داشتن معلم، آرزوی کودکان «سلیمان تپه»
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
زمردی_داخلی1
اپیلاسیون نانا 1
ریزخور_1
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۴۸۰۶۸
۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۴
۱۴۳۱
«سلیمان تپه» روستایی در ۱۰ کیلومتری مرکز استان گلستان که از ساده‌ترین امکانات مانند مدرسه و مرکز بهداشت محروم بوده و اهالی آن ۶ ماه از سال آب شرب ندارند.

خبرگزاری مهر: «سلیمان تپه» یکی از روستاهای بخش مرکزی گرگان، روستایی با ۹۰ خانوار و ۴۰۰ نفر جمعیت. روستایی محروم از امکانات ابتدایی که ۲۰ دقیقه تا مرکز استان گلستان فاصله دارد اما با این وجود غرق در محرومیت و مشکلات بوده و خواسته‌های کوچک اهالی دل آدمی را به درد می‌آورد.

مسئولان در سنوات گذشته بازدیدهایی از روستا داشته و قول‌هایی هم داده‌اند اما بسیاری از آنها به سرانجام نرسیده است.

سلیمان تپه به همراه چهار روستای دیگر از دو حلقه چاه آبرسانی می‌شود ولی به دلیل افت فشار و استفاده روستاهای پایین دست از آب شرب برای مصارف کشاورزی و دامداری، این روستا ۶ ماه از سال آب ندارد.

داشتن معلم آرزوی کودکان «سلیمان تپه»

علاوه بر اینکه این دو حلقه چاه تناسبی با جمعیت تحت پوشش ندارد و جوابگوی نیاز مردم نیست، برخی از منازل هم کنتور آب نداشته و آب بهایی پرداخت نمی‌کنند و این عوامل سبب گله و شکایت اهالی شده است که اگر این مسائل حل شود، مشکلات به حداقل می‌رسد.

مجموع این عوامل دست به دست هم داده تا کم آبی بعد از چندین سال همچنان به قوت خود باقی بماند و مردم از آب شرب سالم محروم باشند.

طبق گفته اهالی هم اکنون هم با وجود ویروس کرونا، قطعی‌های آب چندین روز به طول می‌انجامد و مردم با آب باران و یا به شیوه‌های دیگر امورات می‌گذراند.

آنها به داشتن چند شیر آب در روستا در فصول کم آبی هم قانع هستند.

کودکان و آرزوی داشتن مدرسه

یکی از عمده مشکلات مردم روستا نداشتن مدرسه است، سلیمان تپه ۵۸ دانش‌آموز دارد که به علت مشکلات مالی و بُعد مسافت تا اولین مدرسه از تحصیل محروم هستند.

نزدیک‌ترین مدرسه در ۴.۵ کیلومتری روستا قرار داشته و همه این عوامل باعث شده که آمار کودکان بازمانده از تحصیل در این روستا بالا باشد. هم اکنون که بیش از یک ماه از سال تحصیلی جدید گذشته هیچ کدامیک از دانش آموزان رنگ درس و مدرسه را ندیده‌اند زیرا توان پرداخت هزینه ایاب و ذهاب را ندارند.

کودکان سلیمان تپه که حتی وسیله سرگرمی و زمین ورزشی را نداشته در کوچه و خیابان‌ها می‌چرخند و روز خود را به شب می‌رسانند.

آنها به داشتن یک معلم در روستا راضی هستند، معلمی که یکبار در هفته به آنها در مسجد آموزش بدهد اما مسئولان گویی صدای آنها را نمی‌شوند و دم از شبکه اجتماعی شاد و آموزش از راه دور می‌زنند، آن هم کجا! روستایی که از پوشش اینترنتی محروم بوده و اگر هم پوشش برقرار شود آیا اهالی که اکثراً بی سواد هستند گوشی هوشمند دارند تا کودکان خود را حمایت کنند؟

داشتن معلم آرزوی کودکان «سلیمان تپه»

در مجاورت «سلیمان تپه، روستای «حسین تپه» قرار دارد که جزو محدوده جمعیتی این روستا محسوب می‌شود. در حسین تپه ۳۰ دانش‌آموز وجود دارد که با احتساب این تعداد، می‌توان یک مدرسه در این نقطه ساخت اما به صرفه نبودن مدرسه سازی، علت نداشتن مرکز آموزشی در این نقطه از سوی مسئولان اعلام می‌شود.

زمستان نمی‌توان در روستا راه رفت

روستا همچنین از جدول کشی، آسفالت و سایر اقدامات عمرانی هم بی بهره است. طبق گفته معتمدان روستا، قول‌ها و وعده‌هایی از سوی بنیاد مسکن داده شده اما تاکنون کار خاصی انجام نشده است.

اهالی می‌گویند که در فصل پاییز و زمستان و هنگام بارندگی کوچه و خیابان پر از گل و لای شده و آنها مجبور هستند با چکمه راه بروند و رفت و آمد سخت می‌شود.

سلیمان تپه طرح هادی مصوب دارد و اگر نیم نگاهی به آن شود بسیاری از مشکلات آن حل می‌شود.

سیل سال گذشته سه خانه روستا را تخریب کرده و کارشناسان بنیاد مسکن آنها را غیرقابل سکونت تشخیص دادند اما علیرغم وعده برای اعطای ۲۵ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۵۰ میلیون تومان تسهیلات هیچ‌کدام از این‌ها اتفاق نیفتاده و ساکنان با درآمد ناچیز کشاورزی که حتی دخل آن با خرجش نمی‌خواند، خانه‌های خود را می‌سازند که هنوز هم تکمیل نشده است.

مرکز بهداشت نیاز روستا

سلیمان تپه مرکز بهداشت هم ندارد و نزدیکترین مرکز درمانی به آن انجیراب یا هاشم‌آباد است. در سنوات گذشته از طریق پایگاه بسیج روستا، ماهیانه یک بار دکتر سرکشی کرده و دارو و خدمات به مردم ارائه می‌کرد اما همان هم دیگر اتفاق نمی‌افتد.

شغل اغلب مردم روستا کشاورزی و دامداری است و آنها در تهیه گازوئیل و سوخت چاه‌های کشاورزی مشکل دارد و طبق گفته اهالی دو هفته طول می‌کشد که سوخت دولتی به دست آنها برسد. اگر با همکاری اداره برق و جهاد کشاورزی این چاه‌ها برق دار شود دیگر اهالی هزینه هنگفتی بابت سوخت چاه‌های کشاورزی پرداخت نمی‌کنند و کشاورزی هم مقرون به صرفه تر می‌شود.

داشتن معلم آرزوی کودکان «سلیمان تپه»

۱۷۰ هکتار زمین کشاورزی و ۱۲ حلقه چاه مجاز در سلیمان تپه وجود داشته و محصول روستا، پنبه، گندم، شالی و غیره است که اکثر اهالی به دلیل نداشتن توان مالی برای دادن هزینه‌های کاشت و نگهداری، زمین خود را اجاره می‌دهند.

سیل سال ۹۸ محصولات کشاورزی منطقه را از بین برد و با اینکه زمین‌ها از نوع کشت آبی بود اما کمک بلاعوض دیم به آنها اختصاص یافت؛ یعنی مقرر شد که به جای پنج میلیون تومان، دو میلیون تومان به کشاورزان پرداخت شود که آن هم تاکنون به طور کامل پرداخت نشده است.

در مجاورت روستای سلیمان تپه، روستای «حسین تپه» قرار داشته که ۳۰ خانوار با ۱۳۰ نفر جمعیت دارد و در نقطه جمعیتی سلیمان تپه واقع شده است. حدود ۶ سال است که میراث فرهنگی اعلام کرده که تپه‌ای که مردم روی آن خانه ساخته‌اند میراثی بوده و اجازه ساخت و ساز به آنها نمی‌دهند.

مسئولان نه زمینه انتقال مردم را فراهم کرده و نه اجازه می‌دهند که اهالی، خانه‌های ۴۰ سال ساخت را بازسازی کنند. این روستا حتی مسیر دسترسی هم ندارد که باید تکلیف آن زودتر مشخص شود.

می‌توان با همکاری بین دستگاهی مشکلات و محرومیت‌های این روستاها را به حداقل رساند تا عدالت آموزشی و اجتماعی برقرار شود.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
دکتر نائبی_1
دکتر نائبی_3
سوییچ ایران_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
عارفی_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
خرید باکس 2
دارو سازی عبیدی - فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر
دارو سازی عبیدی - فوتر
زمردی_فوتر اصلی
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر