الله‌کرم: خوئینی‌ها می‌خواهد جای هاشمی را بگیرد
۱۰۴۰۹۹۶
۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
۹۹۴
حسین الله‌کرم فعال سیاسی اصولگرا گفت: آقای موسوی خوئینی‌ها می‌خواهد از هم اکنون شکست اصلاحات در انتخابات ۱۴۰۰ را زیر سوال ببرد و به نوعی آماده باش هشتادوهشتی را بازتولید کند.

فرارو: حسین الله‌کرم فعال سیاسی اصولگرا گفت: آقای موسوی خوئینی‌ها می‌خواهد از هم اکنون شکست اصلاحات در انتخابات ۱۴۰۰ را زیر سوال ببرد و به نوعی آماده باش هشتادوهشتی را بازتولید کند. این درحالی است که در آن زمان هم پس از هفته اول شاهد ریزش اعتراضات انبوه مردمی به اعتراضات کوچک خیابانی بودیم. الان نیز مردم به دلیل سلب اعتماد از اصلاحات به هیچ وجه در این چارچوب عمل نخواهند کرد. درنهایت می‌توان گفت خوئینی‌ها میخواخدجای هاشمی رابگیرد.

نامه اخیر موسوی خوئینی‌ها از دو جنبه قابل تحلیل است، نشان داد دیدگاه تئوری پردازان اصلاحات مخصوصا عباس عبدی و سعید حجاریان درباره انتخابات ۱۴۰۰ نزد اصلاح طلبان نیز خریدار نداشته و تصمیم گیران این جریان برنامه‌های دیگری را در سر می‌پرورانند. با حسین الله کرم در همین رابطه گفتگو کردیم.

مشروح گفتگوی حسین الله کرم با نامه نیوز را در ادامه بخوانید.

آقای موسوی خوئینی‌ها در نامه‌ای جدید نوشته «ما در انتخابات ۱۴۰۰ شرکت می‌کنیم، یا پیروز می‌شویم، یا چهره کسانی را که انتخابات را به بازی می‌گیرند رسوا می‌کنیم»، آیا او نظرش را داده یا یک دستور تشکیلاتی را اعلام کرده است؟

پیش از این نامه، آقای عباس عبدی پیشنهاد «حذف ریاست جمهوری و احیای نخست وزیری» و آقای سعید حجاریان موضوع «برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ با یک نامزد» را داده بودند که دو نظر غیرکارشناسی محسوب می‌شدند، اما آقای موسوی خوئینی‌ها با اعلام مشارکت در ۱۴۰۰ می‌خواهد بستر تأیید صلاحیت نامزد‌های مدنظرش را مهیا کند. البته او باید بداند که مجمع روحانیون مبارز و جریان متبوعش (اصلاحات) بودند که انتخابات سال ۸۸ را به بازی گرفتند.

آن‌ها پس از فترتی چهار ساله دولت‌های یازدهم و دوازدهم را با ترکیب دلخواه روی کار آوردند. حالا باید پاسخگوی عدم موفقیت برجام، بیکاری و گرانی‌های فزاینده باشند. متأسفانه به جای پاسخگویی آقایان همچنان مشغول انشاء خواندن هستند، غافل از آنکه زنگ حساب فرارسیده است.

با سکوتی که محمد خاتمی این روز‌ها دارد، آیا موسوی خوئینی‌ها دنبال لیدری در جریان اصلاحات است؟

هر دو نفر یعنی آقایان محمد خاتمی و موسوی خوئینی‌ها نه تنها دنبال لیدری اصلاحات را در سردارند بلکه دنبال مراتب بالاتر از آن نیز هستند. حال آنکه کارگزاران از جمع اصلاحات خارج شده و در فکر معرفی نامزد مشترک با اصولگرایان سنتی است. از طرف دیگر ورود آقای روحانی به سطح بالاتری که در فکر آقایان است، باطل کننده هر گونه توهم لیدری است.

اصلاح طلبان به حرف موسوی خوئینی‌ها برای مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ گوش می‌دهند؟

اصلاح طلبان فکر می‌کنند با پیروزی بایدن و برگشت آمریکا به برجام می‌توانند با یک مشارکت حداکثری پیروز شوند و تکرار کننده جمهوری هفتم و هشتم (دولت اصلاحات) باشند. از آنجاکه آقای موسوی خوئینی‌ها به این کمپین پیوسته و می‌گوید ما پیروز انتخابات حداکثری هستیم، ایشان مورد پذیرش آن‌ها قرار خواهد گرفت. اما مردم از دولت آقای روحانی شدیداً ناراضی هستند بنابراین همانطور که درمصاحبه قبلی گفتم چه یک نامزد اصلاح طلب، چه یک لشکر از آن‌ها تأیید شود، جامعه رأی خود را به نامزد حداکثری اصلاح طلبان نخواهد داد.

حرف‌های موسوی خوئینی‌ها چقدر پذیرش مردمی دارد؟

حرف‌های آقای موسوی خوئینی‌ها در حال حاضر از طرف مردم خریداری ندارد، زیرا اولا مردم براساس روند تاریخی به آن‌ها رأی نخواهند داد، ثانیا تورم افسارگسیخته و گرانی ۱۳ برابری، بیکاری و ... حتی آمادگی مشارکت در انتخابات را نیز از جامعه سلب کرده چه رسد به اینکه مردم به نامزد اصلاح طلبان رأی دهند. ثالثا اعتماد مردم از آمریکا کاملا از دست رفته و در ضمن سرمایه گزاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین را شنیده اند و می‌دانند غربگرایان با تشکیل کمپین بایدن در ایران به طور علنی با قرارداد چینی مخالفت دارند بنابراین در انتخابات ۱۴۰۰ به گرایش چین محور -که حداقل امتحان نشده- رأی می‌دهند.

آیا آقای موسوی خوئینی‌ها دنبال احیا کردن کلید واژه تقلب در انتخابات است؟

آقای موسوی خوئینی‌ها در نامه خود با طرح ۶ محور «شانه خالی کردن از حل مشکلات مردم»، «دخالت‌های ناروا و ناصواب نهادها»، «حذف جمهوریت»، «تشویق ملت علیه کسانی که مرتکب خطا شوند»، «پیروزی اصلاحات در مشارکت حداکثری» و «انتخابات آزاد یا غیرآزاد» می‌خواهد از هم اکنون شکست اصلاحات در انتخابات ۱۴۰۰ را زیر سوال ببرد و به نوعی آماده باش هشتادوهشتی را بازتولید کند. این درحالی است که در آن زمان هم پس از هفته اول شاهد ریزش اعتراضات انبوه مردمی به اعتراضات کوچک خیابانی بودیم.

الان نیز مردم به دلیل سلب اعتماد از اصلاحات به هیچ وجه در این چارچوب عمل نخواهند کرد. درنهایت می‌توان گفت خوئینی‌ها میخواخدجای هاشمی رابگیرد.

نامزد حداکثری مدنظر آقای موسوی خوئینی‌ها چه کسی است؟

جریان رادیکال اصلاحات از زبان آقای حجاریان و آقای عبدی حرف‌های خودشان را زدند و خواستار عدم مشارکت در انتخابات هستند. جریان میانه رو کارگزاران می‌خواهد با بخشی از اصولگرایان سنتی (غیرانقلابی) ائتلاف کند. این بخش ازجریان اصلاح طلب که با آقای موسوی خوئینی‌ها همراه است، ابتدا روی حمایت از آقای عارف ومحمدرضاخاتمی نظر داشتند، اما بعد به طرف آقای مصطفی معین گرایش پیدا کردند.

سوابق آقای معین در سال ۸۸ هم مشخص است که او و همفکرانش بعد انتخابات، کشور را به بازی گرفتند بنابراین تأیید صلاحیت نخواهد شد. حتی اگر هم تأیید صلاحیت شود مثل انتخابات سال ۸۴ رأی نمی‌آورد، چون آن سال نیز با وجود تأیید شدن بر اثر حکم حکومتی نتوانست از مردم رأی بگیرد. درنهایت مجبور به حمایت از ظریف میشوند که به نظر نمی‌رسد تاییدصلاحیت شود. بنده معتقدم اعتماد سرمایه اجتماعی اصلاحات به بادفنا رفته است وبه این زودی‌ها بر نخواهد گشت.

آقای موسوی خوئینی‌ها و جریان متبوعش به سمت حمایت از نامزد حداقلی مثل عارف یا ائتلافی مثل لاریجانی می‌روند؟

آن‌ها سابقا به ائتلاف تن داده اند و به نظرم سال ۱۴۰۰ نیز دست به همین کار می‌زنند.

انتشار یافته: 22
در انتظار بررسی:12
Iran, Islamic Republic of
14:15 - 1399/07/06
هاشمی کیه همونی نیست که روحانی رو آورد سر کار
Iran, Islamic Republic of
14:20 - 1399/07/06
بعد از شکست ده نفر دو نفر سئوال شد شما کی بیشتر بودید، فرمودند او نا دوتا بودن، همراه، ما ده تا بودیم، تنها. آقای آلله کرم و تمامی اصول گراها، دلخوش به آماره دوتایی نباشید، نه شماها و نه اصول گراها، حنایتان هیچ رنگی ندارد و بیخود فیلم بازی نکنید و متوهم نباشید، مردم مدتهاست دیگر عروسک خیمه شب بازی نیستند، شما هم بکار گروه فشارتان برسید.
Iran, Islamic Republic of
14:22 - 1399/07/06
تو چکاره این مملکتی .نظام دنبال اعتراض برای معیشت هست تا بهانه برای مذاکره با امریکا داشته باشه .
Iran, Islamic Republic of
14:24 - 1399/07/06
آقای الله کرم . اصلاً مهم نیست که کدامتان میخواهید جای چه کسی را بگیرید . مهم این است که مردم هیچکدامتان را نمیخواهند و باید به فکر رفتن باشید
Iran, Islamic Republic of
14:26 - 1399/07/06
دوراندیشی مرحوم هاشمی کجا وتغییرموضع درچندماه خویینی هاکجا!
تفاوت از زمین تاآسمان...
Iran, Islamic Republic of
14:32 - 1399/07/06
الاه کرم چرا بجای ملت حرف میزنید مگر تو وکیل ووصی مردم هستید..ملت تو وامثال تورا هم قبول ندارند.بعدش تو مگر علم غیب داری که ایندهه را پیش بینی کردی ونسخه پیچیدید.خدایی تو وامثال تو نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را ویران کردید بااین مغز خشکی که دارین. در ضمن ما مقام معظم رهبری حضرت‌ امام آیت الاه خامنه ای را داریم وفقط ایشان را فبول داریم وازش تا پای جان اطاعت میکنیم .نه از تو ونه از دوستان متوحمت حتی یک کلمه هم برای مردم قابل قبول نیست.پس خودتو خسته نکن وبدان هیچ کس جژء عده ای قلیل که همفکر خودتو هستند قبولت ندارند وبرای حرف هایت پشیزی قائل نیستند.
Iran, Islamic Republic of
14:34 - 1399/07/06
سبقت بگیرید برای خدمت به کشور ملت
Iran, Islamic Republic of
14:36 - 1399/07/06
بااین همه تحلیلگر نخبه نمیدونم چطوری نفس میکشیم
Iran, Islamic Republic of
14:38 - 1399/07/06
واقعا منتظر بودم که ریاست که بر عهده چه کسی خواهد بود
الان برای 1400 به بعد ارزوهای روشنی خواهم دید
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1399/07/06
کسی رای میده آخه که بعدش بخواد اعتراض کنه؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
14:56 - 1399/07/06
باشه اما تو میخوای جای کیو بگیری..تو که کارها و‌رفتارت برای همه معلومه از ماجرای کوی دانشگاه و ایادی چماق به دستت بگیر تاالان
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
چماق بدست اونایین که بااعتراضات
مسخره ی حمایت شده ازاونورآب
به مردم آسیب میرسونن واموال مردم
رومثل آبان به آتش میکشند
Iran, Islamic Republic of
15:08 - 1399/07/06
خب بگیرد، با کدام طرفدار؟
ما هم که گوش مخملی.
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1399/07/06
شما اصلا نگران نباش تو دولت سایه همواره هستی
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1399/07/06
من نمیدانم کرم ۳ سوت چکار هست که دائم دخالت میکند:!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
مثل توفضول است
Iran, Islamic Republic of
15:30 - 1399/07/06
اعتمادبه همه تون به فنارفته ،بیدارشواگه خوابی،اگه هم خودتوزدی به خواب که هیچ
Iran, Islamic Republic of
15:41 - 1399/07/06
سلام جناب حسین الله کرم افرادی امثل شما ها نظام را پیش مردم لکه دار کرده خود شما غیر انقلابی هستید شما کی هستید در باره نظام و شورای نگهبان تصمیم می گیرید پس همین حالا ثابت میگردد شورای نگهبان یعنی هیچ هر چه شما و دوستانتان بگوید با اعمال کند تو کی هستی از طرف مردم حرف میزنی شما و امثال شما ها امتحانتان پس دا دید
Iran, Islamic Republic of
15:49 - 1399/07/06
هاشمی خودش خدایی زیادی بود
کاش اصلانبود
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج