تلاش ناکام علیه روحانی به کف خیابان رسید؟
۱۰۶۲۰۱۹
۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۱
۲۰۳۲
به نظر مي‌رسد كه ماجراي استيضاح رييس‌جمهوري در راهروها و صحن مجلس پايان يافته است. اين راه اما براي تندروهايي كه به هر قيمت خواهان پايان كار دولت پيش از موعد مقرر هستند، باز است. پيامي از قم شنيده مي‌شود كه روحانيون عاليرتبه اين شهر يا روحانيون مخالف دولت و مدعي تبعيت از رهبري در قبال آن سكوت كرده‌اند.

روزنامه اعتماد: به نظر مي‌رسد كه ماجراي استيضاح رييس‌جمهوري در راهروها و صحن مجلس پايان يافته است. اين راه اما براي تندروهايي كه به هر قيمت خواهان پايان كار دولت پيش از موعد مقرر هستند، باز است. پيامي از قم شنيده مي‌شود كه روحانيون عاليرتبه اين شهر يا روحانيون مخالف دولت و مدعي تبعيت از رهبري در قبال آن سكوت كرده‌اند.

روز دوشنبه فريد مدرسي، روزنامه‌نگار اصولگرا و نزديك به مراجع قم، در حساب كاربري‌اش در توييتر، پوستري منتشر كرد كه نشان مي‌داد گروهي در قم قصد دارند بار ديگر مساله «استيضاح رييس‌جمهوري» را به فضاي سياسي بازگردانند. در اين پوستر تبليغاتي كه به ‌نوشته اين چهره رسانه‌اي نزديك به برخي چهره‌هاي مذهبي و روحانيون، «اطراف حرم و كنار مسجد سلماسي» نصب شده‌، جمله‌اي از بنيانگذار انقلاب نقل به اين مضمون كه «ملت اگر دولتي را ديد كه خلاف مي‌كند، بايد تودهني به او بزند»، نوشته شده و پايين‌تر هم نقل‌قولي از رهبر معظم انقلاب قرار گرفته، با اين مضمون كه «با كساني كه مباني انقلاب را قبول نمي‌كنند.

ايجاد ترديد و دشمن را تزيين مي‌كنند، مماشات نكنيد»؛ پوستري كه درخواست «استيضاح رييس‌جمهوري» را مطالبه‌اي مردمي مطرح كرده و خبر از برگزاري «پياده‌روي اعتراضي» از مسجد جمكران تا حرم حضرت معصومه (س) مي‌دهد كه مخالفان سرسخت قم‌نشين دولت براي پنجشنبه ۶ آذر از ساعت ۹ صبح ترتيب داده‌اند. آن ‌هم در حالي كه برگزاري چنين راهپيمايي، فارغ از اينكه خلاف شيوه‌نامه‌هاي بهداشتي و محدوديت‌هاي اعلامي ستاد ملي مقابله با كرونا بود، خلاف آن توصيه‌هايي نيز هست كه رهبري براي دومين مرتبه ظرف چندماه نخست كار مجلس يازدهم، خطاب به نمايندگان مطرح كرده بودند.

زمزمه‌هاي استيضاح روحاني از همان خرداد ۹۹ و روي كار آمدن مجلس يازدهم شنيده مي‌شد، اما پس از آنكه رهبري در يك سخنراني در همان بحبوحه روزهاي آغازين مجلس يازدهم گفتند كه «سال آخر دولت‌ها معمولا سال حساسي است و بايد مراقبت شود كه پيگيري امور به هيچ‌وجه سست نشود» در ادامه تاكيد كردند كه «اعتقاد راسخ دارم كه دولت‌ها بايد تا روز آخر، وظايف خود را انجام دهند و پس از پايان دوره قانوني خود، امانت را با ارايه صورت وضعيت، به دولت بعدي تحويل دهند» تب و تاب اين تلاش سياسي مجلس يازدهم تا حدودي فروكش كرد. اما باز به فاصله تنها چندماه پس از برگزاري ويديو كنفرانس نمايندگان با رهبر معظم انقلاب و توصيه‌هاي ايشان، بار ديگر هجمه‌ها و حملات به دولت از تريبون مجلس شدت گرفت. هجمه‌هايي كه مشخصا تا هتك حرمت و حتي «تهديد رييس‌جمهوري به اعدام» نيز پيش رفت تا بار ديگر رهبري مداخله كرده و گفتند: «هتك حرمت در ميان مردم حرام است و نسبت به مسوولان بيشتر، به‌ خصوص در ميان مسوولان بالاي كشور.

ممكن است انتقاد درستي داشته باشيد، انتقاد كنيد اشكالي ندارد اما انتقاد با اهانت و هتك حرمت متفاوت است، اين‌گونه رفتارها و هتك حرمت، روش امريكايي‌هاست.» پس از اين هجمه‌ها و تدارك ديدن استيضاح روحاني بالاخره نمايندگان مجلس صراحتا اعلام كردند كه رهبري با استيضاح رييس‌جمهوري در شرايط فعلي مخالف هستند. فارغ از اينكه امر و نهي‌هاي خارج از قوه قانونگذار و ناظر مي‌تواند چه تبعاتي براي آن نهاد داشته ‌باشد اما به هر روي پرونده استيضاح در پارلمان بسته شد. با اين وجود اما همچنان عده‌اي از قم‌نشينان، بي‌توجه به توصيه‌هاي رهبري، قصد دارند مطالبه از پيش منتفي شده خود را در جريان يك راهپيمايي مطرح كنند.

اما چه كساني متولي برگزاري اين راهپيمايي هستند؟! در اين پوستر تبليغاتي براي راهپيمايي، يك حساب كاربري در پيام‌رسان «ايتا» معرفي شده تا كساني كه قصد حضور در راهپيمايي دارند، براي هماهنگي‌هاي لازم پيام داده و اعلام آمادگي كنند. در هيچ بخشي از اين پوستر تبليغاتي نام نهاد يا سازمان، گروه يا حزب خاصي ديده نمي‌شود. با اين حال فريد مدرسي در توييت خود نوشته بود كه «اين راهپيمايي در مخالفت با توصيه رهبر معظم انقلاب در قم توسط دست‌پروردگان آقايان محمدحسن نبوي و محمود مقدمي طراحي شده؛ آنان بودند كه سخنان آقاي محمد يزدي عليه آقاي صادق لاريجاني را مخفيانه ضبط و منتشر كرده و سپس بزدلانه، انتشار اوليه را به من نسبت دادند تا از بسيج اساتيد حوزه بركنار نشوند.» محمدحسن نبوي، معاون تبليغ و امور فرهنگي حوزه‌هاي علميه و محمود مقدمي هم دبير شوراي هماهنگي گروه‌هاي فرهنگي حوزه‌هاي علميه است.

اگرچه نبوي در مورد اين پوستر تبليغاتي و انتصاب اين عمل به خود و نزديكانش سكوت كرد اما محمود مقدمي در گفت‌وگويي، مدعي شده كه طرح مساله استيضاح از سوي برخي جريان‌ها را به صلاح و مصلحت كشور نمي‌داند و انتساب طرح راهپيمايي اعتراضي براي استيضاح رييس‌جمهوري به خود و البته نبوي را تكذيب كرده است. او همچنين در مورد توييت‌هاي منتشر شده در اين رابطه به خبرگزاري رسا گفته است: «اين افراد در فضاي حوزه نيستند و در بعضي از بخش‌هاي حوزه نفوذ كرده و اطلاعات غلط به دست‌شان مي‌رسد و ان‌شاءالله هدايت شوند و خداوند به آنها عقل بدهد.»

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:33
Iran (Islamic Republic of)
07:58 - 1399/09/05
این دولت یا دولت بعدی فایده ای ندارد کشور غارت شده است
Iran (Islamic Republic of)
08:03 - 1399/09/05
خداعاقبت مردم رو،باوجوداینها ختم بخیرکنه انشاالله
Iran (Islamic Republic of)
08:15 - 1399/09/05
چرا باید دولت نا بلد یا عمدا خراب کار سرکار بماند اگر قانونی نباشد که رسیدگی کند فاتحه ایران خوانده است .شاید دولت بعد از ابتدا مثل روحانی شروع کرد پس باید مردم هشت سال زجر بکشند تا شاید دولت بعدی خوب باشد ؟
پاسخ ها
************shanjani ********
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
... اگه روحانی استیضاح شود.. شاید مرغ به قیمت قبلی خود ..یعنی نُه هزار تومان برسد..!!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
یکم دید سیاسی داشته باشید. تو این اوضاع که چند ماه مونده آیا شرایط بهتر میشه یا کشور بهم میریزه . ادم باید عاقلانه نظر بده نه احساسی
Iran (Islamic Republic of)
09:14 - 1399/09/05
خاک پاتم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
من یک خانم با ۳بچه باید چکار کنم
Iran (Islamic Republic of)
10:14 - 1399/09/05
ازطلابودن پشیمان گشته ایم مرحمت فرموده مارامس کنید
Iran (Islamic Republic of)
11:14 - 1399/09/05
دولت تا دیروز چرا ناکارامد نبود امروز ناکارامد شده است حتما علتی دارد بدون علت نیست چون اختیارات دست خودشان است تا دیروز با دولت هماهنگ بودند کارها پیش می رفت امروز بنظر اقایان مصلحت انست که بجای همکاری مقابله کنند تا فردی که مورد دلخواه خودشان است روی کار بیاورند تا فسادها افشا نشود
Spain
07:55 - 1399/09/06
از وقتی کفگیر به ته دیگ خورده ودیگه دولت پولی نداره به اینها بده ساز مخالف میزنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج