ولایتی: تُرک‌ها درباره ایاصوفیه، مدیون اردوغان‌اند
۱۰۲۳۱۱۵
۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۳
۱۴۹۹
علی اکبر ولایتی درخصوص استفاده از مجموعه ایاصوفیه ترکیه به عنوان مسجد، گفت: ایاصوفیه از مساجد مهم ترکیه به‌ شمار می‌رود و پیشینه آن به سال ۸۵۷ هجری قمری باز می‌گردد و مردم ترکیه به ‌دلیل اقدام اردوغان، مدیون رئیس‌ جمهوری کشورشان هستند.

خبرگزاری ایرنا: علی اکبر ولایتی درخصوص استفاده از مجموعه ایاصوفیه ترکیه به عنوان مسجد، گفت: ایاصوفیه از مساجد مهم ترکیه به‌ شمار می‌رود و پیشینه آن به سال ۸۵۷ هجری قمری باز می‌گردد و مردم ترکیه به ‌دلیل اقدام اردوغان، مدیون رئیس‌ جمهوری کشورشان هستند.

علی اکبر ولایتی در گفت وگویی افزود: در یکی از مقالاتی که به زبان انگلیسی چند روز پیش منتشر شده بود، آمده است سلطان محمد فاتح این مکان را از کشیشی خرید، به مسجد تبدیل کرد و بسیاری از معماری‌های داخل مسجد بیش از آن که نشان از مسیحی بودن آن داشته باشد، اسلامی است.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل تصریح کرد: بعد از اقدام اردوغان تمام دنیای مسیحیت به خروش آمدند، نسبت به تبدیل شدن موزه ایاصوفیه به مسجد انتقاد کردند و گفتند اگر چنین باشد، باید تمام موزه‌ها قبل از سال 1942 به مسجد و کلیسا تبدیل شود.

ولایتی در واکنش به اظهارات چندی پیش مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا که مدعی شده بود ایاصوفیه باید بار دیگر به موزه تبدیل شود، تصریح کرد: آیا پمپئو فرمایش دیگری ندارند؟!! اجدادشان کل موزه‌های جهان را به کلیسا تبدیل کردند و هرچه توانستند از زمان شکست اندلس کلیسا ساختند؛ حال جایی که مدت ۵۰۰ سال قدمت دارد تا روز قیامت مسجد باقی خواهند ماند و مردم ترکیه به ‌دلیل اقدام اردوغان مدیون رئیس‌ جمهور کشورشان هستند.

ولایتی گفت: با وجود همه تبلیغات لائیک ها، من دوره‌ای به ترکیه سفر کردم، در یکی از مساجد این کشور نماز خواندم و مشاهده کردم مساجد در زمان اقامه نماز پر می‌شود و حتی مردم در خیابان‌ها صف می‌بندند. مردم ترکیه به اسلام اصیل و راستین پایبند هستند و به بزرگان شیعه احترام می گذارند.

وی افزود: زمانی اردوغان به مناسبت ایام عاشورا سخنرانی و حدیث معروفی از امام حسن و حسین (علیهما السلام) قرائت کرد؛ این نشان از ابراز علاقه مردم ترکیه به اسلام و همچنین شیعه دارد.

ولایتی عنوان کرد: من چندی پیش به‌ عنوان دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی بیانیه صادر کردم و در آن تأکید شد که اقدام رئیس‌ جمهوری ترکیه در تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد کاری بسیار مهم و خواست مردم این کشور است و مردم ترکیه خواهان چنین اقدامی هستند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 21
در انتظار بررسی:5
Japan
10:41 - 1399/05/14
خوب این وسط ما چکاره ایم؟
پاسخ ها
بدون نام
Japan
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
شما نسبتی با جناب اردوغان دارید؟ یا مردم ترکیه؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
سلطان محمد از ی کشیش خرید ؟
مجله برترینها
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
بهتر است زبان فارسی هم در ترکیه احیا بشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
تعریف هم ازاشتباهات خودت بکن با ۴۰ شغل که تصرف کردید به هیچکدام نمیرسید
Iran, Islamic Republic of
10:42 - 1399/05/14
ایاصوفیه که اصلاً مسجد نبود اونجا کلیساست ! حتی برای خوندن نماز مجبور شدند با پارچه تمام قسمت هائیکه کاشی کاری تصاویر مسیحیان هست رو بپوشونن ! اردوغان با این کارش باعث شده که در چند کشور از جمله هند و یونان ، مساجد رو تبدیل به معبد و کلیسا کنن ! اینجورکارها غیر از تنش چیز دیگه ای نداره ! یک دید منفی به این عملکرد اردوغان هم در ترکیه هم در بین مسیحیان علیه ترکیه ایجاد شده
پاسخ ها
وحید
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
دقیقا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
کلیسا بود زمانی که در تصرف روم بود.ترکیه یک کشور کاملا مسلمانه.غرب صلیبی رو از خاورمیانه بیرون می اندازیم
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1399/05/14
چقدر از اردوغان....حمایت میکنید!
....
Iran, Islamic Republic of
10:57 - 1399/05/14
خب حالا چه ربطی به ما داره که این آقا مرتب از اردوغان دم میزنه البته ملت ما که بافقر تورم بیکاریی درگیر هستند مدیون شما هستند
United Arab Emirates
11:01 - 1399/05/14
ملت ایران هم بابت سیاستهای مخرب شما مدیون شماست
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1399/05/14
تو برو به خونه‌باغ ده هکتاریت برس
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1399/05/14
یک طرحی اجرابشه اگه تا پایان مهر ما درباره هیچ کشوری ابراز نظرعلنی نکنیم.
Iran, Islamic Republic of
12:27 - 1399/05/14
از هندوها هم حمایت کن که مسجد بابری را تخریب وبه جایش معبد رام ساختند
Iran, Islamic Republic of
12:40 - 1399/05/14
.. اینجا رو حل کردی رفتی سر اونا ؟
Iran, Islamic Republic of
12:40 - 1399/05/14
این جناب توصیه های بسیار جالبی در همه امور دارند همانند اینکه فرمودنند مردم بجای لباس به خود لنگ ببندند واز نان خشگ استفاده کنند وما هم همچنان منتظر هستیم تا خودایشان اولین عمل کننده به توصیه خود باشند!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۴
من هنوز صحنه رسیدگی به لاریجانی، از یادم نمیره... در حالی که همون بیمارستان عده ای سرم دردست و با کپسول اکسیژن در بیرون ماشین، داخل ماشین.... شب را به صبح رساندند... فکر میکنم تحقیق از ملتی که با کرونا دست و پنجه نرم میکنن و وضعیت مالی مناسبی ندارن ثوابش کمتر از ترکهای لاییک نباشه!
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1399/05/14
ای اقا این ملت کجاوشماکجا مارابه اباصوفیه چه برنج از سفره مردم غیب شد...
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1399/05/14
مسایل بیگانگان بیشتر ذهن اینها رو مشغول کرده ...بیچاره ایران !
Iran, Islamic Republic of
17:30 - 1399/05/14
تو برو طبابت کن تورا چه به تاریخ.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج