رونمایی از ۱۵ کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰
۱۰۴۰۸۷۳
۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰
۵۲۶۷
تسنیم وضعیت ۱۵ کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ را در گفتگو با خودشان یا نزدیکانشان بررسی کرده است.

خبرگزاری تسنیم وضعیت ۱۵ کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ را در گفت‌وگو با خودشان یا نزدیکانشان بررسی کرده است.

در شرایطی که کمتر از ۹ ماه به موعد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ زمان باقی مانده، گمانه ها درباره گزینه های بالقوه صندلی ریاست پاستور رو به فزونی گرفته و پرداختن به آمدن یا نیامدن چهره های سیاسی به کارزار انتخاباتی ۱۴۰۰ به یکی از سوژه های روتین رسانه های کشور بدل شده است.

اما فارغ از گمانه زنی ها، برخی چهره ها که تاکنون بعضاً نامشان از سوی رسانه ها به عنوان گزینه های احتمالی انتخابات ۱۴۰۰ مطرح شده، به فراخور شرایط به این گمانه‌زنی‌ها واکنش نشان داده‌اند که در این گزارش به برخی از این واکنش‌ها پرداخته‌ایم:

رونمایی از کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰

محمدجواد ظریف: در گفت‌وگوی کوتاهی که اخیراً در حاشیه جلسه هیئت دولت با خبرنگار حوزه دولت تسنیم داشت، در واکنش به این سوال که چرا با وجود تکذیب اخیرش ولی باز هم به عنوان یکی از گزینه‌های بالقوه ریاست‌جمهوری از او یاد می‌شود، گفت: «قسم حضرت عباس را میخورم ...» اما جمله خود را به پایان نرساند و در ادامه در پاسخ به این سوال که یعنی شما در هر صورت برای انتخابات نمی‌آیید؟ با حالتی آمیخته با همان لبخند همیشگی گیت خروج حیاط پاستور را ترک کرد.

البته ظریف در ماه های گذشته در مصاحبه ای که به شکل زنده در یکی از شبکه های اجتماعی داشت، در واکنش به احتمال حضورش در انتخابات ۱۴۰۰ گفته بود: «به‌ضرس قاطع می‌گویم در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت نخواهم کرد.»

محمدرضا عارف: علیرضا خامسیان مشاور و مسئول رسانه ای عارف در گفت وگو با تسنیم، هرگونه فعالیت انتخاباتی وی برای ۱۴۰۰ را رد کرد. با این‌وجود علی صوفی از چهره های نزدیک به عارف در گفت وگو با تسنیم، از عارف و جهانگیری به عنوان گزینه‌های بالقوه اصلاح طلبان برای ۱۴۰۰ نام برد.

اسحاق جهانگیری: معاون اول رئیس جمهور در روزهای گذشته در واکنش به سوال خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه گفته می شود شما به عنوان یکی از کاندیداهای ۱۴۰۰ هستید؟ گفت: «چرا سوالات سیاسی می پرسید؟!»

علی نیکزاد: وی که هم اکنون نائب رئیس دوم مجلس است، در ماه های اخیر نامش به عنوان یکی از گزینه های نشستن بر صندلی ریاست پاستور مطرح بوده است. با این حال نیکزاد در گفت وگو با تسنیم در واکنش به احتمال کاندیداتوری اش گفت: «رسانه‌ها آزادند که هرچه دلشان خواست بنویسند ولی بنده تاکنون هیچ مصاحبه‌ای راجع به این موضوع نداشته‌ام.»

علی لاریجانی: رئیس مجالس هشتم، نهم و دهم که ترجیح داد برای انتخابات مجلس یازدهم دیگر خود را در معرض رای مردم قرار ندهد، در ماه های گذشته همواره به عنوان یکی از گزینه های بالقوه برای انتخابات ۱۴۰۰ مطرح بوده است. با این وجود یکی از نمایندگان سابق مجلس که از چهره های نزدیک به لاریجانی محسوب می شود، هرگونه فعالیت رئیس سابق مجلس برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری را رد کرد.

پدرام پاک آئین مدیرکل روابط عمومی سابق مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: بنظر نمی‌رسد آقای لاریجانی برنامه‌ای برای انتخابات داشته باشد.

محسن رضایی: علی رغم اینکه در دوره های گذشته ۴ بار شانس خود را برای تکیه زدن بر صندلی ریاست جمهوری امتحان کرده اما با این حال فعالیت مستمر او در شبکه های اجتماعی، گمانه زنی ها مبنی بر کاندیداتوری مجدد وی در ۱۴۰۰ را افزایش داده است. با این وجود یکی از نزدیکان دبیر فعلی مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره علت افزایش فعالیت‌های محسن رضایی تصریح کرد: «تغییری در برنامه‌های آقای رضایی حاصل نشده و فعالیت‌های ایشان در فضای مجازی و غیره مانند گذشته است. سفرشان به استان خوزستان نیز صرفاً به دلیل فرارسیدن سالگرد هفته دفاع مقدس بوده است که هرسال به این استان سفر می‌کنند.»

سورنا ستاری: در بیش از ۷ سالی که مسئولیت معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهور را بر عهده داشته، کمتر پیش آمده که موضع گیری خاصی در حوزه مسائل سیاسی داشته باشد. اما با این حال نام وی در برخی محافل اصلاح طلب به عنوان یکی از گزینه های این جریان برای ۱۴۰۰ مطرح می شود. در همین رابطه یکی از چهره های نزدیک به ستاری به تسنیم گفت: «با وجود گمانه زنی هایی که مبنی بر حضور آقای ستاری در انتخابات ۱۴۰۰ مطرح می شود، بنده تاکنون هیچ نشانه و علامتی که دال بر فعالیت های انتخاباتی از سوی ایشان باشد، ندیده‌ام.»

محمدجواد آذری جهرمی: جوان ترین وزیر دولت روحانی که همواره از سوی فعالان سیاسی به عنوان چهره ای مطرح بوده که سودای ریاست جمهوری در سر دارد، اخیرا در گفت وگویی تلویزیونی گفته است: «تا الان برنامه‌ای برای کاندیدا شدن نداشتم هر چند که در همان لحظه اعلام رای اعتماد این زمزمه بین نمایندگان مجلس شروع شد. البته هدف آن کسانی که این موضوع را مطرح کردند این بود که بخواهند حسادت ایجاد کنند که علیه من فضاسازی شود.‌»

سردار حسین دهقان: وزیر دفاع دولت یازدهم که برخی محافل سیاسی از عزم جدی او برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ سخن گفته‌اند، در واکنش به این مسئله با تایید خبر کاندیداتوری‌اش به تسنیم گفت:«با قدرت خواهم آمد و معتقدم باید مردم را از این وضعیت فعلی نجات داد.»

سعید جلیلی: وی که یکبار شانس خود را در انتخابات ۹۲ امتحان کرده، در سالهای گذشته نیز با در قالب مجموعه ای تحت عنوان دولت سایه سعی کرده تا با سفر به استانهای مختلف از نزدیک جویای برخی مشکلات کشور شود. یکی از اعضای دفتر وی در گفتگوی با تسنیم درباره احتمال کاندیداتوری جلیلی در انتخابات ۱۴۰۰ گفت: «مبنای ایشان این نیست که از قبل مثل برخی سیاستمداران قوایی تشکیل دهد و اعلام آمدن کند. ایشان نگاهی به عرصه سیاست دارد که ورای این اخبار است و اگر ببیند مثل دور قبل شخصی مثل آقای رئیسی هست به کمک وی می‌آید و اگر هم تکلیف ببیند خودش وارد عرصه خواهد شد.

وی گفت: آقای جلیلی از سال ۹۲ فعالیت‌هایی مانند دولت در سایه و کارگروه‌هایی داشتند که به هیچ وجه جنبه انتخاباتی نداشته و اساساً هیچگاه تاکنون کلمه‌ای درباره انتخابات نگفته‌اند».

عزت‌الله ضرغامی: رئیس اسبق سازمان صدا و سیماست که نام وی در سال ۹۶ جزو کاندیداهای احتمالی جبهه مردمی نیروهای انقلاب بود. وی فعالیت‌هایی در فضای مجازی دارد و هرازگاهی با چهره‌های سیاسی و فرهنگی از جناح‌های مختلف صبحانه کاری می‌خورد که برخی همین فعالیت‌ها را نشانه حضور او در انتخابات دانسته‌اند. ضرغامی درباره احتمال حضور خود در انتخابات گفت: اولا تا ۱۴۰۰ کی زنده و کی مرده است؟ پاسخ من همیشه این بوده که من سرباز هستم و مثل ورزشی‌هایی که روی نیمکت نشسته تا هر زمان لازم شد وارد بازی شود، آماده هستم تا کمک کنم. البته ممکن است هیچ وقت لازم هم نشود اما به هر حال روی نیمکت جمهوری اسلامی هستم و هر زمان احساس کنم که لازم است کمک خواهم کرد.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی: وی از اعضای جبهه پایداری است که در این دوره نائب رئیس اول مجلس شد و همین موجب شد تا به‌عنوان یکی از کاندیداهای احتمالی نامش در رسانه‌ها مطرح باشد. قاضی‌زاده اظهار داشت: برخی به صورت "زودهنگام" به دنبال کشاندن فضای سیاسی کشور به عرصه انتخابات هستند که کمکی به حل مشکلات مردم نخواهد کرد. من خدمتگزار مردم بعنوان نماینده مجلس شورای اسلامی هستم و کمکِ مجلس بعنوان نائب رئیس، همین!

عباس آخوندی: وزیر راه و شهرسازی دولت یازدهم nv مردادماه امسال در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها، با بیان اینکه هیچ‌کدام از کاندیداهایی که اسمشان برای ریاست‌جمهوری مطرح است چنگی به دل نمی‌زنند، از ایده انتخاباتی خود تحت عنوان «ایده‌ی ایران» سخن گفت: "با این ایده در ایران، یک گفتمان جدید می‌تواند شکل بگیرد. این ایده عناصر اقتصادی و سیاسی و امنیتی هم دارد. ایده ایران، فراتر از دولت رفاه است. از نظر من ایده ایران ایده‌ای است که بنیان‌های معرفتی دارد و هم تجربه تاریخی در ایجاد نظم اجتماعی اعم از نظم سیاسی و امنیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و حتی دفاعی...".

پرویز فتاح: وزیر نیرو در دولت نهم که هم اکنون ریاست بنیاد مستضعفان را برعهد دارد. اظهارات اخیر وی در برنامه تلویزیونی نگاه یک درباره اموال بنیاد مستضعفان که در اختیار اشخاص و نهادهای مختلفی بود، موجب شد تا برخی از این صحبت‌های فتاح برداشت انتخاباتی کنند. وی درباره احتمال حضورش در انتخابات ۱۴۰۰ بعد از این اظهارات گفت: آیا من این کارها رو می‌کنم که رئیس‌جمهور شوم؟ کسی که بخواهد وارد این فضا شود از این کارها می‌کند؟ مگر عقلم را از دست داده‌ام که همه را در مقابل خودم قرار دهم؟

محسن هاشمی: فرزند ارشد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که ریاست شورای شهر تهران را در اختیار دارد و رئیس شورای مرکزی حزب کارگزاران است. علی محمد نمازی عضو حزب کارگزاران در گفتگو با تسنیم، درباره احتمال کاندیداتوری محسن هاشمی می‌گوید: تاکنون در شورای مرکزی کارگزاران به هیچ وجه صحبتی از کاندیداتوری آقای هاشمی نشده ولی در حزب کارگزاران تنها گزینه‌ای که علاوه بر اجماع گروهی، امکان تایید صلاحیت را داشته باشد، آقای محسن هاشمی است. اگر شرایط تایید صلاحیت باشد، ایشان می‌تواند گزینه مطلوبی برای اصلاح‌طلبان باشد.

نام کاندیدا جناح سیاسی وضعیت حضور در انتخابات

رونمایی از کاندیدای احتمالی انتخابات ۱۴۰۰

درباره شخصیت‌هایی مانند آقای قالیباف و آقای رئیسی و بعضی دیگر امکانی برای پرس و جوی بیشتر ممکن نشد.

انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:118
Iran, Islamic Republic of
09:14 - 1399/07/06
خخخ دیگه مردم به شما اعتمادی ندارن فقط احمدی نژاد درررود براحمدی نژاد
پاسخ ها
رهروان ولایت
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
رای دادن یک وظیفه شرعی است.و شرکت در انتخابات مشتی است بر دهان بدخواهان نظام مقدس ایران .آمریکا و اروپا
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
متاسفم برا کسانی که میخان برن پای صندوق رای
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
وظیفه شرعی؟؟؟؟؟؟!!
این شرع خدا از هزار چهار صد سال پیش تا بیست سال پیش کجا بود؟؟؟
بدون نام
United States
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
خاکمون به سر شد اینها کشور را به اینجا رسوندند یعنی میخوان باز هم همین دست فرمون برن
Iran, Islamic Republic of
09:15 - 1399/07/06
...
لطفا". از احتمال حضور چند دّه میلیون مردم هم در این انتخابات سرنوشت ساز ریاست جمهوری هم ..رونمایی کنید..!
Iran, Islamic Republic of
09:15 - 1399/07/06
فقط لعنت به همشون
پاسخ ها
سید
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۷
همه بد هستند؟!
فقط تو خوبی!
Iran, Islamic Republic of
09:17 - 1399/07/06
یکی از یکی بهتر!! آدم میمونه به کدوم رای بندازه
Iran, Islamic Republic of
09:18 - 1399/07/06
شک نکنید که برادر قالیباف داره میاد!!!!!
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1399/07/06
یکی از یکی بدتر.این همه سال مسیولیت داشتین چه گلی به سر مردم زدین.دیگه نمیخاد از برنامه های آیندتون بگین.بیاین بگین تاحالا چه کردین؟ حناتون دیگه رنگی نداره
Iran, Islamic Republic of
09:21 - 1399/07/06
کی می خواهد رای دهد هشتاد درصد ملت ایران انتخابات را تحربم کرده اند گور پدر همه شان
پاسخ ها
انسانم آرزوست
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
احسنت
Iran, Islamic Republic of
09:23 - 1399/07/06
خودتان انتخاب کنید تصمیمات کشور دست رییس جمهور نیست.
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1399/07/06
فقت دکتر احمدنژاد سرورمان یاورمان
Iran, Islamic Republic of
09:53 - 1399/07/06
احمدی‌نژادی
Iran, Islamic Republic of
09:55 - 1399/07/06
محسن رضایی که همیشه هستش
Iran, Islamic Republic of
09:57 - 1399/07/06
همش مفت نمی ارزند و مهره سوخته هستند . یکنفر جوان و مشتاق کار و پایبند به اصول انسانیت و پیشرفت ایران باید بیاد
Iran, Islamic Republic of
10:02 - 1399/07/06
پس عکس من کو ؟ خخخخخ من هم میخوام خدمت کنم مگه غیر از اینه ؟ خخخخخ
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1399/07/06
فقط جهانگیری منو کشته با چه روحی دلار جهانگیری خخخ احتمالاً 4500تومان ضرب به 4 بوده
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1399/07/06
همشون بدرد نخورن. بخدا قسم خوردم هیچ وقت رای ندم.
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1399/07/06
شک نکنید که هر 15 نفرشون میشن رئیس جمهور
Iran, Islamic Republic of
10:12 - 1399/07/06
فقط احمدی نژاد؛ خداحفظش کنه..
Iran, Islamic Republic of
10:22 - 1399/07/06
وقتی سیر از گشنه خبر نداره هر کاری دلشون می خواد می کنند بانکها که دزدی می کنند کسی کارشان ندارد یک عده پول مردم اختلاس می کنند باز کارشان ندارند دلار گران می شود روی زندگی ما تاثیر می گذارد مگه ما حقوق به دلار می گیریم که هر روز شاهد یک نرخ جدید هستیم ولی خدا نکنه یک قسط ما عقب بیفته اون موقع بانک دمار از روزگار ما در می آورد به نظر شما باشی رای می دی بقیه چیزا بماند میان ما و مسولین از زمین تا آسمان است همین چرا
Iran, Islamic Republic of
10:31 - 1399/07/06
من که به جای اینها دارم از خجالت میمیرم خیلی پرو هستن
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1399/07/06
پَ کو احمدی نژاد، این نامردیه ، فقط احمدی نژاد فکرش جوون پسنده و صلح طلب دیگه همشون الکین
Iran, Islamic Republic of
13:31 - 1399/07/06
محمود احمدی نژاد ..دوست داریم...یه راه در رویی پیدا کن..از جاده خاکی چیزی پیدا کن بیا کاندید شو...یه چندتا مناظره درجه یک (_18)سال هم برگزار کن برامون....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج