تبخیر ۱۳۱میلیارد دلار از ارزش بورس
۱۰۳۳۲۴۹
۱۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۳۱
۵۲۲۰
معاملات بازار سهام در آخرین روز کاری در مدار منفی پیگیری شد و شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته ۵۲ هزار و ۹۰۲ واحد (معادل ۱/ ۳ درصد) ریزش کرد.

دنیای اقتصاد : معاملات بازار سهام در آخرین روز کاری در مدار منفی پیگیری شد و شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات روز گذشته ۵۲ هزار و ۹۰۲ واحد (معادل ۱/ ۳ درصد) ریزش کرد.

به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه اکنون جریان معاملات بورس و فرابورس از روند منطقی خارج شده است و پیش‌بینی سمت و سوی بازار با توجه به دخالت‌های سیاست‌گذار و هیجان سرمایه‌گذار تا حدودی دشوار خواهد بود.

ارزش بازار مجموع بورس و فرابورس در ۱۹ مرداد در رقم ۹ میلیون و ۱۷۷ هزار میلیارد تومان قرار داشت، اکنون نیز این رقم با کاهش حدود ۲ هزار میلیارد تومان به رقم ۷میلیون و ۲۲۹ هزار میلیارد تومان رسیده است. محاسبه ارزش دلاری بازار سهام نیز نشان می‌دهد از ۸/ ۴۲۶ میلیارد دلار در ۱۹ مرداد ماه، اکنون با ۱۳۱ میلیارد و ۷۷۶ میلیون دلار کاهش به رقمی معادل ۲۹۵ میلیارد دلار رسیده‌ایم.

به هر حال با توجه به اینکه خروج سرمایه در بازار منفی موضوعی اجتناب‌ناپذیر است، بنابراین مجموع پول خروجی از گردونه معاملات سهام در بورس و فرابورس از ۲۰ مرداد ماه تا پایان معاملات روز گذشته رقمی بالغ بر ۱۵ هزار میلیارد تومان محاسبه می‌شود. از بورس تهران ۱۲ هزار و ۹۴۰ میلیارد تومان و از فرابورس ایران نیز ۲ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان از معاملات سهام خارج شده است. نگاهی به وضعیت صنایع بازار نیز نشان می‌دهد بیشترین خروج پول حقیقی از صنعت چند‌رشته‌ای با ۳ هزار میلیارد تومان، محصولات شیمیایی با ۵/ ۲ هزار میلیارد تومان، بانک‌ها با ۵/ ۱ هزار میلیارد تومان و مواد دارویی با ۳/ ۱ هزار میلیارد تومان صورت گرفته است.

از طرفی بیشترین ورود پول حقیقی نیز در صنعت سیمان با ۸۹۸ میلیارد تومان،‌ فلزات اساسی ۳۴۸ میلیارد تومان، حمل و نقل با ۱۹۸ میلیارد تومان و سایر معادن با ۲۵ میلیارد تومان تحقق یافته است. در این میان روز گذشته علی صحرایی مدیرعامل شرکت بورس تهران با حقوقی‌های بازار سرمایه جلسه‌ای با محوریت بررسی چگونگی حمایت از معاملات برگزار کرد.

با این حال زمان بازگشت بازار به روند متعادل همچنان در ابهام قرار دارد. مشکلات سهامداران به اینها محدود نمی‌شود؛ به‌عنوان مثال کارگزاری فارابی این روز‌ها بر مشکلات سهامداران افزوده است. به‌طوری که مشتریان این کارگزاری از شیوه مدیریت سردرگم شده‌اند و پاسخ درستی هم تا‌کنون دریافت نکرده‌اند.

سفارش‌های خرید صندوق ETF دارا دوم (پالایشی یکم) در این کارگزاری به ثبت ‌می‌رسد اما بعد از چند روز سفارش به‌طور خودکار لغو می‌شود و پول به حساب سهامداران باز‌می‌گردد. تداوم این روند از سوی شرکت کارگزاری فارابی موجب می‌شود سرمایه‌گذاران بیشتر به فضای مبهم معاملاتی وارد شوند. بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد مشتریان سایر کارگزاری‌ها با چنین مشکلی مواجه نیستند، بنابراین در صورتی که کارگزاری فارابی توانایی شفاف‌سازی و رفع مشکلات موجود را ندارد باید به‌صورت رسمی به جامعه سهامداری اعلام کند.

پیش‌بینی آینده بورس

فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: میزان بازدهی بازار سهام تا ۲۹۰ درصد در چهار ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹ رسید. بنابراین در پی چنین رکورد‌هایی اصلاح قیمت‌ها اجتناب‌ناپذیر است.

به گفته او در حال حاضر فعالان بازار سرمایه در برهه اصلاح قیمتی قرار دارند. این اصلاح به‌طور کلی مناسب ارزیابی می‌شود چرا که از خروج نقدینگی در بلند‌مدت از بازار سرمایه جلوگیری خواهد کرد و با کاهش قیمت سهام در واقع رغبت بیشتری برای خریداران بالقوه ایجاد می‌شود. به اعتقاد او اغلب صاحب‌نظران بازار سرمایه مدت‌ها در انتظار چنین اصلاحی بودند چرا که این افراد تردیدی در اصلاح نداشتند و فقط زمان اصلاح تا حدودی در ابهام قرار داشت.

این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است اکنون بازار به‌طور خودکار در حال اصلاح است. حتی بارها پیشنهاد داده شد که نیازی به تهییج سهامداران اعم از حقیقی یا حقوقی برای نگهداری، حفظ و حراست از بازار نیست. اکنون بازار با اصلاح قیمت یقینا خود را کنترل خواهد کرد. آقابزرگی تصریح کرد: در سه تا چهار ماه ابتدایی سال جاری مسوولان سازمان بورس هم چنین ذهنیتی داشتند که چه عواملی باعث می‌شود، در حالی که اقتصاد رشد بسیار ملایمی دارد بورس با جهش همراه شود.

در آینده به دلیل تبعیت و تسری ذهنیت اصلاح در سطح عمومی قیمت‌ها به‌طور خودکار روندی در بازار ایجاد می‌شود. در این روند دوره اصلاح اگر در مسیر حرکتی خود با موانعی به‌صورت‌ ارشادی و ‌کنترل شده مواجه شود یقینا محدودیت‌های ایجاد‌شده دوره اصلاح را طولانی‌تر خواهد کرد.

سریع‌ترین حالت ممکن نیز ‌این گونه است که بازار در یک دوره کوتاه برای رسیدن به تعادل، به حال خود واگذار شود. او افزود:‌ در چنین حالتی ممکن است ظاهر بازار خوشایند و پسندیده سهامداران نباشد اما در مقابل ۲۹۰ درصد بازدهی، اگر ۳۰ تا ۵۰ درصد افت در سطح عمومی قیمت و شاخص داشته باشیم، این اتفاق غیرمتوازن با وضعیت اقتصادی کشور نخواهد بود.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه در صورت ثبات شرایط فعلی شاخص کل بورس تهران از رقم یک میلیون و ۴۰۰ تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحدی عقب‌تر نخواهد رفت. این ارقام، ارقام حداقلی هستند که در چنین نقاطی عرضه و تقاضا به تعادل می‌رسند. در این شرایط انگیزه برای ورود به بازار سرمایه مجددا ایجاد خواهد شد. بر این اساس، تجربه یک ماه اخیر نشان می‌دهد اغلب افرادی که تحت تاثیر کنفرانس‌ها و اخبار‌های متفاوت بورسی وارد این بازار شدند احتمالا در گروه متضرر‌ترین افراد حاضر در بازار سرمایه هستند. این کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که چنین تجربه‌ای باعث می‌شود مقطع بعدی بازار همزمان با گذر از اصلاح شاخص، سرمایه‌گذاران بی‌محابا، بدون برنامه، آگاهی و تجربه سرمایه‌های خود را به خصوص سرمایه‌‌ای که از محل فروش دارایی و... تهیه شده است وارد بورس نکنند.

آقابزرگی درخصوص زمان بازگشت بازار به روند متعادل نیز گفت: در صورتی که موانع روی اصلاح قیمت اعم از مدیریت‌های کنترل شده ایجاد شود یقینا دوره اصلاح طولانی‌تر خواهد شد.

اما در صورت عدم ایجاد موانع تا رسیدن شاخص به رقم یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد اختلاف چندانی نداریم. طی هفته آتی جو معاملات همانند روز‌های سه‌شنبه و چهارشنبه نیست. ذات بازار نوسان سینوسی دارد اما روند عمومی از ابتدا تا پایان هفته آینده احتمالا کاهشی است. اگر مقاومت خاصی صورت نگیرد بعد سه هفته تا یک ماه آینده تعادل نسبی داریم و بعد از آن شرایط باثبات و رشد ملایم را تجربه خواهیم کرد.

تبخیر ۱۳۱میلیارد دلار از ارزش بورس

سوداگری حقوقی‌ در بورس

بهروز شهدایی کارشناس بازار سرمایه با تحلیل شرایط فعلی بازار سرمایه به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: روند بورس طبیعی نیست و از طرف حقوقی‌ها سوداگری جدی در حال انجام است. به گفته او عموم حقوقی‌ها برای مدتی خود را پشت عرضه سهام عدالت مخفی کردند. در حال حاضر سهامدار عمده اساسا به دنبال جست‌وجوی منافع عمده در بازار نیست و فقط در مسیر شناسایی سود حرکت می‌کند.

عمدتا مدیران دو سال بیشتر در سمت خود قرار ندارند، در این مدت هم به دنبال کسب سود و جلب رضایت سهامدار عمده در مجامع هستند.

این تحلیلگر بازار سرمایه معتقد است، تدابیر فعلی در راستای حمایت از بازار سرمایه راه به جایی نخواهد برد. اکنون بازار سرمایه از جایگاه واقعی خود فاصله گرفته و به محلی برای سوداگری برخی افراد تبدیل شده است.

او افزود: اکنون حقوقی‌ها نوسان‌گیر‌های اصلی بازار هستند. چند روز گذشته بازار سبز در حالی بازگشایی شد که طی ۵ دقیقه ابتدای شروع معاملات، کلیت نماد‌‌ها قرمز شدند. انفعال سازمان بورس هم با توجه به اینکه به کلیت معاملات دسترسی کاملی دارد در این زمینه جای بحث خواهد داشت.

این کارشناس بازار سرمایه درباره زمان بازگشت شاخص به روند تعادل نیز گفت:‌ بازار سرمایه یک عقل جمعی است. همان‌طور که شاخص کل بدون اراده دولت و حقوقی‌ها، بر اساس پول هوشمند شروع به رشد کرد، اکنون با ایجاد شرایط مناسب به روند تعادلی بازمی‌گردد.

به اعتقاد شهدایی عرضه‌‌‌های آبشاری حقوقی‌ها، عدم حمایت این دست سرمایه‌گذاران از بازار، عرضه سهام عدالت و صندوق‌های درآمد ثابت، سیاست‌گذاری‌های خلق‌الساعه از جمله فروش و عدم نفت به مردم و مواردی از این قبیل بازار را به هم ریخت.

او گفت:‌ همزمان با رشد ارز نیمایی شاخص بورس در منفی‌ترین حالت خود قرار گرفته است به این معنی که بازار اکنون در برابر پارامتر‌های اقتصادی که به‌عنوان عناصر رشد اولیه در نظر گرفته می‌شد هم بی‌تفاوت شده است.

برچسب ها:
انتشار یافته: 46
در انتظار بررسی:3
Netherlands
18:37 - 1399/06/13
من بدبخت چه گناهی دارم که بورش سقوط کرده
پاسخ ها
عمادم
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
بورس روند عادی خودشو از برج 4سال اینده شروع میکنه و برج ده سال اینده روند طبیعی خودشو پی میگیره تااخر سال ملت تازه وارد فقط عرضه اولیه بخرن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
گرگرهاي وال استريت ! چطورين ؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
در عوض بندر لبنان بازسازی شد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
وام گرفتم که گره از زندگیم باز شود. خدا خودش جواب میدد. اینکه من نقدینگی را تقاس بدم نشده. چون دلار نداشتم. چون طلا نداشتم. وام گرفتم. وام
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
بکش بیرون پولتو
Iran, Islamic Republic of
18:45 - 1399/06/13
آخر کدام مغز خر خورده توی نظام فاسد اقتصادی بورس بازی میکنه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
دلار فروشی خوشحالی بورس هم نباشه سمت خودرو مسکن دلار نمیایم
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
افرین دقیقا
محمد آرش
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
من
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
تورم دیگه وقتی تورم باشه بورس میره بالا
Romania
18:45 - 1399/06/13
تبخیر نه تو جیب دولت .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
خودشون گفتن دولت بر خر مُراد ( امت هميشه در صحنه ) سوار شده !!!
Iran, Islamic Republic of
18:47 - 1399/06/13
کارشناسان دولتی هم هی میگن اصلاح اصلاح..
بابا فروش نفت صفر شده دولتم حداقل برا زمستان ۹۹ کسری بودجشو اکی کرد.
مطمئننا تا پایان دولت روحانی بورس رشد نمی کنه اگر بکنه دستوری هست و برای خالی کردن جیب مردم.
Iran, Islamic Republic of
19:21 - 1399/06/13
سرمایه گذاران در بورس که بانظردولت بی تدبیرناامید،دربورس اغفال شدند:
بایدصبر ایوب وانشاالله عمرنوح داشته باشند!
Oman
19:22 - 1399/06/13
جا داره یه خسته نباشید بگیم به دوستان بورس باز
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
ممنون
Iran, Islamic Republic of
19:23 - 1399/06/13
تبخیرشد!!وبخار ورفت دراسمان حسن کلیدساز
وباران شدو بارید به جیب شیخ حسن!!! لطفا داستان افرینش وتبخیرو ابر و باران را در گردش کامل بیان فلک بیان کنید.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
اوه..باز چه چیزی تبخیر شده..!!!خداوند ابرها رو میفرسته که همه حالشو ببرن بارونش نصیب همه بشه چه جوری پولا تبخیر میشن؟؟؟؟؟!!! این دیگه شعبده بازیه ایول.ایول. بازم پودر شد رفت هوا.کاش بارونش سر ما هم میبارید. بازم مدرسم دیر شد!!تلاش بیشتر وکفش آهنین .آخ آخ آخ خدا برا ما هم بساز...
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1399/06/13
اره راست میگه مردم بی محابا وارد شدن بورس ابنطوری شد سواد نداشتن بورس اینطوری شد کلا صدا سیما و دولت تبلیغ نکردن که همه بیان خود مردم اومدن توی بورس !!!! اصلا توی همه ی کارها مردم تخصیر دارن !!! والا که خودتان میدونید مسولین ما اصلللللللللللا مشکل ندارن وبسیار حرفه ای هستن ...خدا از مردم نگذره که پولشون رو آتیش میزنند!!!!!!!....
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1399/06/13
131میلیارد از نقدینگی کم شد کلا هدف همین بوده کاهش نقدینگی برای ونزوئلایی نشدن اقتصاد ایران ، هیچکدام از سهم هایس که در بازار بورس ایران وجود دارند نصف همین مبلغ هم ارزش ذاتی ندارند که با وجود تحریم ها همون نصفه هم به اندازه یک کاغذ مهر شده ارزش داره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
131 میلیارد دلار عسیسم...
Iran, Islamic Republic of
19:28 - 1399/06/13
باید مدیر بورس استعفا بده
Iran, Islamic Republic of
19:31 - 1399/06/13
یعنی چی اصلاح دستوری دولت باید پاسخگو باشه چرا پس روحانی گفت همه چی رو به بورس بسپارید
Iran, Islamic Republic of
19:32 - 1399/06/13
جلسه حقوقی دیشب چیه همش اداست
Iran, Islamic Republic of
19:32 - 1399/06/13
اصلاحطلبان هم نیاز به اصلاح دارند ....
Iran, Islamic Republic of
19:33 - 1399/06/13
با بورس که دولت خوب پول در میاورد چرا اینکارو کرد یکماهه همه خروج بزنند
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1399/06/13
سو مدیریت شون گردن شبکه ماهواره میندازن جالبه
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1399/06/13
تبخیر نشد رفت برای کسری بودجه یک قطره نفت نمیتونن بفروشند و کمک به لبنان سوریه
Iran, Islamic Republic of
19:36 - 1399/06/13
همه قشری تو بورس بود پول این مردم خوردن نداره
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1399/06/13
اگر دخالت نکنند بورس باز جای بهتریه
Iran, Islamic Republic of
20:11 - 1399/06/13
برای اینک متضرر نشوید وقتی حقوقی ها میخرند شما هم بخرید و وقتی نمی خرند بفروشید. والسلام ختم کلام.
Iran, Islamic Republic of
20:16 - 1399/06/13
ملت پراید100تومنی بخریدسودداره
Iran, Islamic Republic of
20:17 - 1399/06/13
ملت پراید100تومنی بخریدسودداره
Iran, Islamic Republic of
20:46 - 1399/06/13
پول شویی دستوری برای دولت. همه این پولها نوش جان حسن کلید ساز و دوستان و شرکا.
Iran, Islamic Republic of
21:18 - 1399/06/13
فقط‌بخاطر‌ازمندی‌دولت
Iran, Islamic Republic of
21:25 - 1399/06/13
بادآورده را باد میبرد
Iran, Islamic Republic of
21:59 - 1399/06/13
شاخص میاد رو 1400 مگه میشه .... مستقیم به مردم بگید به دولت کمک کنه دیگه چرا از جیب مردم دزدی میکنید...
Iran, Islamic Republic of
22:36 - 1399/06/13
خدا لعنتتان کند که هیچ ارزشی برای مردم قائل نیستید
سرمایه های ما نابود شده وهیچکس هم جوابگو نیست
Iran, Islamic Republic of
22:41 - 1399/06/13
تبخیر مگه میشه دولت کاغذ بدون پشتوانه چاپ می‌کنه می‌ریزه تو دست مردم بعدش با حیله پول مردم رو نصف می‌کنه
Iran, Islamic Republic of
00:23 - 1399/06/14
نخیر چرا مدیر بورس استعفا بده
خیلیم خوب برا دولت درآمد داشته از ۱۰ تا چاه نفت هم بهتر بود
باید کسایی که کارشون نیست از بورس اومدن استعفا کنند البته بدون پولشون تشریف میبرن
Iran, Islamic Republic of
00:45 - 1399/06/14
حقشونه چرا سرمایه گذاری کردن چون دیدن خیلیها سود گذاف داشتن
Iran, Islamic Republic of
06:23 - 1399/06/14
به رویاتی بورس بازی یک عمل حرام است مانند قمار که سودش حرام است بدون زحمت یا برد است یا باخت
Iran, Islamic Republic of
06:50 - 1399/06/14
زندگی دراین مملکت مانند قماربازی است یا بازنده ای یابرنده دیگه دنبالش نروبقیه حرفها مفته
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج