مردم در کشورهای مختلف، چگونه لاغر می‌شوند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
اپیلاسیون نانا 1
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_1
لایکو_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 3
سمپاشی امحا_3
لایکو_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_4
سمپاشی امحا_4
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۴۵۸۷۰
۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۳۱
۱۰۸۶۴
چرت‌زدن ژاپنی‌ها، غذای پر ادویه تایلندی‌ها، خنک نگه‌داشتن خانه توسط ایتالیایی‌ها و ... راز‌های کارآمد کاهش وزن در کشور‌هایی است که مردمش کمتر اضافه‌وزن دارند.

روزنامه خراسان - فاطمه قاسمی: تناسب اندام موضوعی است که اهمیت آن در زیبایی و سلامتی بر همگان مشخص است. کمتر کسی در دنیای مدرن امروزی است که راجع به این موضوع بی‌تفاوت باشد و تا به‌حال راهکار یا ترفند‌هایی را برای دستیابی به آن امتحان نکرده باشد. آدم‌ها برای رسیدن به اندامی متناسب و زیبا از انواع برنامه‌های غذایی و رژیم لاغری پیروی می‌کنند که برخی از آن‌ها بر پایه مستندات علمی و پزشکی و برخی دیگر کاملا تجربی به دست آمده است.

نوع رژیم این مردم ریشه عمیق در سنت‌ها، فرهنگ، مذهب، شرایط اقلیمی و سبک زندگی آن‌ها دارد و به‌تدریج به عادات غذایی همیشگی‌شان تبدیل شده است. در گذر زمان، این عادت‌ها اصلاح شده‌اند و امروزه هر فرهنگ و قومی، رموزی برای تغذیه سالم و کاهش وزن دارند. در این پرونده برخی از راهکار‌های به ظاهر موفق تعدادی از کشور‌ها برای مبارزه با چاقی را که مردم‌شان کمتر دچار اضافه‌وزن و دردسرهایش می‌شوند، با هم مرور خواهیم کرد.

کره‌ای‌ها: غذای سرخ شده نمی‌خوریم

مردم در کشورهای مختلف، چگونه لاغر می‌شوند؟

لاغری کره‌ای‌ها مورد توجه همه است، چون پایه رژیم آن‌ها بر اساس سبزیجات تازه، برنج و مواد غذایی کم‌کالری است. مثلا «کیمچی» یک چاشنی محبوب است که در بیشتر وعده‌های غذایی سرو می‌شود و شامل مخلوط گیاهی تخمیر شده دارای پروبیوتیک‌های مفید برای روده است.

دیگر خوراکی این مردم «بیبیم باپ» تهیه شده از برنج، سبزیجات، رب فلفل قرمز، تخم‌مرغ و مقدار کمی گوشت است. کره‌ای‌ها رژیم‌های غذایی کم‌گوشت را دلیل لاغری خودشان می‌دانند. سوپ‌های تند چربی‌سوز به‌طور سنتی جایگاه ثابتی در سفره‌ها دارد. چای‌ها و دمنوش‌ها یکی دیگر از اسرار لاغری آن‌هاست که در طول روز مصرف می‌شود. آن‌ها از خوردن غذا‌های سرخ شده پرهیز می‌کنند و بیشتر از غذا‌های کبابی و بخارپز استفاده می‌کنند و تاثیر همین رفتارشان بر لاغر شدن را از بقیه کارهایشان، مثمرثمرتر می‌دانند.

فرانسوی‌ها: موقع شام گپ می‌زنیم

راز لاغری بیشتر مردم فرانسه در لذت بردن از غذاهاست. نزدیک به ۱۰۰ درصد فرانسوی‌ها ترجیح می‌دهند شام را دورهمی بخورند و گپ بزنند، چون غذاخوردن را یک رویداد اجتماعی می‌دانند. به طور میانگین در روز‌های کاری ۳۳ دقیقه و در آخر هفته ۴۳ دقیقه زمان صرف خوردن پیش‌غذا می‌شود، این در حالی است که در کشور‌های بزرگ تعداد دفعاتی که خانواده‌ها کنار هم غذا می‌خورند رو به کاهش است.

فرانسوی‌ها هنگام صرف غذا هرگونه عامل حواس‌پرتی مثل تماشای تلویزیون یا کار با هر وسیله الکترونیکی را حذف می‌کنند. بررسی‌ها ثابت کرده است افرادی که دورهمی غذا می‌خورند مقدار کمتری مصرف می‌کنند و زودتر هم به احساس سیری می‌رسند. بشقاب غذای فرانسوی‌ها به‌طور معمول حاوی پنیر، گوشت، کره و مواد غذایی تازه، اما کم‌حجم و سیرکننده است و نسبت به غذا‌های خانگی تعصب دارند. آن‌ها با هدف لاغری به باشگاه نمی‌روند، اما در زندگی روزمره فعالیت‌های حرکتی زیادی دارند. با وجود این دسر خوردن‌شان از قلم نمی‌افتد!

فنلاندی‌ها: دست به عصا راه می‌رویم

برای کوهنوردی در فنلاند فقط به یک چوب یا عصا برای حفظ تعادل و کفشی مناسب برای سُرنخوردن نیاز دارید. به‌راحتی با همین عصا باعث درگیرکردن عضلات شانه، بازو‌ها و تنه می‌شوید و با این ورزش ارزان، کالری سوزی‌تان ۲۰ درصد بیشتر می‌شود. سونا یکی از متداول‌ترین روش‌های کاهش وزن در ایران است که گفته می‌شود توسط فنلاندی‌ها به دنیا معرفی شده و فنلاند مرکز استفاده از سوناست، اگرچه برخی خاستگاه آن را در شمال روسیه می‌دانند. جالب است بدانید که فنلاندی‌ها بستنی‌خور‌های قهار و بزرگ‌ترین مصرف‌کننده بستنی در اروپا هستند، حتی در دمای منفی ۳۰ درجه! البته این عادت بستنی خوری‌شان کمی ما را با دیگر فرهنگ لاغری‌شان دچار شک می‌کند!

هلند: دوچرخه را جایگزین خودروی‌مان می‌کنیم

مردم در کشورهای مختلف، چگونه لاغر می‌شوند؟

مشهور است در هلند تعداد دوچرخه‌ها از تعداد آدم‌ها بیشتر است و اولین انتخاب هلندی‌ها برای رفتن به محل کار یا انجام امور روزمره دوچرخه‌سواری است. به همین دلیل همه زیرساخت‌های شهری از جمله چراغ‌های راهنمایی در برخی مناطق آمستردام با سرعت دوچرخه‌شان هماهنگ شده است. میانگین پدال زدن هلندی‌ها ۸۷۰ کیلومتر در سال است. یک گردش کوتاه با دوچرخه به سوختن ۵۰۰ کیلوکالری انرژی کمک می‌کند و اگر مدت زمان و مسافت طولانی‌تر و شدت پدال زدن قوی‌تر باشد، این مقدار به ۱۰۰۰ کیلوکالری هم می‌رسد. هلندی‌ها که تعداد بسیار کمی از مردم‌شان با مشکل اضافه وزن درگیر هستند، استفاده از دوچرخه را رمز لاغری‌شان می‌دانند.

سوئیسی‌ها: یک کاسه «موسلی» راز لاغری ماست

شیرینی‌های نشاسته‌ای و شکلات در سوئیس حرف اول را می‌زند، اما در کنار این خوراکی‌های پرکالری، فراورده‌های لبنی در وعده‌های غذایی اصلی هم پای ثابت رژیم غذایی آن‌هاست. «موسلی» غذایی شامل جوی دوسر، میوه‌ها و گردو است که بیش از صد سال است توسط یک پزشک سوئیسی برای تغذیه بیماران بستری در بیمارستان مسلولان زوریخ تهیه شده است. بعد‌ها سوئیسی‌ها از آن به‌عنوان صبحانه یا یک غذای سبک عصرانه استقبال کردند. این غذا حاوی فیبر‌هایی است که چربی بد خون را کاهش و احساس سیری را شدت می‌دهد و طبیعتا کاهش وزن هم به دنبال دارد. البته انواع کارخانه‌ای آن به دلیل قند فراوان به چاقی منجر می‌شود.

ایسلندی‌ها: خواه‌ناخواه ماهی در اولویت ماست

مردم در کشورهای مختلف، چگونه لاغر می‌شوند؟

ایسلندی‌ها همان وایکینگ‌های قدیم هستند، اما در رژیم غذایی پیرو آن‌ها نیستند. غذا‌هایی مثل شکمبه گوسفند بلغاری، سوپ دم گاو، ماهی فاسد و غذا‌های ترش و دودی‌شده و... از غذا‌های معمول وایکینگ‌هاست و خودشان از هرچه عجیب بودن غذای سنتی‌شان لذت می‌برند! از آن‌جا که ایسلند جزیره است، پس طبیعی است که خوراکی‌های دریایی بخشی از رژیم غذایی مردم باشد. امگا ۳ موجود در ماهی‌های چرب مانند ماهی قزل‌آلا و ماهی تن نه تنها خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سکته مغزی را کاهش می‌دهد بلکه به کاهش وزن هم کمک می‌کند.

به ویژه که ایسلندی‌ها خوراکی‌های دریایی را با غلات سبوس‌دار و سبزیجات برگ‌دار همراه می‌کنند و به این‌ترتیب برای ساعت‌ها احساس سیری می‌کنند و عملا میان وعده‌های غذایی حذف می‌شوند. به‌طور متوسط یک انسان طی یک سال حدود ۱۰ کیلوگرم ماهی و یک ایسلندی در سال ۶۰ کیلوگرم گوشت ماهی می‌خورد!

تایلندی‌ها: غذا را پر ادویه می‌خوریم

این مردم غذای‌شان را معطر، پرچاشنی و بسیار تند می‌خورند. آن‌ها بر این باورند که فلفل‌های تند و تیز، سوخت و ساز بدن را بالا می‌برد و از طرفی فرد را به آهسته خوری وادار می‌کند. البته که همه می‌دانیم آهسته غذاخوردن در کنار خوب جویدن یک ترفند کارساز برای کاهش وزن است. افرادی که با عجله غذا می‌خورند، احساس سیری را متوجه نمی‌شوند و بیش از نیازشان کالری دریافت می‌کنند. همچنین برخی مواد غذایی خاص در رژیم آسیایی‌ها مثل زنجبیل، نه تنها به لاغری بلکه به ترشح دوپامین که باعث شادابی هم می‌شود کمک می‌کند. دارچین هم از دیگر ادویه‌های پرمصرف تایلندی‌هاست که هم طعم و عطر بسیار خوب و هم خاصیت لاغرکنندگی دارد.

ترکیه: چای بیشتر، لطفاً!

بیشتر ما تصور می‌کنیم نوشیدنی ملی و رسمی این کشور، قهوه است، اما در واقع چای جزء جدایی‌ناپذیری از فرهنگ ترک و یک تجربه اجتماعی است. برای ترک‌ها نوشیدن چای و قهوه مانند شستن دست و صورت صبحگاهی است. چای منبع شگفت‌انگیزی از آنتی‌اکسیدان‌هاست و کافئین و فلاوونوئید موجود به ویژه در چای سیاه هم در تقویت روحیه مؤثر است و هم باعث از دست دادن کمی از وزن می‌شود. شهروندان ترکیه چای را جایگزین مناسبی برای بسیاری از میان وعده‌های غیرضروری و نوشیدنی‌های کالری بالا می‌دانند و به همین دلیل، آن را دشمن چاقی ذکر می‌کنند.

ژاپنی‌ها: معجزه چرت‌زدن را دست‌کم نمی‌گیریم

مردم در کشورهای مختلف، چگونه لاغر می‌شوند؟

بر اساس آمار وزارت بهداشت ژاپن، شهروندان‌شان کمترین میزان چاقی را در جهان دارند یعنی کمتر از ۵ درصد کل جمعیت این کشور با مشکل اضافه وزن روبه‌رو هستند. رژیم غذایی ژاپنی یک رژیم غذایی سالم سنتی و کم‌حجم بر پایه برنج، سبزی، ماهی‌تازه و سویاست که در آن شکر، قند و گوشت جایگاهی ندارد. مهم‌تر این که ژاپنی‌ها وعده غذایی‌شان را با سوپ کم‌کالری مثل «میسو» شروع می‌کنند که موجب احساس سیری در فرد می‌شود. این سوپ از خمیر غنی از پروبیوتیک و جلبک دریایی که حاوی مقادیر زیادی ویتامین و مواد معدنی ید و کلسیم است تهیه می‌شود.

حسن‌ختام هر وعده غذایی‌شان چای سبز است که خاصیت ضدسرطانی و چربی‌سوزی دارد. ژاپنی‌های پرتحرک روزانه زمانی را برای یک چرت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه‌ای اختصاص می‌دهند و آن را یکی از اصلی‌ترین رموز لاغری‌شان می‌دانند. بر اساس پژوهش‌ها، کمبود خواب مزمن خطر افزایش وزن را به‌دنبال دارد و متخصصان دو هورمون «لپتین» عامل احساس سیری و «گرلین» عامل احساس گرسنگی را در این بالا رفتن وزن دخیل می‌دانند.

با خواب کم، سطح لپتین پایین‌تر و گرلین بالاتر می‌رود. پس طبیعی است که ژاپنی‌ها یک چرت مختصر را به یک میان‌وعده خوشمزه ترجیح بدهند. بخارپز، کم سرخ‌کردن و آب‌پز کردن در ظرف مخصوص «وُک» از اصول سالم‌پزی ژاپنی‌هاست. ظروف سرو کوچک برخلاف بشقاب پت و پهن ایرانی، راز دیگر لاغری آن‌هاست.

مالزیایی‌ها: زردچوبه را به صورت خام می‌خوریم

سه ادویه زردچوبه، مخلوط کاری و زیره، چربی‌سوز‌های قدرتمند و رایج در مالزی هستند. مردم مالزی علاقه فراوانی به استفاده از زردچوبه در پخت غذای روزانه خود دارند و برخی حتی آن را به صورت خام مصرف می‌کنند. این ادویه حاوی ماده ضدچربی «کورکومین» است و مانع رشد مجدد چربی بعد از کاهش وزن شخص می‌شود. نشان داده شده که کاهش وزن در میزان غذای مصرفی یکسان، در افراد با رژیم غذایی همراه با ادویه زردچوبه در مقایسه با افرادی که به مصرف آن تمایلی ندارند، بیشتر است. مصرف این سه ادویه چربی‌سوز به عملکرد دستگاه گوارش کمک می‌کند و در کاهش وزن موثر است.

آلمان: از صبحانه نمی‌گذریم

مردم در کشورهای مختلف، چگونه لاغر می‌شوند؟

خوردن میوه، غلات کامل و نان در صبحانه از عادت‌های همیشگی بیش از سه چهارم مردم آلمان است. خوردن صبحانه با بهبود سلامتی، استرس کمتر و کیفیت بالاتر زندگی همراه است و فرد را از وسوسه خوردن میان‌وعده‌های ناسالم دور می‌کند. همچنین نتایج یک مطالعه که توسط دانشمندان آلمانی انجام شده است نشان می‌دهد افرادی که از خیر صبحانه‌خوری مفصل نمی‌گذرند رویه چربی‌سوزی در بدن‌شان ۲.۵ برابر بالاتر می‌رود. در غیر این‌صورت با رفتن به سمت مصرف مواد غذایی پرکالری‌تر و پرحجم‌تر در طول روز موجب بروز زمینه چاقی در خود می‌شوند. این موضوع برای افرادی که می‌خواهند دور کمر را لاغرتر کنند، مفید است.

ایتالیایی‌ها: خانه‌مان را خنک نگه می‌داریم

جالب است بدانید که با وجود انواع پاستاها، پیتزا‌ها و بسیاری از غذا‌های خوشمزه و پرکالری در ایتالیا، میزان چاقی در این کشور در مقایسه با دیگر کشور‌ها پایین‌تر است. ایتالیایی‌ها ترجیح می‌دهند به‌جای خریدن مواد غذایی آماده، همه را خودشان تهیه کنند، مثلا به‌جای روغن‌های صنعتی ارزان از روغن زیتون طبیعی به مقدار کم استفاده کنند. این مردم همچون همه کشور‌های حاشیه مدیترانه، به طور سنتی وعده ناهار بزرگ و وعده شام کوچک و سرشار از میوه، سبزیجات، ماهی تازه و غلات کامل می‌خورند که برای قلبی سالم، کاهش وزن و طول عمر مفید است.

دیگر ترفند ایتالیایی‌ها برای لاغرماندن، خنک نگه داشتن خانه است! به گفته پژوهشگران ایتالیایی دانشگاه تورین، خانه‌هایی با دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد که نسبتا دمای خنکی است باعث می‌شود بدن برای گرم کردن خود انرژی بیشتری را بسوزاند! در ضمن بسیاری از مردم ایتالیا طبق یک سنت قدیمی معمولا قبل و بعد از شام به گردش و پیاده‌روی می‌روند و با هم گپ می‌زنند. همچنین ایتالیایی‌ها به‌جای خوردن غذا‌های شیرین و دسر‌های پرکالری، میوه مصرف می‌کنند.

مطالب مرتبط
انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:2
Iran (Islamic Republic of)
10:46 - 1399/07/20
برترینها اگر قراره نظرات ما رو سانسور کنی یا هر وقت دلت خواست چاپ کنی یا نکنی اعلام کن ما تکلیفمون رو بدونیم تا تصمیم بگیریم که فقط خواننده مطالبت باشیم یا کلا از برنامه برترینها روی صفحه گوشیمون خداحافظی کنیم؟؟
Iran (Islamic Republic of)
10:55 - 1399/07/20
ایران:از شنبه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۲
ژاپنیا به خاطر زیاد کار کردنشون لاغرن نه به خاطر چرت بعد از ظهر.
Iran (Islamic Republic of)
11:54 - 1399/07/20
آنها كار دو یا سه شیفته ها باید باشند گروهی مجبورند بیشتر غذای فست فود یا مصرف وجالب اینکه بعد مدتی عادت و نه بلکه فقط چاق می‌شوند آس دیگری هم هست چای سبز کرفس شبت آب هویج ویتامین سه یک وعده پیشدستی غذای عالی آب زیاد ویک لیوان شیر در روز یک رژیم عالی نه تنها خارجی ها بلکه همه خوب است سس کره و..... را ترک سالاد بدون سس خوب است مواد نشاسته‌ای هم کم باشد
Iran (Islamic Republic of)
12:07 - 1399/07/20
چون ما نمیتوانیم هیچکدام از این اقلام را تهیه کنیم ، کافیه هر روز یک بار لباس شخصیها رو ببینیم خود بخود لاغر میشیم!
Iran (Islamic Republic of)
13:42 - 1399/07/20
علل اضافه وزن در ایرانی ها
1_چون مواد پروتئینی مانند گوشت و مرغ و میو ها گران است بنابراین بیشتر مردم برای سیر کردن خود وخانواده از مواد نشاسته دار مانند برنج ، نان استفاده میکنند.
2_در بیشتر مواد غذایی ما هورمون مواد نگه دارنده وجود دارد.
3_قیمت تنقلات سالم مانند آجیل در مقایسه با تنقلات نا سالم مانند پفک بسیار بالا است.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
استخدام_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران باغ بهشت _فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی نوین_فوتر
کیان برنا_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر