وجود ۹۰۰۰۰ معتاد تزریقی در کشور
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
شیرآلات زمانی_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۴۴۴۸۱
۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
۷۶۶
رئیس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت، با اشاره به این‌که بروز اچ آی وی از طریق اعتیاد تزریقی ۳۸ درصد است، از وجود ۹۰ هزار مصرف‌کننده تزریقی مواد مخدر خبر داد.

خبرگزاری تسنیم: رئیس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت، با اشاره به این‌که بروز اچ آی وی از طریق اعتیاد تزریقی ۳۸ درصد است، از وجود ۹۰ هزار مصرف‌کننده تزریقی مواد مخدر خبر داد.

نشست خبری به مناسبت روز جهانی بی‌خانمانی به صورت برخط با حضور مسئولین سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت برگزار شد.

دکتر سید ابراهیم قدوسی رئیس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه از سال ۸۱ برنامه کاهش آسیب شروع شد و الان به توسعه کمی و کیفی مناسبی رسیده است، گفت: دو رفتار عمده از علل بروز موارد HIV در کشور است؛ یکی اشتراک سرنگ و سوزن بین جمعیت تزریقی و دیگری رفتارهای پرخطر جنسی؛ رفتارهای پرخطر جنسی طلایه‌دار بروز اچ‌آی وی در کشور است.

وی افزود: بروز "اچ آی وی" از طریق اعتیاد تزریقی در گذشته ۷۰ درصد برآورد می‌شد اما الان به کمتر از ۳۸ درصد در سال ۹۸ کاهش یافته است؛ همچنین جمعیت افرادی که مواد مخدر را به صورت تزریقی استفاده می‌کنند از ۲۵۰ هزار به ۹۰ هزار نفر کاهش یافته است.

قدوسی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اقدامات وزارت بهداشت برای کاهش آسیب تصریح کرد: در راستای کاهش موارد ابتلا به "اچ‌آی‌وی" آموزش توسط مراقبین سلامت در مراکز جامع سلامت مؤثر است؛ همچنین مراکز اختصاصی برای ارائه خدمت به گروه‌های پرخطر و مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در جهت آموزش جمعیت عمومی برای کنترل "اچ آی وی" عمل می‌کنند. مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز در حال ارائه آموزش به نوجوانان در این زمینه است.

وی ادامه داد: با ارجاع بیماران به برنامه کاهش آسیب و درمان نگهدارنده با داروهای آگونیست، ساماندهی تجاهر به اعتیاد به وضعیت بهتری رسیده است و توانسته‌ایم آن را مدیریت کنیم. ما شیب افت روانی و اجتماعی بیماران را مدیریت کرده‌ایم. برنامه کاهش آسیب، منابع مالی کشور را در مقابل هزینه‌های سرسام‌آور درمان اجباری صیانت کرده است. هزینه‌های تحمیل شده به نظام سلامت با کنترل سل، هپاتیت ویروسی، ایدز، بیش مصرفی و موارد دیگر با برنامه کاهش آسیب مدیریت شده است. بازتوانی روانی - اجتماعی نیز توانسته است افراد دچار اعتیاد را به اجتماع بازگرداند. سال‌های از دست رفته با ناتوانی و سال‌های مرگ زودرس توسط برنامه کاهش آسیب مدیریت شده است.

وی اضافه کرد: در شهر تهران، مددسراها و سامان‌سراهایی توسط شهرداری ایجاد و تجهیز شده است؛ ما در سه سال گذشته یک برنامه کشوری را در سطح ۴۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا کردیم و مناطقی که اجتماع معتادان تزریقی در آن‌ها انجام می‌شود را شناسایی و یک نقشه از پاتوق‌های نیازمند خدمات کاهش آسیب تهیه می‌کنیم و به استناد آن، زیرساخت‌های برنامه کاهش آسیب را فراهم می‌آوریم.

دکتر فرید براتی سده مدیرکل پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور نیز در این نشست گفت: برنامه‌های کاهش آسیب در فصل سرما اجرا می‌شود. در مورد پاندمی کرونا نیز از زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد عملکرد خوبی در سراسر کشور به ویژه در تهران داشتیم. سال گذشته گزارشی از فوت افراد در پاتوق‌ها نداشتیم و تأکید کردیم که از فضای مراکز گذری استفاده شود. ستاد ملی کرونا منابعی به ما و وزارت بهداشت داد تا بتوانیم به بحث پاتوق‌ها با تأکید بر ارائه خدمات مرتبط با کرونا ورود پیدا کنیم. امسال نیز ما برنامه کاهش آسیب را داریم و تلاش‌مان این است که سیستم‌های سیار را بیشتر فعال کنیم. یکی از راهبردهای ما در بهزیستی تمرکز بر ارائه خدمات سیار است.

براتی در پایان با بیان این‌که بی‌خانمانی یک پدیده جهانی است تصریح کرد: طی پنج سال گذشته نزدیک به ۶۰۰۰ فرد پاک شده از اعتیاد از بهزیستی مسکن مددجویی دریافت کرده‌اند.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تنورستان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
روانشناسی مرهم_ فوتر
روشا فارمسی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
اورانوس_فوتر2
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر