امنیت سایبری یا انتخابات؛ دغدغه وزیر کدام است؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
کلاسینو_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
سفیر بار ساقدوش_3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
زمردی_داخلی3
ریزخور_4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
کلاسینو_2
لاله زار مال_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
زمردی_داخلی2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۵۷۲۷۱
۲۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۹
۹۳۷
در پی هک اطلاعات ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی در سازمان فناوری اطلاعات ایران، یک حقوقدان فضای مجازی گفت: امنیت سایبری کشور در گیرودار رویای انتخابات وزیر ارتباطات است.

خبرگزاری مهر: در پی هک اطلاعات ۲۳ پروژه اولویت دار دولت الکترونیکی در سازمان فناوری اطلاعات ایران، یک حقوقدان فضای مجازی گفت: امنیت سایبری کشور در گیرودار رویای انتخابات وزیر ارتباطات است.

محمدجعفر نعناکار در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری قرار داده است، این سوال را مطرح می کند: «امنیت سایبری یا انتخابات؛ دغدغه وزیر ارتباطات کدام است؟».

با نزدیک شدن به پایان کار دولت دوازدهم شاهد شروع گمانه‌زنی‌ها پیرامون حضور احزاب و شخصیت‌های مطرح در انتخابات ریاست جمهوری هستیم. در بین اسامی مطرح شده برای حضور در انتخابات سال جاری، گمانه‌زنی برای حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آذری جهرمی، در انتخابات توسط بسیاری از رسانه‌ها ‌قوت گرفته است.

گرچه تصویب طرح اصلاح قانون انتخابات و تعیین شرط سنی برای حضور در این انتخابات، به لحاظ قانونی آذری جهرمی را از شرکت در این انتخابات منع می‌کند؛ اما شنیده‌ها حاکی از آن است که وزیر جوان فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز کرده و جلساتی نیز با برخی فعالین سیاسی برگزار کرده است. صرف نظر از نتیجه این تلاش‌ها و موفقیت یا ناکامی آذری جهرمی در ورود به عرصه انتخابات، آنچه پرواضح است اینکه وزیر جوان قصد ندارد پس از مطرح شدن به عنوان وزیر و سکانداری ۴ ساله وزارت ارتباطات، سهم خود از قدرت را از دست بدهد و به هرقیمتی در تلاش است در دولت بعد نیز سهم خود را محفوظ نگه دارد.

در کنار تلاش بی‌وقفه آذری جهرمی در دستیابی به قدرت در دولت آتی، در چند ماه گذشته شاهد افزایش حملات سایبری و ضربات مهم و ویرانگر به زیرساخت‌های حساس دولتی و غیردولتی بوده‌ایم. تنها از ابتدای سال جاری حجم قابل توجهی از حملات سایبری به کشور صورت گرفت که از جمله مهمترین آن‌ها می‌توان به حمله سایبری به بندر شهید رجایی در ۳۱ اردیبشهت‌ماه و حمله سایبری به سازمان بنادر و کشتیرانی و وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد.

این در حالی است که آذری جهرمی در نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی از روند پیشرفت و توسعه شبکه ملی و سپر دفاعی یکپارچه در فضای سایبری سخن به میان آورده بود. با وجود حملات متعدد سایبری به زیرساخت‌های حساس و موفقیت این حملات مخصوصا از ابتدای سال تاکنون، بنظر می‌رسد توسعه سپر دفاعی مورد نظر وزیر، به مانند توسعه شبکه ملی اطلاعات صرفا روی کاغذ صورت گرفته و از تاثیرگذاری آن بر افزایش ضریب امنیت سایبری کشور هیچ اثری نیست.

اخیرا نیز در دو روز گذشته شاهد بروز حمله سایبری دیگر، این بار در زیرمجموعه خود وزارت ارتباطات بوده‌‎ایم. بنابر گزارش‌های دریافتی از سایت (zone-h) (که سایت معتبر جهانی به منظور معرفی رده هکرها است)، سایت رصد و پایش دولت الکترونیکی به نشانی (e-monitor.ito.gov.ir) توسط یک تیم هکری مورد هک قرار گرفته است.

این سایت که زیرنظر سازمان فناوری اطلاعات ایران، از مجموعه‌های وزارت ارتباطات مدیریت می‌شود، شامل دیتای جمع‌آوری شده از اکثر دستگاه‌های اجرایی دولتی است که قرار بود در راستای اجرای طرح دولت الکترونیکی مورد استفاده قرار بگیرد. چندی پیش شهره ناصری، معاونت سیاستگذاری و اعتباربخشی سازمان فناوری اطلاعات، نیز در گزارشی از امکان رصد و بازدید آخرین پیشرفت‌ها در این سایت خبرداده بود.

بنظر می‌رسد سریال ادامه‌دار هک زیرساخت‌های دولتی و حساس نه تنها به اتمام نرسیده، بلکه با وجود انفعال در مدیران و مسئولین این حوزه وارد فاز جدیدی شده است.

هک سایت زیرمجموعه متولی امنیت سایبری کشور، بیانگر ناتوانی در برخورد با اینگونه حرکت‌ها و فقدان عزم جدی در مدیریت اینگونه تهدیدات است. بنظر می‌رسد تمرکز بر حوزه کاری و اقدام فعالانه در این حوزه و تامین امنیت زیرساخت و مراکز حساس و مهم کشور امروزه یکی از مهمترین وظایف وزارت ارتباطات است که اخیرا با اقدامات خارج از عرف آذری جهرمی مسکوت مانده است. باتوجه به آنچه بیان شد حال سوال اصلی اینجاست که آیا اولویت انتخابات ریاست جمهوری برای برخی وزرای فعلی به میزانی است که به مسئولیت و کار ویژه اصلی خود نپردازند؟

انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:1
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
عارفی_3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
خرید باکس 4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
عارفی_2
دکتر نائبی_2
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
زمردی_فوتر موبایل اصلی
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
زمردی_فوتر اصلی
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر