محاکمه ۳ نوجوان داعشی در تهران
۱۰۲۵۴۰۲
۲۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۴:۳۴
۶۱۰۱
محاکمه سه نفر از عوامل داعش که در قالب گروه 21 نفره وارد خاک ایران شده بودند تا عملیات انتحاری انجام دهند و سه مأمور ایرانی را هم به شهادت رسانده بودند، در دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

روزنامه شرق: محاکمه سه نفر از عوامل داعش که در قالب گروه 21 نفره وارد خاک ایران شده بودند تا عملیات انتحاری انجام دهند و سه مأمور ایرانی را هم به شهادت رسانده بودند، در دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

در جلسه رسیدگی به این پرونده که در شعبه 5 دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد، ابتدا کیفرخواست علیه آنها خوانده شد و نماینده دادستان با توجه به اتهام متهمان که محاربه بود، درخواست مجازات متهمان را مطرح کرد.

براساس محتویات پرونده، این متهمان در قالب یک گروه 21 نفره از اعضای داعش از مرز عراق وارد ایران شدند و در روستایی در نزدیکی جوانرود ساکن شدند. آنها 16 قبضه کلاشنیکوف، یک تیربار و چهار سلاح دیگر همراه خود داشتند و تعداد زیادی کمربند انتحاری نیز با آنها بود.

براساس تحقیقات انجام‌گرفته مشخص شد اعضای گروه قصد داشتند بعد از ورود به خاک ایران در سطح کشور پراکنده شده و چندین عملیات انتحاری و انفجار انجام دهند؛ اما با توجه به اطلاعاتی که مأموران در منطقه جوانرود به دست آوردند، به محض ورودشان به روستای محل استقرار، آنها را محاصره کردند.

هرچند به اعضای داعش گفته شد خود را تسلیم کنند؛ اما یکی از آنها کمربند انفجاری را منفجر کرد که باعث به‌شهادت‌رسیدن سه نفر از مأموران شد. در نهایت 16 نفر از اعضا، خود را تسلیم کردند؛ اما چهار نفر باقی ماندند که در درگیری با مأموران کشته شدند.

زمانی که مأموران 16 عضو بازداشتی را به محل سپاه منتقل می‌کردند، دوباره از پشت مورد حمله قرار گرفتند که در درگیری ایجاد‌شده یکی دیگر از اعضای داعش کشته شد و 15 عضو باقی‌مانده تحویل داده شدند.

حالا بعد از گذشت سه سال از حادثه، سه عضو این باند که زیر 18 سال بودند، در شعبه 5 دادگاه کیفری استان تهران محاکمه شدند و پرده از آنچه اتفاق افتاده بود، برداشتند.

بعد از اینکه کیفرخواست علیه متهمان خوانده شد، متهم 14‌ساله که اهل عراق است، در جایگاه قرار گرفت. او اتهام محاربه را قبول نکرد و گفت: من عضو داعش بودم. ما در پایگاهی بودیم که نیروهای اطلاعات کردستان عراق به ما حمله کردند و ما فرار کردیم. همه‌چیز را رها و فرار کردیم.

هیچ غذایی نداشتیم، در بیابان رها شده بودیم که به روستایی رسیدیم. چهار روز بود غذا نخورده بودیم. در آن روستا بعد از اینکه غذا خوردیم، محاصره شدیم. من اصلا از عملیات انتحاری که قرار بود در ایران انجام شود، خبر نداشتم. امیر ما که ابوخدیجه نام داشت، به ما نگفته بود قرار است چه کار کند.

او می‌دانست وارد خاک ایران شده‌ایم؛ اما ما نمی‌دانستیم. مهماتی که همراهش بود، هم به من تعلق نداشت و مهمات را خودش و چهار عضو دیگر گروه استفاده می‌کردند. من بچه بودم و از چیزی خبر نداشتم.

او در پاسخ به این پرسش که آیا هنوز هم عقاید داعش را قبول دارد، گفت: قبول ندارم. من اشتباه کردم و بچه بودم.

سپس دیگر عضو داعش که در زمان بازداشت 17‌ساله بود، در جایگاه قرار گرفت و گفت: من داعش را حق می‌دانم و هنوز هم بر همان عقیده هستم. من از طریق کلیپ‌هایی که داعش منتشر می‌کرد، با آنها آشنا شدم و عضو داعش شدم. آنها می‌خواستند فساد را از بین ببرند. اگر ایران نبود، حالا ما در عراق حکومت می‌کردیم.

کرکوک و اربیل دست ما بود. سردار سلیمانی باعث شد ما سقوط کنیم. ما اربیل و کرکوک را گرفته بودیم، همه عراق دست ما بود. وقتی به اربیل رسیدیم، می‌خواستیم آنجا را که فساد زیاد دارد و زن‌ها حجاب ندارند و مردها کارهای خلاف می‌کنند، پاک‌سازی کنیم؛ اما وقتی که داشتیم پیروز می‌شدیم، سلیمانی آمد و اربیل را از دست ما گرفت. او باید کمک می‌کرد که ما آنجا حاکم شویم؛ اما پشت آن زن‌ها و مردهای اربیلی را گرفت و با ما مبارزه کرد. به‌همین‌دلیل هم باید ایران را از بین برد.

او در پاسخ به این پرسش که چرا وارد خاک ایران شده است، گفت: ما در کرکوک بودیم که به ما حمله شد. 19 نفر بودیم. هرچه داشتیم، گذاشتیم و فرار کردیم. آواره شدیم و هیچ ‌چیز برای خوردن نداشتیم. روزی یک خرما می‌خوردیم. در درگیری ایجاد‌شده هم چند نفر از سربازان ما زخمی شده بودند.

همین‌طور راه می‌رفتیم و نمی‌دانستیم کجا می‌رویم. امیر ابوخدیجه به ما چیزی نگفت تا اینکه بعد از چهار روز یک شکارچی را دیدیم و اسیر کردیم. از او غذا خواستیم، گفت شما را به روستایی می‌برم و آنجا غذا می‌دهم. او مسیری را که ابوخدیجه گفته بود، آمد و بعد هم برای ما غذا آورد.

قرار شد شب را آنجا بمانیم؛ چون بچه‌ها خیلی خسته بودند و زخمی هم داشتیم؛ اما ابوخدیجه گفت باید حرکت کنیم. داشتیم در‌این‌باره صحبت می‌کردیم که محاصره شدیم. گفتند امان می‌دهیم که تسلیم شوید. ابوخدیجه گفت هرکسی می‌خواهد تسلیم شود. 17 نفر تسلیم شدند، یک نفر هم انتحاری کرد.

قاضی گفت: شما قصد انجام عملیات انتحاری داشتید.

متهم جواب داد: من از این موضوع خبر نداشتم. برای عملیات انتحاری جلیقه درست می‌کنند؛ اما چیزی که ما داشتیم، کمربند بود. به ما گفتند اگر اسیر یا زخمی شدید، برای اینکه دست ایرانی‌ها نیفتید، انتحاری کنید. آن کمربندها فقط خود فرد را می‌کشد. ضمن اینکه به ما نگفته بودند قرار است در ایران عملیات کنیم. هرچند اگر می‌گفتند، باز من می‌آمدم؛ اما دروغ نمی‌گویم که خبر نداشتم. از نظر من ایران باید نابود شود. ما می‌توانستیم عراق را برای خود کنیم و حکومت کنیم. ایرانی‌ها مزاحم بودند. این چه وضعی است که زنان ایرانی دارند. باید زنان ایرانی را شلاق زد. این چه وضعی است که جوان‌های شما دارند. ما می‌خواستیم این چیزها را درست کنیم؛ اما ایرانی‌ها با ما جنگیدند.

وقتی قاضی از متهم دوباره پرسید آیا از کارهایش پشیمان است، گفت: من پشیمان نیستم. شما ایرانی‌ها بودید که درباره ما دروغ گفتید. مگر ما با ایزدی‌ها چه کردیم؟ کنیزگرفتن چه عیبی دارد؟ ما کنیز می‌گرفتیم؛ اما همین سلیمانی شما با این کارهای ما مخالف بود.

در ادامه متهم ردیف سوم در جایگاه قرار گرفت. او که ایرانی است، گفت: من اتهام محاربه را قبول ندارم. آن موقع 16‌ساله بودم و اشتباه کردم که عضو داعش شدم.

از طریق کلیپ‌هایی که در تلگرام آنها بود، با این گروه آشنا شدم. با خودم گفتم می‌روم آنجا عشق‌و‌حال است و ماشین‌های آمریکایی گران‌قیمت دارند. وقتی رفتم، به خانواده‌ام نگفتم. به دیاله که رسیدم، پشیمان شدم، دیدم اصلا آن چیزی نیست که می‌گفتند.

یک ماه من را در یک چادر زندانی کردند و می‌گفتند تو ایرانی هستی و حتما برای جمع‌کردن اطلاعات آمده‌ای. بعد از یک ماه موبایلم را دادند که من به خانواده‌ام خبر بدهم کجا هستم. بعد آموزش دادند که انتحاری کنیم. من و دو دوستم که رفته بودیم، خیلی ترسیدیم، گریه کردیم و گفتیم ما نمی‌توانیم آدم بکشیم.

کتک‌مان زدند و شکنجه کردند. دنبال راهی بودیم که برگردیم. وقتی این گروه را پیدا کردیم، به ما گفتند برای اینکه شما را نکشیم، برای ما آب بیاورید. آنجا بود که همراه این گروه شدیم. ما نزدیک «بمو» به اینها رسیدیم. وقتی وارد خاک ایران شدیم، من نمی‌خواستم دیگر برگردم و می‌خواستم پیش خانواده‌ام بروم؛ اما می‌ترسیدم. ابوخدیجه ما را می‌کشت. اینها رحم ندارند.

منتظر هستند یک نفر کاری بکند تا اعدامش کنند. چند نفر را جلوی من اعدام کردند. به خاطر سیگار شلاق می‌زدند؛ اما خودشان هر کاری می‌کردند. به‌ خدا قسم من قصد حمله انتحاری یا عملیات نداشتم. در داعش سه مرحله وجود دارد؛ اول عضو می‌شوی، بعد برای جنگ و کار انتحاری تربیت می‌شوی و بعد سرباز می‌شوی و بعد به مرحله امیری می‌رسی.

امیرها خیلی خشن هستند. آنها هر کسی را بخواهند، به‌راحتی می‌کشند. آن دوستم که بعد از بازداشت از پشت تیر خورد و مُرد، هم می‌خواست فرار کند. ما اولین نفری بودیم که تسلیم شدیم. من اشتباه کردم. گول خوردم و درخواست بخشش دارم.

بعد از گفته‌های متهمان وکلای آنها دفاعیات خود را مطرح کردند و در پایان هیئت قضات شعبه 5 برای صدور رأی دادگاه وارد شور شدند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 59
در انتظار بررسی:11
Iran, Islamic Republic of
05:28 - 1399/05/21
چقدر نوشابه وامیکنید
پاسخ ها
ابی
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
بقیشون چی شدن!نکنه متن محاکمه من درآوردیه؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
چرت و پرته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
حفظ امنیته.کم کاری نیست.زیر ابرو برداشتن و دور دور با ماشین باباجون نیست
بدون نام
France
۰۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
روزنامه شرق بعد از جریان بقایی هنوز کسی میخونه مگه؟
ولی متن گزارش چه نوشابه ای باز میکرد واقعا :))))
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
ولی خدایی دومیه میگه این چه اوضاعیه جوون های ایرانی دارن درسته و منطقی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
جعبه ، جعبه ! کی تشریف میارین تلویزیون ؟!!
Iran, Islamic Republic of
05:38 - 1399/05/21
نه بیان ازادشون کنین .اینارو باید زنده زنده کباب کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
دقیقا
به داستانشون گوش ندهید اینا آموزش دیده اند که اگر دستگیر نمیشدند خدا میداند چه بلایی سر مردم میآوردند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
فرق تو با داعش چیه ؟؟؟؟!
Iran, Islamic Republic of
06:17 - 1399/05/21
چه افکار شومی درسر دارند به اینهارحم نکنید
Iran, Islamic Republic of
06:32 - 1399/05/21
چنتا بچه بیچاره بی عقل گرفتین تو بوق و کرنا میکنین ؟؟؟؟
خداییش چه جنگ باشه چه انتحاری هیشکی بعد از سن نوجوونی و جوونی حاضر نیس براش جون بده ، یه مشت بچه ساده رو گرفتن که چی؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
اگه عزیزلت و میکشتن همین و میگفتی بازم ؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
همین با بچه با یه انتحاری چند تا خانواده رو عزادار میکنه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
ای کاش تو رو میگرفتن اونوقت بهت میگفتن داعش یعنی چی که الان اینقدر چرت نگی
Iran, Islamic Republic of
06:51 - 1399/05/21
داعش را اوباما به وجود اورد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
داعش رو امریکا به وجود اورد
یک زمانی سیاسیون پشت پرده امریکا دستور دادن داعش درست بشه و اوباما اجرا کرد
اگه هر کی هم بود بازم ارجرا میکرد
Iran, Islamic Republic of
06:54 - 1399/05/21
بازم دمش گرم دومی اینقدر مرد بود پای هدفش وایسه اون دو تای دیگه رو ول کنن غلط خودشون رو تکرار میکنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
کشتن آدم ها هم شد هدف؟؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
دم توی بی خبرگرم!
Iran, Islamic Republic of
06:56 - 1399/05/21
اینجا یه سوال باقی میمونه ۱۵ نفر خودشون رو تسلیم کردن با اینکه مهمات کافی واسه مبارزه داشتن و به امید رافت اسلامی ایران خودشون دست از مبارزه کشیدن و شما اونا رو تونستین بازداشت کنید اونوقت از اون پانزده نفر بعد از گذشت سه سال تنها سه نفر شون باقی مونده!؟!؟ این یعنی اینکه شما دوازده نفرشون رو که خودشان خود را تسلیم کرده بودن بدون هیچ گذر زمانی و ترحمی نسبت بهش شان قتل عام شون کردین !؟!؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
اگر هم این کار کردن، حقشونه!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
ترجم به یه قاتل روانی ظلم به مردم عادی هستش
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
نسنجیده حرف نزن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
رافت اسلامی شامل کسی که آدم کشته نمیشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
این سه تا بچه بودن این داعشی ها خودشون به بچه ها رحم می کنن؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
قاطی کردی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
کاربر اوج رفعت مثلا اگه من بیام و اعضای خانواده تو رو بکشم بعدش که دیگه جای فرار برام نمونه تسلیم بشم و بگم بخاطر رفعت اسلامی منو ببخش اونوقت تو چکار میکنی؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
تو خودت داعشی هستی
Iran, Islamic Republic of
07:00 - 1399/05/21
هرکس با علی علیه السلام واولادش مخالف باشد ودشمنی کند کافر وملعون است دشمن علی علیه السلام دشمن خداست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
شک نکن تو هم داعشی هستی . منتهی از نوع شیعه .
Iran, Islamic Republic of
07:03 - 1399/05/21
سردارسلیمانی آقای سرداران بود حیف
پاسخ ها
خداجو
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
اهای ازخدابی خبرداعشی صفت یادت رفته این جنایتکاران درعراق وسوریه چه قتلهاوتجاوزهابه دخترهاوزنهاکردندچه جوانهایی سربریدندایاانهاچه گناهی داشتندکه ناجوانمردانه وبافجیعترین شکل ممکن بچه یکساله درجلوچشم مادرش زنده اب پژکردندوبه خوردمادرش دادندیک زره وجدان داشته باش وازاین داعشی ها طرفداری نکن اینهادست پرورده امریکاورژیم اشغالگرووهابیون سعودی هستندپس توبه کن تاخداتوراببخشد
Iran, Islamic Republic of
07:06 - 1399/05/21
آتیش شون بزنیدتاهمچون غلطی نکنند
Iran, Islamic Republic of
07:11 - 1399/05/21
وسط هر شهر زنده زنده پوستشان بکنید و نمک سود کنید
Iran, Islamic Republic of
07:24 - 1399/05/21
جناب قاضی لطفا فقط اعدام جواب میده و دیگر هیچ
Iran, Islamic Republic of
07:28 - 1399/05/21
آخرین به عشق ماشین رفته داعشی شده ! ببیند کمبود با آدم ها چه می کنه زودتر برای این مملکت کاری بکنید
Iran, Islamic Republic of
07:32 - 1399/05/21
داعش داعشی باید کشت کسی که رفته تو داعش مغزشو شستشو میدن دیگه ازایران نفرت میگیره ایناهمشون باید ب درک واصل بشن اگه ولش کنن دوباره دست ب خرابکاری میزنه
Iran, Islamic Republic of
07:39 - 1399/05/21
پس بقیه چه شدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
دارن میان
Iran, Islamic Republic of
07:41 - 1399/05/21
اینا موقعی که اسم داعشی به خودشون دادن حکم مرگ خودشون رو امضا کردند.. کم خاورمیانه بدبختی داره که این آشغالا بیان مثل آب خوردن آدم بکشن؟
Iran, Islamic Republic of
07:51 - 1399/05/21
باید جوری کشته بشن که خبرش پخش بشه دیگر کسی جرات نکنه واسه ما لات بازی دربیاره حاج قاسم روحت شاد
Iran, Islamic Republic of
07:52 - 1399/05/21
سلام ...
به آن ملعون بگید : بد بخت خون پاک و مطهر و به نا حق ریخته شده ، سردار عزیز ما اینگونه دامن دنیا را گرفته و دقیقا ار روز شهادت ان عزیز دنیا لحظه ای آرامش و خوشی ندیده و مطمئن باشید تا ظهور آقا بدتر هم خواهدشد
Iran, Islamic Republic of
08:03 - 1399/05/21
عجب دیوونه هایی
اعدام حقشونه
Iran, Islamic Republic of
08:13 - 1399/05/21
۰۶۳۲ هرروز داره از کسانی که من وتو راحت توخونه هامون امنیت داشته باشیم شهید میدهیپم سزاوار نیست اینطور نضر بدی
Iran, Islamic Republic of
08:17 - 1399/05/21
تا حلا ی ترقه تو ایران منفجر نشده یعنیچی یعنی مرزبانان ما جان خودشون را فدا میکنند که تو الدنگ ای نضراته مقرضانه بدی
Iran, Islamic Republic of
08:19 - 1399/05/21
سلام و درود بر روح پاک و آسمانی سردار دلها که امنیت برایمان به ارمغان آورد .
و تعجب می کنم از یه عده که کارشون ساز مخالف زدنه ، حتی که اگه بشه از داعش معلوم الحال هم دفاع می کنن !
Iran, Islamic Republic of
08:20 - 1399/05/21
اونی که گفت کنیز بگیریم اونو باید تکه تکه کنن
Iran, Islamic Republic of
08:22 - 1399/05/21
۰۶۰۲ حالا که میبینی پاشونه بزارن تو ایران دستگیر میشوند داعشی
Iran, Islamic Republic of
08:38 - 1399/05/21
چه مرزی داریم ماهرکس وناکسی میادمرزافغانستان‌کلا باز ملیون ملیون افغانی وطالبان میادعلی برکت اله
Iran, Islamic Republic of
08:47 - 1399/05/21
یعنی اینا وکیل هم دارن؟خیلی بابا ما ترقی کردیم.
وکیل مدافع چیه دیگه برای یک گروه تروریست!!!
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1399/05/21
داعش و طالبان رو امریکا ایحاد کرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۱
همشون نابودن به حرمت خونهای به ناحق ریخته وحنجرهای بریده شده شهداازبالا ناظرهستن ودعا میکنند نابودن برای همیشه
Iran, Islamic Republic of
10:33 - 1399/05/21
بچه گرگ آخر گرگ میشه
Iran, Islamic Republic of
11:17 - 1399/05/21
لطفا با داعشیها به مردم سریال درست نکنید اگر عرضه مجازات ندارید بدید دست مردم مجازات کنند .
Iran, Islamic Republic of
11:28 - 1399/05/21
وقتی میزارید تو پارکها تهران تبلیغات کنن ..خوب بعدش میان خودشون منفجر میکنن تو همون پارک
Iran, Islamic Republic of
12:07 - 1399/05/21
جنایت کار تر از اینها تو دنیا مگه کسی هست ؟ اونوقت تو از این جنایتکارهای وحشی وهابی دفاع میکنی ؟ اگه بچتو ، پدر و مادرتو ،خواهرتو ... جلو چشات با هرجنایتی که از دستشون بر میامدو بعد هم سرشونو میبریدن باز هم همینطور ازشون دفاع میکردی ؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج