iOS ۱۴؛ نه آنقدر هیجان‌انگیز که تصور می‌کردید
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۳۹۲۸۰
۰۱ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶
۵۶۰۳
نسخه بعدی سیستم عامل آی‌او‌اس هم اکنون در دسترس کاربران قرار گرفته و اکنون زمان مناسبی است تا با قابلیت‌های جدید iOS ۱۴ آشنا شویم.

برترین‌ها: نسخه بعدی سیستم عامل آی‌او‌اس هم اکنون در دسترس کاربران قرار گرفته و اکنون زمان مناسبی است تا با قابلیت‌های جدید iOS ۱۴ آشنا شویم.

iOS ۱۴؛ نه آنقدر هیجان‌انگیز که تصور می‌کردید

به iOS ۱۴ سلام کنید. جدیدترین نسخه سیستم عامل اپل از چند روز گذشته در دسترس کاربرانی که از گوشی آیفون ۶ اس و یا آیفون‌های جدیدتر استفاده می‌کنند قرار گرفته است. این نسخه از آی او اس با ویژگی‌ها و امکانات بسیار زیادی همراه شده که همه آن‌ها می‌توانند تا اندازه زیادی تجربه کار با گوشی‌های اپل را بهبود ببخشند. ما در این مطلب به ۱۱ نمونه از قابلیت‌های جدید iOS ۱۴ خواهیم پرداخت که تا پیش از این در این سیستم عامل وجود نداشت و شما حتما پس از به‌روزرسانی گوشی خود باید آن‌ها را امتحان کنید.

رابط کاربری

iOS 14 در عین آشنا بودن برای کاربران قدیمی، تازگی دارد. اکنون می‌توانید ویجت‌هایی که پیش از این تنها با سوایپ به آخرین صفحه از سمت چپ هوم اسکرین در دسترس بودند را به صفحه اصلی و میان برنامه‌ها بیاورید. در زمان نگارش این مطلب، برنامه‌های پرکابردی همچون واتس اپ، تلگرام، توییتر، اسپاتیفای و گوگل مپس، از ویجت‌های جدید پشتیبانی نمی‌کنند.

در نتیجه انتخاب‌هایتان محدود به همان برنامه‌های پیش‌فرض اپل است که به جز چند مورد، بعید می‌دانم شخصی به سراغشان برود، زیرا بسیاری از آن‌ها مربوط به سرویس‌های اختصاصی خود اپل هستند که کمتری کسی در ایران توان پرداخت هزینه‌های آن را دارد. ویحت‌هایی مانند اپل تی‌وی پلاس، نیوز پلاس و شاید حتی اپل موزیک در همان منوی انتخاب ویجت‌ها خاک بخورند.

iOS ۱۴؛ نه آنقدر هیجان‌انگیز که تصور می‌کردید

از این مهمتر این است که این ویجت‌ها تعاملی نیستند. اگر تصور کنید که ویجت موزیک، باید دکمه‌ای برای پخش موسیقی یا رفتن به آهنگ‌های بعدی یا قبلی داشته باشد، بی‌راهم هم تصور نمی‌کرده‌اید. این خواسته دقیقاً چیزی است که از یک ویجت انتظار داریم. از نظر اپل اما این گونه نبوده و دلیلی وجود ندارد که شما بخواهید بدون باز کردن یک برنامه، به بخشی از کاربردهای آن دسترسی داشته باشید. به همین دلیل، زمانی که ویجت موزیک را روی صفحه هوم قرار می‌دهید تا به موسیقی خود دسترسی ساده‌تری داشته باشید، متوجه می‌شوید، تعریف شما از ویجت با آن چه که اپل در سر داشته، زمین تا آسمان فرق می‌کند.

البته مشخص نیست که برنامه‌های شخص ثالث هم ویجت‌های غیرتعاملی داشته باشند. به شخصه خیلی منتظر بروزرسانی اپ اسپاتیفای هستم تا به عمق ماجرا پی ببرم. امیدوارم این تنها انتخاب اپل برای برنامه‌های خود باشد و توسعه‌دهنده‌ها بتوانند ویجت‌های تعاملی را به اپ خود اضافه کنند. موضوع دیگری که در رابطه با ویجت‌ها کمی روی اعصاب می‌رود، تغییر سایز آن‌هاست.

اپل به صورت پیش‌فرض به شما اجازه می‌دهد که چندین سایز مختلف از یک-به-اصطلاح-ویجت را به صفحه خانگی خود اضافه کنید. در عین حال نمی‌توانید بعدها نظرتان را عوض کرده و ابعاد ویجت افزوده شده را تغییر دهید. برای این کار باید ویجت مورد نظر را پاک کرده و سپس از منوی ویجت‌ها، سایز دیگری را انتخاب کرده و به صفحه هوم اضافه کنید.

iOS ۱۴؛ نه آنقدر هیجان‌انگیز که تصور می‌کردید

همچنین می‌توانید ویجت‌های با سایز یکسان را روی هم بیندازید و پُشته‌ها (Stacks) را به وجود بیاورید. با این کار تنها با یک سوایپ میان ویجت‌ها جابجا شده و لازم نیست صفحه خانگی خود را با انبوهی از ویجت‌های رنگ و وارنگ شلوغ کنید. در کل ویجت‌ها آنطور که انتظار داشتم پیاده‌سازی نشده و تا بروزرسانی برنامه‌های شخص ثالث هم نمی‌توان گفت آیا ویجت‌ها تنها آیکن‌های بزرگ شده هستند یا نه.

iOS ۱۴؛ نه آنقدر هیجان‌انگیز که تصور می‌کردید

موضوع بعدی که به آن می‌پردازم، چیزی به نام «App Library» است که به تازگی راه خودش را به iOS 14 باز کرده است. این ویژگی در سمت مقابل پنل ویجت‌ها یعنی در آخرین صفحه از سمت راست شما قرار دارد. رسالت اپ لایبرری، دسته‌بندی برنامه‌هاست. سیستم‌عامل به صورت خودکار برنامه‌ها را در دسته‌بندی‌های مشخص قرار می‌دهد. بد نیست بدانید نه می‌توانید نام آن‌ها را تغییر داده و نه می‌توانید اپ‌ها را در دسته‌بندی‌های دیگری قرار دهید.

به عبارت ساده‌تر، دسته‌بندی‌هایی که همان ابتدا به شما نشان داده می‌شوند، همان دسته‌بندی‌هایی است که باید با آن‌ها کنار بیایید. نکته جالبی که این جا وجود دارد، قرار گرفتن تمامی برنامه‌هایی که از اپ استورهای ایرانی دانلود کرده‌‌ام درون یک دسته‌بندی نامشخص و بدون نام درست است. البته این قضیه توجیه پذیر است، زیرا iOS 14 برنامه‌ها را بر اساس دسته‌بندی درون اپ استور دسته می‌کند و نبود برنامه‌های ایرانی درون اپ استور، دلیل این امر است.

فارغ از تمامی این قضایا، اپ لایبرری کمی گنگ است و آنچنان نمی‌توانید به غرایزتان اعتماد کنید که کدام برنامه در کدام دسته‌بندی قرار می‌گیرد. برای مثال اپ «Pinterest» که هم می‌توانست در دسته‌بندی شبکه‌های اجتماعی و هم در دسته‌بندی خلاقیت قرار گیرد، در دسته‌بندی «Other» قرار گرفته. می‌دانم از کلمه «دسته‌بندی» زیاد استفاده کرده‌ام، اما چاره‌ای نیست.

iOS ۱۴؛ نه آنقدر هیجان‌انگیز که تصور می‌کردید

حال به هر دلیل اگر نتوانستید برنامه مورد نظرتان را پیدا کنید، می‌توانید با جستجوی آن در اپ لایبرری یا اسپات‌لایت که به ترتیب با یک سوایپ به سمت پایین در اپ لایبرری و صفحه خانگی فعال می‌شوند، مستقیماً برنامه را اجرا کنید. ممکن است این سوال پیش بیاید که اپ لایبرری که رسالت خود را به درستی انجام نداده، پس به چه کاری می‌آید؟ تفاوت‌ها جایی رقم می‌خورد که شما می‌تواند صفحه‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید را مخفی کرده و تنها به یک صفحه هوم بسنده کنید. ترکیب این ویژگی با ویجت‌ها در آینده می‌تواند رابط کاربری خلوت‌تری را برایتان به وجود بیاورد؛ یعنی چینشی شبیه آن چه که من برای صفحه خانگی گوشی خود در نظر گرفتم.

iOS ۱۴؛ نه آنقدر هیجان‌انگیز که تصور می‌کردید

این دو مورد، از ویژگی‌های کلان iOS 14 بودند. اکنون به ویژگی‌‌های کوچک‌تری می‌پردازم که به نظر من از دو ویژگی ویجت‌ها و اپ لایبرری کاربردی‌تر و صد البته بدیهی‌تر هستند. یکی از این ویژگی‌ها که گفتنش به عنوان یک ویژگی کمی خجالت‌آور هم هست، نمایش تماس به عنوان یک بنر نوتیفیکیشن در بالای صفحه است. اپل بالاخره پس از ۱۳ سال به این نتیجه رسید که تماس‌ها لزوماً نباید به صورت تمام صفحه نمایش داده شوند و در صورتی که کاربر نخواهد پاسخ کسی را بدهد و در عین حال نخواهد تماس را نیز رد کند، مجبور نیست به تماس خیره بماند.

ویژگی بعدی که پلتفرم رقیب و حتی آیپدها هم مدتی می‌شود که به آن مجهز شده‌اند، قابلیت تصویر در تصویر است. به کمک این قابلیت می‌توانید ویدیو خود را به صورت یک پنجره شناور در آورده و علاوه بر تماشای ویدیو، باقی کارهای خود را نیز پیش ببرید. البته این قابلیت تنها درون فیس تایم و اپل تی وی پلاس فعال شده و دیگر توسعه‌دهنده‌ها نیز هنوز برنامه‌های خود را بروزرسانی نکرده‌اند.

iOS ۱۴؛ نه آنقدر هیجان‌انگیز که تصور می‌کردید

نکته جالبی که از همان اول برایم یک سوال شد، سازگاری اپ یوتوب با قابلیت تصویر در تصویر بود. همانطور که می‌دانید تنها در صورتی می‌توان به محتوای یوتوب در پس‌زمینه دسترسی داشت که سرویس اشتراکی یوتوب پریمیوم را خریداری کرده باشید. همانطور که قابل حدس بود این ویژگی برای کاربران عادی یوتوب (من و شما) غیرفعال بوده و به هیچ وجه نمی‌توان تصویر در تصویر را برای ویدیو‌های منتشر شده در این پلتفرم فعال کرد. بنا بر دلایلی سیستم‌عامل اجازه نمی‌دهد در حین پخش محتوای تصویری، اسکرین‌شات بگیرم و آن مستطیل سیاه رنگ نیز به همین دلیل است.

کمی هم از سیری بگویم. سیری به عنوان دستیار صوتی گوگل یکی از اولین دستیارهای صوتی دنیای موبایل است که همراه با آیفون 4S معرفی شد. در طول این سال‌ها سیری دستخوش تغییرات زیادی شده و اپل همواره سعی کرده آن را به دستیاری بهتر تبدیل کند. البته عدم پشتیبانی سیری از زبان فارسی (انتظار دیگری داشتید؟) باعث شده کاربرد آن در بین کاربران ایرانی تنها محدود به سوال‌های ساده شود.

iOS ۱۴؛ نه آنقدر هیجان‌انگیز که تصور می‌کردید

با تمام این اوصاف، سیری ۲۰ برابر اطلاعات بیشتری نسبت به سه سال گذشته می‌داند و علاوه بر آن با گفتن کلمه «Hey Siri» نیز کل نمایشگر شما اشغال نشده و سیری مانند یک سیاه‌چاله رنگی بامزه در پایین نمایشگر نمایان می‌شود. از آن مهمتر این است که پاسخ‌ها نیز مانند نوتیفیکیشن‌ها و تحت عنوان یک بنر در بالای نمایشگر نمایش داده می‌شوند.

iOS ۱۴؛ نه آنقدر هیجان‌انگیز که تصور می‌کردید

اپ ترنسلیت هم به عنوان جایگزین برنامه‌های مترجم به iOS 14 اضافه شده که به کمک آن می‌توانید جملات متنوعی را میان چندین زبان زنده دنیا که فارسی بین آن‌ها دیده نمی‌شود، ترجمه کنید. این قابلیت به صورت آفلاین هم در دسترس بوده، ولی اپل می گوید شاید به اندازه زمانی که گوشی آنلاین است، دقیق نباشد. در هر صورت می‌توانید زبان‌های مورد نیاز خود را دانلود کرده و به صورت آفلاین از قابلیت‌های آن استفاده کنید. لازم به ذکر است که سافاری نیز اکنون می‌تواند صفحات را به زبان پیش‌فرض گوشی ترجمه کند.


حریم خصوصی

به نظر من اپل در بخش حریم خصوصی از دیگر رقبای خود جلوتر است و هر سال نیز به این فاصله می‌افزاید. تغییر جدید امسال، اضافه شدن دسترسی‌های انتخابی به عکس‌هاست. برای مثال اگر اپلیکیشنی از شما اجازه دسترسی به گالری را بخواهد، شما می‌توانید دسترسی برنامه را محدود به عکس‌های انتخابی خودتان کنید. تحت این شرایط برنامه نمی‌تواند عکس‌های دیگر را ببیند و خیالتان از بابت امنیت و حریم خصوصی‌تان نیز راحت است.

iOS ۱۴؛ نه آنقدر هیجان‌انگیز که تصور می‌کردید

موضوع دیگر نشانگرهای فعال بودن میکروفون و دوربین است که به ترتیب با نقطه‌های نارنجی و سبز در سمت راست بالای نمایشگر نشان داده می‌شود. این نقاط به نوعی نقش آن LED کنار وبکم لپ‌تاپ را ایفا می‌کنند که به شما می‌گوید فعال است یا خیر. همچنین پس از این که کارتان با برنامه‌ای تمام شد، می‌توانید برنامه‌ای که اخیراً به میکروفون یا دوربین دسترسی داشته است را در نوتیفیکیشن سنتر مشاهده کنید.

iOS ۱۴؛ نه آنقدر هیجان‌انگیز که تصور می‌کردید

قابلیت «Sign-in With Apple» هم بروزرسانی‌هایی را دریافت کرده است. اگر این قابلیت را فعال داشته باشید و برنامه‌های شخص ثالث نیز از آن پشتیبانی کنند، می‌توانند با تغییر حساب خود به این قابلیت، امنیتتان را بیش از پیش تضمین کنید. همین تغییرات مربوط به حریم خصوصی در سافاری هم مشاهده می‌شود. سافاری می‌تواند گزارشی از تمام ترکرهای تبلیغاتی را به شما ارائه دهد و در عین حال آن‌هایی را هم که می‌تواند، مسدود می‌کند.


موارد دیگر

به جز دو مورد فوق، ویژگی‌های محسوس دیگری به iOS 14 اضافه نشده است. البته مصرف باتری نسبت به قبل بیشتر شده. سرعت گوشی پیش از این هم بالا بود و در نتیجه تغییر را احساس نمی‌کنید. همانطور که در ویدیو هم به آن اشاره کردم، این نسخه از سیستم‌عامل ویژگی‌های ریز زیادی دارد که گردآوری تمامی آن‌ها در یک مطلب یا در یک ویدیو امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل طی روزهای آتی از ویژگی‌های ریز و درشت آن بیشتر برایتان خواهم گفت.


جمع‌بندی

زمانی که iOS 13 با آن همه باگ و مشکلات متعدد منتشر شد، حدس می‌زدم که اپل سیستم‌عامل بعدی خود را به منظور بهبود مشکلات نسل فعلی و بدون ویژگی‌های شاخصی عرضه می‌کند. همچنین قابل حدس بود که آیفون‌هایی که از iOS 13 پشتیبانی می‌کردند نیز نسخه جدید را دریافت کنند. چرا که پیش از این نیز اپل با انتشار iOS 11 که پر از باگ‌های ریز و درشت بود هم نشان داده بود نسخه بعدی را به منظور بهبود مشکلات کاربران و بدون ویژگی‌ جدیدی منتشر می‌کند.

پس بی‌راه نیست بگوییم که iOS14، در اصل همان iOS 12‌ای بود که برای iOS 11 منتشر شده و تنها هدفش بهبود مشکلات iOS 13 است. در زمان نگارش این مطلب، بسیاری از برنامه‌ها هنوز بروزرسانی نشده‌اند و در نتیجه با قطعیت نمی‌توان از بسیاری از کم و کاستی‌ها صحبت کرد. به خصوص ویجت‌ها که هنوز مشخص نیست آیا قرار است آیکون‌های بزرگ بمانند یا اپل خواب دیگری برایشان دیده است.

در نتیجه اگر آیفون 6S و حتی SE نسل اول یا جدیدتر دارید، می‌توانید گوشی خود را به iOS 14 بروزرسانی کنید و از ظاهر جدید آن لذت ببرید. اما انتظار تغییرات بنیادی را نداشته باشید.

 

منبع: دیجی کالا و دیجیاتو

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:0
Iran (Islamic Republic of)
12:11 - 1399/07/01
مصرف باتری بشدت زیاد شده بنظر من دانلود ای او اس 14 اشتباهه پدر باتری درمیاد
پاسخ ها
بدون نام
United States of America
۰۳:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
.دارک مد استفاده کن تا پدرش زیاد در نیاد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
فنی آتل_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
ترجمه زندگی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
اورانوس_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر آزاد خواه_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر