عُدَی و قُصَی؛ درباره وارثان بی‌رحم صدام
۱۰۳۹۵۷۷
۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
۱۱۸۰۱
عُدَی و قُصَی صدام، طی ۲۴ سال دوران دیکتاتوری پدرشان، به چه جنایت‌های عجیب و غریبی دست زدند؟

روزنامه خراسان - جواد نوائیان رودسری: برخی صفحات تاریخ را، حتی مورخانی که به شنیدن جنایت‌های جانیان تاریخ عادت کرده‌اند هم، نمی‌توانند بخوانند. برخی از شخصیت‌های تاریخی، آن‌قدر وحشی و خبیث هستند که رفتارهایشان در حجم ذهنی مریض احوال‌ترین بیماران روانی قرار نمی‌گیرد؛ واقعاً هیچ واژه‌ای نمی‌تواند معنای واقعی کنش‌ها و جنایت‌های آن‌ها را برای مخاطب تشریح کند.

ژن خونخواری در پسران صدام

صدام و فرزندانش، دقیقاً از همین قماش هستند؛ شبه‌آدم‌هایی که داستان جنایت‌هایشان را نمی‌شود خواند؛ موجودات پلیدی که جهان را با وجود متعفن خود، به گند کشیدند و کارنامه سیاه زندگی سراسر نکبت آن‌ها، تاریخ را در مقابل آیندگان شرمنده می‌کند. آن‌چه در این نوشتار، به اختصار بررسی می‌شود، برگ‌هایی از جنایات هولناک قصی و عُدی، پسران صدام است.

هنگامی که مشغول خواندن متن می‌شوید، گاهی تصور می‌کنید که در تالار‌های قصر کُنت دراکولا هستید و زمانی این احساس را دارید که «طلسم باسکرویل»، وحشتی که آرتور کانن‌دایل در یکی از داستان‌های شرلوک هلمز به تصویر کشیده بود، عینیت پیدا کرده‌است؛ اما این‌ها نه‌داستان هستند و نه توهم؛ واقعیت‌هایی است هولناک که در اوراق تاریخ ماندگار شده است.


عُدَی صدام؛ جانی بی‌کلّه!

عدی صدام، فرزند اول دیکتاتور عراق، در سال ۱۹۶۵ به دنیا آمد؛ زمانی که پدرش با خونریزی و وحشی‌گری، زمام امور عراق را به دست گرفت، عدی فقط ۱۴ سال داشت؛ اما راه و رسم آدمکشی و جنایت را به‌تمامی از پدرش آموخته بود. قیافه او بیش از برادر کوچک‌تر، یعنی قصی، به صدام شباهت داشت و بسیاری اعتقاد داشتند که هرزگی و لاابالی‌گری را هم از پدر ارث برده بود. عدی خیلی زود دست به کار شد؛ فقط ۱۵ سال داشت که اولین آدمکشی خودش را انجام داد؛ او از همان سنین، اهل می‌خوارگی و بدمستی بود و نخستین خون را هم در همین حالت ریخت.

صدام در ابتدای کار از اطوار پسرش لذت می‌برد و معتقد بود مرد باید این‌گونه باشد! اما وقتی در اکتبر سال ۱۹۸۸، در یک مجلس رسمی، «کامل حنا ججو»، محافظ مسیحی صدام را هدف گلوله‌های پیاپی قرار داد و به قتل رساند و کُفر صدام را درآورد، دیکتاتور عراق فهمید که جانی‌بودن تنها، برای خوب‌بودن پسرش کفایت نمی‌کند، وقتی عقلی در کله ندارد!

ژن خونخواری در پسران صدام

به همین دلیل، دیگر مشاغل حساس را به عُدی واگذار نکرد و با وجودی که او پسر بزرگ‌تر بود، ترجیح داد قصی را که هم زیرک‌تر و هم بی‌رحم‌تر بود، جانشین خود کند. علا بشیر، پزشک خانوادگی صدام که با روحیات عدی از نزدیک آشنا بود، او را مبتلا به بیماری حاد روانی می‌داند؛ بشیر معتقد است که بیماری عدی به ویژه بعد از ترور او در اواخر دهه ۱۹۸۰ بیشتر شد.

او به شکار زنان و دختران بخت‌برگشته می‌پرداخت و پس از آزار شدید جسمی و تعرض به آن‌ها، با فجیع‌ترین شکل‌ممکن، به زندگی‌شان خاتمه می‌داد. یکی از این زنان، همسر یکی از ژنرال‌های عراقی بود که عدی او را متهم به خیانت کرد و پس از قتل همسرش، وی را به زندان انداخت و به حبس ابد محکوم کرد.

عدی وسایل شکنجه ویژه خودش را اختراع کرده بود؛ یحیی عادل، بدل عدی، درباره اتاق‌های شکنجه مخصوص عدی که در ویلای دورافتاده‌ای تدارک دیده شده بود، می‌گوید: او یک قاب آهنی ساخته بود که افراد را درون آن‌ها قرار می‌داد؛ این قاب پیچ‌هایی داشت که به تدریج سفت می‌شد و به گوشت بدن فرد فرو می‌رفت. بار‌ها شاهد بودم که وقتی آن بدبخت فریاد می‌کشید، عدی قهقهه می‌زد و می‌گفت بیشتر پیچ‌ها را سفت کنند.

ژن خونخواری در پسران صدام

او به موادمخدر هم معتاد بود. صرف‌نظر از رفتار‌هایی که یحیی عادل گزارش داده‌است، نوع برخورد عدی با ورزشکاران عراقی نیز، عجیب و غریب بود؛ او که توسط صدام، به عنوان رئیس کمیته ملی المپیک عراق منصوب شده بود، خانواده‌های ورزشکاران را گروگان می‌گرفت و تهدید می‌کرد اگر مدال نیاورند، به زنان تجاوز می‌کند و مردان را زنده‌زنده می‌سوزاند!

فوتبالیست‌های قدیمی عراق، هنوز هم طعم دردناک شلاق‌های عدی را به یاد دارند؛ او آن‌ها را «سگ» و «میمون» خطاب می‌کرد و برای تنبیه در چاه فاضلابشان می‌انداخت. وقتی در سال ۲۰۰۰، در مسابقات مقدماتی جام‌جهانی، تیم فوتبال عراق با نتیجه چهار بر یک، مغلوب لبنان شد، عدی دستور داد «هاشم حسن» دروازه‌بان تیم و «قحطان شاطر» فوتبالیست دیگر عراقی را که به عقیده او در این باخت نقش داشتند، به مدت سه روز و در فاصله‌های زمانی کم، شلاق بزنند.

بقیه فوتبالیست‌ها هم، از کتک‌های عدی در امان نماندند و تعدادی نیز، سر از چاه توالت درآوردند. عُدی حتی در خانواده نیز، به هرزگی و لاابالی‌گری می‌پرداخت. برخی فرار حسین کامل، داماد صدام را به اردن، ناشی از تهدید عدی می‌دانند؛ او مست و لایعقل وارد مهمانی حسین کامل شده و به سمت او تیراندازی کرده بود. عُدی در بمباران پناهگاهش در موصل، به تاریخ ۲۲ ژوئیه سال ۲۰۰۳، در ۳۸ سالگی کشته شد.


قُصَی صدام؛ جانی زیرک!

قصی صدام در سال ۱۹۶۶ به دنیا آمد؛ یک‌سال بعد از تولد عدی. قصی برخلاف برادرش، اهل هیاهو نبود؛ کمتر هرزگی می‌کرد و بیشتر دوست داشت مثل پدرش در فضای سیاهی که ناشی از سیاست‌های وحشی‌گرانه حزب بعث بود، تقلا کند و در سایه باقی بماند. قصی از همان ابتدا به صدام نشان داد که هر اندازه که پدر دوست دارد، بی‌رحم است و در همان حال، آرام و محتاط. صدام به او اعتماد کامل داشت؛ آن‌قدر که در روز‌های پایانی، قصی یکی از دو نفری بود که می‌دانست صدام دقیقاً کجا مخفی شده‌است.

قصی پس از فرار پدرش از بغداد، حاکم این شهر بود. اما اگر فکر می‌کنید این ویژگی‌ها باعث می‌شود تا در سیاهه جنایات او، کمتر از عدی قتل و تجاوز و کشتار ببینیم، سخت در اشتباه‌اید! قصی بر خلاف برادرش، همیشه به جنایت در مقیاس وسیع فکر می‌کرد.او همان جنایتکاری است که به دلیل دشمنی با شیعیان، دستور قتل‌عام آن‌ها را صادر کرد و فرمان داد نیزار‌های جنوب را آتش بزنند. فیلم‌های وحشتناکی که با عنوان جنایت‌های صدام، پس از مرگ وی منتشر شد، عموماً عملیات‌هایی بود که زیرنظر شخص قصی انجام می‌گرفت.

ژن خونخواری در پسران صدام

یکی از مشاوران او، بعد‌ها فاش کرد که قصی، زیاد حرف نمی‌زد، اما دوست داشت زغال شدن افراد را در آتش ببیند؛ آن هم در حالی که زنده زنده می‌سوزند! صدام می‌خواست قصی را برای جانشینی خود معرفی کند؛ معتقد بود با شخصیت نامتعادل او و روحیه توام با خونخواری‌اش، می‌توان سال‌ها عراق را در آتش پرلهیب دیکتاتوری حزب بعث و خاندان صدام نگه داشت.

قصی از شکنجه‌کردن زندانیان لذت می‌برد؛ اما بیشتر دوست داشت خودش این کار را انجام دهد. برخی گزارش‌ها از نقش او در شکنجه و شهادت برخی اسرای ایرانی حکایت دارد. قصی چه در زمان جنگ تحمیلی علیه ایران و چه در زمان سرکوب قیام مردم کُرد عراق، علاقه فراوانی به زدن تیرِ خلاص داشت؛ او عاشق کشتار در حجم بالا بود؛ به‌خصوص اگر این کشتار، به دست خودش انجام می‌شد.

قصی برخلاف پدرش که علاقه فراوانی به فیلم «پدرخوانده» داشت و خود را «دون کارلئونه» تصور می‌کرد و مثلاً می‌خواست ادای رؤسای مافیا را دربیاورد، اصلا اهل تعارف نبود؛ در واقع این قصی بود که با تحریک برادرش عدی، جنجال مهمانی منزل کامل حسین، شوهرخواهر خودش را به‌پاکرد و او را واداشت از عراق بگریزد تا بعد، نقشه قتل وحشیانه وی را بکشد؛ طرحی که صدام هم از آن حمایت کرد و نشان داد چندان هم در نقش پدرخوانده فرو نرفته است! قصی هم در بمباران ۲۲ ژوئیه ۲۰۰۳ موصل کشته شد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 34
در انتظار بررسی:24
Iran, Islamic Republic of
08:55 - 1399/07/02
تو کشورهای عربی براشون احترام زیادی قائلن البته بخاطر دخالتهای ایران میگن خوب کرد به ایران حمله کرد
پاسخ ها
بی نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
عجب!!!!
پریماه
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
از عراقی ها بپرس ازش متنفرن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
از کجا میدونی؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
دقیقا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
الان بچه های همینا یعنی نوه های صدام دارن تو اروپا زندگی میکنن و تو پول غلت میزنن. فقط منصب دولتی رو از دست دادن وگرنه همه جوره زندگی به کامشونه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
سلام،آمریکا صد تا پایگاه و بیشتر در عراق داره ،کارش دخالت نیست بعد ما که همسایه هستیم واز مرز هامون مراقبت می کنیم،دخالت میکنیم!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
تو کشور عراق تا صدام بود قیمت یه خودکار از شمال تا جنوبش یک نرخ بوددددددددد
Iran, Islamic Republic of
09:39 - 1399/07/02
فامیلی شون صدام نیست، صدام اسم کوچیک پدرشون بوده، صدام حسین عبدالمجید
Iran, Islamic Republic of
09:54 - 1399/07/02
آخر هم که آمریکایی ها اعدامشون کردن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
بایدواقعیات راقبول کنیم اگرامریکانبوداین دیکتاتورهاهنوزجنایت میکردن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
آمریکا خودش صدام رو گنده کرد.خبر نداری؟
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1399/07/02
باید دید کشورهای دیگه درباره ی وارثان بیرحم بقیه ی کشورها چه نظری دارند؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
ایولا
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1399/07/02
لعنتالله علی قوم ظالمین
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1399/07/02
لعن الله علی ارواحهم الخبیثه
United Arab Emirates
10:17 - 1399/07/02
الان مردم عراق چه شیعه چه سنی آرزو دارن یکی مثل صدام داشته باشن اینا که بعد او اومدن از نظر جنایت و بی لیاقتی دست اونو از پشت بستن
پاسخ ها
پریماه
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
اینو از کجات اوردی ها
ما که برای زیارت رفتیم بهشون میگفتیم ما از عراقی ها بخاطر جنگ و چکار با جون هامون کردن خوشمون نمیاد تو جواب بهمون میگفتن خدا لعنت کنه صدام رو که تمام ملت عراق رو عذاب میداد تقصیر ما نبوده فلان بمان
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
از نظر جنایت؟ گویا مطلب رو خوب نخوندی.البت آمریکاییها هم خیلی عراقی کشتند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
دقیقا منتها مردم هیجانی ایران منفی میزنن عراقیها که هیچ بیشتر کشورهای عربی صدام و دوست دادن و براش خیرات میدن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
چرند نگید خواهشا
مردم عراق هنز وقتی اسم صدم میاد تن و بدنشون میلرزه.
الان اوضاع کشورشون خیلی بهتره از اون زمانه. اونموقع به خاطر وجود دیکتاتوری، همیشه ظاهر کار حفظ میشد ولی الان دیگه ظاهر و باشن یکیه
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1399/07/02
اقا اینا اگه زنده میبودن میشدن یه وحشی تر از محمد بن سلمان خونخوار
France
10:44 - 1399/07/02
پناه بر خدا ازبندگانش!
Iran, Islamic Republic of
11:00 - 1399/07/02
متاسفانه بشریت و هشت میلیارد انسان بازیچه یک عده آدم روانی و قدرت طلب شده اند امیدواریم روزی برسد که دنیا پر از صلح باشد و همه در آرامش که فکر کنم این فقط یک آرزوست
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1399/07/02
اگه امريكا خدمتشون نميرسيد اينا هنوز زنده بودن و به جناياتشون ادامه ميدادند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
اگر آمریکا نبود الان صدام و بن لادن و داعش داشتن برا خودشون جولان میدادن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
آمریکا خودش آورد خودش برد.مثل پهلوی ها
Iran, Islamic Republic of
11:25 - 1399/07/02
اینا برای مردم عراق عالی بودن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
عزیز دل چرند نگو، مردم عراق هنوز با شنیدن اسم صدان تن و بدنشون میلرزه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
شفیق دل نظر بنده رو متوجه نشدی ، یعنی برای مردم . بی فرهنگ عراق ، صدام عالی بود
Iran, Islamic Republic of
11:35 - 1399/07/02
این جنایتکاران چطور میخوان جواب خدارو بدن؟!
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1399/07/02
جنایتکارتر از آمریکاییها وجودندارد
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1399/07/02
لعنت اله علی قوم الظالمین
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج