آرامش است پایان اضطراب‌ها؛ روز خوشِ ما هم می‌آید
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
زمردی_داخلی1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
سفیر بار ساقدوش_1
زمردی_داخلی3
کلاسینو_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
ریزخور_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
دکتر نداف کرمانی 2
سفیر بار ساقدوش_2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۵۹۴۹۸
۲۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۸
۶۵۷۶
چرا امروزه بسیاری از آدم‌ها این قدر مضطرب و نگران به نظر می‌رسند؟ این پرسش، هم در بین متخصصان سلامت روانی و هم در میان مردم عادی رواج دارد، اما این مسئله‌ای بسیار پیچیده و مبهم است.

وب‌سایت آسو - خسرو دهقانی: چرا امروزه بسیاری از آدم‌ها این قدر مضطرب و نگران به نظر می‌رسند؟ این پرسش، هم در بین متخصصان سلامت روانی و هم در میان مردم عادی رواج دارد، اما این مسئله‌ای بسیار پیچیده و مبهم است. چه کسی را سراغ دارید که در هر ساعت از هر روزش گرفتار نگرانی نباشد؟ افزون بر این، نگرانی در شرایط ناامنی و سرگردانی افزایش می‌یابد و امروزه دنیا پر از تهدید‌های بالقوه‌ای است که نه کاملاً از آن‌ها سر در می‌آوریم و نه می‌توانیم مهارشان کنیم.

اگر اضطراب نبود، امید هم نبود

اکثرِ ما مجبوریم اعتماد کنیم که هواپیما‌ها سقوط نمی‌کنند یا با نوشیدن شیر موجود در یخچال مسموم نمی‌شویم. تغییرات ناگهانی و پیش‌بینی‌ناپذیر در سازوکار مالیِ جهانی هر لحظه ممکن است زندگی هر کسی را تباه کنند؛ علاوه بر این، همه‌ی ما با مشکلاتی از قبیل ابهام پیرامون سرنوشت، مریضی، مشکلات اقتصادی و تغییرات آب‌وهواییِ گسترده روبه‌رو هستیم؛ و تازه وقت خود را هم صرف گشت و گذار در فضای مجازی‌ای می‌کنیم که ما را نسبت به تهدید‌های دیگری که نادیده گرفته بودیم، نگران می‌کند.

خوب است که بعضی از واژه‌ها را تعریف کنیم. «فشار روانی»، به نظر روان‌شناسان، پاسخی آنی به یک فشار بیرونی است؛ چیزی که حد متعادل آن چندان هم بد نیست: آدم‌های کاملاً خونسرد هیچ وقت پیش از امتحان درس را مرور نمی‌کنند یا تکالیف شغلیِ خود را در موعد مقرر انجام نمی‌دهند. در زندگی روزمره اغلب وقتی فشار بیرونی از بین می‌رود، نگرانی هم برطرف می‌شود؛ پدیده‌ای که نشان می‌دهد ساده‌ترین راه برای مقابله با فشار این است که در صورت امکان، مستقیماً با چیزی که ناراحتتان کرده است، رودررو شوید. مثلاً با بخش مشکل کار درگیر شوید یا با دوستی که قهر کرده‌اید حرف بزنید، یا اگر این کار از دستتان برنمی‌آید، از منشأ فشار دور شوید یا حواستان را از آن پرت کنید. (رسیدگی به فشار روانیِ مزمن و پایدار مستلزم رویکرد متفاوتی است).

اما اضطراب نوع خاصی از پاسخ درونی به فشار روانی است و اغلب هم بسیار شدیدتر است. همان طور که نویسنده‌ی استرالیایی، سارا ویلسون، در «اول، هیولا را زیبا می‌کنیم» که آمیزه‌ای از خاطرات و خودیاری است، می‌گوید، مشکل فقط این نیست که دلایل زیادی برای اضطراب وجود دارد بلکه این هم هست که جامعه، متأسفانه، به بعضی از رفتار‌های اضطراب‌آمیز، مثل پرمشغله‌بودن دیوانه‌وار، پاداش می‌دهد، و این در حالی است که «پاداش» تلاش برای رهایی از اضطراب عبارت است از متصف‌شدن به صفاتی مثل تنبلی، خودشیفتگی، و کم‌توجهی به اوضاع دنیا.

واقعیت این است که اضطراب خودش را تقویت می‌کند: وقتی شما مضطرب هستید، در صدد یافتن چیز‌های بیشتری برای نگران شدن برمی‌آیید. برای مثال، درباره‌ی خود اضطرابتان هم نگران می‌شوید، انگار این چرخه‌ی باطل به اندازه‌ی کافی دلسردکننده نبوده است.

البته واژه‌ی «اضطراب» در توصیف تعدادی از اختلالات رسمی روان‌شناختی هم به کار می‌رود. اما این پدیده به روشنی نشان می‌دهد که مرز میان «ناخوشی روانی» و «فشار عادی انسانی» امری درونی بوده، و به یک اندازه وابسته به عرف فرهنگی و دانش است.

دلیل اصلی رواج اصطلاح «اختلال اضطراب تعمیم‌یافته» این است که در کتاب روان‌پزشکی، راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (۱۹۸۰)، این پدیده نوعی اختلال شمرده شده است. (اگر احساس می‌کنید «عصبی شده‌اید» یا «تمرکز خود را از دست داده‌اید» احتمال دارد به این عارضه گرفتار شده باشید.) و دلیل اصلی افزایش کاربرد این اصطلاح از سال ۲۰۰۱ به بعد، تبلیغات فشرده و رسانه‌ای شرکت داروسازی گلکسواسمیت‌کلاین بود که بعد از اخذ مجوز از دولت آمریکا، داروی ضد افسردگی پاکسیل (در بریتانیا سروکسات) را روانه‌ی بازار کرد.

اگر اضطراب نبود، امید هم نبود

برندان کوئرنر، روزنامه‌نگار، می‌گوید، «شبکه‌های تلویزیونی محلیدر آمریکا گزارش دادند که نزدیک به ۱۰ میلیون آمریکایی از یک بیماری ناشناخته رنج می‌برند. آن‌ها از بینندگان می‌خواستند که دنبال نشانه‌های بیماری، از جمله بی‌قراری، خستگی، تندمزاجی، تنش عضلانی، استفراغ، اسهال و عرق کردن... بگردند.»

اضطراب، واکنشی است که تکامل در ما به ودیعه نهاده تا بتوانیم خود را با شرایطی کاملاً متفاوت تطبیق دهیم.

برای روشن شدن مطلب باید گفت که هیچ یک از این‌ها به این معنا نیست که افراد مبتلا به اختلال اضطراب واقعاً بیمار نیستند یا این که دارو در اغلب موارد بخشی از راه حل نیست. روبرت ادلمن، استاد بازنشسته‌ی روان‌شناسی بالینی و قانونی از دانشگاه روهمپتون، می‌گوید: «شرط اصلی برای این که اضطراب نوعی اختلال روانی به حساب آید یا مشکلی بالینی تلقی شود، این است که به جای این که بتوانیم اضطراب را مهار کنیم، اضطراب زندگی ما را کنترل کند.»، اما باید در نظر داشت که اضطراب اساساً نوعی ناهنجاریِ عجیب و غریب روان‌شناختی نیست بلکه جنبه‌ای بنیادی از کارکرد انسان است. به قول جیمز کلیر، نویسنده‌ی کتاب عادت‌های اساسی، اضطراب، واکنشی است که تکامل در ما به ودیعه نهاده تا بتوانیم خود را با شرایطی کاملاً متفاوت تطبیق دهیم.

انسان‌های ماقبل تاریخ، همچون دیگر پستانداران، در «محیط مبتنی بر واکنش فوری» زندگی می‌کردند. گزینش‌های لحظه‌به‌لحظه‌ی آن‌ها مهم بود، زیرا پیامد‌های متفاوت آنی داشت. به محض این که درنده‌ای را می‌دیدند مضطرب می‌شدند و در پی فرار برمی‌آمدند. یا به شدت احساس گرسنگی می‌کردند، و اضطراب ناشی از آن، حواسشان را بر یافتن سریع غذا متمرکز می‌کرد. وقتی تهدید رفع می‌شد، اضطراب هم از میان می‌رفت. اما انسان‌های امروزی در «محیطی مبتنی بر واکنش تأخیری» زندگی می‌کنند. حقوق ما در پایان هفته یا ماه پرداخت می‌شود؛ سال‌ها طول می‌کشد تا مدارک تحصیلی را به دست آوریم. اگر پولی پس‌انداز کنیم (یا نکنیم)، ثمرات آن را چند دهه‌ی بعد می‌بینیم. به همین دلیل، اضطراب رفع نمی‌شود و در عوض روی هم تلنبار می‌شود.

به همین دلیل است که اخبار رویداد‌های ملی و بین‌المللی، به اضطراب‌های فراگیر دامن می‌زند و حتی بعضی را به بستر بیماری می‌اندازد. بعضی افراد مثلاً مهاجران غیرقانونی در آمریکا به طور مستقیم و مشخص از اضطراب آسیب می‌بینند. حتی اگر نهایتاً چنین نشود، آن‌ها برای مدتی راهی برای درک وضع ناهنجار خود نخواهند داشت و غالباً هم در پاسخ به آن، کاری از دستشان بر نمی‌آید و نمی‌توانند همانند شکارچیان نخستین عمل کنند که یا فوراً از برابر تهدید می‌گریختند و یا بی‌درنگ در جستجوی غذا بر می‌آمدند.

اگر اضطراب نبود، امید هم نبود

وقتی در برابر مشکلات هیچ اقدام سازنده‌ای از دستمان برنیاید، به تأمل و نگرانی پناه می‌بریم که هرچند سازنده به نظر می‌رسد، اما واقعاً این طور نیست. روان‌درمانگر آمریکایی، لوری گاتلیب، می‌گوید: یک واکنش به اضطراب ناشی از غوطه‌خوردن ۲۴ ساعته در اخبار «این است که مردم سعی می‌کنند اطلاعات بیشتری به دست آورند، زیرا اضطراب معلول عدم کنترل است و آن‌ها فکر می‌کنند که داشتن اطلاعات بیشتر احساس تسلط آن‌ها را افزایش خواهد داد. اما چنین نیست؛ این کار فقط اضطراب آن‌ها را افزایش می‌دهد.»

به همین دلیل است که اغلب راه حل‌های غیرداروییِ اضطراب به هر علتی که باشد، شامل اِعمال واقع‌گرایانه و محدود کنترل است؛ بدین معنی که بفهمیم چه کار‌های سازنده‌ای را می‌توانیم انجام دهیم، و به آن‌ها مشغول شویم و در عین حال از تلاش برای کنترل عواملی که از دسترس‌مان بیرون‌اند، خودداری کنیم، کاری که فقط بر اضطراب می‌افزاید. می‌توانید هر هفته چند بار ورزش کنید و غذا‌های گیاهی بیشتری بخورید.

سرانجام، همان طور که فیلسوف دانمارکی، سورن کی‌یرکگارد در سال ۱۸۴۴ گفته، خوب است بدانیم که همه‌ی اضطراب‌ها، خبر‌های خوشی را هم در خود پنهان دارند: اگر به کلی از آزادی محروم باشیم و هیچ امکانی برای بهبود اوضاع فراهم نباشد، هرگز مضطرب نمی‌شویم.

رولو مِی، روان‌شناس نامدار، نظر کی‌یرکگارد را در قالب دیگری بیان کرده است: «اگر امکان هیچ انتخابی فراهم نباشد، انسان هیچ گونه اضطرابی نخواهد داشت.» اگر با اطمینان کامل بدانید که زندگی از این پس توأم با شکست و دردسر خواهد بود، حتماً افسرده می‌شوید؛ اما از کوره در‌نمی‌روید. اضطراب ناشی از این است که می‌دانیم زندگی ممکن است توأم با موفقیت، پیروزی و شادی باشد، اما در عین حال می‌ترسیم که شاید ندانیم چطور تحقق این امر را تضمین کنیم.

اگر اضطراب نبود، امید هم نبود

اضطراب شدید قطعاً می‌تواند عارضه‌ای فرساینده و محتاج درمان باشد، اما بی‌تردید، مقداری عدم اطمینان نسبت به آینده هم یکی از همان چیز‌هایی است که زندگی را ارزشمند می‌کند. اگر واقعاً می‌توانستیم امکان وقوع هر اتفاق نامنتظره‌ی بدی را از بین ببریم، می‌فهمیدیم که امکان وقوع هر اتفاق غیرمنتظره‌ی خوبی را هم از بین برده‌ایم.

نویسنده: آلیوِر بورکمَن

شما در این روزها به اضطراب دچار شده‌اید؟ برای بهتر شدن حالتان چه‌کارهایی انجام می‌دهید؟

انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:6
Iran (Islamic Republic of)
11:00 - 1399/08/28
بله ولی یک جمله میشود آرام شد : لا موثر فی الوجود الا الله
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
زندگی کوتاه و زودگذره به شادیهاش هم دلخوش نباشید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
شعار...
نوا
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
شعار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
این شعار نیست دوست عزیز، اعتقاده. حالا یا به این جمله اعتقاد داریم یا نداریم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
ندارم :)
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
من به این جمله تو اعتقاد ندارم اما به اعتقادات تو توهین نخواهم کرد و به اعتقاداتت احترام میزارم توام در عوض یاد بگیر اعتقادات خودت رو به کسی تحمیل نکنی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
اگه آرامش میخواید از شبکه های ماهواره ای فرار کنید مخصوصا بی بی سی ایران اینترنشنال و من وتو لعنتی ها هدفی جز بهم ریختن اعصاب شما ، ایجاد ناامیدی و خشم و نابودی ایران ندارند خدا لعنت کنه دستهای کثیف پشتشونو
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
خانم یا آقای نوا حالا چرا انقد به این نظر خودتون متعصب هستین ؟ نظرتون رو گفتین و بقیه هم در جواب نظرشون رو می گن
Iran (Islamic Republic of)
11:21 - 1399/08/28
بله روز خوش میاد نه با این شرایط فعلی سو مدیریت ها
پاسخ ها
مسعود
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
شما حتی تو یه کامنت ساده هم نمیتونید فشار روانی روی خودتون رو کاهش بدید چه رسد به زندگی واقعی
Iran (Islamic Republic of)
11:22 - 1399/08/28
چون همه تصمیمات مهم زندگی رو گرفتند دستشون خودم ادم هیچ دخالتی در سرنوشت خودش نداره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
سرنوشت انسان مرگه فکر آخرت باشید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
فقط بی عرضه ها مشکلاتشون رو گردن دیگران میندازند
Iran (Islamic Republic of)
11:27 - 1399/08/28
من که فقط دارم با خودم میگم تو کشور های دیگه هم مشکل هست ایران نیست که فقط خودتو ناراحت نکن به فکر کردن با اینجور چیزا خودمو آروم میکنم اما ته دلم میگه همه دنیا تو خوشی و آرامشن فقط ما اینجوریم. البته خداروشکر وضعیت خوبی دارم فقط دلم از بعضی ناعدالتی ها میگیره
Iran (Islamic Republic of)
13:32 - 1399/08/28
بي ديني عامل اصلي استرس و اضطراب است به قول من و تو استراب
خخخخخخخخخ
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
خخخخخخخخخخخخ
Iran (Islamic Republic of)
13:41 - 1399/08/28
روز خوش حتما مياد حتما توكل به خدا
Iran (Islamic Republic of)
16:47 - 1399/08/28
ممنون از مطلبب خوبتون.دیدگاه مون باز تر میشه.بیشتر از این مطالب بزارین.با علل و درمان هاش.مرسیلر.
Iran (Islamic Republic of)
18:32 - 1399/08/28
اگر کرونا نگیرند دولت با این تورم مردم را میکشد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
بعضی ها هم با انتشار نظرات این مدلی میخوان آرامش رو از بین ببرند و اضطراب تو دل مردم بندازند
Iran (Islamic Republic of)
20:20 - 1399/08/28
اگر چه شاید متهم به غرب زدگی و یا حتی آمریکایی زدگی بشوم ولی اونا یه اصطلاح قشنگی دارن که به درد الان میخوره که میگه , زمانه های (دوران)سخت دووم نمیارن ولی مردم سخت دووم میارن . پس دوستان دووم بیارین روزای خوب چاره ای ندارن به جز اومدن تو زندگی های تک تکمون.
Iran (Islamic Republic of)
23:36 - 1399/08/28
من با فکر کردن به خودکشی کمی آروم میشم و گاهی مقدماتشو موقعی که کسی خونه نیست انجام میدم مثلا طناب دوره گردن چهار پایه زیره پا میزارم مثل اعدامی ها ..تا روزی که به اجرا درش بیارم ،روزی که بدهی یام با همه صاف بشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
اینقدر کشش نده زودتر انجامش بده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
نکن اینکارو...
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
سوییچ ایران_1
عارفی_1
سوییچ ایران_3
خرید باکس 3
عارفی_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
عارفی_4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
خرید باکس 2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
آیلین_تزریق چربی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو