درباره دانشگاه شریف؛ جایی برای تولید «مهندس»
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۰۴۸۷۹۴
۰۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۷
۶۲۲۲
سرگذشت خواندنی دانشگاهی که ۱۱ آبان ۱۳۴۴، با تصمیم شورای‌عالی آموزش و تأیید شاه راه‌اندازی شد: «دانشگاه صنعتی آریامهر».

روزنامه همشهری - فرزانه‌ابراهیم‌زاده: «زمین در جاده مهرآباد روبه‌روی دبستان (محمد) عاصمی بین میدان شهیاد (آزادی) و مهرآباد (بود). روبه‌روی دبستان عاصمی، یک جایی بود که ساخته بودند تا هنرستان شود. ولی مدت‌ها می‌شد که این ساختمان همینطور افتاده بود بی‌در و پنجره، عرض زمینش را یادم نیست. از دم جاده به نظر ۴۰ متر بود یا ۶۰‌متر. ولی عمق زمین خیلی زیاد بود و شرق و غربش هم زمین‌های بایری بود؛ می‌شد خرید.»

دانشگاهی در جاده غربی

این زمین که دکتر محمدعلی مجتهدی بعد از مدت‌ها گشتن آن را یافته بود، در منطقه روستای تاریخی طرشت بود و حالا محل ساخته شدن یکی از مهم‌ترین دانشگاه‌های تهران است؛ دانشگاهی که ۱۱ آبان ۱۳۴۴ با تصمیم شورای‌عالی آموزش و تأیید شاه راه‌اندازی شد: «دانشگاه صنعتی آریامهر».

اندیشه ساخته شدن دانشگاهی صنعتی که بعد‌ها به یاد شهید مجید شریف واقفی، شریف نام گرفت از جلسه‌ای بیرون آمد که پهلوی دوم با دکتر محمدعلی مجتهدی که آن زمان ریاست دانشگاه پلی‌تکنیک (امیرکبیر فعلی) را برعهده داشت، برگزار کرد. شاه در آن جلسه ۲ پیشنهاد برای دکتر مجتهدی داشت؛ یا نظارت بر دانشجویان ایرانی خارج از کشور و یا ساخت یک دانشگاه صنعتی بزرگ که بتواند رکود دانشگاه تهران را در این زمینه از بین ببرد، دانشگاهی که کیفیتی برابر دانشگاه‌های معتبر صنعتی در سراسر جهان داشته باشد.

دکتر مجتهدی دومی را انتخاب کرد و با اختیارات تام به‌عنوان نایب‌التولیه دانشگاه، به‌دنبال ساخت این دانشگاه رفت. او در قدم اول اساسنامه دانشگاه را آماده کرد و برای شاه برد. او در خاطراتی در برنامه تاریخ شفاهی هاراروارد گفته: «می‌خواستم اثبات کنم در مملکت ما جوانان با استعدادمان در دانشگاه‌های خوب آدم حسابی خواهند شد و این جوانان فاضل و دارای اعتمادبه‌نفس قوی هستند که احتیاجات مملکت را مرتفع می‌کنند. تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز صنایع کشور مخصوصا صنایع سنگین و انجام پژوهش علمی و تکنولوژی در شمار دانشگاه‌های معتبر جهان به شرحی که در سالنامه‌های دانشگاه چاپ شده است هدف از فرمان تاسیس بود».

دانشگاهی در جاده غربی

دانشگاهی در جاده غربی

او از شاه خواست که دانشگاه غیردولتی باشد و هزینه‌های تاسیس آن از محل کمک افراد و سازمان‌های دولتی تامین شود و هزینه‌های بعدی هم از همین محل و شرکت ملی نفت و شهریه دانشجویان تامین شد. در نخستین سالگرد پیشنهاد تاسیس دانشگاه، یک میلیون ریال جمع شده بود. اما بعد از آماده شدن طرح دانشگاه، پیدا کردن محلی برای ساخت آن قدم بعدی بود. براساس تصمیم دکتر مجتهدی این دانشگاه قرار بود از مرکز تهران دور باشد و برای همین در غرب تهران به‌دنبال زمین بودند. نخستین زمین، جایی بود که تیمسار بقایی نیمی از ملک خود را به دانشگاه هدیه کرد.

اما این زمین دور از تهران و نزدیک کرج بود. دکتر مجتهدی می‌خواست برای رسیدن دانشجویان به این زمین قطار شهری بکشد. زمین دوم محلی بالای اتوبان کرج بود که آن هم فاصله زیادی از شهر داشت؛ بعد‌ها در آن محل پارک ارم را ساختند. زمین سوم به پیشنهاد امیرعباس هویدا نخست‌وزیر پیدا شد. این زمین دولتی بود و مناسب به نظر می‌آمد. این همان زمینی است که در ابتدای این مطلب شرح پیدا شدنش را از زبان دکتر مجتهدی خواندید و در نهایت این دانشگاه در همان زمین خریداری شده در خیابانی که بعد‌ها به اسم (ژنرال دوایت) آیزنهاور رئیس‌جمهور آمریکا نامگذاری شد و امروز به اسم آزادی آن را می‌شناسیم ساخته شد. در قدم بعدی طراحی و ساخت دانشکده‌ها مطرح بود.

دانشگاهی در جاده غربی

به گفته دکتر مجتهدی یک روز مهندس بیژن صفاری و مهندس علی سردار افخمی که طراح تئاترشهر هستند پیش او رفتند و خواستند که طراحی دانشگاه را برعهده بگیرند. اما دکتر مجتهدی با آن‌ها مخالفت کرد و طرح را به جوانی از فارغ‌التحصیلان کالج البرز داد که پیش از این برج شهیاد (آزادی) را طراحی کرده بود. او کسی نبود جز حسین امانت. امانت به گفته دکتر مجتهدی تمام نقشه‌های ساختمانی دبیرستان البرز را مجانی طراحی کرده بود. در نهایت نیز او انتخاب شد تا دانشگاه را طراحی کند.

در ساعت ۱۱ آبان ۱۳۴۴، ۳۰ نفر از چهره‌های علمی و سیاسی کشور در کاخ مرمر به دیدار شاه رفتند و با تشکیل هیأت امنای دانشگاه صنعتی و تصویب اساسنامه، رسما این دانشگاه صنعتی آغاز به کار کرد. ریاست دانشگاه برعهده شاه بود و کسی از اعضای هیأت امنا به‌عنوان نایب تولیت انتخاب می‌شد. این دانشگاه خیلی زود به اهدافی که دنبال آن بود، رسید و به یکی از دانشگاه‌های معتبر فنی تبدیل شد تا به قولی، «ام‌ای تی» (موسسه فناوری ماساچوست و معتبرترین دانشگاه مهندسی جهان که در شهر کمبریج آمریکا واقع است) ایران باشد.

دانشگاهی در جاده غربی

بسیاری از چهره‌های علمی و فنی و سیاسی کشور فارغ‌التحصیل این دانشگاه هستند. این دانشگاه پس از انقلاب اسلامی به نام یکی از دانشجویان شناخته شده خود مجید شریف واقفی به اسم دانشگاه صنعتی شریف تغییر نام داد. مجید شریف‌واقفی جزو نخستین دانشجویان راه یافته به این دانشگاه صنعتی بود که در رشته مهندسی برق تحصیل می‌کرد.

او جزو بنیانگذاران سازمان مجاهدین خلق بود، اما در سال ۱۳۵۴ به‌دنبال تغییر رویکرد سازمان، مجید شریف واقفی در پاکسازی‌های گروهی توسط وحید افراخته به شهادت رسید و جنازه‌اش را نیز سوزاندند. گفته می‌شود که همسرش لیلا زمردیان در لو دادن و کشته شدن او مؤثر بود. این دانشگاه در یازدهم آبان ۱۳۵۸ همزمان با سالگرد تاسیس آن، به دانشگاه صنعتی شریف تغییر نام داد.

انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:4
Iran, Islamic Republic of
08:24 - 1399/08/01
باز خوبه اون زمان یکی کار درست حسابی کردند. الان چی .. دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد و ...
پاسخ ها
سجی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
سر در جدیدش به همچی میخوره الا سر در خخخخخ
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
پیام نور و ازاد نبود که الان شماها تو مجازی نق نق نمی کردید و همه تون مکانیکی بقالی چیزی شده بودید و خیلی هم عالی:)
بدون نام
Germany
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
آرزوم بود شریف درس بخونم ولی نشد.............
Iran, Islamic Republic of
08:41 - 1399/08/01
درود دررووووووووووووووووووووود درود
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1399/08/01
آرزومه یه روز از سر در دانشگاه شریف به عنوان دانشجو رد بشم :)
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
قبول شدن در دانشگاه خوب فقط استعداد و تلاش نیست به شدت به امکانات هم بستگی دارد. آمار رتبه های برتر کنکور را ببین 70 درصد در مدارس خاص تحصیل کرده اند.
a
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
من ازسردرش ردشدم و30سال پیش فارغ التحصیل شدم والان توی این مملکت خراب شده با30 سال سابقه کاربیکارم.
Iran, Islamic Republic of
13:16 - 1399/08/01
الان دیگه درس خوندن فاییده ای نداره
چه دانشگاه شریف و امیرکبیر و تهران و علم و صنعت و خواجه نصیر عباسپور و بهشتی یا آزاد و پیام نور و پیام ظلمت و علمی کاربردی
همه یا باید برن اسنپ و تپسی یا ول ول بچرخن
فقط برای اونایی خوبه که استخدام رسمی هستن و میخوان حقوقشون رو زیاد کنن
الکی جو ندید
پاسخ ها
حسام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
اولا پیدا کردن کار بستگی به مهارت ها و شرایط شما و ویژگی های شخصیتی تون داره. مسلماً شما تو اولین شغل نباید انتظار داشته باشید بالاترین حقوق و مزایا رو دریافت کنید. باید حوصله کنید شکست بخورید دوباره از جا بلند بشید و ادامه بدید. دوما این که دانشجویان دانشگاه های برتر اصلا ایران نمی مونند برای کار و خیلی هاشون پا میشن میرن خارج.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
اولا اینکه حسام مثل اینکه خیلی دلت خوشه و نفست از جای گرم بلند میشه
ثانیا شما هزار بار شکست بخور بعدشم بخند،انگار آدم چندبار عمر میکنه،این از بدبختی و بدشانسی ماست که تو بدترین برهه زمان و بدترین کشور تو دنیا هستیم،زمان قدیم طرف با مدرک دیپلم تا سربازیش تموم میشد میرفت استخدام رسمی میشد ربطی هم به شخصیت و استعداد نداره ولی الان چی
ثالثا دیگه هیچ کشوری الان با این وضع دلار نمیشه رفت مگه اینکه آقازاده و خرمایه باشی
افتتتتتتادددددد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
ارشد دانشگاه تهران هستم کامنت را تایید می کنم وقتتون را برا درس تلف نکنید
علی
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۱
حرف های بدون نام درسته مگه آدم چقدر عمر میکنه و جوون میمونه که هی شکست بخوره و دوباره شروع کنه؟؟ الان واقعا کار پیدا نمیشه بعضیا هم با پارتی بازی میرن سرکار
Iran, Islamic Republic of
20:48 - 1399/08/01
محل فعلی مکان موقت دانشگاه آریامهر بود. پردیس اصلی دانشگاه در ۲۳۰۰ هکتار در ۲۵ کیلومتری اصفهان ساخته شد و طراحی آقای امانت نیز آنجا اجرا شد. از سال ۴۴ پذیرش دانشجو در پردیس تهران آغاز شد و فارغ التحصیلان ممتاز برای ادامه تحصیل با کسب تعهد برای خدمت در پردیس اصفهان به دانشگاههای برکلی، ام آی تی، استنفورد، ویسکانسین و... اعزام و بورسیه شدند. سال ۱۳۵۶ اولین دانشجویان پردیس اصفهان پذیرفته شدند که بلافاصله انقلاب شد و ادامه طرح متوقف شد.
Iran, Islamic Republic of
20:49 - 1399/08/01
پس از انقلاب دو پردیس به نامهای صنعتی اصفهان و صنعتی شریف به فعالیت خود ادامه دادند. بسیاری از بورسیه های مشغول به کار در دانشگاه صنعتی اصفهان پس از انقلاب از کشور مهاجرت کردند و عده معدودی هم باقی ماندند. پردیس موقت دایمی شد و دانشگاه صنعتی اصفهان هم بعنوان یک دانشگاه مستقل به فعالیت حود ادامه داد.
Iran, Islamic Republic of
20:50 - 1399/08/01
به مدد بورسیه هایی که از ممتازین دانشگاه صنعتی برای ادامه تحصیل به دانشگاههای معروف امریکا رفته بودند و در این دانشگاه ماندگار شدند این شهر دانشگاهی علیرغم تازه تاسیس بودن در بین دانشگاههای کشور خوش درخشید و جزو دانشگاههای برتر کشور محسوب می شود.
ببخشید بخاطر محدودیت تعداد کلمات در سه قسمت نوشتم.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
فنی آتل_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
تدبیرکالا_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
فنی آتل_فوتر
شفا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر