نامه وزیر بهداشت به روحانیون در آستانه ماه محرم
۱۰۲۶۶۶۴
۲۴ مرداد ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۰
۴۰۲۸
وزیر بهداشت در نامه ای نوشت: تقاضایی عاجزانه است از مردم عزیز و عشاق اهل بیت تا شور و شعور حسینی را در هم آمیزیم و بازهم حماسه ای بی نظیر و در شان ملت هوشمند ایران بزرگ بیافرینیم.

خبرگزاری فارس: سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی نامه ای را خطاب به روحانیون و وعاظ و ذاکرین اهل بیت نوشت که در زیر متن این نامه را می خوانید.

روحانیون بزرگوار، وعاظ ارجمند، ذاکرین اهل بیت و مداحان گرانقدر، هیاتی های دل سوخته، مردان، زنان، سالخوردگان، جوانان، نوجوانان و کودکان عزیز ایران زمین

ماههاست که ویروس منحوس، طوفانی بلاخیز بپا کرده، در زمانی کوتاه، دورترین نقاط جهان را در نوردیده، میلونها نفر را مبتلا کرده و هزاران نفر را به کام مرگ فرو برده، اقتصاد، فرهنگ، مناسبات اجتماعی، سیاست و از همه مهمتر نظام سلامت کشورها را دگرگون کرده است.

ایران عزیزمان نیز از جولانگاه های این همه گیری سهمگین بود و فرزندان غیور این سرزمین در کنار هم و در سخت ترین سال بعد از انقلاب اسلامی و زیر سنگین ترین فشارهای ناشی از تحریم های ظالمانه، حماسه ای بی بدیل آفریدند و ظرف کمتر از دو ماه توانستند موج اول بیماری را با کمتری هزینه و تلفات مهار کنند.

موجی که قدرتمندان اقتصادی جهان را به زانو درآورد و بیمارانشان در پشت درب بیمارستانها سرگردان یا متاسفانه در سرای سالمندان به کام مرگ رفتند.

گرچه در این راه سخت، گلهای معطری از بوستان بهداشت و درمان کشور پرپر شدند و داغ جانگدازشان همواره بر دل هایمان جاودانه می ماند ولی افتخار دیگری پس از سالهای دفاع مقدس توسط مدافعین سلامت با همدلی و وفاق ملی و کمک دیگر دستگاهها خلق شد که برگ زرین دیگری در کتاب تاریخ این سرزمین به یادگار گذاشت.

در اردیبهشت ماه و در اوج این افتخار ملی بعنوان سربازی کوچک تقاضا کردم که از این دستاورد بزرگ مراقبت کنیم و با عادی انگاری و سهل اندیشی عنان این اژدهای سهمگین را از کف ندهیم. متاسفانه بدلایل مختلف، مراقبت ها و رعایت شیوه نامه ها مورد کم توجهی قرار گرفت و بار دیگر طوفانی غم انگیز در اقصی نقاط کشور مردان، زنان، جوانان و حتی کودکان زیادی را گرفتار کرد و عده زیادی عزادار جان باختگان عزیزشان شدند. تعدادی از همکاران مظلوم و فداکارم شهید، گروهی بستری و انبوهی مبتلا و از خدمت واماندند و با پرداخت تاوان سنگین این بی توجهی ها با لطف خدا و تلاش شبانه روزی و ایثارگرانه مدافعین سلامت، توانستیم از شتاب ویرانگر این غول سهمگین بکاهیم و تعداد بستری و مرگ و میر را به سراشیبی نزول سوق دهیم.

شرح آنچه بر همکاران رنج دیده و مظلومم گذشت را به محضر پروردگار و تاریخ این سرزمین می سپارم تا بر مظلومیت و ستمی که سهل انگاریها بر آنها روا داشت، قضاوت نمایند.

و اینک محرم، ماه عزا و بزرگداشت حماسه کربلا و عاشورا فرا می رسد و شور حسینی سراسر این سرزمین عاشق اهل بیت را فرا می گیرد که بقول مرثیه سرای محرم، همشهریم محتشم: "باز این چه شورش است که در خلق عالم است- باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است".

تاریخ این سرزمین گواه است که شیعیان عاشق حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در اوج خفقان بنی امیه و بنی عباس و... یاد حماسه کربلا و عاشورا را زنده نگاه داشته اند و فریاد مظلومیت سالار شهیدان را از نای جان برآورده اند و امسال محرم است و همه گیری نفس گیر کرونا و خانواده های داغداری که با لباس عزیزان قربانی بیماریشان به عزای محرم می پیوندند.

این عرایض تنها سخن وزیر خدمتگزار بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور نیست. تمنای یکی از عاشقان اهل بیت است که از کودکی در آغوش مادر، اشک گرم روضه حضرت اباعبدالله(ع) بر گونه اش چکیده، عمری افتخار شرکت در مراسم عزای حسینی را داشته و سالها پیش قلمش با مرثیه ظهر عاشورا عطرآگین گشته است.

تقاضایی عاجزانه است از مردم عزیز و عشاق اهل بیت تا شور و شعور حسینی را در هم آمیزیم و بازهم حماسه ای بی نظیر و در شان ملت هوشمند ایران بزرگ بیافرینیم.

نیک می دانید که در شریعت ما، حفظ سلامتی واجب و اضرار به غیر حرام است. افراطیون و دشمنان سرسخت تشیع که وحشیانه ترین صحنه ها را با نام اسلام در منطقه و جهان رقم زدند، منتظرند تا از سیمای لطیف و رحمانی تشیع، چهره ای زمخت و عاری از منطق، با صرف هزینه های گزاف و تبلیغات گسترده به نمایش گذارند.

بر سر آنیم که صدای مظلومیت، شجاعت و آزادگی شهدای کربلا را از همه مناره ها و گلدسته ها برآوریم و پرچم عزای حسینی را بر سر در همه خانه ها در هر کوچه و برزن بیاویزیم اما بنا نداریم حتی یکی از عاشقان اهل بیت را با تنِ تب دار و آلوده به ویروس از مجلس عزای حسین(ع) روانه جامعه سازیم تا خدای نکرده انبوهی را بیمار و بار مراکز درمانی را افزون نماید.

می خواهیم آنگونه که رهبر فرزانه مان فرمودند با رعایت صد در صد شیوه نامه ها با بزرگداشت باشکوه حماسه کربلا و عاشورا، الگویی بی بدیل از شور آمیخته با شعور حسینی به پا کنیم و نگذاریم هرگونه خیز احتمالی بیماری را دشمنان به حساب عزاداران محرم ثبت کنند.

این تمنای عاجزانه همه همکارانم در سراسر کشور نیز هست که ماههاست در شرایط بسیار سخت به مبتلایان ویروس کرونا خدمت می کنند تا همراهیشان کنید که بار دیگر و خدای ناکرده با سهل انگاری مکرر، بارشان را سنگین تر نکنیم.

آنها پس از ماهها تلاش نفس گیر گرچه مشتاق خدمتگزاری بی وقفه اند ولی نگرانند که در صورت ایجاد موج جدید، خستگی، بیماری و واماندن کادر بهداشت و درمان از خدمت، مشکل آفرین شود. آنها نیازمند تجدید قوایند تا در صورت بروز موج پاییزی احتمالی بتوانند انجام وظیفه کنند که بقول حافظ "خستگان را چو طلب باشد و وقت نبود/ گر تو بیداد کنی شرط مرّوت نبود".

امیدوارم همه عزیزان عزادار سالار شهیدان با رعایت شیوه نامه ها، همکارانم را در سراسر کشور یاری خواهند نمود و دعای خیرشان در اوج دل سوختگی در عزای شهدای کربلا، بلای این ویروس منحوس را از کشورمان دور خواهد کرد انشاالله.

سعید نمکی- وزیر بهداشت

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 39
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
23:00 - 1399/05/24
انسان عاقل باید به اقتضای زمان احترام بگذارد سلام بر پیامبر و اهل بیتش
پاسخ ها
babak
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
همین چند وقت پیش بود گفتن ادارات و ورزشگاهها و اماکن دیگر با رعایت شیوه نامه بهداشتی بازگشایی بشن از طرفی طرح ترافیک برداشته شد گفتن مردم در اتوبوس و مترو رعایت کنن خب چی شد؟ صددرصد رعایت شد اگر رعایت شد پس چرا این همه مبتلا و جان باخته داریم هنوز ؟ محرم هم به همین منواله کسانی هستن که میگن امام حسین از جون ما با ارزش تره و رعایت نمی کنن و باعث میشن ی عده دیگه هم مبتلا بشن خدا آخر و عاقبت مون رو ختم بخیر کنه
بي تو بسر نميشود
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
من بعنوان يكي از مسئولين هيئت نسبتا بزرگ 600 700 نفري امسال رو برنامه داريم ولي دقيقا طبق پروتوكا هاي بهداشتي اعم از ماسك و ضد عفوني و فاصله 4 متر مربع و غيره
Iran, Islamic Republic of
23:03 - 1399/05/24
سلام..وخسته.نباشی.به.کارد.سلامت.این.عز.یزان.جان.بر.کف.ایران.عزیز.
United Kingdom
23:04 - 1399/05/24
جناب وزیر در مداحی دستکمی ازتون نداره
Iran, Islamic Republic of
23:06 - 1399/05/24
وزیر محترم بهداشت چرا اصل مطلب را در جند کلمه مفید و مختصر نگفتی . ی کتاب نوشتی و آخرش معلوم نشد چی گفتی
پاسخ ها
دنیا
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
خدا وکیلی تا آخر نامه رو خوندی باز متوجه نشدی؟؟
United Kingdom
23:08 - 1399/05/24
جناب وزیر محترم بهداشت، تمام سخنانتان متین و مبنی بر عقل و منطق است همانطوری هم که رهبر معظم رهنمود‌های لازم را در مورد مراسم ایام محرم و صفر ارائه نمودند، ولی متأسفانه هنوز بسیاری از مسئولین هیئتها و مداحان ساز خود را میزنند و به هیچ نحوی حاظر نیستند به صراط مستقیم برگردند، یعنی همان ضرب‌المثل معروف : نرود میخ آهنین در سنگ مصداق حال این آقایان است،خداوند همه را براه راست هدایت کند.
Iran, Islamic Republic of
23:08 - 1399/05/24
متاسفانه تو کشور ایران اکثریت جامعه واعظ و سخنگو شدن و همه چیز شده حرف حرف حرف شعار . بخدا مردم کم حوصله شدن از بس دروغ و حرف و شعار شنیدن
Iran, Islamic Republic of
23:11 - 1399/05/24
احسنت احسنت احسنت احسنت احسنت احسنت احسنت احسنت احسنت احسنت احسنت احسنت
Iran, Islamic Republic of
23:15 - 1399/05/24
الان شد آقای نمکی بخدا امام حسین هم راضی نیست هرخانه یک مسجد صدای مساجد بلند ومردم توخونه هاشون عزاداری کنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
از کجا خبر داری که راضی نیست؟
Iran, Islamic Republic of
23:17 - 1399/05/24
اون هایی که می خواهن 50 میلیون برای هر بار داروی کرونا هزینه کنن برن فقط یک مدت به فامیل سر نزن
Iran, Islamic Republic of
23:17 - 1399/05/24
روحانیون باید مابین عزاداران باشند وتذکر لازم رابدهند
Iran, Islamic Republic of
23:26 - 1399/05/24
نمکی با نمکی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
اینم زرنگه،یکی به میخ میزنه یکی به نعل
م.عسگری
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
آقای نمکی وزیر محترم بهداشت و درمان پزشکی اجر خستگی شما و همکاران صدیق تان با خدا .
Iran, Islamic Republic of
23:30 - 1399/05/24
در پایان روی ماه شما را میبوسم و پیشاپیش بر من ببخشایید .
اگر لبخند زدی بر خط زشتم
ببخشید نامه را با ترسان نوشتم
Iran, Islamic Republic of
23:42 - 1399/05/24
چرا مقصرین وضعیت اسفناک اردیبهشت به بعد را، شفاف معرفی نمی کنید؟
پاسخ ها
بی نام
United States
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
ونیزمقصرین انتخابات ۲ اسفند وراه پیمایی ۲۲ بهمن را .
Iran, Islamic Republic of
23:48 - 1399/05/24
خوب راست میگه دیگه فعلا شرایط به این شکل ایجاب میکنه.چه ضرری داره که رعایت کنیم
United Kingdom
23:50 - 1399/05/24
آقای وزیر خیلی ساده انگار هستند که تصور میکنن با یه نامه عاطفی ایرانی جماعت شیوه خودش رو تغییر میده.
Iran, Islamic Republic of
00:04 - 1399/05/25
روزی این همه ادم میمیره موندیم چه افتخاری افریدیم
France
00:06 - 1399/05/25
بنده خدا دیگه داره برای حفظ جون مردم التماس میکنه
Iran, Islamic Republic of
00:27 - 1399/05/25
بنده خدا داره برای حفظ سلامتی جماعتی التماس میکنه که انحراف و خرافات و تعصبات بیجا و بدور از مدنیت و عقلایی، تار و پودشون رو گرفته... 40ساله بکجا رسیدیم سر داشته هامون چی آوردیم...
United States
00:39 - 1399/05/25
ای نامه که میروی به سویش
ازجانب من ببوس رویش
Iran, Islamic Republic of
00:59 - 1399/05/25
تقاضایی عاجزانه است از مردم عزیز و عشاق اهل بیت تا شور و شعور حسینی را در هم آمیزیم و (باز هم حماسه ای بی نظیر) و در شان (ملت هوشمند) ایران بزرگ بیافرینیم.

:)))))
Iran, Islamic Republic of
01:01 - 1399/05/25
خیلی صغرا کبرا چیده ولی حرفش درسته
Iran, Islamic Republic of
01:11 - 1399/05/25
جهل همیشه عامل بدبختی مردم ایران بوده و هست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
و خواهد بود
Iran, Islamic Republic of
01:14 - 1399/05/25
ما عاشقان امام حسین امسال در هیچ مراسمی شرکت نمیکنیم به دلیل این بیماری و فرزندانمان را هم به مدرسه نمیفرستیم یکسال ضرر بهتر ازیک عمر ماتم است،
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۵
شما عاشق امام حسین نیستید
شما عاشق امریکا هستید
کسی که عاشق باشه از مرگ نمیترسه
به قول آصف الشعرا:
♫♬♫ کسی که عاشق است ، کسی که عاشق است از جان نترسد ♫♪دلش از کنده و زندان نترسد
Iran, Islamic Republic of
02:07 - 1399/05/25
جناب وزیر اینهمه نوشتی آخرش جرٱت نکردی بگی، تجمعات برای برگزاری مراسم یعنی به استقبال مرگ رفتن...
Iran, Islamic Republic of
03:21 - 1399/05/25
این همه التماس نداره که.دکتر توییی.بگو روضه صلاح مملکت نیست تو این وضعیت.تمام.
دلم براش آتیش گرفت.چقدر باید آهسته آهسته بگه طفلک
Iran, Islamic Republic of
03:26 - 1399/05/25
مردم عزیز تقاضا میکنم ترتیب اثر بدین واقعا ما که پدرمان رو ۲۰ روز هست بر اثر کرونا از دست دادیم بسیار جانکاه و سوزناک بود و تا ابد این داغ بر دلمون هست خود امام حسین و حماسه عاشورا هم راضی به از بین رفتن تعداد بیشتری از انسانها نیست راه امام حسین راه آزادنه بودن هست راه اخلاص و عمل راه بندگی کردن
راه آسیب نرساندن به غیر
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1399/05/25
کاشکی برا رفتن شمال وکنار دریا کیف وحال هم فکری می کردید یافقط کرونا توعزاداری پیدا میشه
Iran, Islamic Republic of
20:30 - 1399/05/25
باید رعایت کرد وامسال محرمی را نداشته باشیم .
چون جان مردم اولویت دارد
Iran, Islamic Republic of
08:21 - 1399/05/27
گر نگهدار من ان است که من می دانم شیشه را در بغل سنگ نگه می دارد. راه رجا بسته نیست گر که رجایی برفت. علم حکمت روزی دست خداست اعتقادت باید راسخ شود تا بهبودی حاصل شود گر در عزاداریها سینه ها همچون اشک ماتم شود وقایع نباید موجب منکر خاتم شود عزاداری هر چه پر شور تر شود هر حاجتی با اذن سرور براورده تر شود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج