علت ذوب سریع کوه یخی «روز قیامت»کشف شد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۳۶۳۹۹
۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۵
۱۷۳۳
دانشمندانی که که کوه یخی موسوم به «کوه یخ روز قیامت» در قطب جنوب را زیر مطالعه دارند، می‌گویند علت ذوب سریع آن و بالا آمدن سطح دریاها را کشف کرده‌اند.

برترین‌ها: دانشمندانی که که کوه یخی موسوم به «کوه یخ روز قیامت» در قطب جنوب را زیر مطالعه دارند، می‌گویند علت ذوب سریع آن و بالا آمدن سطح دریاها را کشف کرده‌اند.

یک تیم مشترک پژوهشگران بریتانیایی و آمریکایی یک رشته کانال‌های عمیق آب گرم اقیانوسی در زیر کوه یخی «تویتس» کشف کرده‌اند که تصور می‌شود آن کوه یخ را از زیر ذوب می‌کند.

در حال حاضر سالیانه حدود ۸۰ میلیارد تُن یخ از این کوه یخی به دریای «آمودزن» می‌ریزد که موجب حدود چهار درصد نرخ سالیانه بالا آمدن آب دریاهاست.

یخ‌های آب شده تویتس که مساحت آن به اندازه مساحت بریتانیاست، می‌تواند سطح آب‌های جهان را تا حدود ۶۵ سانتیمتر افزایش دهد. دانشمندان در پی کشف آنند که این فاجعه با چه سرعتی ممکن است رخ دهد.

یک رشته پروژه همکاری‌های بین‌المللی کوه یخی تویتس (آی تی جی سی) که در آن از کشتی و هواپیما استفاده شده است، برای نخستین بار کانال‌های دریایی زیر کوه یخی را نقشه بندی کرده و به این نتیجه رسیده است که این کانال‌ها به مراتب عمیق‌تر از آن هستند که پیش‌تر تصور می‌شد.

دکتر تام جوردن، ژئوفیزیکدان در بنیاد بریتانیایی نظارت بر قطب جنوب که بخش تحقیقات هوایی این پروژه را برعهده دارد، می‌گوید: «با پرواز بر فراز کوه یخی و مشاهده سکوهای شناور منتج از ریزش آن، شوکه شدم.»

او به ایندیپندنت گفت: «از پنجره نگاه می‌کنید و قطعات شناور یک کوه یخی را می‌بینید. بسیار شگفت‌انگیز و یادآور آن بود که سیستم طبیعت تا چه حد لطمه خورده و در حال ازهم گسستن است.»

دکتر جوردن تردیدی ندارد که گازهای گلخانه‌ای ناشی از فعالیت‌های بشر، به افزایش دمای اقیانوس قطب شمال کمک کرده است. او گفت: «فرض کلی این است که افزایش دمای اقیانوس، بخشی از روند ذوب کوه یخی تویتس است.»

«این بخشی از تغییرات زیست‌محیطی ناشی از ارتباط بشر با طبیعت است. دانشمندان در این مورد اتفاق نظر دارند که این تغییرات (در کوه های یخی) با تغییرات زیست‌محیطی ناشی از فعالیت‌های انسانی مرتبط است.»

پژوهشگران برنامه «آی تی جی سی» از سال گذشته اطلاعات مربوط به کوه یخی و سکوهای چسبیده به آن را جمع‌آوری کرده‌اند. گروه وابسته به بنیاد قطب جنوب بریتانیا با هواپیمای «توئین آتِر» بر فراز کوه یخی و سکوهای آن پرواز کرده است، و گروه دیگر از برنامه قطب جنوب آمریکا با کشتی یخ‌شکن «آر وی ناتانیل بی پالمر» بستر اقیانوس را نقشه بندی کرده‌اند.

«برای نخستین بار تصویر روشنی از کانال‌های آب گرم در زیر کوه یخی به دست آورده‌ایم که باعث ذوب آن و بالا آمدن سطح آب دریاها می‌شود.»

دکتر هوگان، مولف یکی از پژوهش‌های جدیدی که در مورد غرب قطب جنوب منتشر شده است، می‌گوید این کانال‌ها تا ۶۰۰ متر عمق دارد و برابر با مساحت شش زمین فوتبال چسبیده به هم است.»

مساحت کوه یخی تویتس حدود ۱۱۸ هزار کیلومتر مربع است و به ویژه نسبت به تغییرات اقلیمی و اقیانوسی آسیب‌پذیر است. این کوه یخی در دهه ۱۹۹۰ سالیانه حدود ۱۰ میلیارد تُن یخ از دست می‌داد، اما اکنون این میزان به ۸۰ میلیارد تن در سال افزایش یافته است.

تنها به دلیل روند سریع ریزش لایه‌های یخی در اوایل سال ۲۰۱۹ بود که تیم «آر وی ناتانایل بی پالمر» توانستند این تحقیقات را روی ۲۰۰۰ کیلومتر از بستر دریای مقابل کوه یخی انجام دهند.

این ناحیه پیش‌تر کاملا در پس بخشی از سکوهای یخی شناور چسبیده به کوه یخی تویتس پنهان شده بود. این سکوها در سال ۲۰۰۲ از تویتس جدا شدند. در سال‌های بعد، دسترسی به این ناحیه به علت وجود پوشش ضخیم یخ دریا ناممکن بود.

دکتر دیو پورتر از دانشگاه کلمبیای آمریکا که در بخش تحقیقات هوایی این پروژه شرکت داشته است، می‌‌گوید: «پرواز بر فراز این زبانه یخی ریزش کرده است و مشاهده دست اول تغییرات در کوه یخی تویتس، هم شگفت‌انگیز و هم نگران‌کننده بود.»

«اما همچنین این رضایت خاطر را در بر داشت که آگاهی از داده‌های پروژه هوایی به کشف ساختارهای پنهان زیر کوه یخی کمک می‌کند.»

دکتر جوردن گفت، تیم کارشناسان در ماه مارس به خاطر نگرانی‌های ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا دست از کار کشید و این امر مرحله بعدی این پروژه پنج ساله را به سال ۲۰۲۱ معوق کرده است.

او گفت: «امیدواریم این پروژه به درک ما از سرعت تغییر کوه یخی و پیامد آن در پیوند با سطح آب دریاها کمک کند. امیدواریم (نتیجه تحقیقات) به دولت‌ها کمک کند طرح‌هایی برای بلندمدت درنظر گیرند.

«نهایتا، می‌دانیم راه حل این مسئله چیست، و آن کاهش گازهای گلخانه‌ای است.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1399/06/23
ای بابا
این که دیگه اینهمه دنگ و فنگ نداره
به عوض این کارها از روش ما استفاده کنید
روش ما کاملا تضمینیه:
کافیه بشینید بگید: خدایا ال کن خدایا بل کن ..
خدا بزرگه. خودش همه چیو درست میکنه
Iran, Islamic Republic of
22:09 - 1399/06/23
علت اون دروغهایی هست که مسئولان ایران میگند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
پارسیان طب - فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
پارسیان طب - فوتر
تدبیرکالا_فوتر
تنورستان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
ترجمه زندگی_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
روشا فارمسی_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر