با وام مسکن، فقط می‌توان ۷متر خانه خرید
۱۰۳۷۹۶۳
۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱
۱۷۶۰
با توجه به متوسط قیمت مسکن شهر تهران که ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است، با تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی خانه اولی ها می توان ۶ متر و ۹۰ سانتی متر مسکن خریداری کرد.

خبرگزاری ایسنا: با توجه به متوسط قیمت مسکن شهر تهران که ۲۳ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است، با تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی خانه اولی ها می توان ۶ متر و ۹۰ سانتی متر مسکن خریداری کرد.

 تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم که تا اوایل سال ۱۳۹۶ حدود ۶۰ درصد قیمت یک واحد ۶۰ متری در تهران را پوشش می داد حالا اثرگذاری خود را از دست داده تا جایی که این میزان به حدود ۱۱ درصد رسیده است. در واقع هم اکنون با وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین می توان در پایتخت ۶ متر و ۹۰ سانتی متر مسکن خریداری کرد. البته این تسهیلات از خرداد ماه امسال منقضی شده و هنوز بانک مرکزی تصمیمی برای ادامه حیات و احیای آن نگرفته است.

با وام مسکن، فقط می‌توان ۷متر خانه خرید!

کارشناسان معتقدند اگر قرار است صندوق پس انداز مسکن یکم احیا شود باید هم مبلغ آن افزایش پیدا کند و هم نرخ سود آن کاهش یابد. نرخ سود این تسهیلات هم اکنون در مناطق شهری ۸ درصد و در بافت فرسوده ۶ درصد است. متقاضیان این نوع وام با سپرده گذاری ۴۰ میلیون تومانی و دوره انتظار یک ساله می توانند ۸۰ میلیون تومان به علاوه سپرده خود با نرخ سود ۸ درصد دریافت کنند.

صندوق پس انداز مسکن یکم یا همان وام خانه اولی ها در ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۴ راه اندازی شد. نرخ سود این وام ابتدا ۱۴ درصد بود که به تدریج به ۱۳ درصد، ۱۱ درصد و در نهایت ۸ درصد رسید. در بافت‌های فرسوده نیز نرخ بهره آن ۶ درصد است.

طبق برنامه ابلاغی بانک مرکزی صندوق پس انداز مسکن یکم فرصت پنج ساله داشت که در ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۹ این مهلت به پایان رسیده است. بانک مسکن پیشنهاد داده فعالیت صندوق مزبور تمدید و ارقام آن احیا شود که هنوز بانک مرکزی موافقت خود را با آن اعلام نکرده است.

اما با نوسانات بازار مسکن طی حدود ۲.۵ سال گذشته اثرگذاری وام خانه اولی ها به شدت کاهش یافته و این موضوع از میزان پرداخت تسهیلات از طریق این صندوق قابل مشاهده است. طبق اعلام بانک مسکن در ۹ ماهه ابتدای سال ۱۳۹۸ از حدود ۱۰۰ هزار فقره تسهیلات پرداخت شده توسط این بانک حدود ۲۷ هزار فقره از محل تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم بوده که از کاهش اقبال به این نوع وام حکایت دارد. در واقع با توجه به ۳۸۴ هزار مبایعه نامه کل کشور در ۹ ماهه ابتدای ۱۳۹۸ میزان خرید مسکن از طریق وام خانه اولی ها حدود ۷ درصد کل معاملات ملک در کشور بوده است.

در کشورهای توسعه یافته وام مسکن تقریبا بین ۷۰ تا ۹۰ درصد قیمت ملک را پوشش می دهد. اما در ایران معمولاً اثرات وام پس از نوسانات اقتصادی به شدت کم رنگ می شود.

با وجود آنکه برخی کارشناسان بر لزوم افزایش سقف و کاهش سود تسهیلات مسکن در شرایط فعلی تاکید دارند، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی افزایش وام مسکن را در ایجاد تورم بازار ملک موثر می داند و معتقد است که باید از طریق افزایش ساخت و ساز، تعادل قیمتی را در بازار مسکن ایجاد کرد. این در حالی است که عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی راهکار تعادل بخشی در بازار مسکن را احیای نظام پس‌انداز می‌دانست و در دوره او وام مسکن از حدود ۲۰ میلیون تومان به سقف ۱۶۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

به تازگی نیز رئیس کمیسیون عمران مجلس بر ضرورت افزایش سقف تسهیلات مسکن تاکید کرده و گفته است: یکی از راهکارهای کوتاه مدت، افزایش قدرت مالی خریداران واقعی است از این رو دولت می‌تواند در این عرصه نسبت به افزایش سقف تسهیلات مسکن و کاهش سود وام ها اقدام کند. در تمام کشورها وام مسکن حدود ۷۰ درصد از قیمت مسکن را پوشش می‌دهد اما در کشور ما با وام ارائه شده نمی توان خانه خریداری کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
14:37 - 1399/06/28
قبر میشه خرید راحت شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
اون هفت مترم الان میشه خرید فردا دیگه نمیشه خرید
بانک مسکن
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
اشتباه نشود این وام برای خرید مسکن آخرت است نه این دنیا !
Iran, Islamic Republic of
14:44 - 1399/06/28
خانه از پایبست ویرانست خواجه در بند نقش ایوانست
Iran, Islamic Republic of
14:47 - 1399/06/28
بیچاره اونایی که خونه ندارن
Iran, Islamic Republic of
14:53 - 1399/06/28
تو بهشت زهرا قبر میشه خرید
Iran, Islamic Republic of
14:56 - 1399/06/28
توان هفت مترخانه اگر هشتاد درصد آورده داشته باشید هموطن
Iran, Islamic Republic of
15:07 - 1399/06/28
اقایون وام مسکن بدست مردم ندن ببرن خرابش کنن بریزین‌بحساب بهشت زهرا لااقل انجا خونه داربشیم.
Poland
15:18 - 1399/06/28
بقیه حانه را یا از اقای حداد عادل ویا از اقای فتاح میگیریم انها وارد کار هستن
Iran, Islamic Republic of
15:25 - 1399/06/28
خانه نه فقط میشه در روستاها قبر خرید خجالت هم نمیکشن
Iran, Islamic Republic of
15:31 - 1399/06/28
انگلیس مردمانش خونه نمیخرن ملکه انگلیس بهشون خونه میده
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
آخه اونا کافرند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
خدا لعنتشون کنه خدا ازشون نگذره گرفتار بشند انشاالله که ملت را اسیر وگرفتار کردند مردم داشتند زندگیشونو میکردند با وعد وعید بیچارشون کردند خوب حقه مون که زجر بکشیم بدبختی بکشیم که یاد بگیریم فریب نخوریم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
همین انگلیس حق من و تو رو برداشت
Iran, Islamic Republic of
16:25 - 1399/06/28
این‌‌ حرف را به خانمی که با سیر از گرسنه خبر نداره باید گفت خانم بجایی این که از سر سیری حرف میزنی که بجای خرید تبلت برای فرزندان بردار و‌خواهر بیاورید بگویید راستی ایشان سمت شوهرش کاشی مشخص میشد یا ایا حقوق مکفی دارد یا نه
Iran, Islamic Republic of
16:35 - 1399/06/28
در نتیجه قبر میتوان خرید. آفرین به دولت . ..
Iran, Islamic Republic of
16:36 - 1399/06/28
خدایا تا کی مسکن مورد نیاز مردم تو این مملکت با دلالی معامله میشه
Iran, Islamic Republic of
16:38 - 1399/06/28
بسیار عالی حداقل دو برابر یک قبر میشه..
Iran, Islamic Republic of
17:23 - 1399/06/28
وام از بانک مسکن یعنی کشک.۲۰ سال حساب مسکن جوانان داشتم ۵۰ م با ۹ دزصد سود میداد ۲۵ هزار تومن فتوکپی خواست و سند ۴ میلیاردی میرفت تو رهن و ضامن حقوق دار رسمی میخواست.حساب را بستم.واقعا مسخره است .کسی هم جوابگو نیست .کپی از تمام صفحات شناسنامه گرفت از من
Iran, Islamic Republic of
18:16 - 1399/06/28
خب چرا مسئولین دولت تدبیر و امید نمیان جواب بدهند
Iran, Islamic Republic of
18:59 - 1399/06/28
ما که مثل مسئولان با هدیه دوستان زندگی میکنیم چیزی لازم نداریم .بقیه هم به ما چه..
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج