دخالت‌های فیفا در امور فوتبالی و غیرفوتبالی
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۳۶۱۶۸
۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۳
۶۰۸
عملکرد سیاسی فیفا در قبال اتفاقات ایران و فوتبال کشورمان در شرایطی است که مسئولان این نهاد مهم ورزشی همواره در صحبت‌هایش از جدایی ورزش و سیاست دم می‌زنند، ولی اتفاقات این چنینی نشان می‌دهد تشکیلاتی مثل «فیفا» در بسیاری از موارد تابع سیاست‌های کلی نظام سلطه است!

روزنامه کیهان: عملکرد سیاسی فیفا در قبال اتفاقات ایران و فوتبال کشورمان در شرایطی است که مسئولان این نهاد مهم ورزشی همواره در صحبت‌هایش از جدایی ورزش و سیاست دم می‌زنند ولی اتفاقات این چنینی نشان می‌دهد تشکیلاتی مثل «فیفا» در بسیاری از موارد تابع سیاست‌های کلی نظام سلطه است!

روابط این روزهای فدراسیون فوتبال ایران و فدراسیون جهانی (فیفا) اصلا خوب نیست، دلیلش آن هم ارایه برخی اطلاعات غلط از داخل و دخالت‌های بی‌اساس فدراسیون جهانی در امور داخلی فوتبال ایران است. در چند ماه اخیر، نخستین تقابل فوتبال ایران و فیفا در موضوع اساسنامه بود.

اردیبهشت ماه امسال بود که فیفا اساسنامه فدراسیون فوتبال را رد و فدراسیون فوتبال ایران را ملزم کرد تا ۵ خردادماه، برای اصلاح بندهای مورد تاکید فیفا، اقدام لازم را انجام دهد. یکی از ایرادات فیفا به اساسنامه ارسالی، حضور وزیر ورزش در مجمع عمومی بود. در نامه فدراسیون کشورمان به فیفا ذکر شده به منظور تامین نظر فیفا در جهت منع دخالت طرف ثالث، وزیر و معاون وزارت ورزش از لیست اعضای صاحب رای مجمع خارج شده‌اند.

ایراد دوم فیفا به اساسنامه مربوط به ماده اول اساسنامه جدید بود؛ جایی که فدراسیون فوتبال «نهاد عمومی غیردولتی» نامیده شده. فیفا و کنفدراسیون آسیا چنین تعریفی را مصداقی از دخالت طرف سوم در این ورزش تفسیر کرده و خواستار ارائه توضیحات تکمیلی تری شده بودند.

ورود به پرونده مارک ویلموتس

هنوز موضوع اساسنامه فدراسیون فوتبال به سرانجام نرسیده بود که این بار فیفا با ارسال نامه‌ای به فدراسیون فوتبال نسبت به ورود نهادهای نظارتی به چگونگی امضای قرارداد مارک ویلموتس واکنش نشان داد. در متن نامه فیفا که خطاب به مهدی محمد نبی دبیر فدراسیون نگارش شده بود، آمده است: «از طریق منابع مختلف قابل اعتماد از جمله رسانه‌هایی که سخنان مقام‌های مسئول را نقل کرده‌اند، متوجه شدیم که چند تن از اعضای ارشد فدراسیون فوتبال ایران از سوی سازمان بازرسی کل کشور متهم به «اهمال در انجام وظیفه» شده‌اند.

فیفا در نامه خود از ایران خواسته بود که نهادهای نظارتی به پرونده تخلف برخی مسئولان در ماجرای قرارداد ویلموتس دخالت نکند. درخواست عجیب و خارج از چارچوب فیفا از مدیران فوتبال ایران در شرایطی بود که در سال ۲۰۱۵ که اتهاماتی مثل ارتشاء و اخاذی به مدیران فدراسیون جهانی فوتبال زده شد، دستگاه قضایی آمریکا علیه برخی مدیران فیفا اعلام جرم کرد و پلیس سوئیس که فیفا در آنجا ثبت شده تعداد زیادی از مدیران ارشد فیفا را بازداشت کرد.

عوامل داخلی در خدمت فیفا هستند

دایره دخالت‌های فیفا به همین دو مورد که حداقل بهانه ورزشی داشت، خلاصه نشد. فدراسیون جهانی فوتبال چند روز قبل به حکم قوه قضائیه درخصوص نوید افکاری ورود کرد و خواستار عدم اجرای حکم قصاص او شد! این درخواست فیفا که با ذوق زدگی رسانه‌های بیگانه و ضد انقلاب نیز مواجه شد در شرایطی بود که نوید افکاری کشتی‌گیر بود فوتبالیست نبود و عضوی از خانواده فوتبال به حساب نمی‌آمد!

در این میان اما به نظر می‌رسد برخی عوامل داخلی با ارایه اطلاعات غلط‌، موجب تقابل فیفا با فوتبال ایران شده‌اند تا جایی که دیروز سید احسان قاضی زاده‌هاشمی، نماینده مردم سرخس در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گویی اظهار داشت: فیفا فوتبال ایران را به صورت کتبی تهدید به تعلیق کرده است. در نامه تعلیق احتمالی که ارسال شده، آمده است که کدگذاری داخلی از سوی منابع موثق، اطلاعاتی را در اختیار فیفا قرار‌داده که پیگیر هستیم بدانیم چه کسانی چنین مطالبی را مبنی بر دخالت در کارهای فدراسیون فوتبال ایران مطرح کرده‌اند.

شعاری که دیگر کارکردی ندارد

عملکرد سیاسی فیفا در قبال اتفاقات ایران و فوتبال کشورمان در شرایطی است که مسئولان این نهاد مهم ورزشی همواره در صحبت‌هایش از جدایی ورزش و سیاست دم می‌زنند ولی اتفاقات این چنینی نشان می‌دهد تشکیلاتی مثل «فیفا» در بسیاری از موارد تابع سیاست‌های کلی نظام سلطه است!

بارها نوشته‌ و تذکر داده‌ایم که آنچه در فوتبال ما می‌گذرد، اتفاقات عجیب و غریبی که در آن رخ می‌دهد، رفتارها و مناسباتی که در آن رایج است، پولی که در آن بی‌حساب و کتاب این طرف، آن طرف می‌شود، این دلالی افسار گسیخته، رواج این رسانه‌های زرد ضدفرهنگ و کم تیراژ و کم‌فروش اما با دوام! این برنامه‌های تولیدی و جهت‌دار تلویزیونی و... هرگز اتفاقی و بر اساس یک روند معمول و طبیعی نیست، بلکه کاری کاملا برنامه‌ریزی و سازماندهی شده است.

جریانات و باندهایی هستند که دانسته و ندانسته، هماهنگ با خواسته بدخواهان خارجی این ملک و ملت حرکت و عمل می‌کنند و نمی‌خواهند رشته جذاب، پرطرفدار و جوان‌پسندی مثل فوتبال در خدمت ورزش این مملکت، ورزشدوستان و جوانان این سرزمین و عامل دلگرمی و انگیزه و همبستگی اجتماعی شود، و نشانه‌ای باشد برای کارآمدی نظام انقلابی در ورزش، بلکه می‌خواهند فوتبال عامل دلزدگی، یأس، نومیدی، بداخلاقی، هنجارشکنی و بدبینی نسبت به ایران و ایرانی و فرهنگ و اعتقادات و... در نزد مخاطب به ویژه جوانان شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:3
Iran, Islamic Republic of
08:58 - 1399/06/23
کاش فیفا فوتبال ایران را برای 10 سال تعلیق کند چون فوتبال ایران وتمامی دست اندرکار فوتبال ایران درخدمت تیم لنگ هستند
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1399/06/23
آقای کیهان پیشقدم شو از فیفا جدا شیم با سوریه و کومور و چوسان قدیم و کره شمالی یه فیفا خودمانی تشکیل بدیم
Iran, Islamic Republic of
01:27 - 1399/06/24
این قوانین برای همه دنیاست حالا چرا به مسعولین ما بر میخوره بشینن فکر کنن جوابش اسونه .
Iran, Islamic Republic of
02:06 - 1399/06/24
مگه نمیگن سیاست با فوتبال جداهستش پول ما که از فوتبال بدست میاد چرا نمیدن وبلوکه میکنند فوتبال که جدا از سیاست چرا هیچکس حرفی نمیزنه بعدش هم فدراسیون هر موقع کم میاره مگه از وزیر درخواست کمک نمیکنه چرا اونجا پول میده دخالت نیست حالا که تو رای گیری باید نباشه هیچکس یعنی اینارو نمیدونه یا نمیخواد بدونه که به فیفا اعلام کنه یا نوشته ای در مطبوعات بزنه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
کلینیک النا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ثمین_فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر