جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان از مهرماه
۱۰۳۶۶۹۶
۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۸
۴۱۷۳
برابر اصل عدالت بیمه‌ای، فردی که سابقه بیمه‌پردازی طولانی‌تر با نرخ حق بیمه بالاتری داشته باشد، مبلغ بیشتری به‌عنوان متناسب‌سازی حقوق دریافت خواهد کرد.

روزنامه شهروند: برابر اصل عدالت بیمه‌ای، فردی که سابقه بیمه‌پردازی طولانی‌تر با نرخ حق بیمه بالاتری داشته باشد، مبلغ بیشتری به‌عنوان متناسب‌سازی حقوق دریافت خواهد کرد.

 «حقوق بازنشستگان از اول مهر افزایش می‌یابد. برابر اصل عدالت بیمه‌ای و در قالب فیش واحد و به همراه حقوق مشمولان از مهر همسان‌سازی می‌شود. طرحی که ٨ سالی می‌شود جزو مطالبات بازنشستگان تأمین اجتماعی است. جزئیات مهم این طرح متناسب‌ حقوق بازنشستگان از مهر ۹۹ اجرایی می‌شود. آنها که زمان برقراری مستمری‌شان در سال‌های دورتر بوده حقوق‌شان افت بیشتری پیدا کرده و در فرمول‌ها از مبلغ بیشتری بابت متناسب‌سازی بهره‌مند شده‌اند.

حقوق بازنشستگان با انواع و اقسام مشکلات و تنگناها مواجه است. پرداخت حقوق آنها با وجود محدودیت در منابع و اعتبارات و آثار سوء تحریم‌های ظالمانه بر بخش‌های اقتصادی کشور در دولت تدبیر و امید و در حمایت از معیشت گروه‌های کم‌برخوردار جامعه و حمایت و تکریم وضع معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران انجام می‌شود. بنابراین اجرای این طرح عدالت اجتماعی را در پی دارد.

اجرای این طرح مطالبه هشت ساله بازنشستگان تأمین اجتماعی است که با تعیین تکلیف همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشگری در فروردین امسال مطرح شد و با دستور رئیس‌جمهوری نیز در دستور کار قرار گرفت.

وزارت تعاون، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد روز هجدهم تیر به هیأت دولت پیشنهاد دادند که ۳۲‌هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان این سازمان واگذار شود و این مبلغ تا پایان ‌سال به ۶۲‌هزارمیلیارد تومان برسد. پایان تیر وزیر تعاون از تصویب طرح همسان‌سازی در هیأت وزیران و اجرای آن در مهر خبر داد.

برنامه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در واقع شامل همه گروه‌های مستمری‌بگیر اعم از افراد بازنشسته، از کارافتاده کلی و نیز بازمانده است. همچنین همه مستمری‌بگیران چه افراد حداقلی‌بگیر و چه دریافت‌کنندگان مستمری‌های بیش از حداقل، متناسب با سنوات حق بیمه مشمول این برنامه می‌شوند.

بر اساس آخرین آمار، سه‌ میلیون و ۲۰۰‌هزار نفر بازنشسته تأمین اجتماعی در کشور وجود دارد که از این تعداد یک‌میلیون و ۱۰۰ نفر کمتر از ۳۰‌ سال سابقه خدمت دارند و همچنین نزدیک به ۷۵۰‌هزار نفر از این افراد حداقل حقوق دریافتی ماهانه کمتر از یک‌میلیون تومان دارند که با توجه به سابقه خدمت خود افزایش حقوق خواهند داشت.

طبیعی است که سرانه واحدی بین همه تقسیم نشده و مبالغ با توجه به این که زمان برقراری مستمری چه زمانی بوده و چه مدت سابقه پرداخت حق بیمه داشته‌اند و با چه مبلغی بیمه‌پرداز بوده‌اند، متفاوت است؛ بنابراین قابل مقایسه نیست. آنها که زمان برقراری مستمری‌شان در سال‌های دورتر بوده، حقوق‌شان افت بیشتری پیدا کرده و در فرمول‌ها از مبلغ بیشتری بابت متناسب‌سازی بهره‌مند شده‌اند.

البته رقم متناسب‌سازی برای همه یکسان نیست و برابر اصل عدالت بیمه‌ای فردی که سابقه بیمه‌پردازی طولانی‌تر با نرخ حق بیمه بالاتری داشته باشد، مبلغ بیشتری به ‌عنوان متناسب‌سازی حقوق دریافت خواهد کرد. علاوه بر این مدت بیمه‌پردازی، نرخ حق بیمه پرداختی در دوران اشتغال و افت مستمری از شاخص‌های موثر در محاسبات متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی است.
حداقل رقم پرداختی متناسب‌سازی با توجه به سوابق بیمه‌پردازی و سایر مولفه‌های موثر به محاسبات کمترین مبلغ متناسب‌سازی برای افراد با حداقل سابقه ۱۵۰‌هزار تومان است. با اجرای طرح متناسب‌سازی حداقل مستمری برای افراد با سابقه ۳۰‌ سال خدمت حداقل ۲‌میلیون و ۸۰۰‌هزار تومان و برای افراد با ۳۵‌سال خدمت به حداقل سه‌میلیون تومان افزایش یافته است. بر اساس اعلام سازمان تأمین اجتماعی حداقل حقوق مستمری‌بگیرانی که با داشتن ۳۵‌ سال سابقه بیمه‌پردازی به مرحله بازنشستگی رسیده‌اند، در اسفند ‌سال گذشته یک‌میلیون و ۶۷۰‌هزار تومان بود که با افزایش سالیانه و متناسب‌سازی با افزایش ۸۰‌درصدی به ۳‌میلیون تومان رسید.

همچنین حداقل حقوق مستمری‌بگیران دارای ۳۰‌ سال سابقه بیمه‌پردازی در اسفند ‌سال گذشته یک‌میلیون و ۶۶۷هزار تومان بود که با افزایش سالیانه و متناسب‌سازی با ۶۸‌درصد افزایش به مبلغ ۲‌میلیون و ۸۰۰‌هزار تومان رسید. همچنین حداقل حقوق مستمری‌بگیران دارای ۲۵‌ سال سابقه بیمه‌پردازی در اسفند ‌سال گذشته یک‌میلیون و ۶۶۵‌هزار تومان بود که با افزایش سالیانه و متناسب‌سازی با ۶۰‌درصد افزایش به مبلغ ۲‌میلیون و ۶۶۶‌هزار تومان رسید.

حداقل حقوق مستمری‌بگیران دارای ۲۰‌ سال سابقه بیمه‌پردازی در اسفند ‌سال گذشته یک‌میلیون و ۶۶۴‌هزار تومان بود که با افزایش سالیانه و متناسب‌سازی با ۴۸‌درصد افزایش به مبلغ ۲‌میلیون و ۴۵۸‌هزار تومان رسید.

متوسط حقوق دریافتی بازنشستگان دارای ۲۰‌ سال سابقه بیمه‌پردازی در ‌سال گذشته ۲‌میلیون و ۹۱۴‌هزار تومان بوده است، دریافتی این گروه از مستمری‌بگیران حسب مورد پس از افزایش سالیانه و متناسب‌سازی با افزایش حدودی ۴۰‌درصدی به بیش از چهارمیلیون تومان رسیده است.

مبلغ مربوط به متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی و مبلغ اصلی ماهانه در قالب یک فیش واحد و همزمان با حقوق شهریورماه یعنی اول مهرماه، پرداخت خواهد شد.

بر اساس آخرین آمار، سازمان تأمین اجتماعی به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین سازمان‌های غیر دولتی متعلق به بیمه‌شدگان است که ۳.۵‌میلیون خانوار بازنشسته و مستمری‌بگیر را تحت پوشش دارد. ۶۰ تا ۷۰‌درصد این بازنشستگان حداقلی‌بگیر هستند.»

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:18
Iran, Islamic Republic of
15:04 - 1399/06/24
حقوق از کار افتاده کلی چقدر میشه ۱۹ سال مستعمره بگیر هستیم ۲۲۰۰ شده تازبا ۵ فرزند سختی فراوان کشیدیم و داریم میکشیم
پاسخ ها
انسانم آرزوست
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
بازنشستگان کشوری چی میشن پس ؟
Iran, Islamic Republic of
15:46 - 1399/06/24
باسلام ایا دریافتی زمان بیمه بیکاری جزو سوابق میشود ؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۴
بله میشود
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1399/06/24
ماه گذشته مبلغی اضافه شده بود.آن برای چی بود.؟
Iran, Islamic Republic of
16:08 - 1399/06/24
۲۰ سال سابقه شد 2300 نه 2480
از چیزی که گفتن هم باز کم کردن.
Iran, Islamic Republic of
19:56 - 1399/06/24
تضیع حق مستمری بگیران که در زمان کار حداکثر حق بیمه پرداختن سی سال حد اکثر را پرداختم حاصلش این بود دوستانم که حداقل را پرداختن از من بیشنر شامل یکسان سازی پول بیشتری گرفتند
Iran, Islamic Republic of
20:46 - 1399/06/24
توضیخات کامل نیست یعنی مجددا ازمهرافزایش می یابد یافقط فیش ها بصورت واحد نوشته میشود
Iran, Islamic Republic of
22:02 - 1399/06/24
چرافکری به حال ماجانبازان بسیجی تامین اجتماعی کسر دودرصدازحقوق بابت بیمه که معاف می باشند دیوان عدالت رای به عدم کسروعودت داده ولی تامین اجتماعی امتناع می کند لطفا حق ماجانبازان پرداخت کنید تبعیض بین جانبار نباشد
Iran, Islamic Republic of
22:21 - 1399/06/24
ما که نفهمیدبم چی شد. یکی خیلی شفاف بگه چی شد.
Iran, Islamic Republic of
16:11 - 1399/06/25
مردادماه مبلغی به بازنشسته ها اضاف شد بابت چه بوده ایا مهرماه که مجدد اضاف شود مبلغ افزایشی مرداد کسرمیگردد لطفا پاسخ دهید ممنون
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج