عطریانفر: شکست اصولگرا‌ها در ۱۴۰۰ قطعی است
۱۰۶۲۷۷۱
۰۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۵۳
۱۳۲۰
یک عضو حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید: اصولگرایان مطمئن هستند اگر با دو یا سه نامزد در انتخابات آینده ظاهر شوند، شکست‌شان قطعی است.

خبرآنلاین: یک عضو حزب کارگزاران سازندگی می‌گوید: اصولگرایان مطمئن هستند اگر با دو یا سه نامزد در انتخابات آینده ظاهر شوند، شکست‌شان قطعی است.

*آقای عطریانفر! اصلاح طلبان چقدر به رای آوری در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ امیدوارند؟ شرایط چقدر بعد از انتخاب آقای بایدن در انتخابات آمریکا برایشان تغییر کرده است؟

هیچ انتخاباتی در طول تاریخ ۴۰ ساله بعد از انقلاب، مشابه انتخابات اخیر آمریکا روی مناسبات سیاسی داخلی ایران تاثیر روانی نگذاشته است (تاثیر روانی به معنای تشدید واقعی کلمه نیست). انتخابات ایران در مقام رقابت های انتخاباتی هیچ نسبتی به نتیجه انتخاباتی آمریکا ندارد و اگر تصور کنیم که آیا حقیقتا پیروزی بایدن می تواند تاثیری در روان جامعه مخاطب ایرانی بگذارد تنها روی یک نکته می توانیم تاکید کنیم، اینکه بایدن و کابینه انتخاباتی او در طول مدت یکی دو هفته اخیر نوعا در یک راستای مشخص و هماهنگ اظهار نظر کرده اند، براین دلالت دارد که قصدمان بازگشت به همه معاهدات از جمله توافق برجام است که در دوره ترامپ در جهان شکسته شده بود.

اگر آمریکایی ها روی این موضع وفادار بمانند و در رابطه با ایران هم به تعهدشان (برجام) برگردند، در فضای روانی جامعه تاثیر خواهد داشت و حتی تا حدودی روی اقتصاد ملی هم اثرگذار خواهد بود اگر مردم هم احساس کنند باید در انتخابات به طور جدی تر شرکت کنند و دست به انتخاب بزنند. در همین حد می توان یک نظر مثبت ابراز کرد، اما اینکه فرض بگیریم پیروزی بایدن لزوما شکست اصولگرایان در انتخابات ۱۴۰۰ را در پی خواهد داشت، باید بگویم خیر! رقابت بین اصلاح طلبان و اصولگرایان تابع پروسه ها، رقابت ها و تعلقات خاطر مردم نسبت به آنهاست.

*اختلافات درون جریانی اصولگرایان به خصوص بعد از تشکیل مجلس یازدهم خیلی جدی تر شده، فکر می کنید این موضوع می تواند اصولگرایان را تضعیف کند یا اصلاح طلبان و اصولگرایان رقابت پایاپایی خواهند داشت؟

پیامد پیروزی در انتخابات مجلس به اختلافات اصولگرایان در لایه میانی و پایینی آنها دامن زده است و شاید تاثیرش را در رقابت ریاست جمهوری بگذارد اما من تصور می کنم اصولگرایان در مقطع حضور قطعی در انتخابات روی یک نامزد انتخاباتی توافق کنند و اختلافاتشان را (چه اختلافات ظاهری و چه اختلافات ذاتی) در جریان انتخابات ریاست جمهوری کاهش خواهند داد، چون مطمئن هستند اگر با دو یا سه نامزد در انتخابات ظاهر شوند، شکست‌شان قطعی است. لذا بر اساس تجربه پیشین آنها به سمت توافق و وحدت نظر انتخابات ریاست جمهوری پیش خواهند رفت.

*راهبرد اصلاح طلبان چیست؟ آقای مرعشی چند هفته پیش به خبرآنلاین گفتند که قرار است مجموعه انتخاباتی اصلاح طلبان در اواخر آبان ماه معرفی شود اما هنوز خبری نیست، می خواهم بدانم آیا اصلاح طلبان رویکرد دهه ۸۰ پیش می گیرند و شاهد یک رقابت درون جریانی از آنها هستیم یا همچون انتخابات‌های دهه ۹۰ به اجماع می رسند؟

باور ما این است که هم بر حسب تجارب گذشته، هم آزمون و خطاهایی که در این سال ها انجام شده و همچنین فهم سیاسی از عرصه انتخابات ریاست جمهوری، اصلاح طلبان روی یک فرد به توافق قطعی خواهند رسید و پشت سر یک نامزد انتخاباتی حضور پیدا می کنند.

*اخیرا مجمع روحانیون مبارز بیش از گذشته فعال شده است. ممکن است اصلاح طلبان با محوریت مجمع روحانیون در انتخابات بروز و ظهور کنند و این مجموعه شاقول اصلاح طلبان برای نحوه حضور در انتخابات ۱۴۰۰ باشد؟

مجمع روحانیون مبارز به صفت رفتار سیاسی به برخی جریان های سیاسیِ محوری در اصلاح طلبان همچون کارگزاران سازندگی، اتحاد ملت و اعتماد ملی شباهت دارد، اما به لحاظ جامعه گرایانه، روحانی بودنشان حرمت ویژه ای دارد و طبیعتا مورد احترام همه گروه ها است بنابراین فکر می کنم اگر در لایه های دیگر گروه های سیاسی اختلاف نظری پیرامون نامزد انتخاباتی پیش آید، نقش مجمع روحانیون مبارز در بخش داوری و به وحدت رساندن گروه ها نقشی مؤثرتر و کارآمدتر خواهد بود.

*یعنی بیشتر نقش شیخوخیت خواهند داشت؟

بله. این نقش شیخویت را برای چهره های شاخص مجمع روحانیون قائل هستیم اما نه به صفت عضویت آنها در مجمع بلکه به صفت شخصیت حقیقی و ذاتی آنها.

*در ماه های اخیر زمزمه های انتقادی به آقای خاتمی از سوی برخی چهره های سیاسی همچون آقایان کرباسچی و کواکبیان (که هر دو دبیرکل دو حزب سیاسی اصلاح طلب هستند) مطرح شده، این موضوع می تواند بهانه ای برای عبور از آقای خاتمی باشد؟ به این معنا که محوریت جریان اصلاح طلب و لیدری از ایشان گرفته شود یا جایگزینی به جای ایشان بیاید؟

به صورت اجمالی خیر. آقای خاتمی موقعیت و موضع برتر و شخصیت جامع الاطراف خودشان را در همه گروه های اصلاح طلب دارند. اساسا آن چیزی که در فضای روانی جامعه و افکار عمومی و رسانه ها مطرح است که احتمالا نقدی به ایشان وارد است، خیر، اینطور نیست!

دوستانی مثل آقای کرباسچی هم نقد ندارند، برخی از دوستانمان در گروه های شبکه اصلاح طلبی بر این باور هستند که ما مسؤلیت اجرای عملیات سیاسی را از دوش آقای خاتمی بزداییم که برای حفظ حریم و حرمت و شیخوخیت ایشان لازم است و این مسؤلیت اجرایی و عملیاتی سیاسی را به درون یک توافق و هماهنگی و همدلی میان خود احزاب ببریم و بدنه داخلی احزاب بتوانند به عنوان عصای دست و عمل سیاسی آقای خاتمی ایفای نقش کنند.

*آقای عطریانفر! این روزها اسامی زیادی به عنوان کاندیدای جریان اصلاحات برای انتخابات ۱۴۰۰ مطرح می شود. آیا گفت‌وگوی مشخصی از سوی جریان اصلاحات با افراد انجام شده است؟

خیر. هنوز روی مصادیق در جبهه اصلاحات هیچ گفت‌وگوی جدی انجام نشده است.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:57
Iran, Islamic Republic of
17:50 - 1399/09/07
این بازی موش و گربه را خنگترین مردم فهمیده اند..
Iran, Islamic Republic of
21:55 - 1399/09/07
جوجه را اخر پاییز میشمارند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج