سرمایه‌داران دهه ۵۰؛ از ثابت پاسال تا فرمانفرمائیان (۱)
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 1
لایکو_3
کتاب لند_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
سمپاشی امحا_2
اپیلاسیون نانا 2
لایکو_2
کتاب لند_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۵۷۹۸۵
۲۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۴
۱۰۵۲۱
با سرمایه‌داران شاخص و صاحبان صنایع ایران در دهه ۵۰ آشنا شوید
روزنامه همشهری - علیرضا احمدی: یکی از ویژگی‌های اقتصادی-اجتماعی دهه ۵۰، گسترش جمعیت شهری بود که طیف‌هایی ازجمله کارمندان، کارگران کارخانه‌ها و کارگران غیرماهر را دربر می‌گرفت و شاه می‌کوشید با اعطای برخی امتیازات به‌ویژه به «طبقه بالا» نوعی تعادل اجتماعی و اقتصادی ایجاد و «کنترل طبقاتی» را برقرار کند.
 
سرمایه‌داران دهه ۵۰؛ از ثابت پاسال تا فرمانفرمائیان (۱)
 
براساس بررسی‌های انجام شده، جمعیت شهری ایران در اواسط دهه ۵۰ از چهارطبقه تشکیل شده بود؛ «طبقه بالا»، «طبقه متوسط مرفه»، «طبقه متوسط حقوق‌بگیر» و «طبقه کارگر». طبقه متوسط مرفه که شامل برخی سرمایه‌گذاران خارج از بازار، مغازه‌داران، بازرگانان، صاحبان کارگاه‌ها و تاجران بازاری بود، در حدود یک میلیون خانواده جمعیت داشت و نیروی سنتی مهمی به‌شمار می‌رفت.
 
طبقه متوسط حقوق‌بگیر هم شامل کارمندان اداری، معلم‌ها و فرهنگیان، مهندسان و مدیران می‌شد و جمعیت این طبقه بر اثر اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در دهه ۴۰ دوبرابر شد؛ یعنی از کمتر از ۳۱۰ هزارنفر درسال ۳۵، به بیش از ۶۳۰ هزارنفر در اواسط دهه ۵۰ رسید. کارگران نیز در این دوره از مهم‌ترین بخش‌های جامعه به‌شمار می‌رفتند که برخی بررسی‌ها از افزایش پنج‌برابری جمعیت این طبقه در سال‌های ۴۲ تا اواسط دهه ۵۰ حکایت دارد. کارگران صنعتی جدید، کارگران بخش شیلات و صنایع چوب، کارگران خدمات‌شهری و صنایع کوچک، کارگران معادن، حمل‌ونقل، شاگردمغازه‌ها، مزدبگیران روستایی و... از اعضای این طبقه محسوب می‌شدند که می‌توان آنان را بزرگ‌ترین طبقه اجتماعی در این دهه به‌حساب آورد.
 
افزایش تعداد سندیکا‌ها یا اتحادیه‌های کارگری مستقر در کارخانه‌ها از تعداد حدود ۳۰ در آغاز دهه ۴۰ به نزدیک ۵۱۹ سندیکا یا اتحادیه در سال ۵۱ از نشانه‌های آماری گسترش این طبقه است. اما در طبقه بالا گروه‌هایی ازجمله درباریان، خانواده‌های اشرافی، سرمایه‌داران قدیمی و جدید و سیاستمداران کهنه‌کار قابل‌شناسایی هستند که دسترسی دولت به منابع فراوان مالی ناشی از افزایش درآمد‌های نفتی به گسترش روزافزون این طبقه دامن زد که مالکیت بیشتر زمین‌های تجاری را دراختیار داشتند و حدود ۸۵‌درصد شرکت‌های خصوصی در حوزه بانکداری، صنایع تولیدی، ساختمان‌سازی، بیمه و تجارت خارجی نیز تحت تسلط آنان بود.
 
رویکرد‌های برنامه سوم و چهارم عمرانی کشور که مشوق سرمایه‌گذاری‌های بخش‌خصوصی بود، زمینه‌ساز گسترش طبقه سرمایه‌دار صنعتی شد. حمایت‌های دولتی دراین حوزه بیشتر بر اعطای امتیازات مالی، ارائه وام و امتیاز‌های صنعتی و معافیت مالیاتی متمرکز بود، البته تشویق سرمایه‌گذاری‌های خارجی را هم نباید از قلم انداخت. برخی آمار‌ها نشان می‌دهد تا پایان دهه ۴۰، ۹۰ شرکت خارجی در کشور تاسیس شد.
 
سرمایه‌داران دهه ۵۰؛ از ثابت پاسال تا فرمانفرمائیان (۱)
 
دراین دوره دولت با تزریق پول به بخش‌های تولیدی از طریق بانک توسعه صنعت و معدن ازاین بخش حمایت می‌کرد و علاوه بر اینکه وام‌های کم‌بهره در اختیار سرمایه‌گذاران بخش‌خصوصی قرار می‌داد، از طریق بودجه سالانه دولتی و برنامه‌های توسعه نیز به‌صورت مستقیم از فعالان این بخش حمایت می‌کرد. بررسی‌ها نشان می‌دهد سرمایه‌داران طبقه بالا (قدیمی و جدید) دراین دوره از حدود ۱۵۰ خانواده تشکیل شده بود که ۶۷ درصد از صنایع و مؤسسه‌های مالی را دراختیار داشتند و از مجموع ۴۳۷ شرکت صنعتی بزرگ، ۳۷۰ شرکت مربوط به ۱۰ خانواده بود.   برقراری روابط مستمر و پیچیده با دربار از ویژگی‌های مهم این خانواده‌ها محسوب می‌شد که عرصه عمل گسترده‌ای به آن‌ها می‌بخشید.
 
ثابت و ثروت افسانه‌ای‌اش
 
حبیب ثابت معروف به ثابت پاسال یکی از بزرگ‌ترین سرمایه‌داران دوره پهلوی دوم به‌حساب می‌آید که داستان‌های فراوانی از ثروت افسانه‌ای وی نقل شده است. وی که بهایی‌زاده بود و خانواده‌ای با پیشینه تجاری داشت، فعالیت‌های اقتصادی خود را در سنین کم و از دوچرخه‌سازی و بعد از آن جابه‌جا کردن مسافر در مسیر توپخانه به قلهک و سپس در مسیر‌های خارج شهر و حتی کربلا و بغداد و بیروت و فلسطین آغاز کرد که در ادامه به تأسیس نخستین شرکت حمل‌ونقل مدرن در ایران به نام «اداره حمل‌ونقل ثابت» انجامید. او حتی توانست در جریان ساخت راه‌آهن ایران، قرارداد‌هایی با شرکت کمپساکس که مجری طرح بود، برای حمل‌ونقل مصالح منعقد کند. ثابت پاسال با آغاز جنگ جهانی دوم ایران را ترک کرد و در نیویورک فعالیت‌های اقتصادی خود را در زمینه واردات و صادرات ادامه داد و به توسعه کسب وکارش در زمینه‌های مختلف پرداخت. فعالیت‌های اقتصادی ثابت در بازگشت به ایران در اواسط دهه ۲۰ ادامه یافت و نخستین فرستنده تلویزیونی کشور را هم تاسیس کرد.
 
سرمایه‌داران دهه ۵۰؛ از ثابت پاسال تا فرمانفرمائیان (۱)
 
اکنون ثروت او آنقدر افسانه‌ای شده بود که مجله نیوزویک در ۱۴ اکتبر ۱۹۷۴ در مطلبی ادعا کرد خانواده ثابت ۱۰ درصد از هرچیزی را در ایران در اختیار دارند. کاخ ثابت در خیابان جردن (نلسون ماندلا کنونی)، با مساحت تقریبی ۱۱ هزارمتر، از معروف‌ترین مایملک اوست و در زمان خود بزرگ‌ترین و گران‌ترین خانه در تمام شهر تهران محسوب می‌شد که معماری آن از عمارت پتی تریانو در کاخ ورسای تقلید شده بود و قبل از انقلاب ۱۵ میلیون دلار ارزش داشت. این خانواده چرخه کاملی از صنایع و شرکت‌ها را در بیشتر شاخه‌های تجارت در اختیار داشت. آن‌ها مالک ۴۱ شرکت بزرگ در ایران ازجمله جنرال موتورز، کارخانه جیپ، کارخانه‌های تلویزیون و بانک داریوش بودند.

رضایی‌ها
 
۴ پسر این خانواده به نام‌های علی، محمود، عباس و قاسم که از مادر تبار قاجاری داشتند، یکی از موفق‌ترین امپراتوری‌های کسب و کار را در ایران پایه‌گذاری کردند. روایت‌های زیادی از تلاش این ۴ برادر در مسیر کشف معادن و به‌ویژه معدن مس سرچشمه روایت شده که حاکی از ایده‌های خلاقانه آنان برای رونق فعالیت اقتصادی‌شان است.
 
سرمایه‌داران دهه ۵۰؛ از ثابت پاسال تا فرمانفرمائیان (۱)
 
آن‌ها ارتباط ویژه‌ای هم با اعضای خانواده سلطنتی داشتند که حتی از این رهگذر علی به سناتوری رسید که حاشیه‌های بسیاری هم از داستان آن نقل شده است. این خانواده مالک ۸ واحد بزرگ تولید فولاد در گروه صنعتی شهریار، صنعت نورد فولاد اهواز، کارخانه ماشین‌سازی اراک، معادن مس و سرب و بانک شهریار و سهام‌دار چند بانک دیگر بود. ۷۰ درصد از سرمایه رضایی‌ها و شرکای‌شان ریشه در وام‌های دولتی کم‌بهره داشت. شرکت‌های آنان در تهران برای ۵ سال و درشهرستان‌ها ۱۲ سال معاف از پرداخت مالیات بودند. برخی شرکت‌های آن‌ها ۵۰ تا ۸۰ درصد سود خالص داشتند.

اسدالله و برادران
 
خانواده رشیدیان که نام آن‌ها با انگلیس پیوند خورده است، ازجمله متنفذان دهه ۴۰ به‌شمار می‌روند که در بررسی کانون‌های مافیایی مالی و اقتصادی این دوره، ردپای آن‌ها به کرات به چشم می‌خورد. پدر این خانواده حبیب‌الله نام داشت که در سال‌های پس از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ مستخدم سفارت انگلیس بود و گفته می‌شود به‌عنوان رابط سفارت و دولتی‌ها فعال بوده است. او در دوره مصدق به جرم جاسوسی برای انگلیس راهی زندان شد، اما از زندان گریخت و نقش مؤثری در سقوط دولت مصدق و کودتای ۲۸ مرداد برعهده گرفت.
 
سرمایه‌داران دهه ۵۰؛ از ثابت پاسال تا فرمانفرمائیان (۱)
سیف‌الله، قدرت‌الله و اسدالله ۳ پسر حبیب‌الله رشیدیان بودند؛ سیف‌الله سهامدار سینما رکس، بانک ایران و غرب و بانک توسعه صنعتی و معدنی و مدتی هم مدیرعامل بانک اعتبارات تعاونی توزیع بود. قدرت‌الله نیز سهامدار شرکت مبارکی و شرکت سرشت بود و در سندیکای سینماداران عضویت داشت. اسدالله هم تا سال ۱۳۳۲ به امور بازرگانی و دادوستد و وارد کردن پارچه مشغول بود، در رشت و اصفهان شهرک‌سازی می‌کرد و در سال ۱۳۴۲ بانک اعتبارات تعاونی توزیع را تاسیس کرد. علاوه بر آن، به همراه برادرانش سینما رکس را اداره و فیلم وارد می‌کرد. در این دوره اسدالله رشیدیان بیش از سایر برادران در عرصه سیاسی حضور داشت و توانست خود را به حلقه دوستان نزدیک شاه برساند. نقش مؤثر او و برادرانش در کودتای ۲۸ مرداد، کسب امتیازات اقتصادی قابل توجهی را برایشان به همراه داشت؛ بانک تاسیس کردند، شرکت بیمه‌ای راه انداختند و به دلالان بین‌المللی تبدیل شدند که در معاملات اسلحه ایران و آمریکا نیز نام آن‌ها به‌چشم می‌خورد.

برادران خیامی
 
احمد و محمود خیامی ۲ برادر مشهدی بودند که برخلاف بیشتر سرمایه‌داران این دوره، پیشینه فئودالی یا اشراف‌زادگی نداشتند و فرزندان یک کامیون‌دار بودند که مدتی هم به کار تعمیرات کامیون می‌پرداختند. اواسط دهه ۲۰، احمد که برادر بزرگ‌تر بود به اروپا رفت و محمود به تهران آمد که این مقطع سرآغاز فعالیت‌های اقتصادی گسترده این دو برادر بود.
 
سرمایه‌داران دهه ۵۰؛ از ثابت پاسال تا فرمانفرمائیان (۱)
 
خیامی‌ها بزرگ‌ترین شرکت خصوصی کشور یعنی کارخانه اتومبیل‌سازی ایران ناسیونال را پایه‌گذاری کردند و مالک فروشگاه‌های زنجیره‌ای کورش، شرکت‌های کشاورزی، کارخانه‌های نساجی و شرکت‌های بیمه و سهام‌دار اصلی چند بانک به‌ویژه بانک صنعت بودند. ساخت نخستین کارخانه مبل ایران (مبلیران) نیز از دیگر فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها بوده است.

سیدمحمد و پسران
 
لاجوردی‌ها از پایه‌گذاران بخش‌خصوصی نوین در ایران محسوب می‌شوند که در چند نسل به فعالیت‌های اقتصادی مشغول بودند و در دهه ۴۰ در بخش صنعت و خدمات به‌ویژه صنایع غذایی، نساجی، شوینده، ساختمان، بانکداری و بیمه فعال بودند. سیدمحمد لاجوردی و برادرش که در کاشان زاده شده بودند، از حوالی سال ۱۲۷۰ شمسی فعالیت‌های اقتصادی خود را آغاز کردند. محمود و اکبر، ۲ پسر سیدمحمد بودند که راه پدر را در فعالیت‌های اقتصادی ادامه دادند و در دهه ۴۰ و ۵۰ از فعالان اقتصادی صاحب نام محسوب می‌شدند.
 
سرمایه‌داران دهه ۵۰؛ از ثابت پاسال تا فرمانفرمائیان (۱)
 
احمد، قاسم و حبیب نیز ۳ پسر محمود و از نسل سوم این خانواده بودند که احمد و قاسم در عرصه صنعت و تجارت ایران فعالیت می‌کردند و حبیب که دانش‌آموخته دانشگاه‌های هاروارد و ییل در رشته MBA و اقتصاد بود، در اواخر دهه ۴۰، فعالیت‌های اقتصادی را کنار گذاشت و به کار‌های پژوهشی در حوزه اقتصاد پرداخت. این خانواده مالکیت گروه صنعتی بهشهر شامل ۲۲ شرکت بزرگ، صنایع غذایی بهپاک و کارخانه‌های مخمل کاشان را در اختیار داشت و در بیش از ۴۵ شرکت و بانک دیگر نیز سهام‌دار بود.

حاجی برخوردار
 
حاج محمدتقی برخوردار، پدر صنایع خانگی ایران، تاجرزاده‌ای یزدی و از خانواده‌ای متدین و معروف بود که جزو نامدارترین فعالان اقتصادی در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ محسوب می‌شد. او ابتدا کارش را از صدور پسته آغاز کرد و در ادامه از وارد‌کننده باتری و تلویزیون که نمایندگی ۱۶ شرکت بزرگ و معتبر بین‌المللی شامل توشیبای ژاپن، آکائی و سان سوئی ژاپن، سیکوی ژاپن، جنرال الکتریک آمریکا، کندی ایتالیا، الیوتی ایتالیا و دووال آلمان برای واردات گرامافون را در اختیار داشت،
 
سرمایه‌داران دهه ۵۰؛ از ثابت پاسال تا فرمانفرمائیان (۱)
 
در اواسط دهه ۴۰ به نخستین تولیدکننده تلویزیون و باتری در ایران تبدیل شد که محصولات دیگری از قبیل رادیو، لامپ، پلوپز، پنکه، آبمیوه‌گیری، کاشی، فرش و یخچال هم تولید می‌کرد و بیش از ۲۰ هزارنفر برایش کار می‌کردند. خانواده برخوردار‌ها علاوه بر مالکیت صنایع الکتریک (قوه پارس و پارس الکتریک)، کارخانه‌های سیمان و فرش‌بافی را نیز در اختیار داشتند و در بسیاری از بانک‌ها و صنایع دیگر نیز سهامدار اصلی محسوب می‌شدند.
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 40
در انتظار بررسی:4
Iran (Islamic Republic of)
10:17 - 1399/08/24
چقدر مردم آن زمان شاد و مسرور بودن
هیچ کسی نقاب بر چهره اش نبود
با ححاب و بی ححاب مشخص بود و...
پاسخ ها
مرگ بر صهیونیست و بهایی
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
کامنتهای ما سانسور میشه کامنتهای فله ای منتشر میشه
سید
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
نظر جنابعالی کاملا از روی به اطلاعی از ئ=و ضع ان زمان است
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
دروووود
فامیل دور
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
کاخ ثابت پاسال رو تو اینترنت سرچ کنید و عکساشو ببنید.. گرونترین خونه ایرانه.. حیف که عکسای زیادی ازش در دست نیست...
Iran (Islamic Republic of)
10:36 - 1399/08/24
حقوق بگیر هم همون موقع بد بخد بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
احد بسه
فامیل دور
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
حقوق بگیر زمان شاه رو شما کجا دیدی.. من 38 سالمه دبیرستان که بودم یعنی 20 سال پیش معلممون که سنشم بالا بود میگفت با یه حقوق معلمی تو زمان شاه میشد سه قلم کالای خونه مثه جاروبرقی تلویزیون و مثلا یخجال خرید.. الان یدونه از اینارم نمیتونن بخرن...
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۵
هنوز هستند کسایی که پدر یا پدر بزرگشون اون موقع کارگز و یا کارمند حقوق بگیر بودن
برو بپرس
کاری نداره ببین چقئر میگرفتند و چقدر خرج میکردند
همیشه زندگی تو ایران سخت بوده
ولی الان فلاکت باره
Iran (Islamic Republic of)
10:39 - 1399/08/24
از خانواده ی قرمزیان هم چیزی نگفتین؟
Iran (Islamic Republic of)
10:40 - 1399/08/24
کارگرهای اون موقع اسایش و ارامش و امید ده برابر مرفه های الان داشتن
پاسخ ها
سید
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
نظر شما درست نیست کارگر ان زمان دقیقا در کمال سختی معیشتی زندگی میکرد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
سید جان شماها الان خیلی حالتون خوبه لذت میبرین از این اوضا مملکت هیچ منطقی رو هم قبول ندارین شما جز ده درصد هستین لطفا =
Iran (Islamic Republic of)
11:03 - 1399/08/24
خب حالا اینها کجان؟ آیا وارثانشون هنوز سرمایه دار هستند یا نه؟
Iran (Islamic Republic of)
11:07 - 1399/08/24
همه این افراد سرمایه هاشون رو در داخل کشور سرمایه کردند و به اقتصاد و اشتغال کشور کمک کردند.
Iran (Islamic Republic of)
11:09 - 1399/08/24
چی بودیم, چه چهر های شاخص و اتو کشیده و مرتبی. واقعا که....
Iran (Islamic Republic of)
11:37 - 1399/08/24
دزد یا غیر دزد ایران به این افراد نیاز داره که شغل ایجاد کنند حتی با دزدی و رانت
Iran (Islamic Republic of)
11:49 - 1399/08/24
از امروزی ها بگو که ظرف 40 سال بدون نبوغ شخصی و فقط بر پایه صد و بند ثروتی حتی بیشتر از بیل گیتس و ترامپ دارن
پاسخ ها
مونا
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
زد و بند نه صدو بند کاربر بینام 11:49
Iran (Islamic Republic of)
11:54 - 1399/08/24
ای کاش ناجران الان هم مثل قبل بودن هم میخوردن و هم میتوانستند ببینن سر سفره کارگر به میزان درامدش اونم بخوره نهداینکه هرچی خوب هست ما بخوریم
اصلا قانون انها بر این اساس هست بلال که مرد کسی دیگه اذان نگفت کارگر بره یکی دیگه حالا حرومی سرشون نمیشه
Iran (Islamic Republic of)
12:00 - 1399/08/24
انسانهایی که بیشترشون ازصفرشدوع کردندوبا تلاش وپشتکارواستفاده از استعدادخود برای هزاران نفراشتعال ایجادکردندواگرمانده بودندالان نیازی به خرید لوازم خانگی واتومبیلهای بنجل چینی نداشتیم.انتساب انهابه بهایی بودن ویاقجریی بودن واستفاده ازکمکهای دولتی چیزی ازارزش کارانها کم نمیکند،ارزش انها الان که افراد ناشایستی جایشان راگرفتندوکارخانه هارابه تعطیلی کشاندندبیشترمیفهمیم
Iran (Islamic Republic of)
12:24 - 1399/08/24
خوب حالا کیا بعد از مصادره اموال اینا به جیب زدن؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
لایک
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
هر اسباب وسیله پیشرفته ای صحبت شود باید از خارج وارد شود اما اما اما حروف الفبای فارسی در داخل این مملکت بوده اما چند در صد مردم ایران با سواد بودن ؟ ...
Iran (Islamic Republic of)
12:30 - 1399/08/24
اصفهان کازرونی پدر صنعت ریسندگی و نساجی
علی و حسین همدانیان پدر صنعت سیمان
Iran, Islamic Republic of
12:54 - 1399/08/24
خیلی جالبه اینهایی که همه نام بردند اول وارد کنندهبودند بعد خودشان تولید کننده شدند و صنعت و کارافرینی انجام دادند ولی الان بزن در رو شدند و وام میلیاردی میگیرند و در میرن
Iran (Islamic Republic of)
12:58 - 1399/08/24
روحت شاد چه عظمتی داشت
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
روحت شاد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
درود بر روح بزرگش مرد ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
13:22 - 1399/08/24
چهل سال عقبگرد کامل . کم کم به دوره قاجار میرسیم .
Iran (Islamic Republic of)
14:53 - 1399/08/24
خب حالا این همه شرکت وکارخونه دست کی هست
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
نابود شدن عزیز
علی
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
دست بنیاد مستکبران و برادران قاچاقچی و دهها نهاد انقلابی دیگه
Iran (Islamic Republic of)
18:21 - 1399/08/24
حالا همه کارخانه ها ویران و بازار پر از اجناس کثیف و بی خاصیت چینی
Iran (Islamic Republic of)
20:10 - 1399/08/24
چه بودیم چه شدیم
پاسخ ها
حسین
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۴
احسنت
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
استخدام_3
شیرآلات زمانی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
بهمن پور_داخلی2
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
ایرانیان- فوتر موبایل222
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر2
دکتر عارفی - فوتر