به بهانه دهمین سالمرگ هانیبال الخاص
۱۰۳۶۹۷۳
۲۵ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۸
۶۶۳
فهرست و کاتالوگ آثار نقاشی هانیبال الخاص، به عنوان آخرین خواسته او پس از مرگ، آرزویی است که هنوز پس از یک دهه از مرگ او محقق نشده است.

روزنامه ایران: بونا الخاص، پسر هانبیال الخاص،به بهانه دهمین سالمرگ پدرش گفت: پس از مرگ پدرم به ایران بازگشتم تا آخرین خواسته او را که کاتالوگ و فهرست کردن آثار نقاشی اش بود، به انجام برسانم و برای این‌کار بنیادی تأسیس کنم، حتی نمایندگانی از وزارت میراث فرهنگی، انجمن آشوریان و انجمن نقاشی ایران هم حاضر شدند در این راه کمکم کنند اما آثاری از او در دست نیست.

به بهانه دهمین سالمرگ هانیبال الخاص

الخاص نقاش نوگرای ایرانی است که 26 خرداد سال 1309 در کرمانشاه به دنیا آمد. او نقاش، منتقد، مدرس هنری، مترجم و نویسنده است. با اینکه فعالیت هنری خود را از 14 سالگی آغاز کرد اما برخی آثار او دزدیده شده است. پسرش در ادامه توضیح داد: تمام آثار نقاشی او در کالیفرنیا به صورت مشکوکی ربوده شد و حتی آثاری که در خانه ایران هم داشتیم از دست رفت. بنابراین ما دسترسی به آنها نداریم و این آخرین خواسته پدرم هنوز اجرایی نشده است.

الخاص را آغازگر طراحی فیگوراتیو در نقاشی نوگرا می‌‌دانند و او یکی از تأثیرگذارترین نقاشان و مدرسان هنری بر جریان هنر معاصر نقاشی ایران است. حال بونا الخاص از همه کسانی که آثار نقاشی پدرش را در اختیار دارند درخواست کرد تا مشخصات آثار را اعلام و به آنها در تهیه این فهرست کمک کنند.

او گفت: در تمام دنیا مشخص است نقاشان چه آثاری داشته اند اما آثار نقاشی پدرم که تعداد خیلی زیادی است ناشناخته مانده و همین سبب شده نسل جوان با آثار او آشنا نباشند.این حق هر نقاشی است که آثارش فهرست و ثبت شود.

او گفت: حتی وقتی برای پدرم نمایشگاه برگزار کردیم از آثار او هیچی در اختیار نداشتیم و به ناچار آثار شاگردان و شاگردان شاگردان او را به نمایش گذاشتیم.

او همچنین گفت: غیر از آثار نقاشی هانیبال الخاص، دستنوشته‌ها، عکس‌ها، اسلایدها و دیگر آثار او نیز گم شده است. همین‌طور پدرم یک کتاب آماده چاپ داشت که در آن 50 شعر حافظ را به آشوری ترجمه و نقاشی کرده بود و آن نیز مفقود شده است.

او با اشاره به اینکه هانیبال الخاص از همسر اولش سه فرزند داشت و همسر دوم او فرزندی نداشت، گفت: من به همراه خواهرانم تنها هدفمان این است که آثار پدرمان برای ثبت در تاریخ هنر کشور فهرست و ضبط شود.

هانیبال الخاص نقاش نوگرای آشوری تبار ایرانی بود که در سال 1389 در 80 سالگی در امریکا چشم از جهان فروبست. نقاشی‌های فیگوراتیو هانیبال الخاص بخش مهمی از تجربیات هنر مدرن ایران را شکل می‌دهد.

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
11:52 - 1399/06/25
سلام لطفا خبر جدید درباره ساعد سهیلی و گشت ارشاد ۳
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج