وجود ۹۰۰۰۰ معتاد تزریقی در کشور
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی 1
لاله زار مال_1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
ریزخور_3
لاله زار مال_3
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
ریزخور_4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
۱۰۴۴۴۸۱
۱۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۴
۷۴۶
رئیس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت، با اشاره به این‌که بروز اچ آی وی از طریق اعتیاد تزریقی ۳۸ درصد است، از وجود ۹۰ هزار مصرف‌کننده تزریقی مواد مخدر خبر داد.

خبرگزاری تسنیم: رئیس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت، با اشاره به این‌که بروز اچ آی وی از طریق اعتیاد تزریقی ۳۸ درصد است، از وجود ۹۰ هزار مصرف‌کننده تزریقی مواد مخدر خبر داد.

نشست خبری به مناسبت روز جهانی بی‌خانمانی به صورت برخط با حضور مسئولین سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت برگزار شد.

دکتر سید ابراهیم قدوسی رئیس اداره پیشگیری و کاهش آسیب مصرف مواد و الکل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه از سال ۸۱ برنامه کاهش آسیب شروع شد و الان به توسعه کمی و کیفی مناسبی رسیده است، گفت: دو رفتار عمده از علل بروز موارد HIV در کشور است؛ یکی اشتراک سرنگ و سوزن بین جمعیت تزریقی و دیگری رفتارهای پرخطر جنسی؛ رفتارهای پرخطر جنسی طلایه‌دار بروز اچ‌آی وی در کشور است.

وی افزود: بروز "اچ آی وی" از طریق اعتیاد تزریقی در گذشته ۷۰ درصد برآورد می‌شد اما الان به کمتر از ۳۸ درصد در سال ۹۸ کاهش یافته است؛ همچنین جمعیت افرادی که مواد مخدر را به صورت تزریقی استفاده می‌کنند از ۲۵۰ هزار به ۹۰ هزار نفر کاهش یافته است.

قدوسی در پاسخ به سؤال خبرنگار تسنیم مبنی بر اقدامات وزارت بهداشت برای کاهش آسیب تصریح کرد: در راستای کاهش موارد ابتلا به "اچ‌آی‌وی" آموزش توسط مراقبین سلامت در مراکز جامع سلامت مؤثر است؛ همچنین مراکز اختصاصی برای ارائه خدمت به گروه‌های پرخطر و مرکز مشاوره بیماری‌های رفتاری در جهت آموزش جمعیت عمومی برای کنترل "اچ آی وی" عمل می‌کنند. مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت نیز در حال ارائه آموزش به نوجوانان در این زمینه است.

وی ادامه داد: با ارجاع بیماران به برنامه کاهش آسیب و درمان نگهدارنده با داروهای آگونیست، ساماندهی تجاهر به اعتیاد به وضعیت بهتری رسیده است و توانسته‌ایم آن را مدیریت کنیم. ما شیب افت روانی و اجتماعی بیماران را مدیریت کرده‌ایم. برنامه کاهش آسیب، منابع مالی کشور را در مقابل هزینه‌های سرسام‌آور درمان اجباری صیانت کرده است. هزینه‌های تحمیل شده به نظام سلامت با کنترل سل، هپاتیت ویروسی، ایدز، بیش مصرفی و موارد دیگر با برنامه کاهش آسیب مدیریت شده است. بازتوانی روانی - اجتماعی نیز توانسته است افراد دچار اعتیاد را به اجتماع بازگرداند. سال‌های از دست رفته با ناتوانی و سال‌های مرگ زودرس توسط برنامه کاهش آسیب مدیریت شده است.

وی اضافه کرد: در شهر تهران، مددسراها و سامان‌سراهایی توسط شهرداری ایجاد و تجهیز شده است؛ ما در سه سال گذشته یک برنامه کشوری را در سطح ۴۷ دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا کردیم و مناطقی که اجتماع معتادان تزریقی در آن‌ها انجام می‌شود را شناسایی و یک نقشه از پاتوق‌های نیازمند خدمات کاهش آسیب تهیه می‌کنیم و به استناد آن، زیرساخت‌های برنامه کاهش آسیب را فراهم می‌آوریم.

دکتر فرید براتی سده مدیرکل پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور نیز در این نشست گفت: برنامه‌های کاهش آسیب در فصل سرما اجرا می‌شود. در مورد پاندمی کرونا نیز از زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد عملکرد خوبی در سراسر کشور به ویژه در تهران داشتیم. سال گذشته گزارشی از فوت افراد در پاتوق‌ها نداشتیم و تأکید کردیم که از فضای مراکز گذری استفاده شود. ستاد ملی کرونا منابعی به ما و وزارت بهداشت داد تا بتوانیم به بحث پاتوق‌ها با تأکید بر ارائه خدمات مرتبط با کرونا ورود پیدا کنیم. امسال نیز ما برنامه کاهش آسیب را داریم و تلاش‌مان این است که سیستم‌های سیار را بیشتر فعال کنیم. یکی از راهبردهای ما در بهزیستی تمرکز بر ارائه خدمات سیار است.

براتی در پایان با بیان این‌که بی‌خانمانی یک پدیده جهانی است تصریح کرد: طی پنج سال گذشته نزدیک به ۶۰۰۰ فرد پاک شده از اعتیاد از بهزیستی مسکن مددجویی دریافت کرده‌اند.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
خرید باکس 2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
شاخه نبات_ فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
زمردی_فوتر اصلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر