جدایی بحرین از ایران، چه شد و چگونه و چرا؟
۱۰۲۶۴۰۰
۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۰۱
۵۱۳۴
این روزها، یک مناسبت تلخ در تقویم‌های تاریخ وجود دارد که برای هر ایرانی، به‌شدت دردناک است؛ جدایی بحرین از سرزمین مادری.

روزنامه همشهری - عیسی محمدی: این روزها، یک مناسبت تلخ در تقویم‌های تاریخ وجود دارد که برای هر ایرانی، به‌شدت دردناک است؛ جدایی بحرین از سرزمین مادری. شاید برای کسانی که نمی‌دانند و دنبال قضیه را نگرفته‌اند، درگیری‌های ارضی امروز ایران و امارات‌متحده‌عربی و حتی در گذشته با عراق و...، چندان چیز مهمی نباشد.

اما برای کسانی که می‌دانند نقاطی چون بحرین و اروند و... از سده‌های گذشته متعلق به ایران و تحت حاکمیت ایران بوده است، مطرح‌شدن این ادعاهای ارضی به‌شدت دردناک‌تر خواهد بود. ماجرای جدایی بحرین نیز چنین بوده و هست. جایی که از گذشته تحت حاکمیت ایران بود، با رذالت انگلیسی‌ها و خیانت حاکمان محلی و... برای همیشه از ایران جدا شد. اما ماجرای این جدایی، به‌عنوان یکی از غیرقابل‌دفاع‌ترین اقدامات محمدرضا پهلوی چه بود؟

دو روایت از یک جدایی

در مورد جدایی بحرین از ایران 2‌روایت وجود دارد که غالباً در فضاهای مختلف مطرح می‌شود. روایت اول، خیانت پهلوی دوم به حاکمیت ارضی و ملی ایران است. در این روایت، بحرین از گذشته‌های دور تحت حاکمیت ایران بوده و پهلوی دوم بدون در نظر گرفتن این تاریخ، مذاکراتی با انگلیس داشته و تصمیم به جدایی استان چهاردهم از کشور گرفته. اما روایتی دیگر هم وجود دارد. در این روایت، گفته می‌شود که بحرین از زمان ناصرالدین شاه دیگر متعلق به ایران نبوده و اساساً جدایی آن ربطی به پهلوی دوم نداشته و دهه‌ها قبل از این حکومت عملیاتی شده بود. این روایت دوم را غالباً طرفداران سلطنت مطرح می‌کنند.

کار، کار خود انگلیسی‌ها بود

از قدیم‌الایام و زمانی که ایرانیان باستان جزو قدرت‌های برتر جهانی بودند، شبه‌جزیره عرب چندان مورد توجه قدرت‌های جهانی نبود. البته حاشیه جنوبی خلیج‌فارس و سرزمین‌های یمن و غرب عربستان، قصه‌ای دیگر داشتند و به واسطه کمی آبادانی بهتر، مورد‌توجه بودند. به همین واسطه بود که حاشیه جنوبی خلیج‌فارس از دوردست تاریخ در اختیار ایران بوده.

اما این حاکمیت در اواسط سده نوزدهم میلادی توسط انگلیسی‌ها نقض شد. بریتانیا که آن روزها جزو حکومت‌های استعماری دنیا محسوب می‌شد، هر جایی که می‌توانست و زورش می‌رسید دست‌اندازی می‌کرد. تا اینکه گذر انگلیسی‌ها به خلیج‌فارس هم افتاد؛ چرا که می‌خواستند هم از منافع این منطقه سود ببرند، هم جریان تجارت و ارتباط با هندوستان را از حیث امنیتی تأمین کنند. در نهایت اینکه اردیبهشت‌ماه 1349 شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه 278 را صادر کرد که در آن جدایی بحرین از ایران تأیید شد.

تحت فرمان ایالت فارس

بحرین در اصل، به مفهوم دو بحر یا دو دریاست؛ نام منطقه‌ای در شمال شرقی جزیره‌العرب؛ جزیره‌ای که از شمال خودش، می‌تواند خلیج‌فارس را به دو قسمت فرضی تقسیم کند. نام باستانی آن «اوال» بوده است؛ ترکیبی از «او» به‌معنای آب و «آل» که یک پسوند تشابه فارسی است به مفهوم جایی که آب دارد. بحرین یک سرزمین مجمع‌الجزایری است. این مجمع‌الجزایر از دوران کهن ایرانی و تحت سیطره ایالت فارس بوده‌اند. حاکمان آن نیز توسط ایرانیان تعیین شده و به آن‌جا می‌رفتند. طبق اسناد تاریخی، تا یک سده قبل از میلاد مسیح، این سرزمین‌ها ایرانی بوده‌اند. شرق‌شناسان می‌گویند که بحرین و سواحل خلیج‌فارس قبل از اسلام تحت سیطره ایرانیان بوده‌اند و قلعه‌های مختلف و پادگان‌هایی در نقاط مختلف آنها ساخته شده بود. یکی از فرمانروایان ایرانی که بر این خطه حکم می‌راند، «اسپیدویه» نام داشت که تا مدت‌ها به همین دلیل، بحرینی‌ها را اسپیدگان هم می‌گفتند.

جدایی بحرین از ایران، چه شد و چگونه و چرا؟

هجوم پرتغالی‌ها

در زمان ظهور اسلام در جهان عرب و گسترش آن به پیرامون، فردی به نام منذر بن ساوی بر بحرین حکم می‌راند که آدم ساسانیان بود. بعدتر هم که آدم دولت‌های اسلامی و خلفا شد. تا مدت‌ها البته خبری از حکومت‌های مستقل نبود و عملاً با امپراتوری مسلمانان روبه‌رو بودیم. تا اینکه با تضعیف قدرت خلفا و سر بر آوردن سلسله‌هایی چون آل‌‌بویه، باز هم عمان، بحرین و... به ایران رسیدند. بعد از آنها هم که نوبت به سلجوقیان، اتابکان و ملوک هرمز رسید. در سال 698شمسی بود که قطب‌الدین کیش، پادشاه هرمز بحرین را کامل تصرف کرده و از آن به بعد، همه جزیره‌های خلیج‌فارس در اختیار ایرانیان بود. تا اینکه نوبت به حضور پرتغالی‌ها در این نقطه رسید. آنها از ضعف حکومت‌های مرکزی در ایران استفاده کرده و استحکاماتی را در جزایر و نقاط مختلف خلیج‌فارس بنا کردند.

پرچمی که همیشه بالا بود

صفویان خیلی دوست داشتند که پرتغالی‌ها را بیرون کنند، البته تا مدت‌ها قادر به این کار نبودند؛ چرا که نیروی دریایی مجهز و تجهیزات مدرن آن روز را در اختیار نداشتند. تا اینکه چنین اتفاقی در زمان سلطنت شاه‌عباس افتاد و او توانست پرتغالی‌ها را شکست بدهد و از سرزمین‌های ایران بیرون براند. بحرین و سرزمین‌های دور و برش تا پایان صفویه در اختیار ایرانی‌ها بود؛ با این تفاوت که حکومت محلی را به شیوخ عرب سپرده بودند.

اما در زمان سلطان‌حسین صفوی، که ماجرای ضعف حکومت مرکزی و شورش افغان‌ها و... پیش‌آمد، سلطان عمان از فرصت استفاده کرده و بحرین و مسقط را در اختیار گرفت. این جدایی چندان طول نکشید؛ نادر از راه رسید و عمان و بحرین به‌دست ایران افتاد. با مرگ نادر، دوباره از ضعف حکومت مرکزی سوءاستفاده شده و این مناطق ابتدا تحت اختیار اعراب عتوبی و سپس اعراب مسقط درآمد. حضور اعراب محلی در این منطقه تا اواسط قرن هجدهم میلادی ادامه داشت تا اینکه باز هم اختیار به‌دست ایران افتاد. دولت بحرین کماکان تحت نظر ایران بود، تا اینکه سروکله انگلیسی‌ها پیدا شد. آنها به‌شدت سعی می‌کردند از بحرین ایرانی‌زدایی کنند.

تیر خلاص یک پادشاه

در بهمن 1346، محمدرضا پهلوی و مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهوری آمریکا ملاقاتی داشتند. بعدها گفته شد که شاه ایران در این ملاقات، اظهار کرده که نسبت به حاکمیت ایران بر بحرین علاقه‌ای ندارد، اما چون این نقطه سال‌هاست که در اختیار ایران قرار‌داشته، نمی‌تواند یک‌دفعه بازی را خراب کند. سال بعدش هم در مصاحبه‌ای مطبوعاتی با مجله بیتلز، گفت: «...موقع آن رسیده که انگلیسی‌ها از این نواحی بیرون بروند. بایستی اعتراف کنم که ما از دست انگلیسی‌ها نخواستیم یا به آنها نگفتیم که خلیج‌فارس را تخلیه کنند، آنها داوطلبانه عازم شده‌اند.

جدایی بحرین از ایران، چه شد و چگونه و چرا؟

سخن ما این است حال که آنها می‌خواهند بروند، تخلیه نواحی خلیج‌فارس بایستی واقعی و اساسی باشد. من می‌خواهم یک‌بار دیگر بیانی را که شخصاً در این زمینه گفته‌ام تکرار کنم و بگویم که اگر انگلیسی‌ها از در جلو خارج می‌شوند، نبایستی از در عقب وارد گردند و نیز نمی‌توانیم بپذیریم، جزیره‌ای که توسط انگلیسی‌ها از کشور ما جدا شده توسط ایشان، ولی به‌حساب ما به کسانی دیگر داده شود. این اصلی است که ایران نمی‌تواند از آن صرف‌نظر کند. من می‌خواهم بگویم که اگر مردم بحرین مایل نباشند به کشور ما ملحق شوند، هرگز به زور متوسل نخواهیم شد، زیرا این خلاف اصول سیاست دولت ماست که برای گرفتن این سرزمین خود، به زور متوسل شویم. ثانیاً گرفتن و حفظ‌ کردن سرزمینی که مردم آن با شما ضدیت داشته باشند چه فایده‌ای خواهد داشت؟ ... .»

نظرسنجی به جای همه‌پرسی

اردشیر زاهدی، وزیر وقت امور‌خارجه بخشی از کارشناسان را نزد شاه برد تا با او صحبت کنند. محمدرضا هم در این جلسه گفت که انگلیس در حال تخلیه خلیج‌فارس است و قطعاً بحرین را به حکام عرب خواهد داد و ما نمی‌توانیم کاری بکنیم. در نهایت اینکه ایران و انگلیس پذیرفتند که فردی از سوی دبیر کل سازمان ملل متحد مأمور به این کار و نظر مردم بحرین را جویا شود؛ درحالی‌که عرف آن است که این جدایی‌ها از طریق همه‌پرسی تعیین تکلیف شوند.

نظرخواهی جزو بدعت‌هایی بود که سابقه نداشت برای تعیین تکلیف جدایی یک منطقه مورد‌استفاده قرار‌بگیرد. نظرسنجی او3 سؤال پیش‌روی مخاطبان قرار‌می‌داد: پیوستن به ایران، تحت‌الحمایه بریتانیا بودن یا استقلال. شهروندان باید به یکی از این سؤال‌ها جواب مثبت می‌دادند.

جدایی بحرین از ایران، چه شد و چگونه و چرا؟

نماینده دبیرکل2 هفته‌ای به بحرین سفر کرده و با مردم و گروه‌های مختلف گفت‌وگو کرد. در نهایت اینکه گزارش خودش را دال بر اینکه مردم بحرین علاقه‌مند به جدایی هستند، تقدیم دبیرکل کرد! شورای امنیت هم قطعنامه‌ای صادر کرده و تصمیم مردم بحرین را به رسمیت شناخته و این امر را به ایران و انگلیس ابلاغ کرد. چنین بود که دسیسه‌های آل‌خلیفه و انگلیس به بار نشست و در بیست‌و‌سوم مرداد‌ماه 1350، بحرین اعلام استقلال کرد و شگفت اینکه ایران، نخستین کشوری بود که این امر را تبریک گفت.

طنز تلخ تاریخ

نکته جالب اینکه تا چند سال قبل از این جدایی، ایران به‌شدت دنبال حق حاکمیت خود بر بحرین بود. حتی بارها نیز تلاش‌های نافرجامی را به این منظور صورت داده بود. کار حتی به سازمان‌های بین‌المللی هم کشیده شده بود، اما باز هم بی‌فایده بود. انگلستان هم به کارهای خودش ادامه می‌داد و حکومت آل‌خلیفه هم ترکیب جمعیتی منطقه را به هم می‌زد تا از علاقه مردم به ایران بکاهد.

اما در نهایت جدایی اتفاق افتاد. در داخل ایران و بحرین هم اعتراضاتی صورت گرفت. اعضای حزب پان‌ایرانیست با هدایت پزشک‌پور هم در مجلس اعتراض کردند و قصد داشتند دولت را استیضاح کنند. اما این کارها به سرانجام نرسید. انگلیس هم بهای خوش‌خدمتی محمدرضا پهلوی را با تخلیه تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی پرداخت کرد.

نیروهای ایرانی هم وارد این جزایر شدند تا مثلاً نشان بدهند چقدر حاکمیت ارضی و ملی برایشان مهم است؛ درحالی‌که هم بحرین و هم این سه جزیره متعلق به ایران بوده و توسط انگلیسی‌ها اشغال شده بود. به واقع به‌حساب خودمان، به‌خودمان پاداش دادند تا متوجه درد جدایی نشویم؛ جدایی سرزمین‌هایی که انگلیس به واسطه فروپاشی عثمانی، توانسته بود پا به آنها بگذارد و آنها را از ایران جدا کند.

خیانت یا سیاست؟

کتابی نگاشته شده است با عنوان «تمامیت ارضی ایران در دوران پهلوی.» جلد سوم آن به موضوع بحرین پرداخته است. محمدعلی بهمنی قاجاری، نویسنده کتاب در مقدمه چنین نوشته: «تلقی افکار عمومی ایران از ماجرای استقلال بحرین که با تمام مواضع و رویکردهای دولت ایران تا پیش از مصاحبه محمدرضاشاه در دهلی نیز منطبق است، تجزیه جزیره بحرین از ایران است.

بر این اساس بحرین جزیره‌ای ایرانی و استان چهاردهم ایران بوده که با دخالت انگلیسی‌ها و همراهی و پذیرش نظام پهلوی از ایران تجزیه شده است. در مقابل این تلقی افکار عمومی، طرفداران نظام پهلوی تلاش می‌کنند تا قرائتی دیگر از ماجرا ارائه دهند. در این دیدگاه، بحرین سرزمینی است که حداقل از دوره ناصرالدین شاه از ایران جدا شده و ایران ده‌ها سال بود که عملاً حاکمیتی بر آن نداشت و محمدرضاشاه با صرف‌نظر کردن از ادعای حاکمیت ایران بر بحرین، در عمل راه را برای آزادسازی جزایر سه‌گانه و اقتدار ایران در خلیج‌فارس فراهم کرد.»

از زمان کورش بزرگ

نخستین سندی که در آن از این جزیره یادشده، نوشته‌ای از شرح کارهای سارگون بزرگ آشوری در حدود 2872قبل از میلاد است. نام باستانی جزیره بحرین اوال است؛ یعنی جایگاهی که آب دارد... بحرین از پیش از اسلام تا سده ششم هجری قمری به همه سرزمین‌های کرانه جنوبی خلیج‌فارس یعنی از بصره تا عمان اطلاق می‌شد.

اما از سده هفتم هجری قمری پیش‌درآمدهای کرانه‌های جنوبی خلیج‌فارس و جزایر بحرین به یکدیگر درآمیخته و از روزگار فرمانروایی صفویه به بعد نام بحرین به جزایر اوال اطلاق و بخش کرانه‌ای نیز الحساء نامیده شد. تمامی تاریخ‌های فارسی و غیرفارسی اعم از اسناد رسمی و دولتی و کتاب‌های جهانگردان خارجی حکایت از آن دارد که بحرین از زمان‌های بسیار دور بخشی از سرزمین ایران بوده است.

هخامنشیان با کمک دریانوردان فنیقی نیروی دریایی قوی‌ای ساختند و کورش بزرگ توانست در 538قبل از میلاد حاکمیت ایران را بر سرتاسر آب‌های خلیج‌فارس و دریای عمان استوار کند (جدایی بحرین از ایران؛ نفع ایران یا انگلیس/ گلناز کرنوکر)

انتشار یافته: 154
در انتظار بررسی:33
Iran, Islamic Republic of
01:29 - 1399/05/24
متاسفانه خیانت پهلوی ها به ایران و ایرانی باعث شد قطعه ای از وطن عزیزمان به دست آل خلیفه و اعراب بیافتد و از ایران جدا شود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
زمان قاجار جدا شد.مصدق هم نقش داشت.اعراب مدعی خیانت انگلیس به واگذاری جزایر 3 گانه به ایران تا امروز هستند که شاه گرفت.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
باید بحرین و پس بگیریم زورمان زیاده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
دوست داشتی مثل سیستان بلوچستان بدبخت بشوند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
واگذاری بحرین زمان قاجار بود بفهم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
شاه ملعون
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
اگه پهلوی تا الان بود فقط استان تهران مانده بود
روزگار تنهایی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
زمان قاجار تحریف تاریخه
روزگار تنهایی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
توزمان قاجار اتفاق افتاد غیر ازاین تحریف تاریخه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
متاسفانه برخی این خیانت های پهلوی رو فراموش کردن
از کله پا کردن مصدق تا دادن جزایر به اعراب...
ملاصدرا
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
سبحان غیر ایرانی؟
پهلوی ها خیانت نکردند. این انگلیسی های مزدور بودند که زورگویی میکردند و به زور متوسل کردند.
ایرانی ضد دروغ
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
پس بیاییم به این پرسش هم جواب بدیم که چرا سرزمینهای تاجیکستان و ترکمنستان و آذربایجان و ... غیره که طبق پایان قرارداد ترکمن چای و گلستان که چند سال قبل بسر رسیده بود رو اعاده نکردیم و پس نگرفتیم... چرا از خاکی که ده ها برابر بحرین هستش صرف نظر کردیم ؟؟؟؟!!! مسئولان چه جوابی دارن در این باره ؟؟؟؟
چهارمحال سرزمین آب وآفتاب
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
چرا بعضی دوست دارن شلوغ کاری میکنن قاجار کجا بود فیلمش هست که شاه میگه شوهرش دادیم
آزادیخواه
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
این همه از خاک ایران در دوران حکومت قاجار جداشد و مساحت ایران تقریبا نصف شد از شمال و شرق و غرب که اگر بودن ایران ابرقدرتی میشد و هنوز که هنوز میگویید بحرین چه شد که جدا شد
am
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
تو که راست میگی زمان قاجار جدا شد ولی زمان محمدرضا شاه استان چهاردهم ایران بود اون سه تا جزیره هم از اول جزو ایران بوده و هست
am
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
اگه زمان قاجار جدا شد چرا زمان محمدرضا شاه باید مجلس رای به جدا شدنش بده؟ چرا باید هنوز جزو ایران باشه تا اون زمان؟ چرا رضا شاه با جدا شدنش مخالفت میکرد؟
بدون نام
Turkey
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
جالبه در مورد ازربایجان صداتون در نمیاد
Iran, Islamic Republic of
01:29 - 1399/05/24
خوش بحالشون ک جدا شدن.
پاسخ ها
ایرانی فقیر
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
واقعا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
بدبخت شدند چون مردم اصلی شیعه و ایرانی هستند و عرب زبان ولی حاکم سنی سعودی است و خودش رو مالک کل بحرین میدونه نه فقط حاکم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
از شفاعت و ورود به بهشت محروم شدن
وطن
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
ساعت ۱۵/۱۹کاش ماقسمت بحرین زندگی میکردیم.الان اگر جدانشده بودن بدبخت بودن.الان فکر کردی نفروختن.گندش بعد از فروپاشی این دولت مشخص میشه.افعانستان وپاکستانم مال ایران بود ولی خدارو شکر پدرشون بیامرزه این دوتاجداشدن..جدیداچی شده میخان دید ماهارو به پهلوی عوض کنن.بخاطر خلیج وکیش بگن اون موقع هم فروخته شده پس الان مشکلی نیست
am
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
قرار داد ترکمن چای که سالها قبل از انقلاب بسته شد و ایران اون سرزمین هارو از دست داد آب رفته به جوی دیگه بر نمیگرده
am
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
برو عمو ۸ سال هزاران کشته دادیم تا وجبی از خاکمون جدا نشه بعد تو اومدی میگی خلیج فارس و خزر جدا شده ؟ تو که راست میگی پس ما توی هوا اینهمه مانور برگزار میکنیم هان
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1399/05/24
نقش برخی از مذهبیون .ازجمله شیخ عزیز که در ایران الان زندگی یا بهتر بگیم تبعید سپری میکنه کاش برسی بهتری میکردی .و شفاف سازی میکردی این عزیزان چه نقشی در استقلال خواهی مردم و جدای از ایران داشتن
Iran, Islamic Republic of
01:35 - 1399/05/24
از جدایی حجم زیادی از خزر هم بگید
پاسخ ها
بدون نام
Moldova, Republic of
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
هم خزر و هم خلیج فارس
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
اینها رو بعدا تاریخ میگه که اونوقت ملت میفهمن چه ملاهی سرشون رفته
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
شما به ما بگو، که حقوق بین الملل خوندی؟!!!
یه مشت دروغگوی پوپولیست، می خوان به امثال تو بفهمونن که ما خزر رو دادیم غافل از اینکه ایران جزء كشورهاي حاشيه خزره كه كمترين مرز خاكي با دريا داره، و الان عملا استفاده قزاقستان تركمنستان، روسيه و حتي آذربايجان از دريا به واسطه مرز خاكي ، بيشتر از ماست است. .
ایرانی ضد دروغ
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
ترکمنستان و تاجیکستان و و اذربایجانو چرا بخشیدیم در این دوره ؟؟؟؟
ایرانی ضد دروغ
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
خائن که یکی دوتا نیست ... این همه خاک که روسیه از ما گرفته رو چرا پس نمی‌گیریم و با کدوم مجوز بخشیدیم ؟؟؟. مثه تاجیکستان ، آذربایجان ، ترکمنستان و ....
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
اون فردی که گفته مرز دریای خزر ما کمتر از همسایگان ماست ؛ برو تاریخ رو بخون ایران و شوروی توافق کردن بر سر نیمه کردن کل دریای خزر از طرفی بعد از فروپاشی شوروی هم اسنادش هست ایران مالک نیمی از مسیر هست و کشورهای همسایه همگی یا باید از روسیه سهمشون رو بگیرن یا فقط در حد ساحل مرزی دسترسی داشته باشن و نباید وارد خط ایران بشن چیزی که عملا با زور روسیه بر عکس شده .... یکم تحقیق کنی بد نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
چطور اینجا میشه پوپولیستی چون مرز کمتری تو خزر داریم پس سهم کمتر داشته باشیم! بحرین هم طبق نقشه از ایران خیلی دوره به کشورهای عربی نزدیک تره مردمش هم همه عرب هستن پس با این حساب جدا بشن مشکلی نیس
Iran, Islamic Republic of
02:26 - 1399/05/24
بودن یا نبودنش چه فرقی به حال ما مردم میکرد وقتی که پول نفتش یا میرفت تو جیب آقازاده یا خرج سوریه و عراق میشد؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
هزار آفرین
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
توهم آقازاده
سیمین خانم
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
اره واقعا
وطن
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
اخه اگر بود یارانه کمتری بهممون میرسید حساب کن این همه بدبختی بحرینم بود گشنگی بیشتری باید میکشیدیم.الان اینهمه خاک چیش به من وشمامیرسه.
Iran, Islamic Republic of
02:44 - 1399/05/24
کوروش بخواب ک سرزمینت شده کشتزار سیب زمینی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
کورش صغیر
Iran, Islamic Republic of
03:44 - 1399/05/24
خیانت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
خیانت چون بدبخت نشدند
-
05:45 - 1399/05/24
مسلط بودن بز سرزمینی که ایرانی زذایی شده باشد همواره هزینه بر و چنگ افروزانه است تمام دنیا با این معضل گرفتارند و نهایتا هم منجر به جدایی از سرزمین مادری میشود اما با صرف هزینه های کلان مادی و انسانی
Iran, Islamic Republic of
06:09 - 1399/05/24
جدا شدن یک بخش از سرزمین مادری واقعا دردناک هست حالا هرکسی هر استدلالی می خواهد بیاورد، در واقع خیانت خود را نشان میدهد و بر خائن بودن خود اسرار می ورزد، ولی حداقل برای بحرینی ها بد نشد، اگر جزء ایران بودند حالا آنها هم در فقر مطلق بسر می بردند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
ببخشيد وضع بحرين از لحاظ اقتصادي رو يك بار ديگه مطالعه كنيد...
Iran, Islamic Republic of
06:10 - 1399/05/24
خداوند خیانتکار به ملت و مردم و کشور را لعنت کند. شاهه مملکتی که عرضه نگهداری ممالک خود را نداشته باشد به درد ....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
شاه3 جزیره که دست انگلیس بود گرفت که هنوز هم اعراب مدعی خیانت انگلیس و خواستار باز پسگیری این 3 جزیره هستند.بحرین در زمان ناصرالدین شاه و حماقت مصدق جدا شد.
کرمب
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
راستی چرا ایران بعد ازاتمام قرارداد ترکمنچای نصبت به بازگرداندن سدزمین های ازدست رفته هیچ اقدامی نکرد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
دمت گرم
تاريخ تنها اين را به ما مي آموزد كه هيچ كس از او نياموخت...
Iran, Islamic Republic of
06:37 - 1399/05/24
حالا کم غصه داشتیم غصه بحرینم بخوریم شانس اوردن جز ایران نیستن
Iran, Islamic Republic of
07:29 - 1399/05/24
این پاراگراف آخر خیلی مسخره هست اگه بخواهیم به زمان کوروش و هخامنشیان استناد کنیم باید الان ادعای عراق و افغانستان و پاکستان و قطر و ترکیه و ... هم داشته باشیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
عهدنامه پارس و گلد اسمیت جدایی افغانستان و بلوچستان و سیستان خارجی و ...
عهدنامه ترکمنچای از دس رفتن ماوراینهر و ترکمنستان و ...
عهدنامه گلستان و ... هم بماند.
اینا همه دوره قاجار از دست رفتند.
Iran, Islamic Republic of
07:33 - 1399/05/24
دوباره باید ادعا کرد وگرفت وحتی کل جزیره العرب را
Iran, Islamic Republic of
07:34 - 1399/05/24
فرض کنیم شاه مخلوع با انگلیسی ها توافق نمی کرد در اینصورت یا باید باهاشون درگیر می شد و یا موضوع تا حالا حل نشده می موند اونوقت ما الان ادعای مالکیت بحرین و سه جزیره دیگه رو داشتیم مثه الان که امارات ادعاشو داره نه خودشو ، راه دیگه هم این بود که درگیری نظامی ایجاد می کردیم و به فرض گرفتن جزایر با کل کشور های عرب منطقه مشکل داشتیم و درگیر بودیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
ااا شاه که عبررررر غدرط بود و اصلا ملکه میرفت ملاقاتش چی شد اینجا نتونست
Iran, Islamic Republic of
07:40 - 1399/05/24
تاریخ دان شدی
حداقل راستش بگو
Iran, Islamic Republic of
07:55 - 1399/05/24
کل ثروت دنیا هم تو ایران باشد جز بد بختی اش ،عایدی دیگری برای ملت ندارد.مگر تاالان چیزی به مردم رسیده.
Iran, Islamic Republic of
08:03 - 1399/05/24
معلوم نیست به خاطر چقدر پول فروخت.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
شاه در تبعید پول ویزیت نداشت بی سواد. خاطرات پزشکش را بخوان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
بخاطر سه هزار ملیارد دلار ویه دکل نفتی و هزاران هزار دلار و یورو دیگر
Iran, Islamic Republic of
08:27 - 1399/05/24
جالبه ما گذشته واسه مون درس عبرت نشده دوباره داریم همان اشتباهات را تکرار میکنیم اینبار کُل ایران رو میخوان به چین واگذار کنن.....
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1399/05/24
الانم اگر بحرین جزیی از ایران بود یک جزیره محروم با مردم پا پتی و فقیر مثل جزایر دیگر مان داشت....
وقتی مردم انتخاب استقلال کردند باید به نظرشان احترام گذاشت....
اگر ناراحتید بروید دهها جزایر دیگری که در اختیار دارید را بسازید....
بحرین دیر یا زود از ایران جدا میشد چون مردمش استقلال میخواستند....
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
اطاعت رئیس، منتظر پیام شما بودند دستور دادید انجام می شود
مرتضی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
بحرین را هم میگیرم نه با جنگ بلکه با فرهنگ
Iran, Islamic Republic of
08:57 - 1399/05/24
باید با جرثقیل هم که شده بکشیم بطرف ایران و۳۳استانش‌بکنیم
پاسخ ها
رضا د.م
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
عجب ایئولوژی
Iran, Islamic Republic of
09:00 - 1399/05/24
تمامیت ارضی = خزر رو بدیم به روسیه و دریای جنوب رو هم بفروشیم به چین
اون وسط کشور رو هم که اوقاف داره میخوره(نمونه اش دماوند)
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
وقتی سطح سواد ت مال نهضت سواد آموزی توقعی نیست ولی کمتر حرف بزن بیشتر بوخون پسر نازی هستی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
باسواد تو بیشتر بوووووخون!!!خخخخخخخ
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1399/05/24
به هر حال من ناراحت نیستم چون الان وضع زندگی مردمش خیلی بهتر از ماست
Iran, Islamic Republic of
09:35 - 1399/05/24
شما که او ایران دادین رفت
Iran, Islamic Republic of
09:41 - 1399/05/24
تمام این حرفها درست اما چرا بعد از اتمام قرارداد ترکمنچای ایران به بازگشت سرزمین های از دست رفته اش (طبق قرارداد) اقدامی نکرد و ظریف اعلام کرد ما قصد بازگرداندن این سرزمین ها را نداریم؟؟؟؟؟ این نیز خود خیانت است یا سیاست؟؟؟؟
پاسخ ها
ایرانی ضد دروغ
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
آخه مال باباش بوده بخشیده
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1399/05/24
حیف شد ملت ایران دو تکه شد
Iran, Islamic Republic of
09:52 - 1399/05/24
الان بچسب که افغانیا دارن ایران وکم کم میگیرن مثل فلسطین اشغال شدع ملیون ملیون غیرمجاز پرشدن وصدهامیلیارددلار هزینه شون میش توگذشته گیرکردین یامیخواهیدحال واینده به نفعتون نیست
United States
09:56 - 1399/05/24
مطالبتون اشتباه واز روی غرض ورزی کامل.درضمن یکطرفه رفتید پیش قاضی.
Iran, Islamic Republic of
10:04 - 1399/05/24
فروش دریای خزر چه؟
خلیج فارس چه؟
خاک های فروخته شده چه؟
مردمان بیچاره وبیکار وفقیر وهمه روانی چه؟ ....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
درباره تو هم تقصیرکار خانوادت بودند که برات نقشه نخریدند تا جغرافیای دریای خزر رو ببینی و در عوضش برای تویی که الفبای دانش رو نداری گوشی و ماهواره تهیه کردند تا به سادگی مغزت شستشوی داده بشه
Iran, Islamic Republic of
10:10 - 1399/05/24
به امید بازگشت تمام سرزمینهای جدا شده از امپراتوری ایران از "اوال" تا قفقاز و ماوراالنهر
Iran, Islamic Republic of
10:31 - 1399/05/24
خوش باحال هر کشوری که جدا شده مثل بحرین.اذربایجان.ارمنستان.گرجستان. خداگونه بقیه اقوام هم جدا بشن تا بتونن مثل اون کشورها بهتر زندگی کنن. در واقع تجزیه ایران به نفع مردم و اقوام دیگه هست
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1399/05/24
ازجدایی خزر ازجدایی خلیج فارس که جولانگاه کشتیهای ماهیگیری شده هم بگین،،،از ۸۰درصددریای خزر به۸درصدرسیدن هم بگین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
80 درصد! خط ساحلی ایران یک چهارم تا یک پنجم شوروی سابق بوده این میگه 80 درصد!
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1399/05/24
شانس آوردن جدا شدن وگرنه الان باید با تانکر آب می خوردن و شهرشون رو فاضلاب بزداشته بود
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1399/05/24
البته خیلی از مطالب فیلتر شده.قابل توجه اونایی که ادعا می کنند بحرین دزر زمان پهلوی از ایران جدا شده.
Iran, Islamic Republic of
10:52 - 1399/05/24
از مسئولان ایران می خواهیم که حق ایران را از روسها بگیرندو شهرهای جدا شده ایروان،نخجوان، استارا،باکو .و........ را پس بگیرند چگونه درگذشته متعلق به ایران بودند.
Iran, Islamic Republic of
10:56 - 1399/05/24
چرا گفته نشد که جزایر 3 گانه تا انزمان دست انگلیس بود و شاه توانست به ایران الحاق کند،طوری که تا امروز امارات مدعی خیانت انگلیس و خواستار بازپسگیری این جزایر است.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
دستش درد نکنه، مثل این میمونه اصفهان رو بدی شیراز رو بگیری
Iran, Islamic Republic of
11:09 - 1399/05/24
خداوند رحمت کورش بزرگ را اگر امروز می بود دنیا را مسخر میکرد متنها بهرین را
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
هرجا کم میآوریم اونو از قبر می کشیم بیرون، بابا کوروش کیلو چنده
مولایی.
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
حالا این یکی بود.اونهاییکه دوست بی دبن ومتحد کمونیستمون گرفت چکارش بکنیم .
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
کورش کجاییه کلا اصلا وجود داره این مردک
Iran, Islamic Republic of
11:19 - 1399/05/24
نه فقط بحرین که یک کوچولو بودازدست رفت.شوروی ملعون که شمال مملکت راتارومارکردچی بگیم.حالا هم این کمونیستها ی ازخدا بی خبر شده اند متحد اصلی ما.همه چیز فراموش شده.!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
نابغه، شوروی سال 1922 تشکیل شد و قرارداد ترکمنچای برای سال 1828 است و گلستان برای 1813! تقصیری ندارید از منوتوبین ها و کپی پیستر های تلگرامی انتظار زیادی نمیره
Iran, Islamic Republic of
11:31 - 1399/05/24
بحرین هنون کشوریه که وند وقت پیش توی بازی ملی بازیکناش به سرود ملی ما قه قه میخندیدن اینا اصلا هیچ عرقی به ایران ندارن سالیان دراز مستعمره انگلیس و عربستان همین الانم اینجوریه واقع بین باشید
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1399/05/24
خوش به حا ل مردم بحرین در نازو نعمت زندگی میکنند اگر جدا نمیشدن حالا باید مثل ما در فلاکت زندگی میکردن ...
Iran, Islamic Republic of
11:39 - 1399/05/24
چرا نظرات طبق سلیقه سانسور میکنید واقعا متاسفم
Iran, Islamic Republic of
11:50 - 1399/05/24
بحرین لکه ننگی بر ایران بود؛اگرجدانشده بود؛مسله ای که امروز دراهواز با ایران وجوددارد؛بحرین هم جزو چنین مسائلی میشووبسیارپیچیده تر
Iran, Islamic Republic of
11:53 - 1399/05/24
اگ بحرین جز ایران بود الان گداتر ما بودن ک اصلا چنین چیزی نیست و کلا جز ایران نبود .
اگ دست نژاد پرستا بود میگفتن اول کلا دنیا و جهان اول ایران بود بعد شدن کشورهای دنیا
Iran, Islamic Republic of
11:56 - 1399/05/24
مثل دریای خزر که شما ازدست دادید
Iran, Islamic Republic of
11:58 - 1399/05/24
سمرفندو بخاراو ارمنستان و افغانستان هم مال ایران بوده در رابطه با انها هم مطلب بنویسید
Iran, Islamic Republic of
12:14 - 1399/05/24
گذشته هاگذشته حالاهرکسی خیانت کرده خداوندبه جزای اعمالش بفزاید ...
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1399/05/24
پیوستن خوزستان وبندرعباس به ایران راهم بگویید اگه جرات دارین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
بندرعباس ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
12:34 - 1399/05/24
از اول هم مال شما نبوده که. زمان هخامنشی هم اشغال شده بود.
Iran, Islamic Republic of
12:37 - 1399/05/24
دستش طلا خوب کاری کرد که جداشون کرد .... حتما خدا یه نظر دیگه به مردم بحرین داشته
Iran, Islamic Republic of
12:40 - 1399/05/24
چرانمیگیدکه شاه بحرین رو داد امابجای اون باگرفتن مالکیت تمام وکمال برخرمشهر وابادان ونصف شط العرب ،سلطه خود رابرکل سرزمین ثروتمند وطلایی خوزستان محکم کرد وباغارت تمام ثروتهای خدادادی خوزستان مردم ان دیار را فقیر وبیچاره کرد.خوش بحال مردم بحرین که جدا شدند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
باشه اصفهان رو بده جاش شیراز برو بگیر
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1399/05/24
جدایی هر قسمتی از خاک ایران دردآور است افسوس و صد افسوس
Iran, Islamic Republic of
12:53 - 1399/05/24
شانس آوردن جدا شدن وگرنه الان داشتن تو فلاکت زندگی میکردن
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1399/05/24
هی خدا شانس بده ای کاش بحرین به دنیا می امدم
اونا شانس آوردن که از ایران جدا شدن وگرنه.........
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1399/05/24
جدا شدن راحت دارن زندگیشونو میکنن مگه بده
Iran, Islamic Republic of
13:10 - 1399/05/24
خلیج‌فارس عزت وافتخار و ثروت ایرانیان است حاکمان ایران می بایست آن راگسترش می دادند نه اینکه آن را بفروشند من خودم به عنوان یک انسان ایرانی روز دهم اردیبهشت ماه که روز خلیج فارس است رادرفورد کرمانشاه جشن می گیرم به وراثم وصیت کرده ام که جسدم را در جزیره قمر کنار قبر نام خدا خاک کنند چون تمام عشق وعلاقه ام خلیج نیلگون فارس
Iran, Islamic Republic of
13:40 - 1399/05/24
اول زمان ناصردین شاه بحرین جدا شد بعد شاه میخواست بحرین بگیره گفتن سه جزیره بهش میدم در عوض بحرین شاه سه جزیره قشم و کش و دم گرفت در عوض یک جزیره اطلاعات غلط ب مردم ندید خدارو خوش نمیاد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
شما سعی کن بری نهضت سواداموزی بعد بیای تو سایت برای نوشتن
Iran, Islamic Republic of
13:48 - 1399/05/24
خیانت پهلوی و حیله گری انگلیس در زمان کنونی هم که چین جای انگلیس را گرفته
Iran, Islamic Republic of
14:35 - 1399/05/24
چه فرقی میکنه بودن یا نبودن بحرین،ما همون بدبخت فقیر که بودیم خواهیم بود
Iran, Islamic Republic of
14:45 - 1399/05/24
زنده باد ایرانی ولی از لحاظ روانشناسی دل که به خدا باشد همه جا شاد هستیند وسالم کارگری آر نیست ولی بدن و مغز سالم میخواد همایت و
Iran, Islamic Republic of
14:59 - 1399/05/24
سلام ، خیلی جالبه زمان قاجار از ادوار تاریخی ما در مورد جدایی بحرین حذف شد؟! باشه شما درست میگین !!! با همین فرمون میریم جلو تا ببینیم در مورد کشور داری شما چه چیزهایی ثبت میشه ...
Iran, Islamic Republic of
15:32 - 1399/05/24
اصلا چنین چیزی نیست که بحرین متعلق به ایران است...بحرین یه کشور مستقل برای خودشه....اگر الان با ایران است الان مشکل اب داره و مای بیبی و گاز و برق و بیکاری و اقتصادی و خیلی چیزها
Iran, Islamic Republic of
15:33 - 1399/05/24
ای کاش یکی میامد مازندران را هم جدا می‌کرد.. .
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1399/05/24
مردم ایران بدون تحقیق هرچی بگن قبول میکنن دمتون گرم ساده و بی ریا خخخخ
Iran, Islamic Republic of
16:24 - 1399/05/24
اجداد ما نصف جهان رو تصرف کردن حالا وظیفه ماست که عمل کنیم
پاسخ ها
عین الله رحمانی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
واعا بنده مانده ام شما چرا حدف یک عده هوچی بی سواد را چرا نشر میدهید .واقعیت اینست که در زمان شاه در اثر اقدامات سنجیده ایران صدام در مقابل شاه خم شد ونصف خلیج فارس به ایران تعلق گرفت برخلاف میل انگلیس هاوبحرین همانطور که دوستان گفتند ازدوره ناصرالدین شاه عملا جدا شده بود ومحمدرضاشاه سه جزیره ایرانی را هم پس گرفت وچیزی که خیِلی ها نمیدانند در زمان شاه به همت یک افسر نقشه بردار وپی گیری دولت مقدار زیادی اززمین هائی که اشتباهی در معاهده ترگمانچای به روسها واگذار شده بود به کشورمان باز گست سازمان نقشه برداری در جریان هست .خدانگهدار جانم فدای ایران.وایرانیان پاکدل وگرامی.
عین الله رحمانی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
باسلام
.ا.گر ایران رادوست دارید متن اینجانب را هم نشر دهید .خدانگهدار سلامنت باشید.
Iran, Islamic Republic of
17:04 - 1399/05/24
دولت اقای روحانی توروز روشن کیش یکجاتقدیم چینی هاکردچه فرقی بحال مردم فقرزده ایران داره
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1399/05/24
والله طوری که شما داستان نوشته بودید بحرین اجبارا دست ایران بود یعنی جزئی از خاک اصلی ایران نبوده بلکه توتصرف ایران بوده در ضمن زمان هم کیشان شما جنابان قاجاریان از ایران کلا جدا شده فقط میخواهید به هر نهوی شده پهلوی رو خراب جلوه بدید ایرادی نیست حداقل از کارای مثبتشون هم بگید هر چند که مردم واقعا دیگه میدونن زمان پهلوی و الان رو.
Iran, Islamic Republic of
18:12 - 1399/05/24
اونی که نوشته شاه معلون ،خواهش میکنم یه نظرخواهی بذارید ببینیم ایا خاین بود یا خادم ،شاه جزیره ای که تحت اختیار نداشت داد تا سه جزیره رو بگیره ،اگه الان بود اونها رو هم نمی دادن .
Iran, Islamic Republic of
18:25 - 1399/05/24
یعنی میخواین بگین بحرین ۴۰ ساله بحرین شده؟؟؟؟چرا حرف مفت و چررررت میزنین؟؟من ک سنم قد نمیده میدونم بحرین ۱۰۰ ساله از ایران جدا شده،،،بعدشم اینهمه اختلاس شده توو ایران،،،بیش از بحرین نمیشن یعنی؟؟ببینین چندهزارمیلیارد دلار دزدی شده؟؟؟با این پول ۱۰ تا بحرین میشد ساخت...
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1399/05/24
خدا رو شکررررر جدا شد،،،مردمش رااااحت زندگی میکنن،،ایکاااااش تمام ایران تجزیه میشه...
Iran, Islamic Republic of
18:40 - 1399/05/24
تاریخ رو تحریف نکنید بحرین هم مثل اسکاتلند یا ونیز بریتانیا بود و تحت قیمومیت ما بود نه خاک ما!!!!! برین خاک واقعی خودتون رو از روسیه طلب کنید که به زور سمرقند و بخارا و تفلیس و باکو رو از ما گرفت !!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۴
ایران جنگید با روسیه و باخت، بحرین رو سر هیچ و پوچ بخشید
Iran, Islamic Republic of
18:49 - 1399/05/24
اولا اینکه به خاندان ایران ساز و ایران پرست پهلوی این وصله ها نمی چسبه.بحرین در زمان قاجار از ایران جدا شده بود و این لیاقت و درایت پهلوی دوم بود که مالکیت سه جزیره استراتژیک در قبال سرزمین جدا شده به ایران رسید.ثانیا اینکه حالا با فرض مثال بحرین الان مال ایران بود.این قسمت هم میشدمثل استانهای محرومی مثل سیستان و بلوچستان و کرمانشاه.ثالثا در زمان جمهوری اسلامی ما مالکیت خودمون رو بر ۵۰درصد دریای خزر از دست دادیم.جزایر و بنادرمون هم عملا در دست چین افتاده.ما عملا مستعمره روس و چین هستیم.
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1399/05/24
زورتون به عربها نمی‌رسه
Iran, Islamic Republic of
20:23 - 1399/05/24
انچه موجوداست حاکمیت داریم اگر بتوانیم نگه بداریم به ویرانه تبدیل نکنیم شق القمر کرده ایم باز گرداندن بحرین پیش کش
Iran, Islamic Republic of
20:35 - 1399/05/24
بهتره اول تاریخ رابخونیم بعدنظربدیم .کلیپ خسرومعتمدرانگاه کنید.که چطوری بحرین ودرچه زمانی ازایران جداشد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
چی شد معتضد که تحریف میکرد اینجا شد خوبه
Iran, Islamic Republic of
20:39 - 1399/05/24
هم بحرین هم آذربایجان باید برگردد اگر عرضه داشته باشیم.
Germany
20:50 - 1399/05/24
از تعداد رای های منفی نظرات هم وطن های ما در نکوهش متن برترین ها جالبه
اینکه اکثر کسانی که این سایتها رو می خوانند قلبا کشورشون رو دوست دارن بعد منفی یعنی وضعمون خرابه
دوم اینکه این سایتها هم کارمندهایی دارن که باید مشغول بشن
سوم اینکه نظر دوستمان درباره پایان قرارداد ترکمنچای جالبه
چهارم اینکه سیاست کثیفه و همیشه یه لولو خورخوره یه انگلیسی رو باید بزرگ کزد اما ما تحصیلاتمون انگلیس باید باشه و بچه ها امریکا
حالا توجیه اسلامی هم میاریم حدیث و غیره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
اینا سایبری های آل سعودند
Iran, Islamic Republic of
21:44 - 1399/05/24
حالا فکر کن مال ایران بود الان،نهایتا مثل سیستان یا خوزستان میشد،ولی الان نگاه کنید ببینید چه کشوری شد،ارزو دارن اقامت بحرین و بگیرن،حداقل برا مردمش بهتر شد
Iran, Islamic Republic of
21:47 - 1399/05/24
برای انها و ساکنینش بسیار بهتر است
چون اگر حالا ایرانی بود مثل بلوچستان و بدتر میشد .ولی خدا برای انها نجات را انتخاب کرد .و ما ماندگار در برهوت بدبختی
Iran, Islamic Republic of
21:54 - 1399/05/24
مردمش راحت شدن
پاسخ ها
عین الله رحمانی
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
خیلی ممنون از لطف شما بند ه اشتباها بجای اروند رود نوشته بودم خلیج فارس در دوره شاه صدام مجبور شد قرارداد الجزایر را امضا کندواروند رود بعنوان مرز بین کشو تعایین شد بطوریکه مرز وسط این رود معین شد در صو رتیکه انگلیس ها میگفتند تمام اروند رود بنام شط العرب مال عراق باشد چون قبل از استقلا ل عراق تحت الحمایه انگلیس بود .موفق وسلامت باشید.
Iran, Islamic Republic of
23:34 - 1399/05/24
تاریخ روبخونید یکی از دلایل جدایی بحرین همین علمای دین بودند که فتوا به حدایی دادند
Iran, Islamic Republic of
23:43 - 1399/05/24
خوشبحال مردم بحرین که از ایران جداشدن.
Iran, Islamic Republic of
23:53 - 1399/05/24
بهتر ک جدا شد الان جز و ایران بود مردمش بدبخت بودم
Iran, Islamic Republic of
00:43 - 1399/05/25
به امید خدا باید بحرین را پس گرفت چون جز لاینفک کشورمان است
Iran, Islamic Republic of
00:57 - 1399/05/25
ما هنوز هم‌ اگر بخواهیم می‌توانیم بر تمام کشور های عربی حاشی خلیج همیشه فارس حکومت کنیم
Iran, Islamic Republic of
01:02 - 1399/05/25
در سال‌ 1350 طی رفراندوم رسمی مردم بحرین جدایی از ایران را انتخاب کردند و اینکه جدایی اصلی بحرین 190 سال قبل اتفاق افتاده بود و عملا دیگر کاری از سوی حکومت پهلوی امکان‌پذیر نبود
Iran, Islamic Republic of
01:39 - 1399/05/25
من بانظرایرانی ضددروغ کاملاموافقم سرزمینهای وسیع قفقازوتاجیکستان وغیره که دههابرابربحرین هستندتاسال ۱۳۸۵قراردادصدساله انهاتمام وبایدبه ایران بزرک ملحق می شدند
Iran, Islamic Republic of
02:05 - 1399/05/25
تمام سرزمینهای اطراف ایران و بحرین زمان قاجار جدا شد برید تاریخ بخوانید
Iran, Islamic Republic of
02:29 - 1399/05/25
مسئولی ایران میخواهندخیانت دیگران مجوزی برای خیانت خودشان ؟ دریای خزر بین ایران شوروی تقسیم شده شوروی سهم شوروی تقسیم شد ایا ایران هم تقسیم میشده ؟درصد بین ایران پنج کشور سهم گتر است یا بین دو کشور ۱۷شهر ایران که ۹۹سال واگذارشده بود چرا برای پس گرفتنش اقدام نشد؟ بحرین که یک کشور ولو کوچک باشد ملتی ادعا استقلال کرده ما استقلال انها را به رسمت شناختیم ؟
ولی سهم خاک اب را بخشیدید باج دادید
شده افتخار مهمتر از این حیانت؟
Iran, Islamic Republic of
10:44 - 1399/05/25
میدونین چندبشکه نفت اخیرپیداکردنددربحرین40میلیارد
Iran, Islamic Republic of
12:13 - 1399/05/26
چطور شد کورش اینجا شد بزرگ بقیه وقتها که نامش از تاریخ ایران حذف میشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج