روزی که تلویزیون به ایران آمد؛ لانه شیطان!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
سمپاشی امحا_1
لایکو_3
کتاب لند_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
سمپاشی امحا_4
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۴۲۹۸۷
۱۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۶
۶۴۷۹
یازدهم مهر ایرانیان تصاویر متحرک را در خانه خود مشاهده کردند.
روزنامه همشهری - علی اناری : «ما آشنایی داشتیم که خیلی مؤمن بود. روزی روضه در منزل ما برقرار بود. قبل‌تر مادرم گفته بود، چون آبجی همدم هم می‌خواهد برای روضه بیاید، روی تلویزیون را بپوشانید که آن را نبیند وگرنه داخل نمی‌آید. بالاخره روی تلویزیون را با چادرشب و پتو پوشاندیم. زنگ در خانه به صدا درآمد و آبجی همدم وارد منزل شد. پس از سلام و احوالپرسی یک‌مرتبه رنگش پرید و گفت می‌خواهم بروم. مادرم دلیلش را پرسید.
روزی که تلویزیون به ایران آمد؛ لانه شیطان!
 
 
او با دست به گوشه اتاق و جایی که تلویزیون آنجا قرار داشت اشاره کرد و گفت تا وقتی این لانه شیطان اینجاست من پایم را خانه شما نمی‌گذارم. مادرم گفت، ولی ما روی آن را انداخته‌ایم. آبجی همدم در جواب گفت نه، هنوز یک قسمت از آن بیرون است. خلاصه هرچه لحاف و تشک و پتو در خانه بود روی تلویزیون انداختیم که پیدا نباشد.
 
گفتیم خوب شد؟ آبجی همدم هم با همان سادگی گفت: نه، هنوز پایینش معلوم است. خلاصه پایه‌های آن را هم ناپدید کردیم تا بالاخره آبجی همدم وارد خانه ما شد». روایت غلامرضا حاجی قربانی دولابی، وبلاگ‌نویس و راوی داستان‌های تهران قدیم از تقابل پیرزنی مومنه با پدیده تلویزیون - که حتی گیرنده خاموش را در گوشه اتاق برنمی‌تافت - تنها لمحه‌ای از مواجهه قشر سنتی مذهبی جامعه ایران با یکی از عیان‌ترین مظاهر مدرنیته در اوایل دهه ۴۰ خورشیدی باید قلمداد شود.
 
قشری که اغلب‌شان تا لحظه سقوط سلطنت پهلوی بر سر موضع خود با تلویزیون باقی ماندند و در دورانی که حتی در خانه انقلابیون دوآتشه و مبارزان ضد‌رژیم نیز حداقل یک دستگاه گیرنده وجود داشت، همچنان فاصله ایمن خود را با آنچه آبجی همدم لانه شیطانش می‌خواند حفظ کردند. نخستین تلاش‌ها برای باز کردن پای تلویزیون به خانه ایرانی‌ها از اواسط دهه ۳۰ خورشیدی آغاز شد و این حالی بود که در آن تاریخ سه دهه از آشنایی جهان غرب ـ یا به‌عبارت بهتر آمریکا و اروپا ـ با پدیده تلویزیون می‌گذشت. در این ایام که با اواخر دهه ۵۰ میلادی مقارن است مشکل فرستنده و گیرنده‌هایی که بتوانند برنامه‌های تولیدی را به صورت رنگی پیش چشمان مخاطبان بیاورند، به عنوان مهم‌ترین چالش تکنولوژیکی پیش روی این صنعت تا حد بسیار زیادی مرتفع شده بود و ایستگاه‌های تلویزیونی شیفت از سیستم سیاه و سفید به رنگی را از مدت‌ها پیش آغاز کرده بودند.
 
روزی که تلویزیون به ایران آمد؛ لانه شیطان!
 
براساس برخی اقوال نخستین کسی که به فکر افتاد تلویزیون را به ایرانی جماعت بشناساند فردی بود کازرونی نام، از اهالی متمکن اصفهان که نخستین تماس‌ها را با کمپانی‌های جهانی فعال در این عرصه آغاز کرد. اما به دلایلی چند، تیر این اصفهانی خوش‌ذوق به سنگ خورد چه آنکه راه‌اندازی ایستگاه تلویزیونی هزینه‌ای سنگین و داشتن ارتباطات خاص را طلب می‌کرد و کازرونی که حتی نمی‌توانست انتظار جواب سلام از نگهبان‌های کاخ مرمر داشته باشد، طبعاً گزینه قابل اعتنایی برای در دست گرفتن رهبری این اتفاق بزرگ نبود. اما هرچه را که او فاقد آن بود، صاحب کارخانه پپسی‌کولا در ایران و کسی که شایع بود ثروتش معادل ۱۰ درصد همه چیز در ایران است، تمام و کمال در اختیار داشت.
 
حبیب‌الله ثابت، معروف به ثابت پاسال (برگرفته از ترکیب نام شرکت‌های تجاری «ثابت» در آمریکا و «پاسال» در ایران) بازرگان شهیر و از اعضای محفل بهائیان ایران در دوران پهلوی که خوب می‌دانست برای فروش یک کالا، نوع عرضه حتی از کیفیت آن جنس نیز مهم‌تر است، با ارائه یک نمایش به ظاهر هنری، اما در اصل تجاری، مشتری بالقوه‌اش را برای راه‌اندازی نخستین فرستنده تلویزیونی در ایران با خود همراه کرد.
 
روزی که تلویزیون به ایران آمد؛ لانه شیطان!
 
ثابت که تلویزیون را بُعدی جدید در عرصه تجارت خویش می‌دید برای رسیدن به این مقصود با همراهی پسرش ایرج یک کیت کامل، شامل دوربین و دستگاه پخش تصاویر را از آمریکا به ایران آورد و پس از ترتیب دادن یک نمایش خصوصی در کاخ مرمر که در حضور شخص محمدرضا پهلوی به اجرا درآمد و توسط گیرنده مداربسته پخش شد، همان جا اجازه راه‌اندازی نخستین فرستنده تلویزیونی ایران را از شاه اخذ کرد.
 
چک سفید شاه همه موانع را از مقابل پای ثابت پاسال برمی‌داشت و با اینکه لزومی دیده نمی‌شد، اما برای رعایت سازوکار‌های قانونی هرچند به شکل فرمالیته، مجلس شورای ملی تیرماه ۱۳۳۷ خورشیدی ماده‌ای شامل ۴ تبصره را تصویب و مجوز تاسیس نخستین فرستنده تلویزیونی ایران زیر نظر وزارت پست، تلگراف و تلفن را صادر کرد. مجلس فرستنده ثابت پاسال را برای ۵ سال از پرداخت مالیات معاف کرد و آن را ذیل قوانین و مقررات اداره کل انتشارات قرار داد. پس از جانمایی محل قرارگیری نخستین فرستنده تلویزیونی ایران بر فراز تپه‌ای که بعد‌ها با توجه به نام خیابان منتهی به آن، به انتهای الوند مشهور شد، عاقبت عصر جمعه ۱۱ مهر ۱۳۳۷ خورشیدی، پس از چند هفته پخش آزمایشی، تلویزیون ایران با نطق اختصاصی محمدرضا پهلوی رسماً افتتاح شد.
 
برنامه‌های نخستین روز با پخش تصاویری از سفر شاه به ژاپن، قرائت پیام منوچهر اقبال نخست وزیر وقت و امیرقاسم اشراقی وزیر پست و تلگراف و تلفن، همچنین صحبت‌های حبیب‌الله ثابت پاسال و پسرش ایرج ادامه یافت و نهایتاً با پخش چند برنامه نمایشی و موسیقایی به پایان رسید. تلویزیون ایران کار خود را از این تاریخ با پخش ۴ ساعت برنامه در روز – از ۶ بعدازظهر تا ۱۰ شب - شامل اخبار، فیلم‌های سینمایی، مستند، سریال‌های تلویزیونی، برنامه‌های مخصوص کودکان، برنامه‌های علمی و همچنین آگهی‌های بازرگانی و تبلیغاتی آغاز کرد و مدیریت آن تا سال ۱۳۴۸- همزمان با تأسیس سازمان تلویزیون ملی ایران - که به اشاره شاه به دولت واگذار شد، در اختیار ثابت پاسال باقی ماند.
 
تلویزیون برخلاف اتومبیل که استفاده از آن در بدو ورود به ایران به طبقه اشراف اختصاص داشت، خیلی زود جای خود را در بین قشر متوسط و حتی زیر متوسط که سال‌ها بود با رادیو انس داشتند پیدا کرد و جز آبجی همدم‌ها که تا لحظه آخر لحظه‌ای از دشمنی با آن غافل نشدند، باقی مردم تا حد امکان در خلسه‌اش فرو رفتند، چه آنکه هیچ‌چیز دیگری نمی‌توانست مثل این وسیله تجربه‌ای، چون همراهی با نیل آرمسترانگ هنگام فرود روی ماه و دنبال کردن رقص پای جادویی محمدعلی کلی روی رینگ بوکس را درحالی‌که با زیرپوش به بالشی لم داده‌اند به آن‌ها ارزانی دارد.
انتشار یافته: 31
در انتظار بررسی:5
Iran, Islamic Republic of
09:44 - 1399/07/12
آبجی همدم زندگی رو باختی
درس عبرت باشه برای بازنده ها
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
روزی میرسه که آیندگان به خرافی بودن الان ما میخندن درست مث الان ما که داریم به آبجی همدم میخندیم
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
تو زندگی را باختی نه آبجی همدم ، خودت به کوچه علی چپ زدی، تلویزیون یک بنگاه اقتصادی است مثل یک فروشگاه یا رستوران تو این فروشگاه همه چیز برای فروش عرضه می شود به فروشنده مربوط نیست که چی میخری و میخوری آن فقط دنبال سود خودش است از کالای بنجل تا لاکچری ، تشخیص یک زن عامی بهتر از من و تو باسواد بود اینجا کارخانه پول سازی است و هرچی آنها بدهند ما باید استفاده کنیم ، همین ، بجای تلویزیون بشین کتاب بخوان که سرانه خواندن کتاب در ایران فاجعه است ، بلند شو این دستگاه شیطانی را خاموش کن کمی تعقل و مطالعه بهتر از خوردن سم است
هلن
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
همدم و افکاراتش ریشه دلواپسا و اصولگرایان امروزیه!
فقط ریختشون عوض شده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
نا شناس عالي
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
خوب از همین سادگی اوامی ملت تونستن مملکتی که رو به پیشرفت بود نابود کنن دیگه خود ملت انداختن به جان مملکت
فامیل دور
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
عمارت ثابت پاسال رو تو اینترنت سرچ کنید تا ببیند که گرونترین خونه ایران هنوز هم به نام ایشونه.. هیشکی جرات نکرده بره داخل عمارتش.. یه قصر دست نخورده است..
سهیل حسنی
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
و یک عده آبجی همدم الان دارن با موبایل بر علیه تکنولوژی پیام میدن!!!! عمو یادگار اگر تلویزیون ابزار شیطانی باشه اون موبایلی که داری باهاش پیام میدی خوده شیطانه. پس بهتره بجای اظهار فضل اون موبایل رو بذاری کنار و بری توی غار عمو یادگار...التماس تفکر
خودم
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
الان هم افراد مشابه آبجی همدم کم نیستند، فقط مدلش فرق میکنه، کسانی که از روی حماقت حرفای یه عده که با هر پیشرفتی مخالفند قبول میکنن، و این آبجی همدم ها نمیدونن که اونا این کارا رو برای نفع خودشون میکنن
Iran, Islamic Republic of
09:51 - 1399/07/12
الان هم حکایت پیشرفت دنیا در برابر ایران مثال همون قدیماست،،،،،ما کجا و پیشرفت و تکنولوژی دنیا کجا،،،،،ملت الان به نون شبشون محتاج شدن،،،،وزرا جلسه میگیرن حتی نمیتونن قیمت تخم مرغ رو پایین بیارن،،،،انگار جلسه گرفتن میخوان فضانورد بفرستن کهکشانهای دیگه رو فتح کنن،،،،برید عمو با این دولتتون
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اگه پیشرفت تو خوردن سم است من این پیشرفت نمی خواهم ، من دوست ندارم دست پخت یک بنگاه پول ساز را بخورم آنها دنبال منافع خودشون هستند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
ناشناس عزیز، پیشنهاد میکنم به سان پدران باستانی خود، به غارها پناه برده و غارنشین شوی و از میوه های جنگلی بخوری و اب چشمه بنوشی. چرا که در این صورت مجبور نیستی سم بخوری و بنگاههای پول ساز هم ورشکست خواهند شد.
Iran, Islamic Republic of
10:06 - 1399/07/12
نوشتار قشنگی بود
پاسخ ها
1367
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
من هنوز در سال 2020 معتقدم تلوزيون لانه شيطان است
بنده رتبه 46 كنكور سراسري رشته مكانيك تهران هستم و تلوزيون هم وقت كنم ميبينم!چرا كه تلوزيون و ساير رسانه ها ذهن مارو كنترل ميكنه و هر چي بخواد به ما عرضه ميكنه هر كس رو بخواد در پيش ما + و هر كه را بخواهد - جلوه ميدهد
مخصوصا تلوزيون و رسانه اي كه غرب و لبيراليسم در حال القاي فرهنگ و روابط اجتماعي و حتي سياسي است
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۳
1367 موافقم
Iran, Islamic Republic of
10:09 - 1399/07/12
از این آبجی همدم ها زیاد داریم هنوز تو ایران
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1399/07/12
این طور برداشت میشه که انگار شاه اولین بار بوده تلوزیون رو دیده و متقائد شده اجازه بده در کشور تلوزیون راه اندازی بشه! در حالیکه قطعا شاه در کشورهای دیگه با تلوزیون آشنا بوده.
Iran, Islamic Republic of
10:28 - 1399/07/12
آبجی همدم مثال بارز بسیاری از مذهبیون دو آتشه ی ماست
Iran, Islamic Republic of
10:36 - 1399/07/12
همدم راست گفته لونه شیطانه
Iran, Islamic Republic of
11:06 - 1399/07/12
کاش دنیا به همون قشنگی میموند بی شیله پیله و عقاید صاف و بی ریا
پاسخ ها
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
احسنت گل گفتی
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1399/07/12
تلویزیون ابزار شیطانه ؟ ببخشیدا شما روش استفاده نمی دانید به ما چه در ضمن اون زنی که دارید در موردش صحبت می کنید یه افراطی به نظر من تو هر چیزی افراط وتفریط نباید باشه
Iran, Islamic Republic of
11:36 - 1399/07/12
کلا دیلی دارن. همه چیز رو قبول میکنن ولی 50سال بعد از همه دنیا
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۲
افرین خیلی قشنگ گفتی
-
11:42 - 1399/07/12
خوشم اومد همونی شد که گفتم کامنتمو معلق گذاشتی
یعنی آزادی بیان کشک
فکر کردی من له له این دوره رو میزنم نخیر میخواستم به اونا که حسرت اون زمانو میخورن بگم خوب ببینید اون زمان هم به دنیا میومدید با ایده هاتون خاک می شدید
-
12:17 - 1399/07/12
قبل از آن ،،فرستنده اختصاصی امریکا سریالهای امریکایی و کارتون پخش میکرد.
Iran, Islamic Republic of
12:40 - 1399/07/12
ناشناس 11:24 ، تو آبجی همدم نیستی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Netherlands
12:57 - 1399/07/12
اگه نسل آبجی همدم ها از بین بره ایران تازه میتونه نفس بکشه.به امید اون روز
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1399/07/12
اگر می خواهید یک کشور را اشغال کنید به فرهنگ ش حمله کنید اول کتاب را ازشون بگیرید بعد سرشون رو داخل تلویزیون کنید
Iran, Islamic Republic of
13:11 - 1399/07/12
تلویزیون همون ماشین لباسشویی هست.منتها بجای لباس مغزها رو باهاش شستشو میدن!
Iran, Islamic Republic of
13:13 - 1399/07/12
وای پارس گروندیک رنگی رو داشتیم چقدر عالی بود یادش بخیر ! اولش همه اختراعات و اکتشافات ابزار شیطان بود بعد فهمیدیم که شیطان رجیم اصلاً روحش هم از این ماجراها خبر نداشته !
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
بهمن پور_داخلی1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی3
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
ایرانیان-فوتراصلی222
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
پارسیس_فوتر ساختمان
کیان برنا_فوتر