وام ۱۰۰میلیونی بدون ضامن با سود صفر درصد!
۱۰۵۲۲۱۷
۰۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۹
۶۶۹۷
فرآیند سخت و زمان‌بر دریافت وام‌های قرض‌الحسنه موجب شده مردم عطای این تسهیلات را به لقایش ببخشند. اما دقیقا در همین دوره، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی رونقی تازه پیدا کرده و با استفاده از نرم‌افزار، تدوین اساسنامه و ارائه خدمات ویژه آن‌چنان اشاعه یافته و پیشرفته کرده که دست کمی از یک بانک کوچک ندارد.

تجارت نیوز: فرآیند سخت و زمان‌بر دریافت وام‌های قرض‌الحسنه موجب شده مردم عطای این تسهیلات را به لقایش ببخشند. اما دقیقا در همین دوره، صندوق‌های قرض‌الحسنه خانگی رونقی تازه پیدا کرده و با استفاده از نرم‌افزار، تدوین اساسنامه و ارائه خدمات ویژه آن‌چنان اشاعه یافته و پیشرفته کرده که دست کمی از یک بانک کوچک ندارد.

 چند روز پیش آماری از وضعیت پرداخت تسهیلات 17 بانک منتشر شد. بر اساس این آمار مالی از مجموع 173 هزار میلیارد تومان مانده منابع قرض‌الحسنه این 17 بانک مورد بررسی در پایان سال مالی 98 تنها 38 هزارمیلیارد تومان (22 درصد) از این منابع به‌عنوان تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت شده است.(روزنامه فرهیختگان)

جالب‌تر آن که از این میزان، شش هزار و 368 میلیارد تومان آن نیز به کارکنان و کارمندان خود شبکه بانکی اعطا شده است.

‌ ازدواج، تهیه جهیزیه، درمان بیماری، تعمیرات مسکن، کمک هزینه تحصیلی، ایجاد مسکن در روستاها، رفع احتیاجات ضروری و قرض‌الحسنه ودیعه مسکن مواردی هستند که مسئولان می‌گویند در شبکه بانکی به آن‌ها تسهیلات آن هم به صورت قرض‌الحسنه به راحتی پرداخت می‌شود.

اما آن طور که از گلایه‌های مردم بر می‌آید این‌ها فقط وعده‌هایی روی کاغذ مانده و در شعب بانکی اوضاع متفاوت است. برای گرفتن این تسهیلات ظاهرا یا باید بخشی از شبکه بانکی و یا یکی از دانه درشت‌ها باشید یا کفش و کلاه آهنین برتن کنید.

دو ضامن کارمند، چک، سفته، نامه کسر از حقوق، سپرده بلوکه شده و چندین و چند مورد دیگر تنها برای دریافت وامی 15 تا 30 میلیون تومانی از شما خواسته می‌شود آن هم نه برای تسهیلات قرض‌الحسنه بلکه برای تسیهلات بانکی با سود 18 درصد.

فرآیند سخت دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه و البته پرداخت سود موجب شده مردم از خیر دریافت وام از بانک‌ها بگذرند، خودشان دست به کار شوند و با تشکیل صندوق‌های خانگی گامی برای حل کردن مشکلات خود و اطرافیانشان بردارند.

مدیر معتمد هفت بانک

خانمی 69 ساله در شهریار در حال حاضر مدیریت و البته مسئولیت هفت صندوق خانگی را به طور همزمان برعهده دارد. البته این کار برای او تازگی ندارد آن قدر که طبق گفته خودش در چند سال‌ اخیر بی هیچ چشم‌داشتی این کار را انجام می‌دهد و از حق خودش که برداشتن اولین پول جمع آوری شده بدون قرعه کشی است، می‌گذرد.

به گفته او از 20 سال پیش مشغول برپا کردن صندوق‌های قرعه‌کشی قرض‌الحسنه برای اهالی محل است. به اندازه‌ای که در حال حاضر تقریبا همه او را می‌شناسند و در صندوق‌های چند صد نفره‌اش از شهرهایی مثل اصفهان، شیراز و چابهار نیز عضو هستند.

البته به قول خودش الکی معتبر نشده و همیشه همه چیز را در نظر گرفته است از جمله این که همیشه از همه اعضای صندوق چک یا سفته دریافت می‌کند تا اگرچه اساس پا گرفتن صندوق بر پایه اعتماد اهالی بر هم است اما جانب احتیاط را نگه داشته باشد.

آن طور که او می‌گوید آغاز کارش به واسطه یکی از اقوامش که یک آژانس تلفنی داشته است، بوده. ماجرا از جایی آغاز شده که یکی از رانندگان آژانس به مشکلی برخورد می‌کند اما موفق به دریافت وام فوری از شبکه بانکی نمی‌شود.

با شنیدن این روایت او سایر رانندگان را به کمک تشویق می‌کند. در نهایت مبلغی را جمع آوری می‌کنند و کار این راننده گرفتار را راه می‌اندازند. بعد هم برای آسان‌تر شدن بازپرداخت این قرض، ایده برگزاری قرعه کشی ماهانه برای همین مبلغ پول(هزار و 600 تومان) مطرح شده است.

پس از آن ایده قرعه‌کشی اشاعه پیدا کرده و تمام محل را در بر گرفته است. او می‌گوید: «هدف از این کار شاید زمانی این بود که با اولین نوبت قرعه‌کشی مشکلی از مشکلات خودم حل شود اما حالا دیگر وضع مردم خیلی بد شده و به این پول نیاز دارند، به این کار به چشم یک فعالیت در راه خیر نگاه می‌کنم تا گره‌ای از مشکلات اطرافیانم باز شود».

از پنج تا 100 میلیون تومان بدون سود

« من 25 سال است که در صندوق‌های قرعه کشی محل شرکت می‌کنم. اولین قرعه کشی من پنج هزار تومان بود و آخرین آن که هنوز هم در حال پرداخت اقساطش هستم 40 میلیون تومان است. یادم می‌آید وقت می‌خواستم ماشین بخرم 15 میلیون کم داشتم . رفتم بانک برای گرفتن وام اما ضامن خواستند و من نداشتم. گرفتن آن هم کلی زمان می‌برد به جای آن در یک قرعه کشی 20 میلیونی اسم نوشتم. دومین نفری که اسمش درآمد همسایه‌مان بود چون می‌دانست نیاز دارم حاضر شد جایش را در قرعه کشی به من بدهد. بدون هیچ سود اضافی، بدون ضامن، بدون دردسر، در کمتر از دو ماه پول به دستم رسید. چون قرعه‌کشی‌ها معمولا در جمع آشناها است همه هوای هم را دارند».

این‌ها را ندا می‌گوید، زنی از کسبه محل که به نظر می‌رسد مشتری پرو پا قرص صندوق‌های خانگی است. آن طور که او از این چند سال روایت می‌کند ظاهرا تعداد زیادی از ساکنین فردوسیه شهریار که عموما هم با هم آشنا هستند، مدت‌هاست به جای درخواست وام از شبکه بانکی گرفتاری‌های مالی خود را با این صندوق‌ها حل می‌کنند که مبلغ آن‌ها درحال حاضر از پنج میلیون تا 100 میلیون تومان متفاوت است.

به گفته او در سال‌های قبل مبنای برپایی این صندوق‌ها فقط اعتماد اعضا بر هم بوده اما حالا چون استقبال زیاد شده و غیر آشناها هم گاه عضو هستند، از طرفی مبلغ صندوق‌ها هم بالا‌تر رفته است مدیران صندوق‌ها بعضا ترجیح می‌دهد مثل بانک چک یا سفته دریافت کنند. حتی گاهی اوقات در صندوق‌های مبلغ بالا از نرم‌افزار برای قرعه کشی استفاده می‌شود.

البته جز چک و سفته شکل دیگری هم وجود دارد و آن تضمین زبانی یکی از اهالی آشنا و معتبر صندوق است که در این صورت مسئولیت بی تعهدی فرد غریبه عضو صندوق تمام و کمال بر عهده این آشنای خوشنام است.

خدمات به مشتریان ویژه

فریده مدیر بانک خانگی دیگری است. او هم سال‌هاست صندوق تشکیل می‌دهد اما محتاط‌تر است و فقط به اعضای فامیل و آشناهای نزدیک و مورد اعتماد اجازه عضویت می‌دهد. چرا که به گفته خودش تعدادی از دوستانش صندوق برپا کردند اما فردی که قرعه به نامش درآمده پول را برداشته و پس نداده و مدیر صندوق هم مجبور شده خسارت اعضا را تمام و کمال پرداخت کند.

آن طور که او می‌گوید در سال‌های اخیر که اقبال مردم به این صندوق‌ها بیشتر شده است امتیازاتی هم برای افرادی در نظر گرفته شده که در یک صندوق چند سهم دارند. از جمله این که به آن‌ها مشتری ویژه صندوق گفته و چند ماه مشخص به آن‌ها اختصاص داده می‌شود. در این ماه‌ها قرعه‌کشی فقط میان مشتریان ویژه برگزار می‌شود تا اگر کسی چند سهم دارد اطمینان پیدا کند که به واسطه یکی از آن‌ها حتما در چند ماه اول پولی به دستشان خواهد رسید.

برچسب ها:
انتشار یافته: 18
در انتظار بررسی:11
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1399/08/07
باسلام من خودم کارمند بانکم چندین ساله که هیچ وام قرض الحسنه به کارکنان بانکها علی الخصوص دولتی پرداختی نشده ونمی شود. اگه موردی کسی سراغ داره بما هم اطلاع بده .
پاسخ ها
بدون نام
-
۰۸:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
پس برین عضو صندوق های خانگی بشین
Iran, Islamic Republic of
18:04 - 1399/08/07
صندوق های خانوادگی عالی است. امیدوارم همه خانواده ها این کار رو انجام بدن
Iran, Islamic Republic of
18:18 - 1399/08/07
بانک‌ها مانند زالو خون مردم رامی خورند
شهرستان ما یک صندوق به اصطلاح قرص الحسنه است وقتی حساب می کنیم وام
قرض الحسنه ان نزدیک به 10درصد درمی اید
اون هم چند درصدپول راگرو کشی می کنند
ولی خداراشکر از زمانی که قرعه کشی خانگی
شروع شده مردم کمتربه زالوخانه ها بانک
مراجعه می کنند
Iran, Islamic Republic of
18:19 - 1399/08/07
ذوق نکنید دقیقا چالش نظام بانکی درجذب منابع همین پولهای خارج ازسیستم بانکی است.صندوقهای قرض الحسنه درشهر های کوچک و بزرگ عامل فرارسرمایه ازبانک بهشت پولشویی است.درچندین شهرشعب بازارچه شهرها منحل شده فقط به لطف پولشویی این صندوقها وعدم ردیابی معاملات که هم ضربه به نظام مالیاتی است هم بانکی .آقای محترم سودصفردرصد یعنی سرمایه ضربدرصفر .جواب صفراست.
Iran, Islamic Republic of
18:19 - 1399/08/07
موفق باشی بانو دمت گرم بانک پدرادم درمیاره تا۵میلیون وام بگیری
Iran, Islamic Republic of
18:23 - 1399/08/07
سلام خونم عزیز بنده نیاز به ۱۵ میلیون دارن برای تعمیر خونه چون ۱۸ سال تعمیر نشدههر نوع وثیقه هم بخواین میدم
Iran, Islamic Republic of
18:24 - 1399/08/07
نسل بعدی حتما بانکها را به تعطیلی می کشانند ...
Iran, Islamic Republic of
18:36 - 1399/08/07
حساب کن این صد میلیون ،اگه یکی اولش برنده بشه چقدر سود میکنه ، اما اون بدبختایی که آخرش بهشون میرسه ،این همه قسط دادن با این تورم مایه اش کوپ شده ، خودم حساب کردم اون که اولش برنده میشه ،یعنی واسه خودشون برمیدارن ، اگه سپرده کنه بابت این ۲۰ تومان ،توی ۴۰ماه فقط ۵میلیون از جیبش داده ، اون ۱۵ میلیون از سود پولیه که نفر آخر هر ماه به حساب ریخته تا آخرش پول دستش رسبده، اون کسی که قرعه کشی میکنه چون اول واسه خودش برمیداره سود آنچنانی میبره
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1399/08/07
خودم ۱۰ساله با دستگاه پست بانک صادرات کار میکنم دریق از یک وام دومیلیونی هروقت احتیاج داشتم رفتم بانک گفته اول پول بخوابان گفتم اگه پول بیار خواباندن داشتم سراغ بانک نمی اومدم .وهزاربهانه دیگر
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1399/08/07
سلام وقت بخیر ببخشید مزاحم شدم ولی این کارا سخته چون مردم مثل قبلن نیستند و نمیشه به کسی اعتماد کنی
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1399/08/07
22 درصد قرض الحسنه است؟!
این نزوله، به والله ربا است
Iran, Islamic Republic of
20:05 - 1399/08/07
بانک انصار موقع مدارک یک ملیون هشتصد ازم گرفت واریز کردم موقع دادن وام بیست ملیونی با سود هیجده درصد گفتم پول خودم گفتند پول میمونه تا اخرین قسط ها تسویه که شد گفتند پول پرید گفتم چرا بهونه اوردن دست ما نیست واسه کارمزد گرفتن زنگ زدم تهران اهواز هیچی دستم نگرفت فقط گفتم از خون سگ حرامتره فقط خندیدن واین میماند در ذهن وفکر من وفراموش نمیکنم
Iran, Islamic Republic of
21:09 - 1399/08/07
کارکنان وکارمندان بانکها؛؛وام فروشی میکنندوهرکدام چندین خانه و ویلادارند؛آیا بازرسی کلا از سیستم کشور حذف شده
Iran, Islamic Republic of
06:37 - 1399/08/08
چرا چرت مینویسین
دو دوتای شما سه هم نمیشه
مرد حسابی الان میخندین بحاط ۱ ملیون وام چک و سفته و سود ۱۵ درصد میگیرن
با صد ملیون نمیگیرن ؟
مگر اینکه افراد خاص بگیرن ک باس اوتا هم صد تومن چیزی نیست
Iran, Islamic Republic of
08:07 - 1399/08/08
بانک ملی سود ما را نمی دهد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج