هشدار ایران درباره فعالیت‌ اتمی مخفی عربستان
۱۰۳۷۹۹۴
۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۸
۲۴۹۳
نماینده دائم ایران نزد دفتر سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین در نشست شورای حکام گفت: آژانس باید از ریاض بخواهد فوراً موافقتنامه جامع پادمان را به طور کامل اجرا کند.

ایسنا: نماینده دائم ایران نزد دفتر سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین در نشست شورای حکام گفت: آژانس باید از ریاض بخواهد فوراً موافقتنامه جامع پادمان را به طور کامل اجرا کند.

کاظم غریب آبادی در این نشست اظهار کرد: کشورهای عضو آژانس که همکاری با عربستان سعودی را انتخاب کرده اند، ضمن هوشیاری در این خصوص، کاملا به تعهدات مربوطه خود تحت رژیم پادمان آژانس احترام بگذارند و اطمینان حاصل کنند که ابزارهای پادمانی لازم توسط عربستان سعودی قبل از انتقال هرگونه فناوری، مواد و تجهیزات هسته ای، فراهم شده اند.

غریب آبادی با اعلام نگرانی از عدم اجرای کامل موافقت نامه جامع پادمان توسط عربستان سعودی و سکوت کسانی که همیشه در مورد حفظ یکپارچگی رژیم پادمان ابراز نگرانی می کنند، افزود: علیرغم درخواست های مکرر آژانس، تا زمانی که ریاض "پروتکل مقادیر کوچک" فعلی خود را لغو نکند، ابزارهای ضروری راستی آزمایی برای اجرای مأموریت آژانس فراهم نمی شود.

سفیر و نماینده دائم کشورمان با هشدار در این خصوص که عدم اجرای پادمان آژانس در زمانی که عربستان به طور فعال به دنبال برنامه هسته ای است، می تواند منجر به پنهان کردن برخی فعالیت های هسته ای، بدون قرار گرفتن ذیل بازرسی های آژانس، شود، افزود: طبق فعالیت های هسته ای افشاء شده عربستان، کشف ساخت تاسیسات هسته ای بدون اطلاع آژانس، باعث نگرانی جدی است.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه با اعلام اینکه داشتن "موافقتنامه پادمانی ویژه" با آژانس از سوی عربستان در حال تبدیل شدن به یک تاکتیک شناخته شده برای طفره رفتن از اجرای کامل و قابل راستی آزمایی تعهداتی است که برای اطمینان جامعه بین المللی در مورد صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای لازم است، هشدار داد که تاریخ در حال تکرار شدن است و عربستان همان مسیری را می رود که رژیم اسرائیل طی نمود که بر اساس آن وانمود می کند به هیچ تعهدی ملزم نمی باشد، چرا که عضو ان.پی.تی نیست.

غریب آبادی سپس با طرح این موضوع که اگرچه از لحاظ قانونی برخی جنبه های فعالیت های هسته ای قابل اظهار یا راستی آزمایی نیستند، افزود: با این حال، کشورهایی که زنجیره های مختلف برنامه هسته ای را دنبال می کنند، باید تعهدات اساسی تحت ان.پی.تی را که اجرای کامل و موثر موافقتنامه جامع پادمان است، بپذیرند. وی تاکید کرد: آژانس، از جمله شورای حکام، باید برای سعودی ها روشن کنند که پذیرش و پایبندی به تعهدات، ضروری بوده، و در نتیجه، شفافیت و پاسخگویی پیش شرط چنین برنامه ای است.
سفیر و نماینده دائم کشورمان تأکید کرد آژانس باید از ریاض بخواهد فوراً موافقتنامه جامع پادمان را به طور کامل اجرا کند.

وی، همچنین از کشورهای عضو آژانس که همکاری با عربستان سعودی را انتخاب کرده اند، خواست تا ضمن هوشیاری در این خصوص، کاملا به تعهدات مربوطه خود تحت رژیم پادمان آژانس احترام بگذارند و اطمینان حاصل کنند که ابزارهای پادمانی لازم توسط عربستان سعودی قبل از انتقال هرگونه فناوری، مواد و تجهیزات هسته ای، فراهم شده اند.غریب آبادی در پایان خطاب به نمایندگان دولت های عضو آژانس، گفت: به منظور تضمین اعتبار و یکپارچگی رژیم پادمان و حرفه ای بودن آژانس، اجرای یکپارچه و نه انتخابی ضوابط و مقررات پادمانی لازم است که این موضوع، در بلندمدت به نفع جامعه جهانی نیز خواهد بود.

انتشار یافته: 19
در انتظار بررسی:8
Iran, Islamic Republic of
17:01 - 1399/06/28
دیگ به دیگچه میگه روت سیاه
Iran, Islamic Republic of
17:09 - 1399/06/28
وقتیکه رقابت تسلیحات اتمی در منطقه شروع شود حاصلش همین است دیگر
Iran, Islamic Republic of
17:28 - 1399/06/28
تا دیروز سوسمار و ملخ می خوردن امروز اتم می سازند.
Iran, Islamic Republic of
17:29 - 1399/06/28
میترسید عربها جلو بزنند ، اونا تا الانشم ۲۰۰ سال جلوترند
United States
17:35 - 1399/06/28
عربستان در حال ابرقدرت شدن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
ایران میخواد شاخ باشه ولی نمیتونه مسیولین مردم شما رو نمیخواهند
United Arab Emirates
17:50 - 1399/06/28
رژیم سعودی با ۱۰۰۰بمب اتمی هم غرق شدنش حتمیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
فقط یک بمب اتم هم بسیار خطرناکه
Iran, Islamic Republic of
17:58 - 1399/06/28
نزدیک اولین بمب اتمی را در تهران آزمایش کنه
Iran, Islamic Republic of
18:09 - 1399/06/28
سلام کشور عربستان بدون سرصدا فعالیت اتمی می کند ؟ولی برای کشورمان ایران عزیز اینهمه دردوسر درست گردند ایران که پنجاه سال است پیگیری انرژی پاک است. ما که مولای علی داریم که ازبهترین مرکب وبهترین شمشیر علیه کفار استفاده می کر دند حلا دولت یهود مستقیم جلوی دوربین میگو ید ما قدرت داریم که کشور ها با ما دوست میشوند ؟دولت باید به دنبال قوی شدن باشد. وسلام
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
داداش برو یکم اطلاعات جمع کن
Iran, Islamic Republic of
18:31 - 1399/06/28
ایران باید به جد این موضوع را پیگیر باشد چطور مارا ملزم میکنند که تمام قوانین اژانس را رعایت کنیم ولی کاری با عربستان ندارند چون ترامپ اورامیدوشد و کاری با او ندارند اگر ول کنید مثل اسراییل که عضو ان پی ت نیست واژانس بازرسی انجام نمیدهد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۲۸
ما را با عربستان مقایسه نکن
Iran, Islamic Republic of
18:51 - 1399/06/28
حالا بگید ما متعهد می مانیم کمی صبر کنید کلاهک هسته ای را امتحان می کند
Iran, Islamic Republic of
19:20 - 1399/06/28
کاری که عوض داره گلایه نداره
Iran, Islamic Republic of
19:53 - 1399/06/28
عربستان هیچ کشوری تهدید به نابودی نکرده و نمی کند ولی دستمان به چیزی بند نیست هم تهدید به نابودی و هم شعارمون‌ مرگ کشورهاست‌
Iran, Islamic Republic of
21:58 - 1399/06/29
اول آبروی نداشته خودتونو جمع کنین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج