یا کابینه‌اش از یک تیم خاص، می‌تواند نتیجه‌ای در سرنوشت قهرمانی آن تیم داشته باشد؟

قبل از آنکه به این سؤال با درنظر‌گرفتن شرایط فوتبال ایران پاسخ داده شود، ابتدا بهتر است یکی، دو نمونه از رفتار رؤسای جمهور و چهره‌های سرشناس سیاسی خارجی و طرفداری‌شان از تیم‌های فوتبال بررسی شود. در انگلیس، شاهزاده ویلیام، طرفدار پروپاقرص استون ویلا است؛ در لیگی که لیورپول با اختلاف به عنوان قهرمانی رسید، استون ویلا در روزهای آخر، بقایش در لیگ برتر را تثبیت کرد؛ موردی که باعث شد شاهزاده آن‌قدر خوشحال شود که به رختکن این تیم برود و با بازیکنان استون ویلا عکس یادگاری بگیرد. در نتیجه اگر آنجا قرار بود حمایتی صورت بگیرد، استون ویلا نباید برای سقوط می‌جنگید.

برای رؤسای جمهور مثالی بهتر از کشور فرانسه نیست؛ در این کشور سال‌ها است که پاری‌سن ژرمن قدرت‌نمایی می‌کند و امسال هم به‌ دلیل پیشتازی‌اش در لیگ، حتی با وجود نیمه‌کار‌ه‌ماندن به‌ دلیل کرونا، آنها قهرمان شدند. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور کنونی این کشور، اما طرفدار پروپاقرص مارسی است و حتی با پیراهن این باشگاه هم عکس یادگاری دارد. او بارها به‌ صورت علنی برای پاری‌سن‌ژرمنی‌ها کری خوانده است؛ ولی مارسی هرگز در این سال‌ها نتوانسته جام قهرمانی لیگ یک فرانسه را بالای سر ببرد؛ تیم مورد علاقه مکرون در رقابت‌های این فصل نایب‌قهرمان شد، آن‌هم با اختلاف 12 امتیازی نسبت به پاریسی‌ها.

فرانسوا اولاند هم دیگر رئیس‌جمهور عصر معاصر فرانسوی‌ها بود که اسیر قدرت‌نمایی پاری‌سن‌ژرمن شد. او طرفدار تیم گنگان بود و کسی اصلا به یاد ندارد آخرین‌باری که گنگان اتفاق بزرگی در لیگ فرانسه رقم زده، چه زمانی است؛ البته اولاند نیمچه گرایشی هم به تیم موناکو داشت که آنها هم روند سینوسی عجیب‌و‌غریبی را در لیگ فرانسه سپری کردند.

تنها رئیس‌جمهور فرانسوی که شاید سال‌ها از لحاظ فوتبالی بتواند برای رقبایش کری بخواند، نیکلا سارکوزی است؛ او طرفدار پروپاقرص پاری‌سن‌ژرمن بود؛ ولی زمانی که پاریسی‌ها اوج گرفتند، او ریاست‌جمهوری را از دست داد! اتفاقا بعد از دوران ریاست‌جمهوری سارکوزی در فرانسه بود که او بارها در پارک دو پرنس حاضر شد و بازی‌های پاری‌سن‌ژرمن را از نزدیک دید.

در جمع‌بندی مختصری، می‌شود به این موضوع پی برد که هواداری آنها اصلا در قهرمانی یا موفقیت تیم‌های‌شان دخیل نبوده و لیگ با سازوکار مجزا به کارش ادامه داده است.

حالا سؤال اصلی این است که آیا می‌شود لیگ ایران را هم با لیگ‌های خارجی و ر‌ؤسای جمهور یا دولتمردان ایرانی را با همتایان خارجی‌شان مقایسه کرد؟ پاسخ‌دادن به این سؤال کمی دشوار است! واقعیت این است که وجود دوقطبی، پرسپولیس – استقلال اندک مجالی به علاقه‌مندان به فوتبال در ایران نداده تا تیم دیگری را به معنای واقعی کلمه دوست داشته باشند، اگر هم دوست داشته باشند، طبیعتا طرفدار یکی از این دو تیم تهرانی هم هستند. حالا پس اگر دولتمردی در ایران علاقه‌ای به فوتبال داشته باشد، غالبا طرفدار یکی از این دو تیم هم هست. همین «دوراهی اجباری» شاید مهم‌ترین دلیلی باشد که اتهام رنگی‌بودن دولتمردان را به وجود آورده است. از طرفی رقم‌خوردن موفقیت‌های تیم، هرچند اتفاقی، در یک دوره با رئیس‌جمهوری با گرایش سیاسی و جناحی خاص، به این شائبه‌ها دامن می‌زند؛ پرسپولیسی‌ها با وجود آنکه در دوران احمدی‌نژاد هم دست‌شان به جام قهرمانی رسید، ولی عمده موفقیت‌شان بعد از دوران احمدی‌نژاد و در همین دولت بوده است. اگرچه موفقیت‌های استقلال در دولت قبل و پرسپولیسی‌ها در این دولت، حاصل تلاش مجموعه‌شان بوده؛ ولی محدود‌شدنش به یک عصر خاص، به شایعات مطرح‌شده دامن زده است.

البته مهم‌ترین نکته‌ای که در‌این‌بین وجود دارد و نمی‌توان وضعیت ایران و دولتمردانش را با همتایان خارجی مقایسه کرد، دولتی‌بودن فوتبال است! بر کسی پوشیده نیست که شعار خصوصی‌سازی بیشتر جنبه نمادین دارد و دولت به این راحتی‌ها بی‌خیال دو باشگاه مطرحش نمی‌شود. حالا تا زمانی که فوتبال، دولتی و استقلال و پرسپولیس زیر نظر وزارت ورزش اداره و مدیریت شوند، طبیعی است که نمی‌توان جلوی شایعات مطرح‌شده مبنی بر نگاه رنگی دولتمردان ایرانی را گرفت.

شاید این موضوع، برای سایر تیم‌ها (منهای پرسپولیس و استقلال) هنوز هزینه‌برتر باشد؛ دو تیم مطرح تهرانی فقط از قهرمان‌نشدن می‌توانند ناراحت باشند؛ ولی سایر تیم‌ها می‌توانند گلایه‌های بیشتری داشته باشند؛ از‌جمله همین که می‌گویند عمده توجهات به این دو تیم است و ازآنجاکه زیر نظر دولت اداره می‌شوند، طبیعی است که جریان‌های ریزودرشت هم به نفع آنها رقم بخورد.

شاید یک جمع‌بندی ساده بتواند وضعیت فوتبال در ایران و شایعه وجود‌داشتن تیم حکومتی، تیمی را که از دولت وقت کمک می‌گیرد، روشن‌تر کند: در ایران، سیاست‌مدار یا دولتمرد علاقه‌مند به فوتبال به ‌دلیل وجود دو‌قطبی سرخ – آبی، نمی‌تواند ادعای بی‌طرفی کند؛ از طرفی تا‌ زمانی ‌که خصوصی‌سازی این دو باشگاه نهایی نشود، تلاش آنها مبنی بر خنثی‌کردن اتهاماتی که علیه‌شان مطرح می‌شود هم بی‌فایده است. البته این موضوع به آن معنی نیست که طرفداری از یک تیم قطعا به معنای چربیدن نتایج یا قدرت تیم خاصی بر دیگری باشد؛ چه می‌خواهد استقلال در دوران اصولگراها باشد یا پرسپولیس در دوران اصلاح‌طلبان و نزدیکان آنها.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 35
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
08:22 - 1399/05/12
رییس جمهور عامل قهرمانی پرسپولیس نیست و برانک و باریکنان و کادر فنی کالدرون و مخصوصا یحیی گلمحمدی و دوستانش عامل قهرمانی و پوکر سوزش هستن اما اما اما داریم میبینیم برای گرفتن سهمیه سوگلی وزیر چه فسادها و حق خوریهایی انجام میشه
#پوکر سورش
#سهمیه فساد
Iran, Islamic Republic of
08:22 - 1399/05/12
رییس جمهور عامل قهرمانی پرسپولیس نیست و برانک و باریکنان و کادر فنی کالدرون و مخصوصا یحیی گلمحمدی و دوستانش عامل قهرمانی و پوکر سوزش هستن اما اما اما داریم میبینیم برای گرفتن سهمیه سوگلی وزیر چه فسادها و حق خوریهایی انجام میشه
#پوکر سورش
#سهمیه فساد
Luxembourg
08:22 - 1399/05/12
نویسنده ی تابلو
خخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1399/05/12
قبلا که حمایت رییس جمهور قبلی کیسه رو ۳بار قهرمان پفکی کرده بود واس همین با قهرمانیهای پاک پرسپولیس بزرگ فساد فساد راه انداختن چون کافر همه را به کیش خود پندارد
Iran, Islamic Republic of
08:28 - 1399/05/12
حرف الکی دارین میزنید کجا موقع احمدی نژاد مااین همه جام اسنپی بهمون دادن تو۸سال ریایت جمهوری استقلال دوبارقهرمان شده
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1399/05/12
فیلم کری احمدی‌نژاد واس استقلالی ها هم تو اینستاگرام از پربیننده ترین ها بود
-
08:51 - 1399/05/12
شتردرخواب بیند پنبه دانه
کیسه کش این انگ وفنگا به خودتون میاد
به سرورتون نچسبونید
Iran, Islamic Republic of
08:59 - 1399/05/12
حقیقت رابایدقبول کردواقعاوزیروپسرش وفدراسیون پیروزی را قهرمان کرد چون سرتیم دیگری کلاگذاشتندباحمایت فدراسیون یحیی باان قیمت کذاف اوردند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
به هر حال باید بپذیری همه دنیا پرسپولیسی اند
ناراحتم برای تیم دوچرخه سواران که تنهاست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
احمدی نژاد اگه طرفدار بوده کاری نکرد صرفا طرفدار بوده اما این کجا وآن کجا اینا میگن ماطرفدار نیستیم ولی سنگ تموم میزارن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
کیسه سه تا قهرمانی داره هر سه تاشم با احمدی نژاد.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
حالا به فرض کفته تو درست باشه سه قهرمانی لیگ برتر چطور؟ اونارو هم یحیی بدست آورد؟؟ انصاف چیز خوبیه که بعضیها اصلا" ندارن.
عرفان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
آره واقعا ولی چاره چیه...شما بسازید باقهرمانی های ما ماهم باوزیر وپسرش کیف میکنیم
عرفان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
خخخخخخخ بازم جک بگید هی دارم میخندم ...بچه های پنج ساله ما هی دارن لذت میبرن
Iran, Islamic Republic of
09:06 - 1399/05/12
کیسه قرمزتم داریم...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
بعد از قهرمان کردن لنگ تمام رسانه های وابسته به دولت دنبال ماله کشی هستند تا باشستشوی رسانه ای قهرمانی های جعلی لنگ را به نوعی واقعی جلوه بدن ولی کیه که باور کنه
Iran, Islamic Republic of
09:35 - 1399/05/12
ولی چیزی ازسوزش کیسه کش های حسود کم نمیکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۲
آخه لنگی با این قهرمانی جعلی هنوز چرا میسوزی، چون خودت میدونی چه خبره خخخخ
Iran, Islamic Republic of
09:46 - 1399/05/12
کیسه به لطف داور یک پنالتی و یک گل به خودی سپاهانی ها بازی رو برد ، این همه شادی کردن نداره.
کیسه از بردن تیم های ته جدولی هم عاجزه ،
کیسه حقیر
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1399/05/12
رئیس جمهورحمایت نمیکنه تیم حکومتی از جاهای دیگه براش دستورمیگیرن
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1399/05/12
من قبل از ساعت ۹ زیر این خبر متن نوشتم اما نیست چرا سانسور میکنید
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1399/05/12
بابا برین جمع کنین کیسه کش های چخان وهوچیگر ی، سال دیگه هم پنجمین قهرمانی پرسپولیسه، بجای هوچیگری برین تیمتون وبسازین مگه وزیرجا پرسپولیس بازی کرده بی فرهنگها شما رحمتون به خودتون نمیشه، دقیقا شماها همون گربه ای هستین که دستش به گوشت نمیرسه میگه بو میده، چه رویی دارن پرروها خوبه هرسال زیر پرسپولیسن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۳
تاده سال دیگه لیگ وبه احدی تعارف نمی‌کنیم برن جام حذفی بی ارزش وعرضه دارن بگیرن اونم نمیدیم آخه بابا کرونا میکشت کیسه کشا روبهتربود تاپوکر
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1399/05/12
احمدنژادفقط به قلعه نوعی کمک میلیاردی کرد بعدازاون امیرمافیا به توهم افتادهرروزیک شایعه انداخت دهن مردم چون فکرکردمثل کمک به خودش واستقلال الان به ارتش سرخ هم کمک میشه زهی خیال باطل دامن شایعه درست کردن سکته قلبی است خدابکنه به سکته مغزی نزنه
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1399/05/12
از بچه ۵ ساله هم بپرسی میدونه لنگپوش با حمایت به اینجا رسیده ، این دیگه جای تعجب یا سوال داره؟
Iran, Islamic Republic of
11:57 - 1399/05/12
باشه شما راست میگید وزیر با پرسپولیس قهرمانیش الکی پس شما چی که همین دیشب دیاباته افتاد روی سر بازیکن سپاهان بعد استقلال پنالتی میگره آخه حالا وزیر با کیه شما واسه استقلال کور هستین ما که کور نیستیم
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1399/05/12
لنگیا اون مغز فندقیتون رو به کار بندازین و بابا مسعود رو به پدری قبول کنید قبل از اینکه خریبین گوی سبقت رو بگیره خخخ
Iran, Islamic Republic of
12:46 - 1399/05/12
لنگی گاوداری عبده بهتره یا دوچرخه؟ گاو
Iran, Islamic Republic of
15:02 - 1399/05/12
آخه کشورهای خارجی با اینجا خیلی فرق داره اینجا نظارت درستی نیست حتی اگه جامم خود ریس جمهور دو دستی به لنگ بازم کسی نمیتونه پیگیرش بشه خیلی راحت 4تا جام دادن زیرکانه
Iran, Islamic Republic of
15:28 - 1399/05/12
لنگیا هر وقت تو آسیا جام آورد اونوقت حرف بزنن ناراحتن یه دونه مایع ظرفشویی جام تقدیمشون کنم
Iran, Islamic Republic of
19:07 - 1399/05/12
کل مملکت میدونن که هرچی که دولت دست گذاشته روش رفته بالا مثل دلار وسیب زمینی وپیاز ولنگ
بابا مسعود لنگیا
Iran, Islamic Republic of
19:25 - 1399/05/12
ایران رو با فرانسه و انگلیس مقایسه میکنی؟
همه میدونن اینجا چه خبره
Iran, Islamic Republic of
01:08 - 1399/05/13
به کوری چشم همه کیسه کشا ودشمنامون حالا حالا ها میخاییم قهرمان بمونیم تاشصت سال آینده تاده سال که تضمینه
Iran, Islamic Republic of
01:09 - 1399/05/13
کاری که پوکرباکیسه بدبخت کرد کرونا بادنیا نکرد علاوه برروانی شدن وزنجیری شدن واکسن هاری نیزهمراه پماد لازم دارن شدیدا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج