اولین تصاویر واضح و روشن از نانوفواره‌ها
۱۰۳۹۷۸۶
۰۲ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
۱۵۶۵
نانوفواره‌ها نور‌های روشن و نازک عمود بر ساختار‌های مغناطیسی جو خورشید هستند که تاج نامیده می‌شوند. آن‌ها به عنوان دلیلی واضح برای وجود نانوشراره‌ها (nanoflares) در نظر گرفته می‌شوند.

خبرگزاری ایسنا: نانوفواره‌ها نورهای روشن و نازک عمود بر ساختارهای مغناطیسی جو خورشید هستند که تاج نامیده می‌شوند. آنها به عنوان دلیلی واضح برای وجود نانوشراره‌ها(nanoflares) در نظر گرفته می‌شوند.

نانوشراره‌ها انفجارهای کوچکی در خورشید هستند که تشخیص آنها دشوار است. آنها بسیار سریع و ریز هستند و این به آن معنا است که تشخیص آنها روی سطح روشن خورشید سخت است. محققان بر این باورند که هر نانوفواره توسط یک فرآیند اتصال مجدد مغناطیسی در جایی که میدان‌های مغناطیسی پیچ خورده به طور ناگهانی تغییر می‌کنند، آغاز می‌شوند. با اتصال مجدد می‌توان اتصال مجدد دیگری را ایجاد کرد و بهمنی از نانوفواره را در تاج خورشید ایجاد کرد و این فرایندی است که می‌تواند انرژی گرم کننده تاج را ایجاد کند.

حال محققان در یک مطالعه جدید اولین تصاویر واضح و روشن از نانوفواره را در یک فرآیند منتشر کردند. دانشمندان از طریق این مطالعه قصد داشتند دریابند چرا جو خورشید از سطح زمین گرمتر است. آنها می‌خواستند نظریه‌های مختلفی که باعث این گرم شدن می‌شود را بررسی کنند. برای این منظور، آنها به مأموریت طیف نگار تصویربرداری رابط منطقه ناسا(IRIS ) مراجعه کردند. تصویربردار این ماموریت به خوبی می‌تواند اجرام روی سطح خورشید که به سختی قابل مشاهده هستند را بزرگنمایی کرده و نشان دهد و این قابلیت به محققان نمای کاملی از خورشید ارائه می‌دهد تا توسط آن بتوانند نانوفوراه‌ها را تشخیص دهند.

محققان هنگامی که نانوفوراه‌ها را شناسایی کردند با رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید ناسا(SDO) و رصدخانه هینود و آژانس اکتشاف هوافضا ژاپن، آژانس فضایی اروپا و ناسا برای بدست آوردن اطلاعات کامل، همکاری کردند.

محققان مشاهدات بسیاری را با شبیه سازی‌های پیشرفته برای بازآفرینی پدیده‌هایی که در خورشید مشاهده کردند، ترکیب کردند. این مدل‌ها نشان داد که نانوفواره‌ها حاصل اتصال مجدد میدان مغناطیسی و نانو شراره‌ها هستند و در گرم شدن تاج در شبیه سازی‌ها نقش دارند.

محققان در انتها گفتند: برای تعیین فرکانس نانوفواره و نانو شراره‌های سراسر خورشید و میزان انرژی آنها در گرم شدن تاج خورشید، مطالعات بیشتری لازم است.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج