فکری: بازیکن استقلال در زمین باید گلادیاتور باشد
۱۰۵۵۰۹۶
۱۵ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷
۱۴۲۸
سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: در دنیای فوتبال هیچ مربی حرفه‌ای قول قهرمانی نمی‌دهد. به نظرم دادن قول قهرمانی فریب افکار عمومی و هواداران است.

خبرورزشی: سرمربی تیم فوتبال استقلال گفت: در دنیای فوتبال هیچ مربی حرفه‌ای قول قهرمانی نمی‌دهد. به نظرم دادن قول قهرمانی فریب افکار عمومی و هواداران است.

مدتی می‌شد که می‌خواستم سری به محمود فکری سرمربی استقلال تهران زده و مصاحبه‌ای اختصاصی با او داشته باشم. هافبک جنگنده سال‌های نه چندان دور آبی‌ها که ۲۰ سالی است او را می‌شناسم و فصل گذشته در تیم نساجی مازندران افتخار همکاری با او را داشتم. یک مربی پرتلاش که مثل دوران بازی در عالم مربیگری هم با جنگندگی و زحمت فراوان به این نقطه رسیده است. سه‌شنبه هم که با محمود فکری گفت‌وگو می‌کردم باز بیشترین صحبت او حول محور جنگندگی و مبارزه بود. در دوران بازی شعار او این بود که «با تمام توان بدود و مردانه تکل بزند» و حالا هم به عنوان یک مربی شعار «جنگیدن برای موفقیت استقلال» را انتخاب کرده است.

قبل از هر چیز می‌خواهم بپرسم از اینکه سرمربی تیم استقلال هستید چه احساسی دارید؟


راحت و ساده بگویم من خودم را فقط سرمربی استقلال نمی‌دانم! من اول هوادار استقلال، بعد عاشق استقلال و سپس سرمربی استقلال هستم. این یک حس فوق‌العاده‌ برای من محمود فکری است. اینکه در تیمی مشغول خدمت هستم که عاشقانه دوستش دارم و امیدوارم بتوانم به موفقیت استقلال در فصل جدید کمک کنم.

محمود فکری چه انتظاری از خودش در استقلال دارد؟

واقعیت را بخواهید من از خودم خیلی انتظار دارم. می‌دانم هواداران استقلال چه انتظاری دارند و باید سخت کار کنیم تا بتوانیم این انتظارات را برآورده کنیم. می‌خواهم تمام توان و وجودم را برای موفقیت استقلال بگذارم. باید هم خودم و هم بازیکنان استقلال با هم پیشرفت کنیم. وقتی می‌گویم پیشرفت منظورم کار و تلاش سخت برای بهبود تیم است. پیشرفت و بهبود عملکرد تیم اصلی‌ترین اولویت من در تیم استقلال است.

می‌دانیم سؤالی تکراری است اما باز هم باید پرسید جدایی روزبه چشمی و به ویژه علی کریمی به استقلال ضربه نمی‌زند؟

هم علی کریمی و هم روزبه چشمی بازیکنان فوق‌العاده‌ای هستند. شما ارزش‌های علی کریمی را در لیگ قهرمانان آسیا دیدید. با خودش هم تلفنی حرف زدم اما من درک می‌کنم یک فوتبالیست باید به فکر خانواده و زندگی‌اش هم باشد. الان هم وضعیت اقتصادی به گونه‌ای است که نمی‌شود توقع داشت بازیکن از پیشنهاد ۵ یا ۶ برابر بیشتر از استقلال بگذرد و به هر قیمتی بماند. زمان ما یک مقدار شرایط فرق می‌کرد و الان شرایط دیگری به وجود آمده است. من برای روزبه چشمی و علی کریمی آرزوی موفقیت می‌کنم. همین‌طور از باشگاه و مدیران استقلال هم تشکر می‌کنم که اسکلت اصلی استقلال را که همین بازیکنان فعلی هستند، حفظ کرده‌اند. در حال حاضر بازیکنانی داریم که بسیار پُرانرژی و باانگیزه هستند. من این انگیزه و انرژی را هر روز سر تمرین می‌بینم. علی کریمی و روزبه چشمی بازیکنان بزرگی هستند اما اگر بخواهیم دائم از رفتن آنها بنالیم به بقیه بچه‌هایی که مانده‌اند ظلم کرده‌ایم. بازیکنانی که مانده‌اند بسیار ارزشمند هستند و مهم.

موافق جدایی مهدی قایدی از استقلال هستید؟ شنیدیم پیشنهاد مالی سنگینی دارد و...

پیشنهادی؟ نه! من نه تنها مخالف جدایی مهدی قایدی بلکه مخالف جدایی همه بچه‌ها هستم. ما برای موفقیت درفصل آینده به همه این بچه‌ها نیاز داریم و روی مهدی قایدی و همه بازیکنان حساب باز کردیم.

مربیان بزرگ معمولاً در تیم‌های بزرگ شعارهای خاصی انتخاب می‌کنند. شعار شما در استقلال چیست؟

فوتبال برای من جنگ است. شما می‌دانید در تمام دوران بازی هم به این شعار پایبند بودم و همیشه برای موفقیت جنگیده‌ام. الان هم شعار من در استقلال «جنگیدن برای موفقیت است» استقلال بازیکن خوش‌قیافه یا خوش‌تیپ داخل زمین نمی‌خواهد. بازیکن استقلال باید مثل یک گلادیاتور در زمین بجنگد. من عاشق بازیکنی هستم که پیراهنش پاره شده یا زخمی شده باشد. بازیکنی را می‌پسندم که عرق‌ریزان و زخمی از زمین مسابقه به رختکن برود. اینجا استقلال است و باید مربی، بازیکن و حتی تدارکاتش روحیه جنگندگی داشته و گلادیاتور باشند. اگر شما بجنگید یا آماده جنگ باشید دیگر بهانه‌ای برای ناکامی نخواهید داشت. بعضی بازیکنان فکر می‌کنند جنگیدن فقط برای دربی است. در حالی که بازیکنان من باید فکر کنند همه بازی‌ها دربی است! همه بازی‌ها جنگ است و تیمی امتیاز مُفت به تیم دیگر نمی‌دهد. همه اعضای تیم باید برای یک نبرد تمام‌عیار و جنگ در لیگ بیستم آماده شوند.

فکری: بازیکن استقلال در زمین باید گلادیاتور باشد

شما در برنامه «فوتبال برتر» از همه پیشکسوتان استقلال دعوت کردید سر تمرین تیم بیایند و به شما کمک کنند. توضیح بیشتری می‌دهید؟

پیشکسوتان باشگاه دوست و تاج سر ما هستند. ما همه با هم رفیق و دوست هستیم. وقتی من به عنوان سرمربی تیم انتخاب شدم پیام‌های تبریک زیادی به من دادند. وظیفه خودم می‌دانم از حمایت فرهاد مجیدی تشکر کنم. فرهاد لطف کرد و انتخاب من را تبریک گفت که باز هم تشکر می‌کنم. همین طور از همه پیشکسوتان استقلال که اگر بخواهم اسم ببرم ممکن است یکی از قلم بیفتد و مخلص این عزیزان هستم. ان‌شاءا... بتوانیم با کمک و حمایت همه این عزیزان و خانواده استقلال، این تیم را به جایگاه اصلی‌اش برسانیم.

انتخاب دستیاران استقلالی برای کار در استقلال هم تصمیم جالبی بود. توضیحی می‌دهید؟

اولاً آقایان صمد مرفاوی، آرش برهانی و حنیف عمران‌زاده دستیار من نیستند و همکارم در استقلال هستند. این دوستان چکیده‌های استقلال هستند. خوشحالم در استقلال در خدمت این بزرگان استقلالی هستم. و البته سعید عزیزیان، کاظم کرامتی و هادی عسگری دیگر همکارانم که با جان و دل در تمرینات حاضر می‌شوند. همین‌طور پرویزخان مظلومی که بسیار باتجربه است و خوشحالم همیشه ما را راهنمایی و کمک می‌کند. من در نساجی مازندران هم در خدمت برخی از این عزیزان بودم و شناخت خیلی خوبی از هم داریم. امیدوارم بتوانیم اتفاقات خوبی در فصل جدید رقم بزنیم و در سایه تعامل و همکاری موفق ظاهر شویم.

درباره انتخاب امید دفتری توضیحی ندارید؟

واقعیت را باید پذیرفت. فوتبال امروز یک علم است. ما سرمربیان باید نفرات و همکاران خودمان را بر اساس توانایی آنها انتخاب کنیم و امید دفتری هم روی همین اصل به کادر فنی استقلال اضافه شده و مشغول کمک است. همان‌طور که داخل زمین بازیکنان با همکاری و هماهنگی موفق می‌شوند در کادر فنی هم باید این هماهنگی و همکاری وجود داشته باشد. در کادر فنی فعلی استقلال هم هر کس یک گوشه کار را با برنامه‌ای دقیق گرفته و کمک می‌کند. امید دفتری هم یک مربی بادانش و مسلح به علم روز فوتبال است و به همین خاطر هم انتخاب شده است.

چه قولی به هواداران استقلال می‌دهید؟ قول قهرمانی می‌دهید؟

در دنیای فوتبال هیچ مربی حرفه‌ای قول قهرمانی نمی‌دهد. به نظرم دادن قول قهرمانی فریب افکار عمومی و هواداران است. من قول می‌دهم جنگنده‌ترین استقلال را با کمک بازیکنانم بسازم. قول می‌دهم سطح کیفی بهتری را ارائه بدهیم و قول می‌دهم و تلاش می‌کنم صدای تکل بازیکنم را بیننده تلویزیونی پای گیرنده و از داخل خانه‌اش بشنود! من این قول‌ها را می‌دهم و حسرت هم می‌خورم که چرا در روزهایی سرمربی استقلال شدم که باید بازی‌ها بدون تماشاگر برگزار شود. متأسفانه ویروس کرونا به ضرر تیم‌هایی مثل ماست که هوادار و تماشاگر دارند. کاش در استادیوم نفس گرم و صدای تماشاگران استقلالی را داشتیم ولی حالا قول می‌دهم بازیکنان تیم برای شاد کردن دل طرفداران داخل منزل، سر خود را جلوی توپ بگذارند.

درباره قهرمانی‌های پشت‌ سر هم پرسپولیس در لیگ برتر حرفی ندارید؟

نه، صحبت خاصی ندارم. ما باید فقط روی تیم خودمان تمرکز کنیم و کاری به حریفان نداشته باشیم.

جداً؟ حتی پرسپولیس؟

بله، همه رقیبان قابل احترام هستند اما افکار این چنینی استقلال را از هدف دور کرده و می‌کند. به نظر من تیم استقلال باید داخل زمین قوی باشیم و دنبال چیزی خارج از زمین نگردیم. وظیفه اصلی من در استقلال این است که این فضا را عوض کنم. اگر می‌خواهیم موفق شویم باید فقط و فقط روی بازی‌های خودمان تمرکز کنیم و بس!

شنبه آینده و در چارچوب هفته اول لیگ بیستم باید به مصاف مس رفسنجان بروید. شما در همین مصاحبه گفتید همه بازی‌ها برای شما دربی است. آیا این بازی هم دربی محسوب می‌شود؟

دربی بازی دو تیم همشهری است اما منظور من این بود که تک‌تک بازی‌های لیگ حساس است. برای من و بازیکنان استقلال نباید فرقی بین بازی مس رفسنجان و پرسپولیس وجود داشته باشد.

اما دربی اصلی قرار است هفته هشتم بین تیم شما و پرسپولیس برگزار شود. نمی‌خواهید کری بخوانید؟

اول اینکه ما امسال بنا داریم بازی به بازی پیش برویم و هنوز خیلی زود است بخواهیم درباره دربی حرف بزنیم. در جواب سؤال شما هم باید بگویم کری خواندن متعلق به هواداران دو تیم است. مربی یا بازیکن فوتبال باید داخل زمین حرفش را بزند و من هم اهل کری خواندن نیستم. معتقدم اگر شما بهترین هستید باید داخل زمین این را ثابت کنید و حتی بهترین باشید. فراموش نکنید فوتبال با پا بازی می‌شود و نه با زبان!

بی‌تعارف خود شما همیشه یکی از بهترین‌های استقلال در بازی‌های رودررو با پرسپولیس و دربی بودید. چگونه خود را آماده این بازی می‌کردید؟

شما لطف دارید. زمان ما همه بازیکنان دربی‌باز بودند. ما هم کنار بقیه بازی می‌کردیم و...

نه! این یک تعارف نبود. شما، صادق ورمزیار، صمد مرفاوی و شاهرخ بیانی واقعاً در استقلال دربی‌باز بودید.

این نظر لطف شماست. به هر حال بازی با پرسپولیس برای همه ما انگیزه بود. در این بازی هر تیم یا بازیکنی نترس، شجاع و جنگجو باشد برنده خواهد شد.

فکری: بازیکن استقلال در زمین باید گلادیاتور باشد

تا جایی که یادم می‌آید جزو بازیکنانی هم نبودید که بخواهید خیلی کری بخوانید؟

گفتم که به جای کری خواندن باید داخل زمین حرف خود را بزنید. باید به هر حریفی احترام گذاشت و فوتبال قوانین نانوشته خودش را دارد. یکی از این قوانین می‌گوید غرور نقطه سقوط است. هر جایی احساس کردی خودت خیلی بالا هستی و بقیه هم درحد تو نیستند با سرزمین خواهی خورد. باید حریف را محترم شمرد اما تلاش خود را انجام داد و با توکل به خدا موفقیت هم حاصل خواهد شد.

در حالی هفته اول لیگ برگزار می‌شود که هنوز تکلیف بازی کردن یا بازی نکردن برخی بازیکنان شما معلوم نیست. به طور مثال وضعیت رشید مظاهری نامعلوم است و وینفرد شفر هم همان‌طور که شما اشاره کردید هنوز نامه تسویه حساب با استقلال را به فیفا نزده است.

من دوست ندارم راجع به مربیان سابق استقلال حرفی بزنم. انتظار می‌رفت و می‌رود آقای شفر همکاری بیشتری انجام می‌داد. البته دست‌اندرکاران باشگاه استقلال به من اطلاع داده‌اند از این حیث مشکلی وجود ندارد و ما می‌توانیم از بازیکنان جدید خود استفاده کنیم.

اسم رشید مظاهری آمد. رقابت او و سیدحسین حسینی به نفع استقلال است یا اینکه...


قطعاً به نفع استقلال و خودشان است. رقابت همیشه باعث پیشرفت می‌شود. استقلال در تاریخ خود از دوران زنده‌یاد ناصر حجازی و آقای منصور رشیدی تا بعدها با هادی طباطبایی و برومند یا اینکه مهدی رحمتی و وحید طالب‌لو همیشه دو گلر آماده و ملی در اختیار داشته است. سیدحسین و رشید با هم رقابت می‌کنند تا یکی درون دروازه بایستد و اگر این دو بدون رقیب باشند اول خودشان ضرر می‌کنند. اگر تیم موفق شود همه موفق شده‌اند.

گواریولا هم جمله معروفی دارد که «یکی برای همه» است؟

بله، دقیقاً همین طور است. وقتی تیم ببازد همه باخته‌اند. در هر تیمی که منم باشد آن تیم موفق نخواهد شد. در استقلال هم همه باید «ما» باشیم.

به نکته خوبی اشاره کردید. داشتن بازیکنان هم‌سطح در پُست‌های مختلف می‌تواند به سود تیم باشد و به پیشرفت خود بازیکن کمک می‌کند اما پرسش اینجاست که آیا این ظرفیت نزد بازیکنان ایرانی وجود دارد؟

باید بازیکنان ظرفیت خود را بالا ببرند. پیراهن استقلال پیراهن ارزشمندی است که خیلی‌ها آرزوی پوشیدن آن را دارند. ما تعداد بازی‌های زیادی پیش‌ رو داریم و به همه بازیکنان خود نیاز داریم. من در هر بازی ۲۰ بازیکن فوق‌العاده می‌خواهم. هر کدام شانس بازی پیدا کردند باید همه توان و انرژی خود را در زمین بگذارند و کسانی هم که بیرون می‌نشینند یا ذخیره می‌شوند باید با رفتار و تفکر خود نشان دهند شایسته بازی کردن هستند. کار ما تنها مبارزه با رقیبان نیست و باید از درون هم متحد و تقویت شویم. با اتحاد و تلاش توانایی بازگشت به روزهای خوب استقلال را داریم. باید بازیکنان استقلال از حضور در این تیم خوشحال باشند و لذت ببرند. حالا چه در ترکیب اصلی باشند یا اینکه ذخیره شوند. همدلی رمز موفقیت تیم استقلال است.

تا جایی که شما را می‌شناسم مربی مثبت‌اندیشی هستید. از هیچ بازی بزرگ و حساسی واهمه ندارید حتی اگر ۳، ۴ یا ۵ بازیکن اصلی خود را به دلیل مصدومیت یا محرومیت همراه نداشته باشید. در ۱۰ بازی سخت و حساس فصل گذشته نساجی مازندران هم چنین شرایطی داشتید و لیگ نوزدهم را بدون باخت به پایان رساندید.

من اصولاً آدم مثبت‌اندیشی هستم. در دنیای مربیگری همیشه باید منتظر چنین چالش‌هایی باشید. بازی با تیم‌های بزرگ یا رقیب اصلی به نظر من یک فرصت است. شما در این دیدارها اگر پیروز و موفق شوید بهتر دیده می‌شوید و بنابراین همیشه به این مسابقات بزرگ با دید مثبت نگاه می‌کنم.

محمود فکری قهرمانی درفوتبال ایران و لیگ برتر را همراه با استقلال تجربه کرده است. در آسیا هم به عنوان نایب‌قهرمانی رسیده و حالا به این موضوع فکرمی کنید که علاوه بر عناوین دوران بازی دردوران مربیگری هم قهرمان آسیا شوید. یک بار در گفت‌وگوی خصوصی این حرف را زدید؟

این یک هدف بزرگ و رؤیایی است. همیشه به دوستان و نزدیکانم هم گفته‌ام شاید تنها حسرت من در زمان بازی در استقلال از دست دادن قهرمانی آسیا آن هم در بهترین شرایط بود. ما می‌توانستیم قهرمان باشگاه‌های آسیا شویم اما با بدشانسی از دست دادیم. الان هم به نظرم شرایط نسبت به زمان ما حتی سخت‌تر شده است. تیم‌های رقیب در لیگ قهرمانان آسیا بازیکنانی از برزیل، آمریکای جنوبی یا آفریقا و حتی اروپا می‌خرند که قیمت آنها هزینه یک سال استقلال است. با این وجود همه هدف من اول موفقیت در لیگ برتر و داخل ایران است و بعد ان‌شاءا... آسیا.

ببخشید یک مقدار سؤالاتم پراکنده شد اما فصل گذشته تجربه بازی در شرایط کرونایی را داشتید و امسال هم قرار است بدون تماشاگر و در همان وضعیت مسابقات خود را این بار همراه با استقلال دنبال کنید. بازی کردن در بحران کرونایی سخت نیست؟

با این شرایط بازی کردن برای هیچ تیمی راحت نیست و برای تیم‌های پرطرفداری مثل استقلال سخت‌تر است. خودتان می‌دانید در لیگ برتر ما ۱۵ بازی میزبان هستیم و در سایر شهرها هم استقلال هواداران عاشقی دارد که برای تشویق تیم به ورزشگاه می‌آیند. این تماشاگران از لحاظ روحی و روانی قدرت بیشتری به تیم ما می‌دهند تا بتواند برای موفقیت بیشتر بجنگد. این فصل اما ما از این پتانسل و نعمت تماشاگران برخوردار نیستیم هر چند روح و انرژی مثبت طرفداران استقلال را کنار خود خواهیم داشت. ان‌شاءا... در آینده‌ای نزدیک شر این ویروس مهلک کرونا از سر دنیا و مردم کشورمان کنده شود. همه روزهای سختی را پشت ‌سر می‌گذرانیم و البته این فقط مختص مردم ما نیست.

در این میان وظیفه مربیان سخت‌تر هم خواهد شد. شما باید از لحاظ انگیزشی بازیکنان را تهییج کرده و آماده بازی در ورزشگاه خالی کنید.

صددرصد با شما موافقم. بازی در ورزشگاه خالی برای بازیکن استقلال که عادت به شنیدن صدای پرشور تماشاگر در استادیوم دارد راحت نیست. باید ما مربیان و حتی خود بازیکنان به خودشان کمک کنند. باید انگیزه‌های جدید و اهداف بزرگ برای خود ترسیم کنند تا موفق شوند.

می‌خواهیم برگردیم به بازی با مس رفسنجان! تیمی که توانسته در بازی‌های دوستانه عملکرد خوبی داشته باشد و حتی با نتیجه ۳- صفرپرسپولیس را شکست دهد.

مس رفسنجان تیم خوبی است. کادر فنی خوب و کاربلدی هم دارد اما بازی‌های دوستانه پیش‌فصل خیلی نمی‌تواند ملاک باشد. بازی رسمی شرایط متفاوتی دارد. برای تیم مس رفسنجان احترام زیادی قائل هستیم و این تیم را دست‌کم نمی‌گیریم اما فراموش نکنید اسم تیم ما هم استقلال است.

نتیجه این دیدار را پیش‌بینی نمی‌کنید؟

فوتبال اصلاً قابل پیش‌بینی نیست و من هم اهل پیشگویی نیستم. همین قدر بگویم که ۳ امتیاز این دیدار برای همه ما بسیار مهم است. می‌خواهیم با احترام به مس رفسنجان برای کسب حداکثر امتیازات وارد این بازی شویم.

در پایان حرف ناگفته‌ای ندارید؟

از شما تشکر می‌کنم و به همه اهالی رسانه و خبرنگاران ورزشی خسته‌نباشید می‌گویم. شاید نتوانم به دلیل مشغله کاری فراوان و سنگینی مسئولیتی که برعهده گرفتم پاسخگوی همه دوستان باشم اما به همه رسانه‌ای‌ها خداقوت می‌گویم. رسانه‌ها بازوی کمکی فوتبال هستند و بنده هم نقد منصفانه را روی چشم می‌گذارم. می‌دانم شما چه شغل سختی دارید و با حداقل حقوق و امکانات در این شرایط کرونایی گزارش، مصاحبه و خبرتهیه می‌کنید.

امیدوارم در فصل جدید تعامل بیشتر و رابطه‌ای توأم با احترام با یکدیگر داشته باشیم. همچنین جا دارد از همه هواداران استقلال که در کوچه و خیابان یا فضای مجازی از من و تیم حمایت می‌کنند تشکر خالصانه‌ای داشته باشم. سرمایه اصلی استقلال طرفداران پُرشمارش است. هوادارانی که امثال محمود فکری هرچه دارند از لطف، محبت و حمایت‌های این عزیزان است. امیدوارم بتوانم با کمک همین هواداران استقلال را به جایگاه واقعی‌اش رسانده و فصل خاطره‌انگیزی رقم بزنیم.

مطالب مرتبط
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج