حاجی آقامیری: باید صبر کرد
۱۰۲۴۹۱۱
۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۵۹
۲۱۶۵
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به تحلیل خبر گشایش اقتصادی جدید در ایران و نحوه اطلاع رسانی آن پرداخت.

ایسنا: عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به تحلیل خبر گشایش اقتصادی جدید در ایران و نحوه اطلاع رسانی آن پرداخت.

سید رضی حاجی آقامیری اظهار کرد: در رابطه با اصل موضوع گشایش اقتصادی که در حال حاضر نمی‌توان بحثی جدی داشت زیرا وقتی اطلاع رسانی نشده که این گشایش احتمالی در چه حوزه و چه بخشی خواهد بود، هرگونه تحلیل جدید می‌تواند به دور از واقعیت باشد؛ از این رو باید در ابتدا صبر کنیم تا ببینیم منظور دولت از این گشایش اقتصادی چه بوده است.

حاجی آقامیری: باید صبر کرد

وی با بیان اینکه علت عدم استقبال جامعه از خبر گشایش اقتصادی را باید در نبود اطلاعات کامل و اعتماد متقابل پیگیری کرد، توضیح داد: در اقتصاد دو بعد مهم و کلان وجود دارد؛ بعد نخست که به تصمیم‌گیری درباره مسائل می‌پردازد و بعد دوم که بازوی اجرایی این تصمیمات است. بازوی اجرایی همان بخش خصوصی و افراد جامعه هستند که در حوزه‌های مختلف اقتصادی فعالیت می‌کنند. وقتی ما از گشایش صحبت می‌کنیم اما هیچ اطلاعی به بخش اجرایی اقتصاد نمی‌دهیم، چرا باید توقع داشته باشیم که صرف اعلام یک خبر به مثبت شدن اوضاع اقتصاد منجر شود؟

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به نبود شفافیت در اقتصاد ایران اشاره کرد و گفت: وقتی شفافیت را از اقتصاد می‌گیریم شبیه به این است که از یک راننده بخواهیم در شب و بدون تجهیزات روشنایی به مقصد برسد. درچنین شرایطی بسیاری از افراد انصراف می‌دهند و اگر گروهی حرکت کنند نیز ریسک حوادث احتمالی را به جان خریده‌اند. اعتماد با شفافیت شکل می‌گیرد و بخش خصوصی و مردم برای توسعه فعالیت‌هایشان نیاز به شفافیت و روشن شدن مسیر دارند.

آقامیری در پاسخ به این سوال که در شرایط تحریمی، آیا می‌توان به گشایش جدی اقتصادی فکر کرد، توضیح داد: آنچه که در اقتصاد اهمیت بالایی دارد، شناسایی جایگاه دقیق افراد است. یک صادرکننده باید بداند که در کجا ایستاده، چه فضای حرکتی دارد و چه عواملی خارج از توانایی او قرار دارند. اگر این شناخت از جایگاه به وجود آید، می‌توان به پیگیری اقدامات مثبت امیدوار بود.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته صادرکنندگان ما با این واقعیت مواجه شدند که تحریم‌ها چه در جابجایی بار و چه در بازگشت ارز، نقشی تعیین کننده دارند. از این رو با ابداع روش‌هایی هرطور که بود صادرات را ادامه داده و ارز را بازگرداندند. امروز نیز دغدغه اصلی ما ثبات است. دولت‌های مختلف در تصمیماتشان ثبات نداشته‌اند و این امر در کنار عدم شفافیت، کار را دشوار کرده است. اگر شرایط به شکل دقیق روشن شده و ثبات در تصمیمات وجود داشته باشد، همه مردم به دنبال حرکت دادن چرخ‌های اقتصاد هستند و این امر در سال‌های گذشته بارها ثابت شده است.

رییس جمهوری هفته گذشته در جلسه هیئت دولت خبر از یک گشایش اقتصادی داد ولی نحوه اطلاع رسانی برخی مسوولان در رابطه با آن انتقادهایی را برانگیخت. با وجود آنکه در روزهای گذشته گمانه زنی‌های فراوانی صورت گرفته اما هنوز دولت اعلام نکرده که این گشایش اقتصادی در چه بخشی رخ خواهد داد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:5
Iran, Islamic Republic of
19:57 - 1399/05/19
انچه مشخص است ؛ امورات مملکت تحت مدیریت است ؛
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۰
از این اتاق بازرگانیای دنیا طلب به نظر شما آبی برای مردم فقیر گرم میشه؟!!!
Iran, Islamic Republic of
20:27 - 1399/05/19
هیچ گشایشی وجود ندارد
Iran, Islamic Republic of
20:39 - 1399/05/19
اگر صحبتهای ریئس جمهور را با دقت گوش دهید متوجه میشوید چه گفته با این وجود باید خوشحال باشیم و دعا کنیم نه اینکه بخواهیم ناراحت شویم و عکس العمل نشان دهیم دشمنان ما باید از این موضوع ناراحت شوندکه آنها نمی خواهند گشا یش اقتصادی در کشور بیفتد
Iran, Islamic Republic of
20:41 - 1399/05/19
اعتماد المثنی ندارد
United Arab Emirates
23:44 - 1399/05/19
تا سیاستهای کلی کشور تصحیح نشود،هیچگونه گشایشی نخواهد شد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج