افزایش ۳۰ تا ۷۰درصدی حقوق بازنشستگان
۱۰۳۹۵۴۸
۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۴
۲۳۶۴
با مصوبه جدید (یک‌شنبه گذشته) آیین‌نامه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در هیئت دولت و اختصاص 18 هزار میلیارد تومان به آن، از این ماه (مهرماه) مبالغ درنظرگرفته به فیش‌های حقوقی بازنشستگان افزوده خواهد شد.

روزنامه خراسان: با مصوبه جدید (یک‌شنبه گذشته) آیین‌نامه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در هیئت دولت و اختصاص 18 هزار میلیارد تومان به آن، از این ماه (مهرماه) مبالغ درنظرگرفته به فیش‌های حقوقی بازنشستگان افزوده خواهد شد.

بر اساس آن‌چه اعلام شده، با اجرای این طرح، حقوق بازنشستگان هر گروه شغلی باید معادل 90 درصد میانگین حقوق شاغلان همان گروه باشد؛اتفاقی که تاثیر قابل‌توجهی در بهبود سطح معیشتی حدود 2میلیون و 200 هزار بازنشسته کشوری و لشکری خواهد داشت.

طبق جداول منتشرشده، حقوق بازنشستگان کشوری حدود 30 تا 70 درصد افزایش پیدا می‌کند.همچنین باتوجه به خبرهای منتشرشده درباره میزان حقوق بازنشستگان لشکری، افزایش حقوق این گروه از بازنشستگان نیز از بازنشستگان کشوری کمتر نخواهد بود.

جزئیات مصوبه دولت

ابتدای امسال بود که دولت 10 هزار میلیارد تومان اعتبار برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری اختصاص داد و با این کار، علاوه بر افزایش 15 درصدی حقوق همه شاغلان و بازنشستگان، مبلغ دیگری نیز طبق جداول تعیین‌شده به حقوق بازنشستگان اضافه شد. حالا در آغاز شش‌ماهه‌دوم سال 99، دومین مرحله متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری با اختصاص 18 هزار میلیارد تومان اجرایی شده است. بر اساس اعلام دولت، بودجه اجرای متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری، از محل واگذاری سهام‌های دولتی (به ارزش تقریبی و تا سقف۱۸۰ هزار میلیارد ریال)، به صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح تامین می‌شود.

افزایش 30 تا 70 درصدی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

البته چنان‌چه ارزش قطعی سهام، بیش از ارزش برآوردشده باشد، با پیشنهاد سازمان خصوصی‌سازی و تصویب هیئت واگذاری، تعدیلات لازم اعمال خواهد شد. اما در آن سوی ماجرا، صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی مکلف شده‌اند عدالت در نظام پرداخت و متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت‌پوشش خود را اجرایی کنند، با ملاک رساندن حقوق بازنشستگان به ۹۰ درصد میانگین حقوق مشمول کسور بازنشستگی شاغلان هم‌طبقه.

صدور احکام جدید، به زودی

پس از آن‌که روز یک‌شنبه سخنگوی دولت از تصویب آیین‌نامه این طرح خبر داد، «اکبر افتخاری» رئیس صندوق بازنشستگی کشوری هم در صفحه اینستاگرامی خود خطاب به بازنشستگان کشوری سه نکته را اعلام کرد:

یک: تا چند روز دیگر احکام جدید صادر و اعلام می‌شود. لطفا شکیبا باشید تا روال قانونی و اجرایی طی شود.

دو: از مهرماه به بعد، حقوق بازنشستگان کشوری براساس آیین‌نامه همسان‌سازی پرداخت خواهد شد.سه: همه اطلاعات را پس از صدور احکام می‌توانید با مراجعه به سایت صندوق بازنشستگی کشوری در حکم جدید خود مشاهده بفرمایید. هر دو سایت Sabasrm.ir و Cspf.ir.

چه کسانی مشمول افزایش حقوق نمی‌شوند؟

اما طبیعتا طرح متناسب‌سازی حقوق شامل برخی بازنشستگان نمی شود؛ هرچند که احتمالا تعداد این افراد اندک خواهد بود. «اکبر شیرمحمدی» مدیرکل فنی صندوق بازنشستگی در این‌باره به ایرنا گفته است:

*کسانی که درگروه‌های شغلی خود افزایش حقوق بازنشستگی آن‌ها عدد بالایی را نشان می‌دهد، مشمول این قانون نشدند.

*امسال حدود ۱۰ درصد بازنشستگان با حقوق بالا نسبت به میانگین گروه خود، مشمول قانون همسان‌سازی حقوق نشدند و تنها ۱۵ درصد افزایش حقوق سنواتی به آن‌ها تعلق گرفت؛ زیرا دریافتی حقوق آن‌ها از گروه همترازشان بالاتر بوده است؛ بنابراین، همسان‌سازی به آن‌ها تعلق نگرفت.

*در سال 97، حدود ۸۳ درصد از بازنشستگان مشمول همسان‌سازی شدند و 17 درصد مشمول نشدند، در سال ۹۸ نیز ۱۳ درصد مشمول این قانون نشدند.

انتشار جدول‌های تاییدنشده

اگرچه تا عصر دیروز جدول رسمی میزان افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری منتشر نشد، اما فعالان صنفی این دو گروه، جدول‌های مربوط به آن را در فضای مجازی و برخی خبرگزاری‌ها منتشر کردند؛ جدول‌هایی که به ادعای آن‌ها، نسخه نهایی و ملاک و معیار اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق هاست. ما نیز تاکید می‌کنیم که این جدول ها توسط نهادهای رسمی تاییدنشده بااین‌حال با توجه به عدم تکذیب آن از سوی این سازمان‌ها و تاکید فعالان صنفی بر صحت آن، شاید بتوان هم‌اکنون آن را تنها معیار و سند موجود درباره جزئیات طرح به‌شمار آورد.

افزایش 30 تا 70 درصدی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

افزایش 30 تا 70 درصدی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری

چند نکته

*برای بازنشستگان فروردین 88 به بعد، آخرین طبقه درج‌شده در آخرین حکم شاغلی یا اولین حکم بازنشستگی ملاک عمل است. با این توضیح که «طبقه» از یک تا 16 بوده و معادل ردیف‌های 5 تا 20 می‌باشد. به طور مثال طبقه یک معادل گروه 5 و طبقه 16 معادل گروه 20 خواهد بود.

*بازنشستگان با 30 سال سابقه که حداقل 2 سال سابقه مدیریت داشته باشند، حدود 250 تا 350 هزار تومان افزایش حقوق بیشتری خواهند داشت. ملاک مدیریت، داشتن حداقل 2 سال مدیریت یا معاونت است.

*کارمندانی که در مناطق جنگ‌زده با حکم یا ابلاغ خدمت کرده باشند، به ازای هر سال از امتیاز مربوط برخوردار خواهند شد.

*عائله‌مندی و حق اولاد، همانند گذشته علاوه بر مبالغ مندرج در جدول، به مشمولان پرداخت خواهد شد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:11
Iran, Islamic Republic of
07:25 - 1399/07/02
باید حقوق مسیولین هم کم بشود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
تعداد زیادی از کارگران مشاغل سخت و زیان اور زیر ۳۰٪ اضافه حقوق نسبت به... "سال گذشته" ...داشته اند ! دولت بی تفاوت و بی غم !
Iran, Islamic Republic of
07:36 - 1399/07/02
خخخخخخخخخخخ
افزایش حقوق
پاداش
وام بلا عوض
فقط و فقط برای بازنشستگان لشکری و کشوری
بازنشستگان تامین اجتمایی آدم نیستند
یعنی اصلا آنها ایرانی نیستند
دقیقا مثل نژاد پرستان آمریکا برخورد میکنند
بازنشستگی لشکری و کشوری صاحب دارد، ولی ما یتیم هستیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
صندوق تامین اجتماعی برای دولت تامین مالی میکند تا بدهد به لشکری و کشوری ولی به خود اعضا زهر مار هم نمیدن .
تامین اجتماعی حیاط خلوت دولتها بوده همیشه .
Iran, Islamic Republic of
07:47 - 1399/07/02
این قانون ۸ سال پیش تصویب شد این مدت پول بازنشسته ها را کی خورده چرا باید حقوق مسئولین بی مسئولیت اینقدر زیاد باشه ومردم اینهمه در فقر زندگی کنن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
دقیقا . چرا مابه التفاوتش را به مردم نمیدن؟ ...
Iran, Islamic Republic of
07:54 - 1399/07/02
حالا هی جاربزنید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
چندماه است دارن نقاره میزنن که همسان سازی وافزایش حقوق اماخبری نیست که نیست
برترینهاخواهشاتاخبری صحت نداره چاپ نکن
یعنی هروقت اضافه شدشماچاپ کنید
همسان سازی انجام شد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
بازنشستگان تامین اجتماعی چرا همسان سازی نمیشه ما که کارمتد دولت بودیم خدا ازتون نگذره
Iran, Islamic Republic of
07:59 - 1399/07/02
خداراخوش می آید چرا فکری به حال ما.مستمری بگیران جانبازان بسیجی تامین اجتماعی کسر دودرصدازحقوق بابت بیمه که معاف می باشند دیوان عدالت رای به عدم کسروعودت داده ولی تامین اجتماعی امتناع می کند تعبیض بین جانبازان مگه خونی ازاوناریخته ازمارنگین تره ازخدابترسید این حکومت عدل علی برای عدی کسر نمی گردد
Iran, Islamic Republic of
08:30 - 1399/07/02
بازنشستگان تامین احتماعی نصف این حقوقها را هم نمیگیرند در حالیکه بیمه تکمیلی دوبرابر باید پرداخت کنن با حداقل خدمات و هیچ دارویی شامل آن نمیشود کلن زیر خط فقرن و از عدالت بدور است اینهمه تبعیض
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1399/07/02
این همه تبلیغ حالا ببینم چکار میکنند
خیلی خوشبین نیستم
تعجب میکنم دولت ها چرا بجای اینکه در ابتدای سرکار آمدن برای مردم کاری کنند میذارن برای سال آخر
اینکار چرا سال اول این دولت انجام نشد!!!
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1399/07/02
اما این افزایش حقوق‌ها باعث بوجود اومدن تورم شدید خواهد شد و رانی وتورم بیشتر درراه است چون وقتی نقدینگی افزایش پیدا کند ازاون طرف پول بی ارزش میشه وتورم ونگرانی وبدبختی باخودش میاره بجای اینکارها ارزش پول ملی را بالا ببرید تا رفاه نسبی بشه بااینکار ملت نابود میشن ی مشت بیسواد تصمیماتی می‌گیرند که ازعواقبش بی اطلاع هستند تعجب می‌کنم این همه باسواد داریم چرا اینو به مسولین گوشزد نمیکنند
Iran, Islamic Republic of
08:33 - 1399/07/03
پس تامين اجتماعي ها كه اكثريت در كشور هستن چي چرا اين همه تبعيض و ناعدالتي
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج