نامه‌ای به قالیباف درباره آینده جمعیت ایران
۱۰۲۶۹۵۷
۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۰
۱۴۱۰
رئیس انجمن علمی مطالعات خانواده در ایران به بهانه "روز خانواده و تکریم بازنشستگان" ذیل نامه‌ای خطاب به ریاست مجلس شورای اسلامی با اشاره به کاهش جمعیت ایران، توصیه‌ها و هشدارهایی را مطرح کرده است.

خبرگزاری تسنیم: امروز 25 ذیحجه با عنوان "روز خانواده و تکریم بازنشستگان" نام گذاری شده است؛ در حال حاضر کاهش آمار ازدواج و عدم تمایل به فرزندآوری در میان زوج‌ها، معضلاتی هستند که کشور را در سراشیبی کاهش و سالمندی جمعیت قرار داده‌اند؛ با این حال تاکنون در این رابطه اقدام درخوری از طرف دولت، مجلس و قوه قضاییه صورت نگرفته است؛ برای مثال قانون تسهیل ازدواج جوانان از سال 84 به تصویب مجلس درآمده اما تاکنون هیچ کدام از مفاد آن از سوی دولت اجرایی نشده است! همینطور "طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده" را داریم که در دو دوره گذشته مجلس به آن رسیدگی نشده است.

نامه‌ای به قالیباف درباره آینده جمعیت ایران

در این رابطه حسن ناصری پور، رئیس انجمن علمی مطالعات خانواده در ایران در نامه‌ای خطاب به ریاست مجلس شورای اسلامی با اشاره به بی‌توجهی مسئولین، توصیه‌ها و هشدارهایی را در حوزه تحول راهبردی خانواده یاد آور شده است:

جناب آقای دکتر قالیباف

ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

با سلام و احترام و نیز تبریک به مناسبت روز خانواده محضر حضرتعالی، به استحضار می‌رساند در مقطع بسیار مهم کنونی که بحمدالله با روی کار آمدن مجلسی انقلابی متشکل از مدیران متبحر و عملگرای نظام بار دیگر بارقه‌های امید را در دل‌های مردم متجلی ساخته است، انجمن علمی مطالعات خانواده در ایران، حسب تکلیف و مسئولیت اجتماعی ، توصیه‌ها و هشدارهایی را در حوزه تحول راهبردی خانواده به محضر جنابعالی و همه دلسوزان نظام و انقلاب یادآور می‌گردد.

در طول یک دهه اخیر علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری، مبنی بر تدوین قوانین حمایتی و برنامه‌های راهبردی در جهت افزایش جمعیت کشور، بویژه منویات معظم له در سی و یکمین سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) در چهاردهم خرداد با این مضمون هشدارگونه که "در زمینه مسائل خانواده به معنای واقعی باید تحول ایجاد کنیم. امروز خبرها و گزارش های متقن به ما می‌گوید کشورمان به سرعت به سمت پیری پیش می‌رود.

این خیلی خبر دهشتناک و بدی است"؛ حال با این تاکیدات، متاسفانه با بی‌توجهی مسئولین، امروز در شرایطی قرار داریم که هرم جمعیتی در خوشبینانه‌ترین حالت طی 7 سال آتی و در بدبینانه ترین حالت در 4 سال آینده وارونه و ایران از کشوری نسبتاً جوان به کشوری میانسال و پیر مبدل خواهد شد. این معضل بزرگ و چالش اساسی، محتوم به تحمیل هزینه‌های گزافی به کشور خواهد بود. هزینه‌هایی در ابعاد امنیتی ، اقتصادی و سلامت که بی‌شک جنابعالی به دامنه و تاثیرات آنها واقفید.

عدم تمایل به فرزند آوری در میان خانواده‌ها ، بخصوص در میان زوج‌های جوان، تابع عوامل گوناگون و پیچیده‌ای است که می‌توان آنها را در سه گروه عوامل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دسته‌بندی کرد. متاسفانه باید گفت " فرزند کمتر " یک باور نهادینه شده در زوجین می‌باشد، لذا تغییر این باور نیازمند یک حرکت منسجم و همه جانبه از سوی تمامی دستگاه‌های مرتبط می‌باشد.

اگر چه با وجود فشارهای اقتصادی و محدودیت‌های موجود در کشور و زمینه‌‌هایی که برای توجیه غفلت مسئولین فراهم آمده، نمی‌توان انتظار داشت که مسئولین چنین ضرورتی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دهند. به طور حتم با تبیین تبعات این چالش، هزینه‌های مرتبط و موانعی که توسعه کشور در سال‌های آینده با آن مواجه خواهد بود؛ می‌توان راهکارهایی متناسب با شرایط خطیر کنونی تدوین و اجرایی نمود.

از جنابعالی به عنوان یکی از مدیران شاخص جهادی ، تقاضا داریم که از همه امکانات، توان و قدرت جایگاه ریاست مجلس در جهت رفع این نقصان اقدام عاجل صورت پذیرد. شایسته است به قید فوریت نسبت به تشکیل کارگروهی با حضور اساتید و کارشناسان مجرب این حوزه و مسئولین نهادهای دولتی و... با اختیارات ویژه جهت تصویب مجموعه قوانین و راهکارهایی در جهت پیشگیری از بحران جمعیت و نیز احیای اصل دهم قانون اساسی اقدام فرمایید. بحرانی که به طور حتم با تدوین قوانین و اجرای صحیح و نظارت دقیق به میزان قابل توجهی قابل پیشگیری خواهد بود.

در پایان، ضمن قدردانی از حسن توجه جنابعالی، انجمن مطالعات خانواده در ایران ، آمادگی خود را در جهت هر گونه اقدام حمایتی در حوزه های نرم افزاری و پژوهش محور اعلام می‌دارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:33
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1399/05/25
نگران نباشین ازخارج آدم میارن اجازه نمیدیم بچه بیادکه مسعولین ازکاهش جملیت خوشحال هستن
Iran, Islamic Republic of
19:44 - 1399/05/25
تسهیلات شغلامون ندین به ملیون ملیون افغانی غیرمجاز صدهامیلیاردلار هزینه وضررشون ماقول میدیم جمعیت۴۰ملیون توهمین۴سال اضافه بش اگه واقعا نیتتون خیر
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1399/05/25
خیلی امکانات داریم .ازدواج کنیم ۱۲ تا هم بچه بیاریم .وام ازدواج ۵۰ میلیون یعنی یک یخچال وتلویزیون.بقیشم میریم دزدی.تو هپروت هستند مسئولین.
Iran, Islamic Republic of
19:55 - 1399/05/25
سالی 30 هزار نفر در تصادفات ایران کشته و 500 هزار نفر معلول و ناقص می شوند. اگر واقعا دغدغه جمعیت ایران داشتید جلوی این خسارات های غیر قابل جبران انسانی را می گرفتید نه هزینه ساختن بنام مردم و بکام آقازاده ها.
Iran, Islamic Republic of
20:03 - 1399/05/25
تو باید کنکور رو عقب بندازی محمد باقر
United Arab Emirates
20:15 - 1399/05/25
سلام.اقاجان بانک ملی وام ازدواج را منوط به. سابقه هم کاری وادامه همکاری ودرنهایت. ندادن وام اردواج به جوانان می کند بعد شما می فرمایید چرا امار ازدواج پایین است. کسانی که چنین می فرمایند.این. کار شکنی های بانک ها را نیز در نظر بگیرند.بنده چند مورد را بادلیل ومدرک که در بانک پرونده سازی شده سراغ دارم.
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1399/05/25
ما خودمان ازدواج کرده ایم هزاران مشکلات داریم همه روزه زجر می کشیم حال یک فرزند دیگر اضافه شود مشکلات خودمان اضافه میشود آن بچه هم بزرگ میشود بدبخت میشود نه آینده ای دارد نه کار و نه مسکن بچه دار شدن در این وضع هم ظلم به خودمان است و هم به فرزندمان همان بهتر که بچه نداشته لا اقل دیگر فرزندمان فردا زجر نمیکشد و نفرین پشت سرمان نیست
Iran, Islamic Republic of
20:18 - 1399/05/25
نیازی به نامه نگاری نیست. وقتی شرایطی برای مردم ایجاد میکنید که یا همه فرار میکنن از کشور یا بقیه هم بخاطر مشکلات اقتصادی قید ازدواج و بچه دار شدن رو میزنن نتیجه اش همینه. الان نامه مینویسید به این آقا که چی بشه؟ این آدم خودش از بانیان این وضعیت تو مملکت ماست
Iran, Islamic Republic of
20:22 - 1399/05/25
مردم با کدوم درآمد می‌خوان بچه بیارن.از کجا شکم بچشون رو سیر کنند.چطوری پول پوشک و شیر خشک و مدرسه و ...جور کنن
Iran, Islamic Republic of
20:35 - 1399/05/25
فلان شده ها اول برید بچه های حال حاضر مملکت رو نجات بدید زینب که برای اب غرق شد دخت کرمانی مه چون لباس نو نداشت خودش رو اتش زد دختر کرمانشاهی که به خاطر فقر خودکشی کرد ...ننگ بر شما با این فلاکتی که برای مردم به بار اوردید امیدوارم سخت ترین عذابها تو کاخهایی که با چپاول ثروت همین مردم ساختید سراغتون بیاد تک تک کسانییکه حق خوری کردن چه مقام و مسئول چه مردمان عادی از دسته دزدان
France
20:46 - 1399/05/25
اشکال نداره با بی تدبیری هایتان نسل ایرانی رو منقرض کردین این قدر سنگ جلوی پای جوانان انداختین نتونستن بنا بر حق طبیعیشون ازدواج کنن و بچه دار بشن چند سال دیگه هم که جمعیت پیر میشه و این تهدیدی برای امنیتتون هست
Iran, Islamic Republic of
21:00 - 1399/05/25
شما به فکر الان باشید نمیخواد به فکر آینده باشید
Iran, Islamic Republic of
21:10 - 1399/05/25
حیوانات هم زمان قحطی کمتر زاد و ولد می کنند، یعنی ما از جانوران کمتر می فهمیم.
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1399/05/26
خوب بود تو نامه ات یه اشاره ای هم به املاک نجومی و رشوه های چند میلیاردی و تاثیر آن در اخلاق وزندگی خانواده میکردی.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج