هشدار نسبت به انجام جراحی زیبایی زیرزمینی
۱۰۴۲۲۰۸
۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۱
۷۲۰
اعضای هیئت مدیره انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران ضمن هشدار نسبت به خطرات انجام جراحی‌های زیبایی زیرزمینی، به بررسی مشکلات جراحی زیبایی در کشور پرداختند.

تسنیم نوشت: اعضای هیئت مدیره انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران ضمن هشدار نسبت به خطرات انجام جراحی‌های زیبایی زیرزمینی، به بررسی مشکلات جراحی زیبایی در کشور پرداختند.

رئیس و اعضای هیئت مدیره انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، در نشست خبری که امروز در محل این انجمن برگزار شد به بیان مسائل و مشکلات جراحی زیبایی در کشور پرداختند.

حامد باطنی رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران گفت: در وضعیت کرونایی کشور، موضوع گستردگی جراحی‌های زیبایی در جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک با اشاره به افزایش جراحی‌های پلاستیک و زیبایی در دنیا، افزود: در ایران نیز این جراحی‌ها مطابق با شیوه نامه‌های معاونت درمان وزارت بهداشت در دوران کرونا عمل شد و هنوز هم همکاران ما به این شیوه نامه ها پایبند هستند اما متاسفانه افراد غیر حرفه‌ای در سطح جامعه لزومی نمی‌بینند که این شیوه نامه‌ها و پروتکل‌ها را رعایت کنند و همچنان در زیرزمین‌ها مشغول جراحی زیبایی هستند.

باطنی با عنوان این مطلب که امکان نظارت بر این قبیل جراحی‌های زیرزمینی وجود ندارد، گفت: سلامت مردم به دلیل دخالت افرادی غیر حرفه‌ای در این رشته، به خطر می‌افتد.

در ادامه عبدالجلیل کلانتر هرمزی عضو هیات مدیره انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، با تاکید بر اینکه همکاران ما در ایام کرونا تلاش کرده‌اند استانداردهای علمی در جراحی ها را بالاتر ببرند، تصریح کرد: سعی کرده‌ایم پا به پای معاونت درمان وزارت بهداشت، تمام استانداردهای علمی در جلوگیری از شیوع کرونا را در عمل‌های زیبایی لحاظ کنیم.

وی افزود: رعایت پروتکل‌ها تمرین خوبی برای ما بود، ولی ما نگران کسانی هستیم که به صورت غیر حرفه ای و تحت عنوان «جراحان پلاستیک نما» وارد رشته تخصصی شده‌اند. متاسفانه مثل بسیاری از مشاغل دیگر، شاهد سوءاستفاده افراد جراح نما هستیم که بعضاً پزشک هم نیستند.

وی ادامه داد: این افراد از فضای نیمه خاموش روزهای کرونایی سوءاستفاده کرده و در زیرزمین‌ها، جراحی‌های غیر اصولی و غیر استاندارد انجام می‌دهند.

کلانتر هرمزی گفت: وسعت کار و کشور به گونه‌ای است که امکان جلوگیری از سوءاستفاده را محدود می‌کند و فقط مردم هستند که باید مراقب جان خودشان باشند.

عضو هیات مدیره انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، از مردم درخواست کرد فریب تبلیغات در فضای مجازی را نخورند و به افراد متخصص مراجعه کنند.

در ادامه، بابک نیکومرام نایب رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، اظهار داشت: حساسیت مردم دلیل نمی‌شود که مسئولان از قبول مسئولیت خود شانه خالی کنند.

وی ضمن ابراز نگرانی از تغییر چهره‌ها در جامعه ایرانی به صورت غیرمتعارف، گفت: در کشورهای موفق، حاکمیت بر اساس دوراندیشی و استفاده از ظرفیت کارشناسی و علمی انجمن‌های علمی مرتبط با اعمال جراحی زیبایی مردم به سمت زیبایی‌های حقیقی بر پایه اصول زیباشناسی و طبیعی سوق می‌دهند. بسیاری از این اعمال تحت کنترل بوده و افرادی که مجاز به انجام این اعمال هستند را به صورت حرفه‌ای آموزش می‌دهند و از دخالت دیگر گروه‌ها در اینگونه اعمال جلوگیری می‌کنند و آن‌گاه تعداد اعمال زیبایی و درنتیجه تغییر قیافه‌ها در جامعه را با آموزش تعداد معینی از جراحان پلاستیک و دیگر رشته‌های دخیل در این امر کنترل می‌کنند و این‌طور نیست که هر رشته‌ای هر عملی زیبایی را که می‌خواهد بتواند انجام دهد. با این مکانیسم تعداد پروتزهای سینه جامعه را کنترل می‌کند و آمار تمام اعمال را دارند و روی آنها برنامه ریزی می‌کنند.

نیکومرام، نسبت به تبعات و آسیب‌های تبلیغات اغواکننده جراحی‌های زیبایی هشدار داد و افزود: متاسفانه مردم دنبال جراحی زیبایی ارزان قیمت هستند در حالی‌که جراحی زیبایی در تمام دنیا در زمره بالاترین قیمت‌های جراحی است و هیچ بیمه‌ای آن‌ را پوشش نمی‌دهد و یکی از اهرم‌های حاکمیتی جلوگیری از رواج اعمال زیبایی گران بودن آن است تا همه افراد جامعه وسوسه نشوند که آن را انجام دهند. از طرفی جراحی‌های ارزان عمدتا توسط کسانی انجام می شود که دوره‌های لازم را ندیده‌اند و در شرایط غیر استاندارد و در کلینیک‌های فاقد استاندارد لازم با کمترین امکانات عمل می‌کنند و در نهایت به دلیل عوارضی که ممکن است پیش بیاید، افراد متحمل هزینه‌های بیشتری در این زمینه می‌شوند.

وی به تبلیغات بسیار اغواکننده و غیر متعارف تزریق ژل و بوتاکس، پروتز سینه و... اشاره و تصریح کرد: پشت پرده جراحی‌های غیرمتعارف زیبایی، تجارت است که هم اکنون بصورت مافیا درآمده است. باید بدانیم که برای مثال پروتز سینه ارزبری زیادی دارد و در مملکتی مثل ما که منابع ارزی محدودی دارد که حتی کفاف داروهای ضروری اساسی مثل داروهای شیمی درمانی و غیره را نمی‌دهد اصلا عاقلانه نیست که هر جراحی بتواند پروتز سینه را سفارش دهد و برای بیمارانش به کار ببرد.

محمدرضا آخوندی نسب فوق تخصص جراحی پلاستیک و عضو هیات مدیره انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، در همین ارتباط اظهار داشت: بروز این معضلات در جراحی‌های زیبایی، فقط به خاطر مناقع اقتصادی است. در حالی که امر نظارت بر عهده وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی است.

وی افزود: پوشش بیمه‌ای جراحی‌ها باید اصلاح شود و کسانی که دچار قصور می‌شوند، نباید از بابت بیمه خیالشان راحت باشد.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج