سفر خانوادگی نمایندگان به مشهد و چند نکته
۱۰۴۷۳۵۳
۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۹
۱۴۹۹
ماجرای «سفر خانوادگی برخی نمایندگان با هزینه شهرداری مشهد»، خبر تحویل «خودروی دناپلاس» و «واکسن آنفلوانزا» به نمایندگان مجلس ازجمله مباحثی بودند که در روزهای اخیر حاشیه‌ساز شدند و مورد اعتراض مردم قرار گرفتند.

روزنامه شرق: ماجرای «سفر خانوادگی برخی نمایندگان با هزینه شهرداری مشهد»، خبر تحویل «خودروی دناپلاس» و «واکسن آنفلوانزا» به نمایندگان مجلس ازجمله مباحثی بودند که در روزهای اخیر حاشیه‌ساز شدند و مورد اعتراض مردم قرار گرفتند.

حساسیت جامعه درخصوص تبعیض میان نمایندگان مجلس و مردم درست و دقیق است. فراموش نکنیم عامل اصلی بروز تبعیض در مجلس ما، موضوع تعارض منافع نمایندگان مجلس است؛ تعارض منافعی که خروجی‌اش فساد و ناکارآمدی است. تعارض منافع یا تضاد منافع به موقعیتی اشاره دارد که کارکنان، مدیران یا حتی نهاد‌ها می‌توانند از موقعیت و جایگاه شغلی خود سوءاستفاده کنند.

موقعیتی که مقام مسئول بر سر دوراهی انتخاب بین منافع عمومی و منافع شخصی، با ترجیح‌دادن منافع شخصی بر منافع مردم، منشأ تبعیض، فساد، رانت و بی‌عدالتی می‌شود.

تلاقی قانون‌گذاری و اجرا در مجلس شورای اسلامی زمینه‌های بروز تخلف و فساد گسترده را برای نمایندگان ایجاد کرده است. مجلس شورای اسلامی به عنوان رکن اصلی نهاد قانون‌گذاری در کشور سرشار از فرصت‌ها و جایگاه‌های تعارض منافع است.

ازجمله مصادیق تعارض منافع می‌توان به حضور در هیئت‌مدیره‌ها، حکم مشاور در شرکت‌های دولتی، تصدی هم‌زمان دو یا چند شغل، پذیرش هدایا، مجبورکردن مسئولان دولتی به ارتکاب اقدامات ناصحیح و خارج از قانون، در‌ب‌های چرخان و... اشاره کرد که امکان بروز فساد در نمایندگان را افزایش می‌دهد.

خروجی تصمیمات و قوانین نمایندگی که دائم در موقعیت تعارض منافع قرار گرفته‌اند، منطبق با نیازها و دغدغه‌های مردم نخواهد بود. ضعف قوانین و سیستم نظارتی ناکارآمد مهم‌ترین دلایل بروز تعارض منافع در مجلس شورای اسلامی است. متأسفانه در کشور ما قوانینی برای مدیریت تعارض منافع در میان نمایندگان مجلس تدوین ‌نشده است و ضعف‌های اساسی در دو حوزه تقنین و نظارت وجود دارد؛ قوانینی که به کارآمدی، پاسخ‌گویی، سلامت، شفافیت و صداقت نمایندگان کمک کند، تعارض منافع آنها در تصمیم‌گیری‌ها را کاهش دهد و کیفیت خروجی مجلس را بهبود بخشد.

ارتقای کارآمدی مجلس شورای اسلامی نیازمند کاهش تعارض منافع نمایندگان مجلس است. در راستای کاهش و پیشگیری از فساد نمایندگان باید موقعیت‌های تعارض منافع را به عنوان بستر ایجاد رانت، تخلف و فساد، مدیریت و حذف کرد.

فراموش نکنیم تصویب قانون مبارزه با تعارض منافع نمایندگان خود با منافع نمایندگان تعارض دارد؛ به همین دلیل این قانون در حالتی عادی تصویب نخواهد شد. بر همین اساس مطالبه عمومی مردم، احزاب، رسانه‌ها و... برای برطرف‌شدن یا کاهش تعارض منافع در مجلس شورای اسلامی می‌تواند کمکی اساسی برای مقابله با این شاهراه فسادزا و تصویب قانون تعارض منافع نمایندگان مجلس باشد.

انتشار یافته: 7
در انتظار بررسی:12
Iran, Islamic Republic of
07:13 - 1399/07/24
دام شهرداری مشهد برای نمایندگانی که فقط اسم نمایندگی رایدک میکشند!
پاسخ ها
ایران زده
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
نماینده ؟؟؟؟ خخخخ . ...
بدون نام
United Arab Emirates
۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
مجلسی که رییسش قالیباف باشید از این بهتر نمشدوش
Iran, Islamic Republic of
07:23 - 1399/07/24
سفرهای سیاحتی زیارتی از خوزستان شروع شد و هدیه ایست که قالیباف به جبران انتخابش به ریاست مجلس به مجلسی ها داه است البته بقیه اعوان وانصار را هم بی نصیب نگذاشته وآنهارا دسته جمعی هماره خود به سفر میبرد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
اینکارهاهمش حق الناس است.وبدانندکه خداوندنمیگذرددرایندوران که اکثرمردم محتاجن حتی اجاره خانه شان نمیتوانند اماده کنند وبایدازنان شبشان بگذرند
Iran, Islamic Republic of
08:45 - 1399/07/24
200 میلیون ودیعه مسکن---دنا پلاس اتومات---تزریق واکسن---سفر مشهد با خانواده----تعطیلات زمستانی و تابستانی--- اینها هچی نیستند!!!!!!@@!!!!@@
Iran, Islamic Republic of
10:51 - 1399/07/24
توصیه به عدم سفر به خاطر کرونا هم که فقط برای مردم است !!!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج